Ako sa správne starať o ergonomický nosič

Keď do niečoho investujeme peniaze, snažíme sa, aby nám daná vec vydržala čo najdlhšie bez poškodení. Preto je dobré, ak si vždy pozorne prečítame návod na starostlivosť o konkrétny produkt. Podobne ako šatky, ktoré vyžadujú určitú špeciálnejšiu starostlivosť, aj o ergonomické nosiče pre deti sa musíme príkladne starať. Vydržia nám potom dlhú dobu bez poškodení.

Určite je jednoduchšie predať po skončení nosiaceho obdobia pekný, zachovalý nosič, ako vyblednutý a nedajbože poškodený. V našom článku sa vám preto pokúsime zhrnúť zásady správnej starostlivosti o ergonomické nosiče a pridáme aj niekoľko užitočných tipov.

Prišiel mi nový nosič, čo s ním?

Veľa mamičiek vie, že každú novú šatku je dobré pred prvým naviazaním oprať, aby sme nezničili jej väzbu (viac o starostlivosti o šatky v tomto článku). Ale ako sa postarať o nový ergonomický nosič?

Keď vám príde nosič, ktorý nie je ušitý zo šatkoviny, nemusíte sa báť vyskúšať si nosenie v ňom. Nijako ho tým nepoškodíte a nemusíte sa ani obávať, že by to bolo príliš nehygienické. Materiály, z ktorých sú ergonomické nosiče (Manduca, Tula alebo Ergobaby) šité, sú prísne kontrolované a neobsahujú žiadne toxické látky. Samozrejme, neviete, ako dlho bol nosič v krabici a tak bude lepšie, keď ho po jeho
vyskúšaní podrobíte prvému praniu ;). Materiál sa vám osvieži a zároveň sa nosič po vysušení krajšie vystrie.

 

Pokiaľ ste si objednali šatkový nosič (napríklad LENKA, Storchenwiege, LennyLamb, Fidella Fusion alebo Fly Tai, Mei Tai od Divy), je lepšie ho pred prvým vyskúšaním oprať. Šatkovina, z ktorej je ušitý, nemusela prejsť procesom prania a teda jej väzba nemusí byť ešte „dokončená“. Znamená to, že ak by ste nosič nosili bez oprania mohli by sa v materiáli časom poposúvať nite a vytvoriť akoby medzierky. Načo zbytočne riskovať, radšej nosič dajte oprať a na ďalší deň môžete nosiť ;).

Pranie ergonomických nosičov

Každý nosič má k sebe napísané inštrukcie k praniu, ak ste ich ale stratili, môžete si ich prečítať aj tu.

Najprv všeobecné zásady, ergonomické nosiče a aj mei taie perieme zásadne v tekutých pracích prostriedkoch bez fosfátov alebo optických rozjasňovačov. Je to kvôli tomu, aby nestratili nosiče svoju farbu a zbytočne pri každom praní nebledli. Taktiež nepoužívame aviváž, a to najmä pri šatkových nosičoch. Aviváž totižto obaľuje vlákna a šatkovina sa potom stáva klzkou.

Pokiaľ idete prať prackový nosič, uistite sa, že ste pozapínali všetky jeho pracky. Búchanie rozopnutých praciek o bubon pračky by ich mohlo zlomiť a vy by ste zbytočne museli zháňať nové. Z rovnakého dôvodu je dobré dať nosič pred praním napríklad do obliečky na vankúš. Pracky budú lepšie chránené.

Ak periete mei tai, ktorý na sebe nemá žiadne tvrdé súčasti, nemusíte ho nijako obzvlášť chrániť.


Pranie konkrétnych nosičov
 

Šatkový nosič LenkaNosič Lenka je ergonomický nosič vyrobený na Slovensku. Je ušitý zo šatiek na nosenie detí, preto aj starostlivisť o tento nosič sa odvíja od konkrétnej šatky, z ktorej je ušitý. Inak k nemu treba pristupovať ak materiál obsahuje ľan a inak pri 100% bavlne. Vo všeobecnosti platí, že nosič neperieme často, iba v prípade potreby. Ideálne je prať pri teplote 30 - 40°C, nesušiť v sušičke iba voľne, môžete ich jemne prežehliť.
Pri praní nosiča Lenka rastúca 1 alebo Lenka rastúca 2 je dobré obaliť nosič do bielej obliečky od vankúša (farebná by mohla pustiť farby a zanechať tak na nosiči nepekné stopy). Obalením nosiča ochránime nielen pracky pred obúchaním počas prania, ale zároveň aj suché zipsy našité na bedrovom páse, pomocou ktorých sa nastavuje šírka nosiča na mieru dieťatka. Novinka - rastúci nosič Lenka 4ever sa nastavuje pomocou sťahovacích šnúrok a nie prostredníctvom suchých zipsov, avšak prikrytím nosiča obliečkou taktiež zamedzíme obitiu praciek. Ak nechcete prikrývať celý nosič, postačí do nejakej látky zaviazať aspoň jeho pracky.


Manduca: perieme v práčke na jemnom programe, na teplote maximálne 30 stupňov. Nie je vhodné ju sušiť v sušičke a ani na priamom slnečnom svetle, najmä tmavé farby. Taktiež platí naše odporúčanie prikryť pracky prípadne celý nosič, aby ste predišli znehodnoteniu. Manduca je na rozdiel od vyššie uvedenej Lenky nosičom vyrobeným z látky a nie zo šatky, pri starostlivosti sa vždy treba riadiť pokynmi uvedenými na štítku.

Ergobaby: perie sa v práčke na šetrnom programe, pri teplote maximálne 30 stupňov. Suší sa voľne rozprestretý na stojane, nie je vhodné ho vešať na priame slnečné svetlo.


Storchenwiege: Ide o nosič vyrobený zo šatky rovnakej značky Storchenwiege. Tento nosič je kombinovaný, čo znamená, že v bedrovej časti sa zapína na pracku a ramenné popruhy sa viažu podobne ako pri nosičoch typu mei tai, alebo ako pri šatke na nosenie detí. Nosič môžete prať v práčke pri teplote maximálne 40 stupňov, opäť ho odporúčame obaliť do obliečky, by sa pracka neobila. Nesušte ho na priamom slnku. Po vyschnutí sa nosič môže ožehliť.
 

Nosiče a mei taie značky LennyLamb: tento nosič je určený len na ručné pranie pri teplote vody maximálne 30 stupňov. Nie je vhodný do sušičky prádla. Sušte ho mimo priame slnečné žiarenie a po uschnutí ho nežehlite.


Nosiče a fly taie značky Fidella: perte iba ručne, pri teplote vody maximálne okolo 30-40 stupňov. Neodporúča sa sušenie v sušičke ani na priamom slnku. Nosiče nežehlite.
 

Mei tai Diva Milano: Tento šatkový bezprackový nosič je vhodný na pranie v pračke na jemnom cykle, otáčky zvoľte maximálne 800 a teplota vody musí byť do 40 stupňov, nie viac. Nesušte v sušičke ani na priamom slnku, po vyschnutí môžete nosič ožehliť na nízkej teplote.

 

Dúfame, že ste v našom článku našli užitočné informácie, ak by ste mali na nás akúkoľvek otázku, neváhajte nám napísať. Môžete využiť našu facebookovú stránku alebo kontaktný formulár na našom eshope.