5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

Nosenie detí je stále pomerne „novou“ a raritnou záležitosťou v našich končinách. Každý rok však počet nosiacich rodičov narastá. Udalosti ako „Medzinárodný týždeň nosenia detí“ naberajú na popularite a rast nosiacej komunity môžeme veľmi dobre sledovať aj na sociálnych sieťach.

Aj keď je prevažná väčšina nosiacich rodičov nežného pohlavia, aj u mužov si nosenie získava priazeň, iste hlavne vďaka jeho praktickosti. Oteckovia ale majú omnoho viac dôvodov nosenie milovať.

Nosenie uľahčuje bonding

Čo si budeme hovoriť, v tomto to majú niekedy ženy jednoduchšie. Na dieťatko sú omnoho viac naladené, rastie v nich 9 mesiacov, po pôrode prechádzajú obrovskými hormonálnymi zmenami a oxitocínovým „dopingom“. Otcom môže trvať o chvíľku dlhšie. Práve tu je nosenie skvelou pomôckou vytvárania jedinečného vzťahu so svojím dieťaťom. Ak vám malinký novorodenec po prvý krát zaspí na hrudi, je to pocit, na ktorý určite tak ľahko nezabudnete.  A čo viac, budete sa cítiť ako ozajstný hrdina dňa, keď zvládnete dieťa uspať, nosiť a ešte aj spraviť manželke večeru, či kávu!

Nosenie je ekonomické

Jedna šatka alebo nosič stoja rozhodne rodinný rozpočet menej ako kvalitné trojkombinácie, ktorých suma sa vie niekedy vyšplhať aj cez 800 eur. Pokiaľ ste sa teda rozhodli svoje dieťa čisto nosiť, môžete ušetriť niekoľko stoviek. Tak či tak, na túry by ste asi ani kočík za 1000 eur nevyužili tak dobre, ako práve nosič.

Nosenie poskytuje rodičom slobodu

Áno, nosenie môže skutočne rodičom mnohé veci uľahčiť a oslobodiť ich tak od riešenia zložitých problémov, ako je: „Kam do kufra zmestíme ten kočík?“ „Zlatko, ale ja po tých schodoch s kočíkom nevyletím!“ „Tadiaľto sa s kočíkom ale nedostaneme, ja som ti to hovoril.“

Nosenie môže pomôcť dieťatku zaspávať

Známy a svetovo uznávaný odborník a doktor William Sears taktiež tvrdí, že nosenie je jedným z najľahších spôsobov ako uspať dieťa. Hlavne ak sa váš niekoľkotýždňový potomok rozhodne, že kočík je skrátka nuda a on bude radšej celú cestu „vyspevovať árie“. Pre zachovanie zdravého rozumu odporúča 9 z 10 otcov použiť nosič alebo šatku.

Nosenie dáva otcom možnosť viac sa aktívne zapájať v rodinnom živote

Nikto by rozhodne nepochyboval o vašej schopnosti byť dobrým otcom potom, čo vás videl nosiť dieťa. Je to tak, či chcete alebo nie, nosiaci otec získava nálepku „Otec roka“ omnoho jednoduchšie. Nič nepomôže vyčerpanej žene toľko, ako vedomie, že dieťatko bude aj pri tatinkovi spokojné. No a nakoniec, nemôžme vynechať ten najhlavnejší dôvod, nosiaci otcovia vyzerajú skrátka skvele (to si iste všimne každá žena ;) )!

 

Nosenie je považované za prirodzený spôsob starostlivosti o dieťa, dáva rodičom dve voľné ruky a zároveň slobodu pohybu. Benefituje z neho samozrejme aj nosené dieťatko, môže z bezpečia rodičovskej náruče sledovať mnoho zaujímavých vecí. Ak sa budú aj muži-otcovia čoraz viac angažovať v starostlivosti o bábätko, získajú omnoho viac, než len uznanlivé pohľady žien. Získajú jedinečné, silné a trvácne puto so svojim dieťaťom. Čo môže byť viac? 

 


Podobné články


Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

Pokiaľ nás nosenie sprevádza pravidelne každý deň, určite si časom vytvoríme nejaké vlastné „zlozvyky“ alebo zvláštnosti. Krásne to v jednom anglickom článku napísala maminka Sabrina J.S. Bolo to také milé a inšpirujúce čítanie, že sme sa rozhodli prinies

Nosenie detí v zime

Nosenie detí v zime

Nosenie v zime vás môže postaviť pred radu otázok: nosiť dieťatko na bunde alebo pod bundou? Oplatí sa kúpiť bundu na nosenie? Koľko vrstiev by malo na sebe dieťatko mať? Nebude jednému z nás príliš teplo a druhému zima? V tomto článku sa vám pokúsime zhr

12 pokorených mýtov o nosení

12 pokorených mýtov o nosení

Toto sú frázy, ktorým pri nosení rozhodne neverte.

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.

Zásady bezpečného nosenia detí

Zásady bezpečného nosenia detí

Veľakrát ste už možno počuli rôzne poznámky od náhodných okoloidúcich, keď vás videli nosiť vaše dieťatko. Väčšinou sa ľudia desia, či môže bábätko v šatke alebo nosiči dobre dýchať. Ich obavy sú väčšinou úplne neopodstatnené, rodičia väčšinou sami dávajú

Medzinárodný týždeň nosenia detí 2017

Medzinárodný týždeň nosenia detí 2017

Veľkolepé oslavy nosenia sú za dverami. Aký bude program tento rok?