Elastická šatka

 

Šatky vo všeobecnosti rozdeľujeme na pevné a elastické. Obidva typy poslúžia na nosenie detičiek rovnako dobre. Rozdielom je maximálna hmotnosť dieťatka, pri ktorej je ešte nosenie vhodné a pohodlné. Kým pevné šatky poslúžia na celé nosiace obdobie a unesú aj 20 kg, elastická šatka sa pri hmotnosti vyššej ako približne 8-9 kg naťahuje a tým pádom už nosenie nemusí byť komfortné pre nosiaceho človeka. Elastické šatky sú preto ideálne na nosenie novorodencov a mali by byť jasnou voľbou pri predčasne narodených detičkách.

                                    


Výhody elastickej šatky

Elastická šatka sa vyrába z pružných materiálov, predovšetkým z bavlny, ktorá je šetrná k jemnej pokožke novorodencov a malých detičiek. Šatka je pružná, ale zároveň dostatočne nosná, aby sa pohodlne nosila aj pri ťažšom bábätku (cca do 6kg). Elastická šatka je veľmi príjemná na dotyk a veľmi jemná, bábätko sa v nej cíti dobre a pohodlne.
 

Elastická šatka je skvelou pomôckou na nosenie bábätka, ktorú privítajú aj začiatočníci. Jej veľkou výhodou je to, že šatku netreba takmer vôbec doťahovať. Manipulácia s elastickou šatkou je teda naozaj jednoduchá, šatka sa ľahko viaže. Navyše, úväz je možné pripraviť si dopredu a dieťatko tak vložíte už do hotového :-)


Elastická šatka je vhodná pre predčasne narodené detičky, pre novorodencov ale i menšie bábätká. Šatka krásne kopíruje malé detské telíčko, čím v úväze vytvára pre dieťatko dokonalú oporu. Mamičky ocenia aj možnosť pohodlného a diskrétneho dojčenia v šatke, a to aj na verejných priestranstvách.

 

Elastická šatka LennyLamb
Elastické šatky z dielne LennyLamb sú vhodné najmä pre novorodencov a menšie detičky. Sú vyrábané zo 100% bavlny. Dostupná je široká škála farebných prevedení, takže tú svoju šatku si určite vyberie každý :-) Veľkosť šatky je u výrobcu LennyLamb jednotná – dĺžka 5m a šírka 55 cm je štandardná veľkosť elastickej šatky. LennyLamb elastické šatky sú určené na nosenie detí z maximálnou hmotnosťou 6kg.

 

Úväz s elastickou šatkou

Najideálnejším úväzom v prípade elastickej šatky je kríž s kapsou vonku. Pri tomto úväze má dieťatko na chrbátiku tri pruhy šatky, takže je zaistená maximálna možná opora pre krehkú detskú chrbticu.


Ako na to

Naučiť sa, ako uviazať šatku na nosenie detí, je veľmi jednoduché. Môžete sa inšpirovať videom, alebo týmto našim fotopostupom.

 

1. Nájdite stred šatky, býva označený štítkom na hornom aj na dolnom leme. Priložte si šatku na prsia alebo na brucho. Pravý aj ľavý pruh šatky veďte poza chrbát a za chrbtom ich prekrížte. Pravý pruh veďte na ľavé rameno, ľavý pruh rovnakým spôsobom na pravé rameno. Dbajte na to, aby sa šatka nikde neprekrútila.

                

 

2. Na bruchu vám takýmto spôsobom vznikla kapsa. Chyťte oba pruhy a prevlečte ich vnútrom cez kapsu. Kapsu posuňte o niečo nižšie. Pruhy vpredu prekrížte a veďte za chrbát, kde ich zaviažte na dvojitý uzol. Vpredu vám takto z pruhov vznikol kríž. Šatku by ste mali mať napevno, nemala by odstávať.
 

                                           

 

Teraz je čas vložiť do elastickej šatky bábätko. Vezmite na ruky dieťatko a podopierajte ho medzi lopatkami, aby ste mu fixovali chrbticu a najmä krčnú chrbticu, keďže ešte nedokáže samo držať hlavičku. Dieťatko usaďte do pripraveného kríža tak, aby sedelo v ergonomickej „M“ polohe – kolienka musia byť vyššie ako zadoček, chrbátik zaoblený.


Pruhy šatky rozprestrite – začnite vnútorným, potom rozprestrite vonkajší. Kapsu teraz môžete vytiahnuť na chrbátik dieťatka, čím celý úväz ešte viac zaistíte. Pruhy, ktoré máte za chrbtom zaviazané na uzol, môžete ešte raz viesť dopredu popod nožičky dieťatka, kde ich znovu zaviažte na uzol, prípadne, ak je odstávajúca šatka ešte pridlhá, môžete ju ešte raz otočiť okolo svojho tela a zaviazať podľa potreby.
 

             

 

Elastické šatky z ponuky výrobcu LennyLamb nájdete na tomto odkaze.

Chcete si elastickú šatku vyskúšať? Využite služby našej požičovne.

 

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom formulára, alebo nám jednoducho napíšte správu na Facebookovej stránke Klbko Šťastia.

 

 

 


Podobné články


Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.

Nosenie novorodenca

Nosenie novorodenca

Máloktorému dieťatku stačí ležať v postieľke, väčšina vyžaduje kontakt a nosenie na rukách. O to viac v prípade novorodenca.

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

V prvej časti našej série článkov o ergonomických nosičoch sme si hovorili o Manduce a Ergobaby, v druhej časti sme vám podrobnejšie popísali nosiče Storchenwiege a Tula. Do tretej časti sme vybrali dva ergonomické nosiče, ušité zo šatkoviny, a to Fidella

Ergonomický nosič typu mei-tai

Ergonomický nosič typu mei-tai

Prečítajte si náš článok o tradičnom type ázijského nosiča mei tai. Zistite, čím je nosič výnimočný a aké sú jeho hlavné pozitíva.

Aká je to šatka na celé nosiace obdobie?

Aká je to šatka na celé nosiace obdobie?

Šatkou na celé nosiace obdobie nazývame takú šatku, ktorá je dostatočne nosná aj pre ťažšie deti, ale zároveň je do nej možné viazať už aj novorodenca. Kto sa v šatkách vyzná vie, že naraziť na naozaj dobrú šatku na celé nosiace obdobie môže byť niekedy z

So šatkou na svadbe aj ako nevesta

So šatkou na svadbe aj ako nevesta

Ísť na svadbu kamarátke, alebo radšej zostať doma s malým? Riešiť túto dilemu sa už nenosí. Presvedčte sa, že šatky sú zároveň skvelými svadobnými doplnkami, a to aj v prípade, že ide o vašu vlastnú svadbu.

Šatka alebo kočík?

Šatka alebo kočík?

Všetko má svoje pre a proti. Ak riešite dilemu, či si vybrať šatku alebo kočík, ste na správnom mieste. Prečítajte si o výhodách a nevýhodách, aby ste sa mohli správne rozhodnúť.