Barefoot topánky 

 

Možno ste sa už stretli s pojmom barefoot. Ale možno ho teraz vidíte prvý raz. Prípadne ste barefoot nadšencom už roky a iné ako barefoot topánky nenosíte. Či sa už radíte do prvej, druhej alebo tretej skupiny, pozývame vás v tomto článku do sveta zdravého chodenia (takmer) naboso v štýle barefoot.

 

Čo je to barefoot

Slovo barefoot je spojením dvoch anglických slov: Bare (bosý) a Foot (chodidlo). Mať bosé nohy je pre nás také prirodzené, ako dýchať. Veď keby sme sa preniesli do dávnych čias našich predkov, márne by sme hľadali slová ako obuv či topánky. Naši dávni predkovia chodili bosí a vyhovovalo im to. Ich chôdza bola priama aj po krivolakom hrboľatom teréne. Nebáli sa, že stúpia zle a vyvrtnú si členok, pretože vďaka chôdzi naboso si vypestovali výbornú rovnováhu a držanie tela.

S postupom modernej doby vzniklo množstvo vynálezov, topánky nevynímajúc. Dnes sú topánky samozrejmou súčasťou nášho každodenného života a skôr sa dá povedať, že sa to otočilo a že by sme sa teraz my udivene pozerali na niekoho, kto by po meste kráčal celkom bosý. Je jasné, že do práce, do školy, alebo na hory nepôjdeme bez obuvi, aj keď chôdza naboso je veľmi zdravá. V čom spočíva čaro barefoot topánok? Prečo vlastne barefoot topánky zažívajú taký boom? Môže za to fakt, že barefoot topánky sú nielen veľmi zdravé a podporujú prirodzený pohyb našich nôh, ale navyše sú neuveriteľne pohodlné.

Účinky barefoot topánok

Ako sme už spomínali vyššie, ľudské nohy sú stavané tak, že sú pripravené na chôdzu naboso. Keď sme bosí, sme slobodní, naše nohy zapájajú pri chôdzi všetky svaly a tým sa posilňujú a vyvíjajú správne, presne tak, ako je to nám ľuďom od prírody dané. Pozrite sa na svoju nohu, na chodidlo. Užšia päta a noha postupne smerom k prstom nadobúda širšiu plochu. V oblasti pred prstami je chodidlo najširšie. A teraz sa zamyslime nad tým, aký tvar majú bežné topánky. Postupne sa smerom k prstom zužujú. Na mieste, kde máme chodidlo najširšie a pri okrajových prstoch (palec a malíček) je bežná obuv zúžená. Všetci poznáme otázku mamy, ktorá sa pri skúšaní topánok pýta svojho dieťaťa: „Netlačí ťa topánka?“  Práve pri prstoch totiž často topánky nohu tlačia aj vtedy, keď sme si vybrali správnu veľkosť. Na dĺžku nám topánka síce sedí, ale tlačí nás tam, kde sa zužuje. Barefoot topánky rešpektujú prirodzený tvar nohy, a preto k otlakom určite nedôjde. V prednej časti pri prstoch sa nezužujú, ani tesne neobopínajú nohu. Práve naopak, špička barefoot topánok je široká, čo je Poskytujú nohe voľnosť, vďaka čomu sa nám nielen dobre a pohodlne chodí, ale zároveň si zlepšujeme aj svoje zdravie.

Ako si vybrať barefoot topánky

Barefoot topánky sú špeciálnou kategóriou obuvi, ktorá je vyrobená tak, aby v nej mohli nohy fungovať akoby ste boli naboso. Barefoot topánky ľahké, veľmi flexibilné, nemajú podpätok a poskytujú dostatočný priestor pre prsty. Nikde nohu neomínajú ani netlačia, ale umožňujú jej pracovať úplne prirodzene tak, ako je na to od prírody stavaná. Ako si správne vybrať barefoot topánky?

Je veľmi dôležité vedieť si správne vybrať barefoot obuv pre vás alebo barefoot obuv pre deti, pretože nevhodne zvolenými topánkami si veľmi k zdraviu nepomôžeme. O to viac je potrebné precízne dbať na správny výber barefoot topánok pre deti, pretože ich nôžka neustále rastie a vyvíja sa. Barefoot topánky sú osobitnou kategóriou obuvi, sú úplne odlišné než bežné topánky, ktoré vidíme na pultoch obchodov. Preto aj pri ich výbere treba dbať na iné kritériá, než aké riešime pri klasických teniskách či balerínach.

Pri výbere sa riadime predovšetkým dĺžkou svojho chodidla, vhodným nadmerkom, vnútornou dĺžkou a vnútornou šírkou barefoot topánok a v neposlednom rade topánky vyberáme podľa materiálu a farby aká nám vyhovuje. Pozrime sa najskôr na vlastnosti barefoot obuvi.

Vlastnosti barefoot topánok

Základom správneho výberu je poznať vlastnosti barefoot topánok. Dnes sa totiž môžete stretnúť so skutočne širokou ponukou rozličných barefoot topánok, ale môžete naraziť aj na také, ktoré ako barefoot iba vystupujú, ale v skutočnosti sú iba napodobeninou, ktorá má s barefoot topánkami spoločný iba názov. Musíme teda vedieť rozlišovať ozajstné barefoot topánky od falošných. Každá správna barefoot topánka musí mať tieto vlastnosti:

1. Zero drop
Inak povedané, podrážka topánok musí byť v jednej rovine. To znamená, že barefoot topánky nemajú podpätok, medzi pätou a špičkou je nulový rozdiel. Vďaka tomu, že žiadna časť podrážky nie je vyvýšená, ale celá plocha je na jednej priamke, pri chôdzi je zabezpečený prirodzený postoj, no a následkom toho je, že chodidlá pracujú úplne prirodzene. Ak by sme často nosili topánky na vysokom opätku, mohlo by dôjsť k nepríjemnému skracovaniu Achillovky.

2. Barefoot topánky sú bez klenby
Veľmi dôležitou záležitosťou, ktorú si treba pri výbere topánok všímať, je prípadná klenba. Barefoot topánky nemajú žiadnu podporu klenby chodidla, pretože ich podstatou je, aby mohlo chodidlo fungovať prirodzene akoby bolo bosé, a teda aby nebolo umelo podopierané. Napríklad množstvo bežeckých topánok je vybavených pätovým tlmičom, čo v prípade barefoot topánok nie je žiaduce. Existujú prípady, keď bežci museli prerušiť svoju bežeckú kariéru z dôvodu bolesti nôh a kĺbov, ale nosením barefoot topánok sa postupne mohli opäť začleniť do športového života, pretože problémy ustúpili.


3. Tenká a flexibilná podrážka
Aby mohli barefoot topánky skutočne napodobňovať chôdzu naboso, musia byť vybavené tenkou podrážkou. Hrúbka podrážky by nemala byť väčšia ako 6 mm. Iba takáto tenká podrážka umožňuje maximálny možný kontakt s povrchom, po ktorom kráčame, či už ide o piesok, štrk, kamene, chodník na sídlisku alebo povrch v lese. Vďaka tenkej podrážke môžeme povrch veľmi dobre vnímať prostredníctvom receptorov v našich chodidlách. Je dôležité, aby podrážka barefoot topánok bola ohybná, a to priečne aj pozdĺžne. Barefoot topánky je možné vďaka tenkej a ohybnej podrážke ohýbať a aj zrolovať, ako vidíte na obrázku.

4. Barefoot topánky majú širokú špičku
Už sme naznačili, že rozdiel medzi bežnou a barefoot obuvou je aj v tom, že bežné topánky sa v prednej časti pri prstoch zužujú. Barefoot topánky však poskytujú prstom dostatočný priestor a voľnosť vďaka tomu, že majú anatomickú širokú špičku. Úzke topánky totiž neumožňujú zapájanie svalstva nôh, ktoré sa chôdzou naboso posilňuje, a tak časom toto svalstvo slabne. Barefoot topánky teda aj takýmto spôsobom umožňujú nohám pohybovať sa prirodzene a zapájať pri pohybe všetky svaly, ktoré sú na chôdzu potrebné bez toho, že by bol niektorý z nich „vyradený z činnosti“.


5. Barefoot topánky sú ľahké
Ak majú barefoot topánky správne tenkú a ohybnú podrážku a ak sú vyrobené z vhodného materiálu, výsledkom je, že majú minimálnu hmotnosť. Tá je výsledkom ich ľahkej konštrukcie. Ľahká konštrukcia barefoot topánok znamená, že topánky nemajú veľmi pevný zvršok, cez ktorý ani len nie je možné nahmatať prsty, ako je to u mnohých bežných topánkach.

Nadmerok barefoot topánok

V súvislosti s barefoot topánkami sa stretnete aj s pojmom nadmerok. Ten je totiž ich nevyhnutnou súčasťou, aby bol v topánkach zaručený prirodzený pohyb chodidiel a žiaduca voľnosť. Nadmerok je voľný priestor medzi špičkou topánky a prstami. Odporúčaný nadmerok je 1,2 cm, ale ak topánky držia dobre pri členku, môže byť nadmerok aj 1,8 cm. Je veľmi dôležité dbať na správny nadmerok vždy pri výbere barefoot topánok, ale ešte viac pri výbere barefoot topánok pre deti, keďže detské chodidlá rýchlo rastú. Správnu veľkosť barefoot topánky vyberáme teda vždy tak, že k dĺžke svojho chodidla pripočítame nadmerok a výsledkom je správna vnútorná dĺžka topánky pre nás.

Vnútorná dĺžka barefoot topánok

Keďže barefoot topánky nesmú nikde omínať a tlačiť, ale na druhej strane ani nesmú byť priveľmi voľné, je veľmi dôležitým údajom práve vnútorná dĺžka. Základom výberu správnych barefoot topánok je poznať svoju správnu veľkosť. Najlepším spôsobom, ako sa pri výbere veľkosti nepomýliť, je odmerať si chodidlá. Je dôležité odmerať obidve svoje chodidlá, pretože niekedy môže byť rozdiel medzi jednou a druhou nohou aj 0,5cm. Odmeraním svojich chodidiel získate vnútornú dĺžku topánky. Správnu vnútornú dĺžku topánky dostanete, keď k odmeranej dĺžke nohy pripočítate nadmerok.

Odmeraná dĺžka chodidla + Nadmerok  = Ideálna vnútorná dĺžka barefoot topánok

Vnútorná šírka barefootovej topánky

Nemenej dôležitým údajom je šírka topánky. Barefoot topánky nesmú nohu príliš tesne kopírovať a musia poskytovať voľný priestor pre prirodzený pohyb. Nielen vpredu pred prstami, ale aj po bokoch. Vnútorná šírka barefoot topánok nikdy nesmie byť menšia ako je šírka vášho chodidla. V ideálnom prípade by šírka mala byť o približne 0,2cm väčšia, ale môže byť ešte aj o niečo širšia.

Meranie dĺžky chodidla

Prvým krokom pri výbere barefoot topánok by malo byť zmeranie nohy. Poznať dĺžku chodidla je dôležité, aby sme mohli vybrať správnu veľkosť topánok. Spôsobov, ako sa meria dĺžka chodidla a teda ako správne určiť veľkosť topánok, môže byť viac, ale vo všeobecnosti ľudia merajú chodidlo tak, že si ho obkreslia a odmerajú najväčšiu vzdialenosť. Obkreslenie chodidla je veľmi vhodné aj v prípade, že hľadáte topánky pre deti. Je to teda dobrý spôsob, ako zmerať dieťaťu nohu.

Ako sa meria dĺžka chodidla
Pri meraní vášho chodidla budete potrebovať: rovný povrch, kancelársky papier, ceruzku alebo pero, pravítko. Odporúčame postupovať nasledovne:

1. Položte na rovný povrch papier a postavte sa naň
2. Vezmite ceruzku alebo pero a obkreslite svoje pravé chodidlo
3. Odmerajte najväčšiu dĺžku
4. Odmerajte najväčšiu šírku
5. Postup zopakujte s ľavým chodidlom

V ideálnom prípade by vám mal nohu obkresliť niekto iný, aby ste vy mohli stáť vzpriamene, pretože takto získate najlepší výsledok. Tento postup platí aj vtedy, keď idete odmerať chodidlo svojmu dieťaťu.

Barefoot topánky pre deti

Detskí lekári zastávajú spoločný názor, že to najlepšie a najideálnejšie pre správny vývin detských nôh je chôdza naboso. Tá sa ale, žiaľ, už takmer z našich životov vytratila, veď v dnešnej dobe predsa nejde len tak sa vyzuť a začať chodiť naboso, ako celé dni zvykli naši predkovia.  No a práve preto sú tu  barefoot topánky pre deti, ktoré detským nôžkam umožňujú chodiť tak, akoby boli bosé. Dokonalá sloboda pre nožičky našich detí! :-)

Prečo sú barefoot topánky pre deti prospešné
Deťom sa chodidlá vyvíjajú rýchlo, veď postupne od príchodu na tento svet im nôžky veľmi rýchlo rastú. Aby sa ich chodidlá mohli vyvíjať prirodzene, potrebujú správnu obuv, v ktorej im nič nebude brániť v prirodzenom pohybe. Je tiež dôležité od začiatku chodenia dieťaťa zapájať do pohybu všetky svaly na nohách, aby sa tým svalstvo posilňovalo, čo je pre zdravý vývoj detských nôh nevyhnutné.

Pri výbere detských topánok by rodičia mali mať na pamäti, že deti im niektoré veci nepovedia, pretože ich samé nevedia zhodnotiť. Jednou z takýchto vecí je napríklad aj to, že ich tlačí topánka, alebo, že im je, naopak, príliš voľná. Výskumy ukazujú, že až dve tretiny detí nosí primalé topánky a až polovica z nich má preto problémy so zdeformovanými nohami. Detičky do približne desiatich rokov pritom ani nevedia samé zhodnotiť a posúdiť, či im sú vôbec topánky dobré. Je preto potrebné poznať parametre nôžky vášho dieťatka, aby ste mu mohli vybrať tie správne detské barefoot topánky. Pred tým, než dieťaťu kúpite barefoot topánky, zmerajte mu nôžku obkreslením chodidiel podľa vyššie uvedeného postupu a následne dĺžku a šírku porovnajte so stielkou topánky.

Nadmerok pri detskej barefoot obuvi

Nadmerok je nutné brať do úvahy pri výbere detských barefootových topánok. Preto po obkreslení detského chodidla a po odmeraní najväčšiu vzdialenosť, pripočítajte nadmerok podľa typu topánok:

- Topánky na doma, papučky: nadmerok 8mm - 1cm
- Topánky na jar alebo jeseň: nadmerok približne 12mm
- Topánky na leto, sandáliky: nadmerok približne 1cm
- Topánky na zimu: nadmerok približne 1,5cm

 

Prečítajte si viac v článku  Barefoot topánky pre deti, kde nájdete informácie o tom, ako vybrať barefoot topánky pre dieťa a tiež prehľad najznámejších značiek detských barefoot topánok.

 


Podobné články