Ako nosiť deti v lete

S príchodom teplých slnečných dní meníme svoj šatník, teplé oblečenie odkladáme na zadné miesta v skriniach a nahrádzame ho ľahkými a vzdušnými tričkami a šatami. Nosiace mamičky kvôli vyšším teplotám za oknami hľadia inak aj na výber správnej šatky na nosenie detí alebo výber ergo nosiča, v ktorom by jej a bábätku nebolo počas leta príliš horúco. Áno, aj v oblasti pomôcok na nosenie detí možno nájsť také kúsky, s ktorými je aj nosenie v lete príjemné a pohodlné. Treba len poznať vlastnosti jednotlivých materiálov šatiek a taktiež sa zoznámiť so špeciálnym letným prevedením ergonomických nosičov.

Ergo nosič na leto
Nosiče detí sú vo všeobecnosti veľmi praktickým vynálezom :-) O to viac práve počas leta, keď vďaka peknému počasiu chodievame na rozličné výlety do prírody a okolitých miest, no a vďaka nosiču môžeme mať aj malé dieťatko všade so sebou. Komu sa už len chce všade so sebou vláčiť kočík, to dokonca na niektorých terénoch, ako napríklad v lese, ani nie je možné z praktických dôvodov. No a viete, čo sa počas leta najviac nosí? Jednoznačne letná verzia ergo nosiča.

Existuje ergonomický nosič, ktorý je priamo vyrobený na leto. Takýto letný nosič sa od iných bežných nosičov už na prvý pohľad odlišuje svojim prevedením a riešením jednotlivých častí. Je ním letná verzia nosiča Lenka.

         

 

Pod pojmom letná verzia teda rozumieme ergonomický nosič, ktorý je vzdušný, príjemný a pohodlný na nosenie detí v lete. Letný nosič Lenka je vyrobený tak, aby popri zabezpečení všetkých požiadaviek zdravého a ergonomického nosenia detí umožnil rodičom nosiť dieťa maximálne pohodlne a predovšetkým aby poskytoval vzdušnosť. Táto vzdušnosť je zabezpečená vďaka sieťke, ktorá je základným komponentom letnej Lenky.
Zo sieťky je vyrobená chrbtová opierka nosiča a tiež odnímateľná kapucňa. Sieťka má v sebe otvory, ktoré sa nachádzajú po celej ploche a ktoré veľmi efektívne umožňujú čerstvému vzduchu, aby k nosenému dieťatku voľne prúdil, čím nedochádza k zadržiavaniu tepla počas nosenia,  no a v dôsledku toho sa aj dieťatko v nosiči menej potí. Letná Lenka teda dokáže výrazným spôsobom spríjemniť nosenie v letnom období pretože je vzdušná úplne najviac, ako je to v nosiči možné :-)


Letný nosič Lenka 4ever je ergo nosičom ručne vyrobeným na Slovensku. Ide o rastúci nosič, vhodný pre deti od približne 3 mesiacov do veku približne 3 rokov, v závislosti od veľkosti dieťatka v uvedenom veku. Je to novinka medzi nosičmi z dielne slovenského výrobcu Lenka, ktorá bola uvedená na jar 2018. Od ostatných nosičov sa líši novým typom ramenných popruhov, ktoré sú klasické nekrížené a ich inovatívnym riešením je, že sú ergonomicky tvarované, preto sa veľmi dobre prispôsobujú postave. Okrem týchto popruhov sa letné Lenky 4ever vyrábajú na objednávku aj s populárnymi širokými šatkovými polstrovanými popruhmi, ktoré je možné na chrbte prekrížiť.

                        

Bedový pás nosiča Lenka 4ever je inovatívne navrhnutý tak, aby poskytoval efektívnu oporu nosiacej mamičke a zároveň umožňoval správne podsadenie dieťatka. Vďaka tomu, že je mäkký, nikde dieťatko počas noesnia netlačí, neomína, a teda nemá ako dôjsť k nepríjemným otlakom ani pri dlhodobom nosení.

Tento nosič je veľmi prispôsobivý a nastaviteľný na bábätko v každej fáze jeho vývoja. Dá sa nastaviť veľkostne na minimum tak, aby bol vhodný pre približne trojmesačné dieťa a postupne zväčšovať, ako dieťa rastie. Toto nastavovanie je pritom veľmi jednoduché a rýchle. Šírka nosiča sa nastavuje pomocou sťahovacích šnúrok, ktoré sa nachádzajú tesne nad bedrovým pásom. Šnúrky stačí stiahnuť a zaviazať na uzol, čím nastavíte požadovanú šírku nosiča v mieste medzi nožičkami dieťatka tak, aby sedelo naširoko s podopretými kolienkami. Výška nosiča sa nastavuje v hornej časti po bokoch pomocou čiernych sťahovacích popruhov.

Veľmi dobre je riešená aj opora hlavičky dieťatka, ktoré ju ešte samo nedokáže udržať. Opäť na istenie hlavičky slúžia veľmi jednoducho a rýhlo ovládateľné sťahovacie šnúrky, ktoré sa nachádzajú z vonkajšej stray nosiča v úrovni detskej krčnej chrbtice. Šnúrky stiahnete do bokov a zaistíte o háčiky, čím sa horná časť nosiča pri hlavičke dieťatka spevní a krásne bude držať drobnú detskú hlavičku. Nosenie sa tak stáva maximálne bezpečným. Návod na používanie nosiča Lenka 4ever nájdete TU.

Letnú Lenku však môžu rodičia využiť celoročne. V chladnom období predsa nikdy deti nenosíme len tak v nosiči, ale vždy celý nosič spolu s dieťatkom ukryjeme pod nosičskú bundu, kabát na nosenie detí či mikinu. Takže hoci je letná verzia nosiča Lenka určená primárne na nosenie detí počas letných mesiacov, mamičkám a oteckom poslúži aj vtedy, keď teploty vonku klesnú nižšie.


Šatka na leto
Azda netreba ani zdôrazňovať, že ideálna šatka na leto je taká, v ktorej nie je veľmi teplo :-) Na druhej strane, človek sa pri veľmi vysokých letných teplotách potí aj v plavkách, takže netreba mať prehnané očakávania, pokiaľ ide o výber šatky na nosenie detí vhodnej na letné obdobie. Šatka v úväze obopína telo matky a dieťaťa a je aj niekoľkokrát cez jednotlivé časti tela previazaná, preto ju možno považovať za ďalšiu vrstvu "oblečenia", ktoré má mamička aj bábätko na sebe. Hneď na úvod chceme zdôrazniť, že dieťatko sa vám v šatke alebo v nosiči určite neprehreje, keď ho budete počas leta niekoľko hodín denne nosiť a že potenie nie je nič zlé, je to prirodzená reakcia nášho tela, ktorou sa ochladzuje. Samozrejme, nikomu nie je príjemné a pohodlné chodiť v prepotenom oblečení. Čo teda robiť, aby bolo aj nosenie v lete príjemným zážitkom? Ako si vybrať správnu šatku na leto? Poradíme Vám.

  

Gramáž šatky na nosenie detí
Jedným z dôležitých údajov každej šatky je jej gramáž. Je to údaj, ktorý vyjadruje hrúbku šatky a jej hustotu tkania. Uvádza sa v gramoch na meter štvorcový. Vypočíta sa ako hmotnosť šatky v gramoch vydelená jej dĺžkou v metroch. Podľa gramáže vieme šatky rozdeliť na tenké (do 230g/m2), stredne hrubé (230 - 270g/m2) a hrubé (280 g/m2 a viac). Tenké šatky sú vhodné pre novorodencov a malé deti do približne 9 kg. Nie že by ťažšie detičky neuniesli, veď každá šatka zavesená napríklad ako hojdacia sieť, unesie aj dospelého človeka, ale ide o to, že pod váhou ťažšieho dieťatka sa tenká šatka môže mamičke počas nosenia zarezávať do ramien, čo nie je nič príjemné. Pre detičky ťažšie ako 9 kg sú preto vhodné stredne hrubé a hrubé šatky. Treba si však uvedomiť, že nie každá šatka s vyššou gramážou je vyslovene hrubá. Veľa závisí od spôsobu tkania, či od typu väzby. Taktiež treba mať na mysli, že po opratí sa vlákna šatky zocelia, proces výroby sa praním dokončí a aj gramáž je po prvom opratí vyššia.


Gramáž teda vplýva aj na to, či je šatka tenká alebo hrubá, a teda je logické, že v lete sa mamičky utiekajú k tenším variantom, v ktorých nie je veľmi teplo. Stále však hovoríme o 100% bavlne. V prípade iných materiálov sú okrem gramáže rozhodujúcim faktorom pri výbere práve vlastnosti jednotlivých materiálov, ktoré buď sú ideálne na leto, alebo na skôr na iné ročné obdobie.

Prímesi na leto
Popri čisto bavlnených šatkách na nosenie detí existujú funkčné prírodné i umelé materiály, ktoré sa na výrobu šatiek používajú spolu s bavlnou ako prímesi. Medzi ne patrí česaná bavlna, ľan, konope, repreve, tencel, bambus, hodváb, vlna, ramia, kašmír, morské riasy a ďalšie. Každá prímes je nosnejšia než bavlna (s výnimkou bambusu), no nie všetky majú rovnaké vlastnosti. Pozrime sa na prímesi, ktoré sú na nosenie v lete najvhodnejšie.

Tencel
Tento prírodný materiál obľubujú mamičky po celom svete, pretože je nielen vzdušný a nosný, ale zároveň dokáže pohltiť až 50% vlhkosti bez toho, že by ostal značne vlhký a navyše takmer vôbec nevyžaduje údržbu. Okrem občasného prania, napríklad keď sa šatka s tencelom zašpiní, k nej netreba pristupovať nijako špeciálne. Aj preto je tencel jednou z najčastejšie používaných prímesí.

 

         

Repreve
Táto prímes má takmer navlas rovnaké vlastnosti, ako tencel. Rozdielom je skutočnosť, že repreve je umelo vytvorené vlákno, nejde teda o prírodný materiál. Repreve sa získava z recyklovaných plastov. Je to vzdušná a veľmi nosná prímes, šatka s prímesou repreve je na leto veľmi vhodná.


Konope
Príjemná a veľmi funkčná prímes. Konope má termoregulačné schopnosti, čo znamená, že v chladnom období zohrieva a v lete zase chladí. Táto prispôsobivosť je u nosiacich mamičiek veľmi vítaná a žiadaná. Aby však šatka s prímesou konope dlho slúžila a zachovala si svoje vlastnosti, vyžaduje častejšie žehlenie a skladanie.

Ľan
Na dotyk od novoty tvrdšia je šatka s ľanom, takže vyžaduje zanosenie. Kto sa však o ľanovú šatku správne stará, ten získa výnimočného pomocníka na nosenie detí, ktorý poslúži naozaj dlhodobo. Ľan má podobne ako konope termoregulačné schopnosti a je to veľmi nosná prímes, obľúbená na leto. Síce vyžaduje časté žehlenie (aj každý druhý deň), ale je to po zanosení veľmi príjemný prírodný materiál. To, či šatku budete musieť zanášať dlhšie, alebo ju zanosíte rýchlo, závisí najmä od podielu ľanu v šatke. Existujú také, ktoré obsahujú aj viac ako 50% ľanu, a potom sú také, kde nájdete 10% tejto prímesi. 

Bambus
Vzdušná a ľahká prímes, veľmi pohodlná. Bambus je na leto ako stvorený, ale ako sme už naznačili vyššie, platí to iba v prípade novorodencov a malých detí, pretože nie je veľmi nosný na nosenie väčších detí.


Vlna
Môže sa zdať, že vlna na leto vhodná ani zďaleka nie je, ale prekvapivo je. Aj vlnená šatka veľmi dobre poslúži na nosenie detí v lete. Môžu za to jej antibakteriálne vlastnosti a tiež to, že odvádza vlhkosť z tela. Samozrejme, na nosenie v lete je potrebné vybrať si tenšiu vlnenú šatku, lebo priveľmi hrubá by nás už zohrievala viac, než by sme chceli.

Hodváb
Hodváb možno zaradiť k tým luxusnejším prímesiam, je to však veľmi dobrá prímes na leto, ktorá citeľne chladí. Keď sa spojí hodvábna šatka s jemným letným vánkom, vznikne ideálne letné osvieženie pre mamičku i dieťatko :-) Hodváb však pri viazaní môže kĺzať, preto sa úplným začiatočníkom vo viazaní s ním môže trošku komplikovanejšie manipulovať.

Ďalšie rady na záver
Či už sa rozhodnete na nosenie v lete používať šatku alebo nosič, je potrebné dodržiavať všeobecné zásady, aby bolo nosenie a celkovo nažívanie počas horúčav znesiteľné.
Počas leta je veľmi dôležité dbať na pravidelný pitný režim, nezabudnite mať so sebou vždy fľašu s čistou pramenitou vodou a aj dieťatko kojte na požiadanie.
Berte si so sebou oblečenie na prezlečenie, keby ste sa spotili. Náhradné tričko majte po ruke pre seba, ale aj pre bábätko.
Myslite na jemnú pokožku dieťatka, ktorú treba chrániť pred priamym slnkom.Používajte čiapočku alebo ešte lepšie klobúčik pre dieťatko, ktorý zakryje aj krk. Natierajte seba aj dieťa krémom s dostatočným ochranným faktorom. Viac tipov ako sa starať o pokožku bábätka, ktoré je nosené, nájdete TU
Nikdy nechoďte vonku v čase obeda a krátko popoludní, lebo vtedy je najteplejšie a slnko je najagresívnejšie. Ak predsa len v tomto čase musíte nikam ísť, choďte radšej po tieni a vyvarujte sa slnečných miest.
 

 

Prečítajte si viac o ideálnom ergonomickom nosiči na leto a o detailoch jeho jednotivých častí v tomto článku.


Podobné články


Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Nosíme deti v lete

Nosíme deti v lete

Predstava sparných letných dní v kombinácii s nosením nie je vždy až taká lákavá. Vyberte si správnu nosiacu pomôcku a nosenie si môžete užívať aj v lete.

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

Pýtate sa, odkedy nosiť dieťa v nosiči? Chcete nosiť svoje bábätko hneď po narodení? Prečítajte si, čo všetko by mal nosič pre novorodenca spĺňať.

Tula Free to Grow

Tula Free to Grow

Ergonomický detský nosič Tula v originálnom prevedení, vďaka ktorému je vhodný na celé obdobie nosenia. Pestrý dizajn, jednoduchá manipulácia, kvalita a pohodlie.

Ergonomické nosiče Tula

Ergonomické nosiče Tula

Nosiče s najvyššou nosnosťou vynikajú aj prepracovaným dizajnom. Zoznámte sa s rastúcou aj nerastúcou verziou nosiča značky Tula.

Manduca alebo LennyLamb

Manduca alebo LennyLamb

Neviete sa rozhodnúť medzi ergonomickými nosičmi Manduca a LennyLamb? Máme pre vás súhrn všetkých spoločných vlastností i rozdielov.

Šatky vhodné na leto

Šatky vhodné na leto

Nosenie v teplých letných dňoch si môžete uľahčiť výberom funkčnej šatky. Ako v lete nosiť novorodenca a aké prímesi sú na leto najlepšie? Poradíme Vám.

Ergonomický nosič vhodný na leto

Ergonomický nosič vhodný na leto

Letná verzia ergonomického nosiča je ideálnou nosiacou pomôckou na nosenie detí v lete. Čo znamená letný nosič, ako vyzerá a ako je riešený? Dočítate sa v článku.

Klokanka na nosenie detí

Klokanka na nosenie detí

Prečo nie je klokanka správnym nosičom pre vaše dieťa? V čom je neergonomická? A aký nosič je vlastne ergonomický?

Ergonomický nosič Rischino Flexible

Ergonomický nosič Rischino Flexible

Na Slovensku vyrobený ergo nosič pre deti od narodenia. Detailný prehľad rastúceho nosiča Rischino Flexible.

Ergonomické nosiče Ergobaby

Ergonomické nosiče Ergobaby

Spoznajte vlastnosti, znaky, rozmery a výhody ergo nosičov Ergobaby.

LennyLamb šatky a ergonomické nosiče

LennyLamb šatky a ergonomické nosiče

LennyLamb je výrobca šatiek, ergo nosičov, oblečenia a doplnkov ako tašky či slintáčiky. Nádherný dizajn, pestrá ponuka produktov.