12 pokorených mýtov o nosení

Nosenie detí je stále niečo pomerne znovuobjavené v koncepte výchovy v západnom svete. Ako rástol počet priaznivcov, zvyšovali sa samozrejme aj rady odporcov nosenia. Častokrát ste sa možno aj vy osobne stretli s rôznymi argumentami, prečo by ste rozhodne svoje dieťa nosiť nemali. V našom článku sme sa pokúsili zhromaždiť tie najbežnejšie vyjadrenia proti noseniu a zároveň sme ich snáď vyvrátili.

 „Rozmaznáš si to dieťa!“

Je to jeden z najbežnejších a zároveň „najhlúpejších“ argumentov proti noseniu. Nemusíte sa vôbec obávať, ako by ste mohli rozmaznať svoje dieťa tým, že sa budete oň starať a reagovať na jeho požiadavky? Je to akoby ste tvrdili, že žena počas tehotenstva svoje dieťa rozmaznáva, stále ho nosí a napĺňa všetky jeho potreby. Dieťatko nie je skrátka možné rozmaznať rozumnou láskou a starostlivosťou, tak ako ho nemožno rozmaznať kŕmením.

„Tvoje dieťa bude na tebe závislé, keď ho budeš stále nosiť!“

Práve naopak! Bolo dokázané, že metóda kontaktného rodičovstva (do ktorej spadá aj nosenie) pri výchove detí podporuje ich samostatnosť a správny vývoj. Deti, ktorým bolo umožnené vytvoriť si bezpečnú vzťahovú väzbu sa naučili, že svet je bezpečné miesto a oveľa rýchlejšie sa v ňom vedeli samostatne orientovať, vyrovnávať sa so stresom a lepšie reagovali pri nových podnetoch. Nosené deti neskôr určite nebudú trpieť separačnou úzkosťou, pokiaľ ju nespôsobí nepredvídateľná udalosť.

 „Musíš bábätko naučiť zaspávať samé v postieľke!“

Z mnohých skúseností vyplýva, že máloktoré dieťa dokáže naozaj od narodenia zaspávať samé vo vlastnej postieľke. Počas svojho pobytu v maternici bolo navyknuté zaspávať pri tlkote srdca matky a sprevádzané rytmickými pohybmi chôdze alebo pohybu matky. Veľa tehotných žien hovorí, že ich deti boli najaktívnejšie keď sedeli alebo ležali, pokiaľ sa prechádzali alebo pracovali boli bábätká väčšinou pokojné a spali. Po 9 mesiacoch je ťažké sa zrazu vyrovnať s toľkými novými vecami a tak môže byť veľmi frustrujúce pre novorodencov, keď im odoprieme uspávanie rytmickým pohybom, akým je napríklad aj nosenie. Nemusíte sa vôbec báť, že sa nenaučí zaspávať samé, každé dieťa sa to raz naučí a bude skôr či neskôr spávať vo vlastnej posteli!

 „My sme skúšali nosič, ale vôbec sa mu tam nepáčilo, nerád sa nosí.“

To, že sa vášmu dieťatku jedenkrát nepáčilo v nosiči alebo šatke ešte neznamená, že sa nerado nosí a nosenie nie je aj pre vás. Možno ste boli nervózni vy alebo dieťatko alebo ste vyskúšali nevhodný nosič či úväz. Skúste si dopriať trošku viac času a uvidíte, že aj vy a  vaše dieťa si nosenie obľúbite.

 „Nosenie škodí telesnému vývinu!“

Dnes už vieme, že správne a ergonomické nosenie neškodí vývoju bábätka, dokonca môže pomáhať pri rôznych diagnózach poškodenia bedrových kĺbov, keďže počas nosenia sú v žiadanej polohe, aby sa správne vyvinuli. Taktiež chrbátik je vo svojej prirodzenej polohe, nie je naň vyvíjaný nátlak a môže sa prirodzene postupne narovnávať a získavať svoj zakrivený tvar. Je dobré ale samozrejme dopriať bábätku aj slobodný pohyb na rovnejšom podklade, aby mohlo zapájať aj iné svaly ako pri nosení.

„Musí mu tam byť strašne teplo, chudiatku!“

Samozrejme, v šatke alebo nosiči môže byť niekedy veľmi teplo, hlavne ak je vonku cez 30 stupňov Celzia. Kde je však vtedy chladno? V kočíku určite nie, hlavne ak je ešte prekrytý plienkou proti slnku, vzduch sa tam vie niekedy veľmi zohriať a vzniká omnoho väčšie riziko prehriatia než na tele rodiča. Vždy si pri nosení tiež môžeme pomôcť funkčným oblečením (bambus, merino), ktoré dokáže pomôcť dieťaťu regulovať telesnú teplotu. Taktiež vhodná prímes v šatkách nám nosenie v horúcich dňoch uľahčí a my môžeme bez problémov podnikať s bábätkom rôzne výlety a túry.

„Neudusí sa ti tam? Môže vôbec dýchať?“

Podobné otázky iste dostane každý nosiaci rodič. Áno, spiace bábätká niekedy sú na nás tak schúlené, že vyzerajú, akoby nemali priestor na dýchanie. Pokiaľ poznáte zásady správneho nosenia a dávate pozor, aby brada dieťatka nebola pritlačená k jeho hrudníku, udusenie mu rozhodne nehrozí. Nič si z týchto otázok nerobte, ľudia to myslia dobre aj keď vám sa môže zdať, že preháňajú.

 „Musí ťa z toho veľmi bolieť chrbát, určite si ho zničíš!“

Pokiaľ nosíte v šatke alebo ergonomickom nosiči, tak iste viete z vlastnej skúsenosti, že váš chrbát tým nijako netrpí. Pokiaľ máte dobre dotiahnutý úväz a dostatočne nosnú šatku je aj nosenie 14 kilového dieťaťa možné bez bolestí chrbta. Rovnako to platí aj pri nosičoch, ak ho máte dobre nastavený je nosenie v ňom veľmi pohodlné. Pokiaľ cítite pri nosení diskomfort skúste sa presvedčiť, či máte všetko dotiahnuté a nastavené ako treba. Ak si aj naďalej neviete poradiť, skúste kontaktovať poradkyňu nosenia vo vašom okolí.

„Vyzerá to hrozne zložito!“

Povedala by som, že omnoho zložitejšie je starať sa o dieťa bez možnosti nosenia. Verte mi, niekoľko tutoriálov na youtube alebo návšteva jedného kurzu viazania vám zaručene pomôže. Naučíte sa uviazať si šatku, či používať ergonomický nosič a ako bonus získate dve voľné ruky k tomu!

 „Chudiatko, malo by stráviť viac času na rovnej podložke!“

Samozrejme, aj čas na rovnej podložke je pre vývoj dieťatka veľmi dôležitý, cvičí a posilňuje si rôzne svaly, učí sa pracovať so svojím telom a zdolávať míľniky vo svojom vývoji. Nosením mu ale v žiadnom prípade neublížite ani nespomalíte jeho vývoj. Aj v šatke alebo nosiči je dieťa nútené zapájať rôzne svaly. Pre optimálny vývoj je dôležité striedať čas nosenia a voľného pohybu dieťatka. Určite si časom nájdete ten najlepší spôsob pre vás.

 „Moje dieťa sa chce nosiť len tvárou vpred.“

Na tomto si niektorí rodičia trvajú, ich dieťa sa nechce nosiť inak, len tvárou dopredu. Samozrejme, ak bolo od jeho prvých týždňov zvyknuté na nosenie len tvárou dopredu, bude ťažko brať zmenu a môže ho to rozrušiť a znervózniť. Nič to však nemení na tom, že nosenie v šatke alebo nosiči tvárou dopredu je neergonomické a pre dieťa škodlivé, či už z fyziologického alebo psychologického hľadiska. Chrbát opretý o hruď rodiča nikdy nedosiahne prirodzené zakrivenie a bude utláčaný. Ani bedrové kĺby nedáme do správneho postavenia. Keď sa dieťa stále pozerá iba dopredu, stráca možnosť regulovať si podnety tak, ako to robí, keď ho nosíme tvárou k rodičovi. Vtedy ak je presýtené a unavené, môže si oprieť hlavičku o hruď rodiča a prestane sledovať okolie. Toto je pri druhom spôsobe nosenia nemožné a čoskoro bude dieťa predráždené z toľkých podnetov.

 „Veď vie chodiť, prečo ho vôbec nosíš?“

Len to, že sa vaše dieťatko naučilo chodiť neznamená, že dokáže s vami udržať krok a nikdy sa neunaví. Veď aj v kočíkoch často vidno aj 3 ročné deti, nehovoriac ako často ich matky nosia na rukách. Nosenie v šatke alebo nosiči je rozhodne pohodlnejšou variantou ak je váš malý chodec už unavený a vás čaká ešte dlhšia cesta.  Ignorujte kohokoľvek, kto by vám v tomto chcel rozdávať múdre rady. Jediní, ktorí môžu rozhodovať o dĺžke vášho nosenia, ste vy a vaše dieťa!

 

Veľmi dúfame, že vás náš článok povzbudil a upevnil v presvedčení, že rozhodnutie nosiť svoje dieťa nebudete ľutovať. Užívajte si s radosťou všetky tie chvíle, keď sa vaše dieťa pýta k vám do náručia. Čas beží neúprosne rýchlo, a vy sa ani nenazdáte a za chvíľu budete odprevádzať vaše dieťa do školských lavíc.

Podobné články


Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

Pokiaľ nás nosenie sprevádza pravidelne každý deň, určite si časom vytvoríme nejaké vlastné „zlozvyky“ alebo zvláštnosti. Krásne to v jednom anglickom článku napísala maminka Sabrina J.S. Bolo to také milé a inšpirujúce čítanie, že sme sa rozhodli prinies

5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

Prevažná väčšina nosiacich rodičov je síce nežného pohlavia, ale aj u mužov si nosenie získava priazeň! Oteckovia majú rôzne dôvody prečo radi nosia. Môžete si o nich prečítať v tomto článku.

Nosenie detí v zime

Nosenie detí v zime

Nosenie v zime vás môže postaviť pred radu otázok: nosiť dieťatko na bunde alebo pod bundou? Oplatí sa kúpiť bundu na nosenie? Koľko vrstiev by malo na sebe dieťatko mať? Nebude jednému z nás príliš teplo a druhému zima? V tomto článku sa vám pokúsime zhr

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.

Zásady bezpečného nosenia detí

Zásady bezpečného nosenia detí

Veľakrát ste už možno počuli rôzne poznámky od náhodných okoloidúcich, keď vás videli nosiť vaše dieťatko. Väčšinou sa ľudia desia, či môže bábätko v šatke alebo nosiči dobre dýchať. Ich obavy sú väčšinou úplne neopodstatnené, rodičia väčšinou sami dávajú

Medzinárodný týždeň nosenia detí 2017

Medzinárodný týždeň nosenia detí 2017

Veľkolepé oslavy nosenia sú za dverami. Aký bude program tento rok?