Ako správne obliekať seba a dieťatko

 

Maminkám, ktoré s nosením ešte len začínajú, sa niekedy môže zdať zložité správne odhadnúť ako seba a dieťatko v rôznom počasí obliecť.  Hlavne vtedy, ak ide počasie do extrémov a rýchlo sa mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.

Nosenie na jar

Jar so sebou prináša prvé krásne slnečné dni ale vie nás potrápiť aj svojim daždivým počasím a striedaním chladných a teplejších dní. V momente ako svieti slnko nám môže byť horúco a akonáhle zájde sa vie pekne ochladiť. Ako sa teda správne obliecť, aby sme sa pri nosení dieťatka príliš nespotili pod teplými vrstvami alebo aby nám nebolo zrazu zima?

V tomto premenlivom období je ideálne aby nosiaci rodič mal nejaké funkčné oblečenie. Výborné sú napríklad merino tričká. To zabezpečí menší problém s potením. Dieťatku oblečieme o jednu vrstvu viac, ako nosí bežne doma. Merino je aj pre detičky skvelá voľba. O trošku viac zateplíme hlavičku, krk a nožičky dieťatka, prípadne ruky (všetky časti tela, ktoré vytŕčajú spod šatky alebo nosiča). Vhodné sú kukličky, návleky na nožičky a fleesové alebo softshellové čižmičky.

 

Keď už máte dieťatko nachystané a umiestnené v šatke alebo nosiči, je veľkou výhodou, ak máte nosiacu bundu alebo mikinu. Na jarné obdobie si skvele vystačíte s jednou z nich. Môžete zvoliť napríklad nepremokavú a vetru-vzdornú softshellovú bundu alebo teplú, mäkkú fleesovú či teplákovú mikinu. Táto možnosť je výhodná hlavne preto, že ak sa náhodou zmení počasie, ľahko si bundu alebo mikinu vyzlečiete, prípadne rozopnete alebo naopak. Je výhodnejšie a jednoduchšie vyzliekať vrchnú vrstvu ako vyzliekať si sveter, na ktorom máte naviazané dieťatko.

Vhodnou alternatívou je aj ochranná kapsa, ktorá vám poslúži ako ochrana pred zimou pre dieťatko. Vy si môžete obliecť vlastnú bundu, ktorú si necháte rozopnutú. Počas jari je táto alternatíva lepšia ako v zime, vtedy by vám mohlo cez rozopnutú bundu fúkať na chrbát.

Čo sa týka šatky na nosenie, určite vám skvele poslúžia aj hrubšie šatky s vyššou gramážou, prímes ako vlna a merino sú aj na jar stále skvele využiteľné.

 

 

 

Nosenie v lete

Nosenie v najteplejších dňoch nás vie poriadne potrápiť. Nie je jednoduché nosiť na svojom tele dieťatko a zároveň sa nespotiť ani neprehriať. Musíme si preto pomôcť ako vieme a využiť hlavne termoregulačné vlastnosti materiálov. Výborným pomocníkom sa nám stane funkčné oblečenie z bambusu alebo ľanu. Aj tenučká, priedušná bavlna nám dobre poslúži. Seba obliekame samozrejme čo najmenej a dieťatko tiež. Je ale dobré použiť aspoň bambusovú plienku, ktorú umiestnime medzi seba a dieťatko, nech saje pot a počas dlhšieho nosenia, napríklad na túrach, ju vymieňať.

Ak šatkujete, je veľmi dobré zvoliť šatku s nízkou gramážou alebo správnou prímesou. Vhodné sú ľanové, konopné, hodvábne a bambusové šatky, ak máte aj šatku s merinom, ktorá je tenká, tak vám bude veľmi príjemne. Samotná prímes ale niekedy nestačí, je treba dbať aj na to, aby šatka nebola hrubá a príliš tuhá.

Z nosičov sú v lete veľmi príjemnými najmä mei tai nosiče, sú tenké a vzdušné. Niektoré nosiče sa vyrábajú s prímesami, napríklad konope alebo ľan, aj tie určite v letných mesiacoch oceníte.

Veľmi dôležité je, aby ste sa, ak je to možné, vyhýbali noseniu v tých najväčších horúčavách. Tie naozaj nie sú vhodné pre bábätko, ani pre vás. Ľahko sa môžete spáliť alebo dostať úpal. Ak sa tomu nedá vyhnúť, používajte klobúčiky s UV filtrom pre dieťatko a opaľovací krém (na ten však pozor, aby po ňom neostali na šatke alebo nosiči fľaky). Výbornou pomôckou je aj slnečník, ktorý ochráni vás aj vaše dieťa.

Nosenie na jeseň

Jeseň je opäť prechodné obdobie, sprevádzané dažďom a ostrým, studeným vetrom. Je na čase vytiahnuť nosiace bundy, mikiny a funkčné oblečenie z vlny a merina pre dieťatko!

V zásade pri obliekaní na jeseň platí to, čo aj pre jar. V niektoré dni ale môže už aj mrznúť a vtedy je dobré siahnuť po teplejších veciach, ak máte sofshellovú bundu aj mikinu na nosenie, využijete ich teraz skvele ako trojkombináciu. Ak nie ste príliš zimomravý typ, oceníte iste aj ochrannú kapsu, ktorá má na rozdiel od bundy tú výhodu, že ju oblečie aj váš partner!

Tým, že už môžu naozaj udrieť aj prvé mrazy, obliekame aj dieťatko trošku lepšie, výborne nám môže poslúžiť merino oblečenie alebo fleesový overal bez nožičiek (aby bolo možné správne podsadenie, je lepšie ak overal nemá nožičky, nebude tak dieťatko ťahať). Vhodné sú aj zateplené kukličky a čižmičky, prípadne rukavičky, ak dieťatko máva ruky von z nosiča alebo šatky.

Jeseň je vhodný čas na vytiahnutie hrubších šatiek s vyššou gramážou!

 

Nosenie v zime

Sneh, vietor, mráz a člapkanice! Zimná realita... Pri nosení v tomto období je veľmi dobré dbať na to, aby vám a dieťatku nebolo zima. Dieťatko však príliš nenaobliekajte, aby sa neprehrialo. Nezabúdajte, že aj vy ho zahrievate teplom vlastného tela. Stačí len o jednu teplejšiu vrstvu viac ako doma (pokiaľ ho nosíte pod bundou), vhodné je merino oblečenie alebo fleesový, či iný, teplý overal, opäť bez nožičiek. Na tie obujte teplučké čižmičky. Zvoľte teplú, zimnú čiapku.

Nezabúdajte ani na seba! Pokiaľ vaša bunda na nosenie nemá nákrčník, noste obmotanú šatku alebo si nejaký nákrčník dokúpte, bude vám príjemne teplúčko. V zime najviac oceníte teplú nosiacu bundu alebo kabát. Výborné sú rôzne prešívané bundy alebo vlnené kabáty, či už spomínané trojkombinácie softshellovej a fleesovej bundy.

Viac o nosení v zime sa môžete dočítať v tomto našom článku, kde sme túto problematiku rozobrali naozaj podrobne.

 

Dúfame, že sa vám náš článok páčil a pomohol vám. Ak by ste mali nejaké otázky, pokojne nás kontaktujte a my vám pomôžeme najlepšie, ako budeme vedieť!


Podobné články