Ako nosiť v ring slingu

Krátka šatka, na ktorej konci sú prišité dva kovové krúžky, tak by sa dal jednoducho opísať ring sling. Tento jedinečný pomocník pri nosení je u nás čím ďalej tým viac populárny. Môže za to pravdepodobne jeho skladnosť a jednoduchosť, veľmi rýchlo si doň dieťatko umiestnite a rýchlo ho zas viete aj vybrať.

Ring sling je primárne určený na nosenie na boku, môžete v ňom nosiť ale aj vpredu či na chrbte. Tento typ krátkej šatky nie je potrebné viazať. Tým, že má na svojom konci dva krúžky, si len druhý koniec cez ne prevlečiete a dotiahnete tak, ako potrebujete. Túto vlastnosť oceníte najmä pri prechádzkach vonku.

S pomocou ring slingu je aj starostlivosť o maličkého novorodenca o niečo jednoduchšia. Malinké bábätká vyžadujú, aby sa na ich potreby reagovalo veľmi rýchlo, viazanie šatky býva niekedy príliš zdĺhavé a dieťatko sa môže zbytočne rozrušiť. Do ring slingu umiestnime novorodenca veľmi rýchlo a taktiež ho aj môžeme rýchlo vybrať, ak je potrebné napríklad prebalenie. Tento spôsob nosenia je dobrý aj keď bezplienkujete, viete veľmi rýchlo zareagovať.

Aj pri nosení starších detí je ring sling výborný pomocník. Hlavne keď už nevládzu na prechádzkach chodiť. Vtedy si môžete unaveného chodca dať do ring slingu a chvíľku ho odniesť. V ring slingu sa dá výborne a diskrétne aj nadojčiť.

Ja som najradšej používala ring sling na dovolenke pri mori. Bolo horúco a ring sling mi prišiel vzdušnejší ako šatka. Ocenila som ho ale aj v chladnejšom počasí, výborne sa v ňom nosilo aj na bunde. Nemusela som sa vyzliekať a viazať dieťa pod bundu do šatky.

Ako správne používať ring sling

Aj keď je ring sling veľmi jednoduchý, je dobre poznať určité zásady, ktoré vám nosenie v ňom ešte viac uľahčia.

Vždy dbajte na to, aby vaše dieťatko v ring slingu voľne dýchalo, najmä ak ešte nedrží samo hlavičku. Nesmie mať pritlačenú bradu o svoj hrudník. Taktiež mu nikdy nezakrývajte tvár.

Aj v ring slingu musí byť dieťatko v ergonomickej pozícií, to znamená, že kolienka majú byť vyššie ako zadoček a na rovnakej úrovni, aby ste zaistili, že dieťa nebude mať v ring slingu pokrivený chrbátik. Ten by mal byť zaokrúhlený do tvaru písmenka C.

Pri nosení novorodenca je dobré zabezpečiť aj oporu hlavičky, tú môžete spraviť s pomocou voľného cípu ring slingu alebo klasicky, ako pri šatke. Dbajte na to, aby ste to moc neprehnali a nevytvorili za krkom dieťatka „golier“, ktorý by mu hlavičku úplne znehybnil.

Ručičky malých detí dávajte vždy pozdĺž tela, nie von. Horný okraj šatky teda siaha až po krk, nie pod pazuchy dieťatka. Ak nosíte staršie dieťa môžete mu dovoliť mať ruky von z ring slingu.

Ring sling si vždy poriadne dotiahnite, dieťatko musí byť pevne (ale s citom) pritlačené k vášmu telu, nesmie pri predklone „odpadávať“ od vašej hrudi.

Tým, že sa ring sling nosí na jednom ramene, je potrebné striedať strany, aby nedošlo k jednostrannému preťaženiu vašej chrbtice.

Ako si správne nasadiť ring sling

Pred nasadením ring slingu je dobré si ho najprv predpripraviť, tj. prevliecť koniec šatky cez krúžky. Najľahšie sa vám to bude robiť, ak si šatku pekne naskladáte, aby ste sa uistili, že sa vám niekde nepretočí ani nezasekne.

Takto pripravený ring sling si navlečiete cez hlavu a jednu ruku. Krúžky umiestnite na svoje rameno, čím vyššie, tým lepšie. Šatku, ktorá je nazberkaná v krúžkoch, si povytiahnite a poriadne ju skontrolujte, či sa vám niekde neprekrížila, mohlo by vám to potom sťažiť doťahovanie.

Vezmite si dieťatko a umiestnite ho do pripravenej kapsy na svojom boku. Vložte dostatočné množstvo šatky pod zadoček, aby ste vytvorili ergonomickú polohu a dosiahli zakapsovanie. Keď ste s polohou dieťatka spokojní, môžete začať doťahovať. Pomôže vám, ak si voľný pruh šatky vždy posuniete ku krúžkom a až potom dotiahnete. Po dotiahnutí ešte skontrolujte, či má dieťatko nožičky v tvare písmena M a zaoblený chrbátik.

Pre väčšie pohodlie si môžete čo najviac rozprestrieť lem šatky na svojom ramene a chrbte.

Akú veľkosť ring slingu zvoliť?

Niektorí výrobcovia, napríklad LennyLamb vyrábajú iba jednu, štandardnú dĺžku ring slingu. U iných si môžete väčšinou vybrať, či chcete kratšiu alebo dlhšiu verziu.

Veľkosť si vyberajte podobne ako pri šatkách, podľa svojej konfekčnej veľkosti. Tiež je dobré si rozmyslieť, či nechcete viazať ring sling neskôr aj na chrbát, vtedy je dobré mať dlhší, aspoň 210 centimetrový ring sling.

 ​Pri kúpe ring slingu si môžete aj zvoliť, aký spôsob šitia chcete. Existujú dva hlavné, riasený a nožnicový spôsob. Nožnicový spôsob na pohľad môže pôsobiť elegantnejšie, šatka je pri krúžkoch poskladaná po celej dĺžke a následne prešitá. Riasený spôsob je taký, kde sú krúžky našité k šatke bez vytvorenia záhybov.

​Ďalšou možnosťou je aj kúpa krátkej šatky a ring slingových krúžkov. S ich pomocou si môžete spraviť nešitý ring sling.

​Pokiaľ si nie ste istí, či by ste ring sling využívali, môžete si ho zapožičať a na pár dní vyskúšať.

Dúfame, že vám náš článok priniesol zaujímavé a užitočné informácie. Pokiaľ by ste mali akúkoľvek otázku, neváhajte nás kontaktovať.


Podobné články