Krátka šatka, na ktorej konci sú prišité dva kovové krúžky, tak by sa dal jednoducho opísať ring sling. Tento jedinečný pomocník pri nosení je u nás čím ďalej tým viac populárny. Môže za to pravdepodobne jeho skladnosť a jednoduchosť, veľmi rýchlo si doň dieťatko umiestnite a rýchlo ho zas viete aj vybrať.
S pomocou ring slingu je aj starostlivosť o maličkého novorodenca o niečo jednoduchšia. Malinké bábätká vyžadujú, aby sa na ich potreby reagovalo veľmi rýchlo, viazanie šatky býva niekedy príliš zdĺhavé a dieťatko sa môže zbytočne rozrušiť. Do ring slingu umiestnime novorodenca veľmi rýchlo a taktiež ho aj môžeme rýchlo vybrať, ak je potrebné napríklad prebalenie. Tento spôsob nosenia je dobrý aj keď bezplienkujete, viete veľmi rýchlo zareagovať.
Ja som najradšej používala ring sling na dovolenke pri mori. Bolo horúco a ring sling mi prišiel vzdušnejší ako šatka. Ocenila som ho ale aj v chladnejšom počasí, výborne sa v ňom nosilo aj na bunde. Nemusela som sa vyzliekať a viazať dieťa pod bundu do šatky.
Aj keď je ring sling veľmi jednoduchý, je dobre poznať určité zásady, ktoré vám nosenie v ňom ešte viac uľahčia.
Aj v ring slingu musí byť dieťatko v ergonomickej pozícií, to znamená, že kolienka majú byť vyššie ako zadoček a na rovnakej úrovni, aby ste zaistili, že dieťa nebude mať v ring slingu pokrivený chrbátik. Ten by mal byť zaokrúhlený do tvaru písmenka C.
Ručičky malých detí dávajte vždy pozdĺž tela, nie von. Horný okraj šatky teda siaha až po krk, nie pod pazuchy dieťatka. Ak nosíte staršie dieťa môžete mu dovoliť mať ruky von z ring slingu.
Tým, že sa ring sling nosí na jednom ramene, je potrebné striedať strany, aby nedošlo k jednostrannému preťaženiu vašej chrbtice.
Takto pripravený ring sling si navlečiete cez hlavu a jednu ruku. Krúžky umiestnite na svoje rameno, čím vyššie, tým lepšie. Šatku, ktorá je nazberkaná v krúžkoch, si povytiahnite a poriadne ju skontrolujte, či sa vám niekde neprekrížila, mohlo by vám to potom sťažiť doťahovanie.
Pre väčšie pohodlie si môžete čo najviac rozprestrieť lem šatky na svojom ramene a chrbte.
Niektorí výrobcovia, napríklad LennyLamb vyrábajú iba jednu, štandardnú dĺžku ring slingu. U iných si môžete väčšinou vybrať, či chcete kratšiu alebo dlhšiu verziu.
Pri kúpe ring slingu si môžete aj zvoliť, aký spôsob šitia chcete. Existujú dva hlavné, riasený a nožnicový spôsob. Nožnicový spôsob na pohľad môže pôsobiť elegantnejšie, šatka je pri krúžkoch poskladaná po celej dĺžke a následne prešitá. Riasený spôsob je taký, kde sú krúžky našité k šatke bez vytvorenia záhybov.
Ďalšou možnosťou je aj kúpa krátkej šatky a ring slingových krúžkov. S ich pomocou si môžete spraviť nešitý ring sling.
Pokiaľ si nie ste istí, či by ste ring sling využívali, môžete si ho zapožičať a na pár dní vyskúšať.
Dúfame, že vám náš článok priniesol zaujímavé a užitočné informácie. Pokiaľ by ste mali akúkoľvek otázku, neváhajte nás kontaktovať.
Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.
Pre mnoho kultúr a domorodých komunít je nosenie detí bežná prax a súčast života už viac než tisíc rokov. Na nosenie sa využívali rôzne obrusy, šály, plachty, prestieradlá a šatky.