Aká je to šatka na celé nosiace obdobie?

Šatkou na celé nosiace obdobie nazývame takú šatku, ktorá je dostatočne nosná aj pre ťažšie deti, ale zároveň je do nej možné viazať už aj novorodenca. Kto sa v šatkách vyzná vie, že naraziť na naozaj dobrú šatku na celé nosiace obdobie môže byť niekedy zložitejšie. Chce to viacero skúšania, porovnávania a testovania. Nie každá maminka ale má prostriedky alebo chuť na nákup viacerých šatiek. Preto je dobré, ak si chce kúpiť šatku na celé nosiace obdobie, aby sa najprv s niekým poradila alebo si prečítala nejaké konkrétne recenzie.

V našom článku sa vám pokúsime čo najlepšie predstaviť niekoľko variant šatiek, s ktorými si vystačíte počas celého nosiaceho obdobia. Niektoré značky šatiek sú známe tým, že vyrábajú úžasné šatky vhodné ako pre novorodencov tak aj pre staršie deti. Medzi tieto značky patria najmä Pollora, Tula a LennyLamb. *Pozor, nie všetky šatky týchto značiek sú vhodné na celé nosiace obdobie, vždy je lepšie sa vopred informovať, aby nedošlo k zbytočnému omylu ;).

Pollora

Táto nemecká značka vyrába naozaj prvotriedne, kvalitné šatky na nosenie detí. Pokiaľ hľadáte tenšiu ale nosnú šatku, ktorá by vám postačovala na celé nosiace obdobie, určite dajte šancu Pollore. Najlepšie urobíte, ak siahnete po ich čistobavlnených šatkách s gramážou 220g/m2. Tieto šatky vás prekvapia, nevyžadujú takmer žiadne zanášanie. Sú tenké ale utkané takým spôsobom, že poskytnú dostatočnú oporu aj pre 12 kilového nosenca. Po prvom opratí môže byť šatka trošku tuhšia, je to ale úplne normálne. Po jej ožehlení a dvoch, troch naviazaniach krásne zmäkne. So šatkou sa výborne pracuje aj začiatočníkom, tým, že je tenká sa jednoduchšie doťahuje.

Šatky značky Pollora majú svoj typický plastický vzor. Znamená to, že vzory zo šatky akoby jemne vystupujú. Táto plasticita zaručí, že po dotiahnutí šatka nemá tendenciu povoľovať. Kým iné šatky som si musela po nejakom čase znovu dotiahnuť a poupraviť úväz, pri Pollore sa mi to nestalo. Úväz v nej krásne držal aj po niekoľkohodinovom nosení.

Pre Polloru je typická trošku väčšia šírka šatky. Toto je naozajstnou výhodou už pri trošku starších deťoch alebo keď budete chcieť viazať na chrbát. Vtedy je každý centimeter na šírku veľkým plusom, najmä ak sa chrbtové úväzy len učíte. Pomáha vám dieťatko lepšie zakapsovať a vám dodá istotu, že máte dobrý úväz.

Vhodnými šatkami na celé nosiace obdobie sú napríklad šatky Pollora z rady Polka (majú rozkošný bodkovaný dizajn), Anteia alebo aj modely Mariposa Lemon či Arctic Ocean.

Šatky Pollora s prímesou ako je ľan alebo konope, prípadne s vyššou gramážou odporúčame skôr skúseným mamičkám. Vyžadujú totižto starostlivejšie zanosenie.

Tula

Tieto šatky obľúbenej značky, ktorá sa preslávila najmä výrobou pohodlných ergonomických nosičov, rozhodne stoja za povšimnutie! Väčšinou sa vyznačujú strednou až vyššou gramážou ale napriek tomu sú už po vybalení a prvom opratí mäkké a jemné. Môže za to špeciálna technika úpravy, ktorou utkané šatky prechádzajú a vy si môžete užívať viazanie s nimi už od prvého dňa. Práve vďaka tomu sú šatky Tula vhodné pre novorodencov aj ťažšie deti.

Na to, akú majú gramáž sú šatky Tula až prekvapivo tenké a ľahké. Ich spôsob tkania je pevný, nemajú tendenciu povoľovať v úväze. Pri šatke, ktorá má takúto pevnú väzbu, sa vám nitky len tak ľahko nevytiahnu, nemusíte sa teda báť ju vziať so sebou aj do prírody.

Šatky pri viazaní príjemne pružia, vďaka čomu ich doťahovanie zvládne aj úplný začiatočník. Nemajú tendenciu po uviazaní povoľovať. Vďaka tomu, že sú tenké robia pekný, nie príliš veľký uzol. 

Pokiaľ sa vám nechce kupovať viacero šatiek a uprednostňujete mať jednu a poriadnu, na celé nosiace obdobie, s čistým svedomím vám môžeme odporučiť šatky značky TULA. Majú naozaj krásne dizajny a určite nebudete mať problém si z nich vybrať.

LennyLamb

Šatky poľskej firmy, ktoré si už získali mnohých fanúšikov. Môžu za to najmä ich krásne, nápadité a farebné dizajny. Vyrábajú šatky tkané rôznymi technikami, napríklad žakárovou, keprovou, diamantovou, atď...my sa ale teraz zameriame na ich žakárové šatky.

Je málo výrobcov, ktorí by ponúkali také široké spektrum typov šatiek, čo sa týka zloženia, gramáže a spôsobov tkania.  Preto nie je vôbec ťažké nájsť medzi nimi aj veľa šatiek vhodných na celé nosiace obdobie. Žakárové šatky LennyLamb nie je potrebné vôbec zanášať, sú mäkké už od výroby. Preto si aj pre novorodenca môžete pokojne vybrať šatku s vyššou gramážou.

Tieto šatky sa ľahko doťahujú a po uviazaní krásne držia, nemajú tendenciu povoľovať úväz. Majú veľmi dobré diagonálne pruženie, čo oceníte pri viazaní. Dieťatko do šatky krásne „dosadne“ a aj dlhšie nosenie bude príjemné.

Pokiaľ máte radi hrubšie šatky, nemusíte sa báť vybrať si šatku aj s gramážou 300g/m2 a viac. Nebudete ju musieť vôbec zanášať. Ak ste ale vo viazaní len začiatočník, siahnite po menšej gramáži, napríklad 240-260g/m2. Tieto šatky sú tenšie a budú sa vám lepšie doťahovať, nebudú robiť veľký uzol.

Keď si vyberiete spomedzi LennyLamb šatku so strednou gramážou, určite vám postačí na celé nosiace obdobie. Tieto šatky vás iste oslovia aj svojím dizajnom, spomedzi ich bohatej ponuky si vyberie naozaj každý.

 

Pokiaľ by ste mali akékoľvek otázky a potrebovali poradiť s výberom tej správnej šatky pre vás, neváhajte nás kontaktovať. Môžete tak spraviť cez našu facebookovú stránku alebo kontaktný formulár na našom eshope. Veľmi radi vám poradíme a pomôžeme.


Podobné články