Viem, že nosenie prospieva mne i dieťatku, prečo?

Nosiace maminy a tatinov som si prvýkrat všimla už dávnejšie v zahraničí, ešte keď na Slovensku nosenie bábätiek moc populárne nebolo. Vtedy som si povedala,že keď ja budem mať dieťatko, tak určite ho budem nosiť na sebe.Veď také spojenie a blízkosť s bábätkom musí byť úžasné.   Navyše,keď som videla, že tie maminy majú aj voľné ruky a môžu držať nákup, hojdať staršie dieťa na hojdačke či s ľahkosťou  vyjsť prudké schody a dostať sa všade bezbariérovo, to mi len potvrdilo moje budúce rozhodnutie.

Vtedy som ešte ani netušila, že nosenie dieťatka v šatke (alebo nosiči) prispieva k zdravému fyziologickému a sociálnemu vývoju dieťatka. Bábätkám sa správne vyvíjajú bedrové jamky a tým, že sa mamina pohybuje, upratuje či skláňa k práčke,  si zároveň aj dieťatku pri týchto úkonoch krásne zapája a posilňuje svalstvo na celom tele.  Okrem toho dieťatko vníma svet z úplne inej perspektívy ako bábätká, ktoré celé dni preležia v postielke, gauči či v kočíku. Odtiaľ bohužiaľ vidia len strechu kočíku s malým priezorom či strop v izbe a sem-tam sa pred nimi mihne mama alebo nejaká hračka. Vnímavosť nosených bábatiek je podporená zvýšeným stimulovaním zmyslov, teda ich mozog môže „nahrávať“ všetko to čo mamina práve robí, počúva rôzne zvuky, vidí rôzne predmety, farby, ľudské tváre, vníma ruch ulice. No a keď má toho dosť tak si dá pauzu od vonkajšieho sveta a jednoducho si hlávku schová medzi mamine prsia, kde cíti bezpečie a pokoj ;)

Keď som začala sama šatkovať, spoznala som aj iné výhody ako  je diskrétne kojenie. Chodila som si napr. po tržnici, vyberala som si čerstvé ovocie a zeleninu a nikto ani  len netušil, že zároveň môj synček práve saje sladké mliečko.

Ďaľšia výhoda zas bola úplná samostatnosť v nastupovaní do autobusu, eskalátoru,  vychádzania a schádzania schodov. Predsa, Slovensko ešte len pracuje na budovaní  bezbariérových prístupov v každodennom živote, takže toto som si nemohla vynachváliť.

Keď som chcela malého uspať, tak to netrvalo hádam ani 10 minút a on na mne pokojne zaspinkal. Takže dlhé uspávanie plačúceho dieťaťa v kočíku sme nepoznali ;) Celkovo môj drobec neplakal, samozrejme,že keď bol pokakaný či pocikaný alebo hladný, tak trocha pomrnkal, aby dal o sebe vedieť. Ale z vlastných skúseností môžem len potvrdiť, že nosené deti sú menej plačlivé a omnoho spokojnejšie.

Ženy  v Afrike, Indii či iné prírodné národy považujú nosenie detí za samozrejmosť. Rozdiely sú iba v spôsobe nosenia ako napr. v kúsku kože či látky naboku, na chrbte, na zadku.  Kočíky nepoznajú. Je to len výdobytok modernej doby a „uľahčenia“ si života. No podľa môjho názoru je to ukrátenie dieťatka o vzácne chvíle. Nosenie detičiek je naozaj úžasné a som rada, že sa rozširuje ďalej.


Podobné články


Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Ako si vybrať správnu veľkosť šatky

Ako si vybrať správnu veľkosť šatky

Zorientujte sa v číslovaní veľkostí šatiek. Prečítajte si, pre koho je tá ktorá veľkosť vhodná.

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.

Aká je to šatka na celé nosiace obdobie?

Aká je to šatka na celé nosiace obdobie?

Šatkou na celé nosiace obdobie nazývame takú šatku, ktorá je dostatočne nosná aj pre ťažšie deti, ale zároveň je do nej možné viazať už aj novorodenca. Kto sa v šatkách vyzná vie, že naraziť na naozaj dobrú šatku na celé nosiace obdobie môže byť niekedy z

Kto

Kto "vynašiel" šatku na nosenie detí?

Pre mnoho kultúr a domorodých komunít je nosenie detí bežná prax a súčast života už viac než tisíc rokov. Na nosenie sa využívali rôzne obrusy, šály, plachty, prestieradlá a šatky.

So šatkou na svadbe aj ako nevesta

So šatkou na svadbe aj ako nevesta

Ísť na svadbu kamarátke, alebo radšej zostať doma s malým? Riešiť túto dilemu sa už nenosí. Presvedčte sa, že šatky sú zároveň skvelými svadobnými doplnkami, a to aj v prípade, že ide o vašu vlastnú svadbu.

Šatka alebo kočík?

Šatka alebo kočík?

Všetko má svoje pre a proti. Ak riešite dilemu, či si vybrať šatku alebo kočík, ste na správnom mieste. Prečítajte si o výhodách a nevýhodách, aby ste sa mohli správne rozhodnúť.

Viazanie šatky

Viazanie šatky

Kríž s kapsou a Kríž na boku. S týmto návodom na viazanie dvoch základných úväzov zvládne uviazať šatku na nosenie detí každý.