Ako si vybrať správnu veľkosť šatky

 

Pokiaľ len začínate nosiť a rozhodli ste sa pre kúpu vlastnej šatky na nosenie detí, určite sa budete najskôr potrebovať zorientovať v číslovaní veľkostí šatiek. Je dôležité vybrať si tú správnu veľkosť pre vás, aby sa vám pohodlne viazalo a šatka vám nebola zbytočne krátka, ani dlhá.

Pokiaľ si idete kupovať šatku pre novorodenca, je dobré vziať „univerzálnu“ veľkosť, tj. takú, ktorá vám postačí na všetky základné úväzy. Veľkosť šatky si vyberáme podľa svojej konfekčnej veľkosti. Čiže ak nosíte veľkosť oblečenia 34-38, bude pre vás ideálnou šatkou na začiatok veľkosť 5. Pokiaľ nosíte väčšiu veľkosť ako 38, zvoľte šatku veľkosti 6, prípadne veľkosť 7, ak máte konfekčnú veľkosť 48 a viac.

Pokiaľ už máte vašu „univerzálnu“ šatku, je dosť možné, že zatúžite mať aj inú, kratšiu veľkosť, praktickú pri cestovaní alebo rýchlych úväzoch. Väčšinou by vám mala postačovať o jednu až dve veľkosti menšia šatka, ako je vaša univerzálna.

Prehľad veľkostí šatiek

Šatky sa vyrábajú v ôsmich veľkostiach. Nie všetci výrobcovia samozrejme majú možnosť výberu zo všetkých ôsmych, ale tie najzákladnejšie nájdete u každého výrobcu. V tomto prehľade si môžete pozrieť aké dlhé sú tie veľkosti a pri ktorých úväzoch sa najčastejšie používajú.

Veľkosť 2: má zvyčajne dĺžku 2,6 – 2,7 metra. Využitie nájde ako nešitý ring sling, poprípade na jednoduché bočné alebo chrbtové úväzy, napríklad batoh s uzlom pod zadočkom alebo poppins hip carry, atď...

Veľkosť 3: má dĺžku 3,2 metra, používa sa ako skladná „kabelková“ šatka na rýchle bočné alebo chrbtové úväzy, prípadne dvojitý kríž s ring slingovým krúžkom. Uviažete s ňou jednoduchý batoh, klokana, kríž s kapsou vnútri s uzlom pod zadočkom, coolest hip cross carry, atď...

Veľkosť 4: má dĺžku 3,6 – 3,7 metra. Maminky s veľkosťou xxs si s touto veľkosťou vystačia aj ako so základnou na kríž s kapsou vnútri. Inak sa používa skôr na bočné a chrbtové úväzy, s touto dĺžkou môžete pri batohu robiť aj rôzne zakončenia alebo variácie, ktoré sú na nosenie pohodlnejšie. Výborne sa tiež hodí na úväz klokan alebo dvojitý kríž. S touto veľkosťou môžete uviazať aj Double Hammock bez uzla, čo je veľmi pohodlný úväz na chrbát. Veľkosť 4 je veľmi praktická, ak často viažete šatku vonku, jej cípy nie sú až také dlhé a menej sa vám budú vláčiť po zemi.

Veľkosť 5: má dĺžku 4,2 metra, ideálna šatka pre konfekčnú veľkosť 34-38. Pohodlne s ňou uviažete kríž s kapsou vnútri, Double Hammock na chrbát a aj iné, náročnejšie úväzy na dĺžku šatky.

Veľkosť 6: je zväčša 4,6 – 4,7 metrov dlhá šatka. Je vhodná pre mamičky do konfekčnej veľkosti 42 a pre oteckov s konfekčnou veľkosťou do 50. Pohodlne s ňou uviažete kríž s kapsou vnútri, Double Hammock na chrbát a aj iné, náročnejšie úväzy na dĺžku šatky. Táto veľkosť bude určite tá pravá pre vás, ak chce nosiť aj váš partner. Pokiaľ máte vy menšiu konfekčnú veľkosť a stačila by vám aj šatka veľ. 5, môžete s dĺžkou 6 viazať základné úväzy ako napr. kríž s kapsou vnútri tak, že si spravíte nie uzol na chrbte, ale až vpredu. Je to veľmi pohodlné zakončenie, najmä ak potrebujete sedieť, uzol vás nebude na chrbte tlačiť.

Veľkosť 7: 5,2 metra a je vhodná, ak nosíte väčšiu konfekčnú veľkosť. Pri ženách ide o veľkosť 44 a viac, pri mužoch 52 a viac. Vtedy je to pre vás základná veľkosť na úväzy ako kríž s kapsou vnútri, double hammock na chrbát, a iné.

Veľkosť 8: 5,7 – 6 metra, používa sa pri ženských konfekčných veľkostiach 50 a viac, pri mužských 58 a viac ako šatka na všetky základné úväzy.

Veľkosť 9: má až 6,5 metra. Takúto dlhú šatku využijete vtedy, ak si ju napríklad chcete rozstrihnúť na ring sling a dlhšiu šatku, alebo si z nej chcete dať ušiť ergonomický nosič a z druhej časti mať šatku.

Dúfame, že vám náš článok pomohol sprehľadniť ako sa rozdeľujú veľkosti šatiek. Ak by ste stále mali nejaké otázky, neváhajte nás kontaktovať! Radi vám poradíme s výberom tej správnej veľkosti šatky pre vás.