10 najväčších výhod nosenia detí

Všetci rodičia by niekedy potrebovali ešte jeden extra pár rúk, aby mohli plnohodnotne fungovať. Aj keď sa to zdá asi nepravdepodobné, nie je tak ťažké si ich zohnať! Stačí si zakúpiť alebo požičať šatku, nosič, či inú vhodnú pomôcku na nosenie dieťaťa. Akonáhle je dieťatko bezpečne privinuté na vašej hrudi alebo usadené na vašom chrbte, získate svoje ruky späť. Môžete sa venovať mnohým aktivitám, napríklad:

 

  1. Nakupovanie v obchode: s dieťatkom v šatke či nosiči je nakupovanie omnoho jednoduchšie, nemusíte prenášať ťažké vajíčko z auta a nezaberá vám potom ani miesto v nákupnom košíku.

 

  1. Čas kŕmenia: ak svoje dieťatko dojčíte, je pre vás nosenie určite veľmi výhodné hlavne v čase, keď bábätko pochytí hlad a vy ste na prechádzke. Popri nosení sa dá veľmi diskrétne dieťa nadojčiť, častokrát bez toho, aby si okolie niečoho všimlo. Nemusíte tak vyhľadávať súkromie a ponáhľať sa domov.

 

  1. Hra so starším: starší súrodenci vedia dať rodičom častokrát zabrať, potrebujú veľa pozornosti a taktiež na prechádzkach ich treba väčšinou držať za ruku. Popri nosení svojho mladšieho dieťaťa určite oceníte, že máte dve voľné ruky aj pre staršieho súrodenca, či už na ihrisku alebo doma.

 

  1. Návšteva u doktora: dlhé čakacie doby určite všetci poznáme, ale čakanie s malým dieťaťom je obzvlášť náročné. Šatka alebo nosič je aj tu veľkou pomocou, bábätko je pri vás spokojnejšie. Taktiež sa nosenie osvedčilo mnohým matkám aj pri hospitalizácií, pokiaľ sa stretnete s ústretovým personálom, môže vám nosenie veľmi pomôcť upokojiť vystresované bábätko.

 

  1. Návšteva hygienického zariadenia: myslím, že väčšina mamičiek bude súhlasiť, že je omnoho jednoduchšie odskočiť si s noseným dieťatkom, ako ho nechávať doma niekde na posteli či ohrádke, alebo pri verejných záchodoch niekde v kočíku pred kabínkou.

 

  1. Jedenie: najesť sa pri neodložiteľnom dieťati môže byť niekedy pekne náročné, pri nosení síce existuje riziko, že pár omrviniek skončí na hlávke vášho drobca, ale aspoň sa môžete najesť a načerpať sily.

 

  1. Ranné chystanie: vychystať staršie deti do škôlky či školy už pre vás nebude tak zložité, ak si najmladšie dieťatko vezmete do nosiča alebo šatky. Určite zvládnete aj ranné účesy! :) 

 

  1. Práca: či už potrebujete pracovať z domu alebo máte to šťastie a môžete pracovať spolu so svojím dieťatkom, nosenie vám to ešte viac uľahčí. Ak vám bábätko spokojne zaspí, máte nerušený čas pracovať.

 

  1. Cvičenie: po pôrode sa chcete dostať opäť do formy? Cvičte so svojím dieťatkom. Užijete si spoločnú radosť z pohybu a zistíte, že cvičenie a rytmický pohyb je výborný nástroj na uspanie dieťatka.

 

  1. Uspávanie: máloktoré dieťa je schopné zaspávať samé, väčšina skrátka vyžaduje uspávanie. Nosenie je výborný spôsob, dieťa cíti tlkot vášho srdca, vníma vaše pohyby a zaspáva s pocitom bezpečia. Niektorí rodičia sa dokonca naučili, ako dieťatko po zaspatí v šatke alebo nosiči opatrne zložiť do postieľky.  Dieťa spí a vy máte konečne čas na dobrú knihu, kávičku alebo príjemne strávený večer v dvojici.

​V čom najviac pomáha nosenie vám? Máte nejakú inú, originálnu a vlastnú výhodu, ktorú vám poskytuje nosenie? Napíšte nám na našu facebookovú stránku, budeme sa tomu veľmi tešiť a vy môžete inšpirovať aj iných nosiacich rodičov.


Podobné články