13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

Pokiaľ nás nosenie sprevádza pravidelne každý deň, určite si časom vytvoríme nejaké vlastné „zlozvyky“ alebo zvláštnosti. Krásne to v jednom anglickom článku napísala maminka Sabrina J.S. Bolo to také milé a inšpirujúce čítanie, že sme sa rozhodli priniesť vám článok aj v slovenčine. Užite si čítanie a pokiaľ sa vám bude páčiť tak ako nám, môžete ho zdieľať.

Nosenie detí (aj tých väčších) je, ruku na srdce, jednou z mojich najobľúbenejších súčastí materstva. Svojho syna nosím už od jeho 5 dňa a neviem si predstaviť iný začiatok nášho spoločného života, ako práve skrze nosenie. Väčšinu jeho prvého roka som strávila nosením môjho maličkého, takže som sa „dopustila“ asi každej zvláštnosti, typickej pre nosiace maminky.

Môj syn je teraz síce malý nezávislý prieskumník ale keď mal len pár dní, dokázal skriviť tváričku do zúfalého plaču zakaždým, ako som sa ho pokúsila položiť.  Dokonca aj teraz,  keď už sa nosíme len občasne, sú momenty (rast zúbkov, choroba alebo náhla zmena) kedy je nosenie jediná vec, ktorá ho naozaj upokojí. Nosenie mi dalo príležitosť stihnúť mnoho potrebných iných vecí v domácnosti bez toho, aby som syna odkladala alebo separovala. No a samozrejme, uspávanie! Je len málo tak spoľahlivých metód ako uspať nervózne, spaniu-odolné dieťa, nosenie na rodičovskej hrudi však k nim jednoznačne patrí. Priznávam, mám fotku z každého jedného dňa, čo sa tak stalo (no áno, môj telefón každú chvíľu hlásil málo miesta na karte).

Avšak, keď sa pozerám na rôzne fotky z našej nosiacej skupinky na sociálnych sieťach, súdim, že som v tom rozhodne nebola sama. Keď skrátka pravidelne každý deň nosíte dieťa, skôr či neskôr začnete aj vy robiť jednu alebo dokonca viaceré z podivností, o ktorých budem písať nižšie (a nehovorte, že nie, to je skrátka nemožné!).

Robíte si príliš veľa selfie!

Pretože, pozrite sa ako milučko vyzeráme! Hlavne ak máme práve nejaký extra zaujímavo ukončený úväz, dieťatko sa tvári roztomilo, nosič perfektné ladí s naším outfitom, alebo akýkoľvek iný dôvod, ktorý sa práve vyskytne. Jedna fotka ale nestačí, musíte spraviť aspoň 800 rôznych fotiek toho istého okamihu, no nie?

Dávate si extrémny pozor, aby ste nenatrúsili na hlavičku drobca.

Väčšina nosiacich ľudí používa kapucňu na nosiči ako ochranu proti vetru či slnku, ja ju používam takmer výhradne proti...no, trúseniu. Raňajky alebo obed v pokoji si užijem hlavne pri nosení a nepotrebujem, aby z hlavičky môjho malého bolo vidno celý môj jedálniček.

Hráte sa s nožičkami vášho dieťatka, neustále!

Jedna z úžasných vecí na nosení je to, že môžete mať dieťatko pri sebe a zároveň mať dve voľné ruky. No, ja ich využívam hlavne na to, aby som mala neustále prístup k tým jeho malinkým, roztomilým nožinkám. Naozaj, nemôžem si pomôcť, ja mám dve ruky, on dve nožičky, čo mám robiť?

Často drepujete.

Vážne, zohýbanie nie je popri nosení zrovna najľahšie a tak sú drepy vašimi najlepšími priateľmi pri dvíhaní predmetov zo zeme. Pokiaľ po niekoľkých hodinách vzdorovania vaše dieťa konečne na vás zaspalo, je logické že ho nechcete hneď zobudiť jeho preložením do postieľky.  Tak môžete tento čas využiť aj inak: spaľovaním tukov! Áno, zbieranie rozhádzaných hračiek za pomoci drepov, je rozhodne skvelým cvičením.

Odfotíte vaše dieťa zakaždým ako zaspí.

Áno, nosenie uspáva. Je takmer nemožné neodfotiť TEN moment. Vaše dieťatko spí, len pár centimetrov od vašej tváre, má priam anjelský výraz tváre, jemné črty a pôsobí tak bezbranne...skrátka, každá z nás si to musí odfotiť (a ideálne zavesiť na facebook)!

Špehujete iné nosiace maminky.

Nič nás nepoteší na prechádzke viac, ako stretnutie s inou nosiacou maminkou. „Jééj, ty nosíš v ring slingu? Ja tiež...čo keby sme boli najlepšími priateľkami?“

Ladíte si outfit so svojimi nosiacimi pomôckami.

No, prakticky zaberá dieťa v šatke alebo nosiči takmer tretinu vášho tela...je logické, že sa teda musíte zladiť, hlavne ak sa chystáte na nejakú udalosť alebo do mesta.

Okusujete svojim deťom pršteky.

Je to naozaj prosté, sedíš si tak blízko môjho srdca, pozeráš na mňa svojimi sladkými a nevinnými očkami a tvoje pršteky sú všade v mojej tvári. Ja ti ich za to celé spapám! Tak to totižto funguje, ty moje malé vysmiate bábätko!

Zízate na seba zakaždým, ako niekde zachytíte svoj obraz.

Možno som to len ja, ale veľmi o tom pochybujem...vždy ako niekde zachytím náš obraz, ako sa nosíme, musím sa pristaviť a obzrieť sa, hlavne nenápadne! Ale...pozrite sa akí sme predsa rozkošní, áno, táto bábika, čo nosím, je živá.

Bozkávate vaše bábätko...stále!

Nie, myslím si, že všetky sme v tom nevinne. Je to predsa jedna zo zásad bezpečného nosenia, hlavička dieťaťa má byť tak, aby sme mohli na ňu kedykoľvek dať pusinku. Nebudem hádam riskovať nebezpečenstvo! Radšej to skontrolujem každú minútu, niekoľkokrát...viete, kvôli bezpečnosti. Vy by ste tomu vari vedeli odolať a nezasypať ich celé pusinkami?

Skúšate rôzne zvláštne polohy, aby ste sa cítili pohodlne.

Nosenie detí je vážne veľmi príjemná záležitosť, ak máte dobre nastavený nosič alebo dotiahnutú šatku...alebo nenosíte už niekoľko hodín vkuse spiace dieťa. Pretože nič nie je pohodlné po takej dlhej dobe, je to predsa len záťaž. A ak ste príliš unavené a bojíte sa zobudiť bábätko, urobíte všetko preto, aby ste našli vyhovujúcu polohu a odľahčili si tak. Tá poloha bude ale vyzerať určite veľmi zaujímavo...

Maximalizujete svoju schopnosť robiť veľa vecí naraz.

Akonáhle ste zistili, že môžete mať spokojné dieťa a pritom voľné ruky, je priam neodolateľné nevyskúšať, koľko rôznych vecí zvládnete robiť naraz. Robiť koláč, popri tom prať a ešte aj baliť veci na výlet? Jasné, prečo nie?

Považujete sa (v kútiku duše) za chodiaci zázrak.

Všetky to poznáme...och, vidíte tú dokonale upravenú matku, so spokojným bábätkom pritúleným na hrudi, ktorá sa s vervou púšťa do všetkých svojich povinností? Nie? Tak sa pozrite do zrkadla! Sme skrátka úžasné! :)

Podobné články


Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

Prevažná väčšina nosiacich rodičov je síce nežného pohlavia, ale aj u mužov si nosenie získava priazeň! Oteckovia majú rôzne dôvody prečo radi nosia. Môžete si o nich prečítať v tomto článku.

Nosenie detí v zime

Nosenie detí v zime

Nosenie v zime vás môže postaviť pred radu otázok: nosiť dieťatko na bunde alebo pod bundou? Oplatí sa kúpiť bundu na nosenie? Koľko vrstiev by malo na sebe dieťatko mať? Nebude jednému z nás príliš teplo a druhému zima? V tomto článku sa vám pokúsime zhr

12 pokorených mýtov o nosení

12 pokorených mýtov o nosení

Toto sú frázy, ktorým pri nosení rozhodne neverte.

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.

Zásady bezpečného nosenia detí

Zásady bezpečného nosenia detí

Veľakrát ste už možno počuli rôzne poznámky od náhodných okoloidúcich, keď vás videli nosiť vaše dieťatko. Väčšinou sa ľudia desia, či môže bábätko v šatke alebo nosiči dobre dýchať. Ich obavy sú väčšinou úplne neopodstatnené, rodičia väčšinou sami dávajú

Medzinárodný týždeň nosenia detí 2017

Medzinárodný týždeň nosenia detí 2017

Veľkolepé oslavy nosenia sú za dverami. Aký bude program tento rok?