Ergonomické nosiče

 

Nosiče vo všeobecnosti rozdeľujeme na ergonomické a neergonomické. Neergonomickým nosičom je taký typ nosiacej pomôcky, ktorý nerešpektuje správnu polohu pri nosení zo zdravotného hľadiska. Naproti tomu ergonomický nosič je vyrobený tak, aby bolo dieťatko pri nosení uložené do polohy, ktorá správnym spôsobom podopiera celé telo a podporuje zdravý telesný vývoj. Toto je základný rozdiel medzi ergo a neergonomickými nosičmi. Rozlíšiť ich možno už prvým pohľadom. V ergonomickom nosiči je dieťatko otočené tváričkou k telu rodiča, má zaoblený chrbátik, nôžky rozkročené naširoko a podopreté až po kolienka. V druhom prípade je dieťa otočené chrbtom k rodičovi, čo neumožňuje, aby malo správne zaoblený chrbát, jeho tvár smeruje dopredu a nohy sú spustené dole. Ak vám teraz napadlo slovo klokanka, tipujete správne. Práve preto, že ide o neergonomický nosič, ju v našej ponuke nenájdete :-) Poďme si o jednotlivých ergonomických nosičoch povedať viac.

Ergonomický nosič Lenka
Lenka je slovenským výrobcom handmade šatiek na nosenie detí a detských nosičov. Nosiče sú zhotovené z kvalitnej 100% bavlny. Mamičky majú k dispozícii na výber nosiče rastúce (staršie modely Lenka rastúca 1 (3 mesiace - 18 mesiacov), Lenka rastúca 2 (18 mesiacov - 3,5 roka) alebo novinku nosič Lenka 4ever (3 mesiace - 3 roky) - taktiež v letnej verzii so vzdušnou sieťkou), ako aj nerastúce nosiče Lenka štandard (3 mesiace - 14 mesiacov), Medziverzia (12 mesiacov - 2,5 roka), Toddler (18 mesiacov - 3,5 roka). Všetky nosiče sú vyrobené ručne zo šatiek na nosenie detí, a práve vďaka použitej šatkovine sú veľmi pohodlné, mäkkučké, prispôsobivé na mieru dieťaťa.

     


Ergo nosič Lenka 4ever
Nosič je vhodný pre detičky od približne 3 mesiacov (veľkosť 62 - 68), v závislosti od veľkosti a vystačí až do veku 3 roky. Mamičky majú na výber ramenné popruhy nosiča Lenka: buď si zvolia klasické ergonomicky tvarované bez možnosti kríženia, alebo si môžu vybrať široké ramenné popruhy s možnosťou kríženia. Nosič Lenka 4ever je plne nastaviteľný na mieru dieťatka. Šírka nosiča sa nastavuje veľmi jednoducho pomocou sťahovacích šnúrok umiestnených na prednej strane chrbtovej opierky tesne nad bedrovým pásom. Šnúrky stačí stiahnuť podľa veľkosti vášho bábätka a zaviazať na uzol. V hornej časti chrbtovej opierky sa nachádzajú gumičky, pomocou ktorých efektívne nastavíte šírku nosiča tak, aby bola fixovaná hlavička dieťatka, ktoré ju ešte samo neudrží. Tento spôsob nastavenia nosiča zaručuje maximálnu bezpečnosť počas nosenia.

Nastaviteľná je aj výška chrbtovej opierky, ktorú podľa potreby stiahnete/povolíte pomocou sťahovačov v hornej časti chrbtovej opierky. Bedrový pás je dômyselne navrhnutý tak, aby sa dokonale prispôsobil každému typu postavy. Je mäkký a pohodlný a vo svojom strede obsahuje praktickú kapsičku. Využijete ju ako vrecko na uloženie pár drobností. Súčasťou každého nosiča sú slintáčiky - chrániče ramenných popruhov. Slúžia na ochranu popruhov pred zašpinením, keďže detičky v nosičoch veľmi rady obžúvajú všetko navôkol :-) Nosič je vybavený kapucňou, ktorá poslúži proti slniečku, vetru alebo na elimináciu okolitého ruchu, keď dieťatko v nosiči zaspí. Na uchytenie kapucky slúžia gumičky, ktoré sa prichytia na háčiky umiestnené na ramenných popruhoch.

 

Ergonomický nosič Manduca

Ide o látkový prackový nosič vyrobený zo 100% bavlny, ktorý sa vyrába v Českej republike. Ergonomický nosič Manduca spĺňa všetky kritériá ergonomického nosenia s dôrazom na udržiavanie správnej „M" polohy dieťatka, vďaka čomu je zaistené správne postavenie končatín a držanie chrbtice. Je vhodný pre malé i väčšie deti. Tento nosič je vybavený integrovanou novorodeneckou vložkou, takže je možné nosiť dieťa už od narodenia. Dĺžka chrbtovej opierky sa dá nastavovať, je preto možné prispôsobovať ju rastúcemu dieťatku. Nastaviteľné sú tiež ramenné popruhy, ktoré je možné na chrbte prekrížiť, a aj bedrový pás, ktorý je anatomický a rovnako ako popruhy bohato polstrovaný, aby zaručoval komfort pri nosení a bránil vzniku otlakov. Pre väčšiu istotu sú k dispozícii aj bezpečnostné pracky, ktoré bránia náhodnému odopnutiu. Súčasťou nosiča je kapucňa, ktorá efektívne bábätko ochráni pred slnkom či vetrom a zabalená v prednom vrecku sa postará o fixáciu hlavičky, keď dieťa v nosiči zaspí. Nosič umožňuje nosenie v troch polohách: na chrbte, na bruchu aj na boku.


Ergonomický nosič Ergobaby

Látkový nosič Ergobaby je vyrobený z čistej bavlny, preto je veľmi príjemný a šetrný k jemnej detskej pokožke. Tento ergonomický nosič je vhodný od narodenia, pri modeloch Ergobaby Original a Organic je nutné použiť novorodeneckú vložku, model Ergobaby Adapt je vďaka nastaviteľnej veľkosti chrbtovej opierky možné používať bez nej.

Ergobaby Adapt
Ide o prispôsobivý ergonomický nosič, ktorý rastie spolu s bábätkom. Vďaka trom nastaviteľným polohám sa Ergobaby Adapt dokonale prispôsobuje rastúcemu dieťatku od novorodenca až po batoľa s hmotnosťou 20 kg. Šírka medzi nožičkami sa nastavuje pomocou suchého zipsu. Nosič je ľahko použiteľný bez nutnosti novorodeneckej vložky. Konštrukcia nosiča zaručuje správnu podporu hlavičky, rovnako ako integrovaná kapucňa, ktorá efektívne podopiera hlavičku dieťatka počas spánku a chráni ju pred slnkom aj vetrom. Ramenné popruhy a široký bedrový pás majú bohaté a mäkké polstrovanie. Váha dieťaťa sa pri nosení rovnomerne rozloží medzi obidve ramená a boky rodiča. Nosič je možné používať na nosenie vpredu, ale aj vzadu na chrbte.

 

Ergobaby Organic a Ergobaby Original

Ergonomický nosič Ergobaby Organic v sebe spája niekoľko výhod. Okrem toho, že je 100% ergonomický, je zároveň aj 100% ekologický, pretože materiály použité na jeho výrobu boli zhotovené spôsobom šetrným k prírode. Ergobaby Organic a Ergobaby Original sú prackovými nosičmi s pevným bedrovým pásom, ktorý sa pod dieťatkom neprehýba. Váha dieťatka je rovnomerne rozložená, preto je nosič vhodný aj na dlhšie nosenie. Súčasťou nosiča je kapucňa, ktorá okrem primárnej funkcii ochrany pred vetrom a slnkom poslúži aj ako opierka hlavičky spiaceho dieťatka. Každý nosič má aj malú kapsičku, kam si rodič môže odložiť pár drobností. V nosiči Ergobaby je možné nosenie vpredu, na chrbte a tiež na boku. V nosiči je možné nosiť dieťa už od narodenia len s použitím novorodeneckej vložky, bez nej sú oba nosiče určené pre deti od 5 kg.Ergonomický nosič Tula 

Nosič je vyrobený zo 100% bavlneného plátna a kvalitných látok. Ramenné popruhy sú polstrované a nastaviteľné, bedrový pás je pre väčšie pohodlie členitý a taktiež polstrovaný. Pre väčší komfort dieťatka je aj priestor, kde nosič obopína kolienka, vyplnený, vďaka čomu nevznikajú otlaky ani pri dlhšom nosení. Nosič Tula je možné používať na nosenie vpredu, ale aj na chrbte. Má odnímateľnú kapucňu, ktorá môže slúžiť ako opora hlavy spiaceho dieťatka. Pri nosení je veľmi praktické aj malé vrecko na doklady či iné drobnosti umiestnené na bedrovom páse. Ergonomický nosič Tula je vhodný pre deti od 7 kg, s novorodeneckou vložkou Tula je možné nosiť aj novorodenca.

 

Ergonomický nosič Tula Free To Grow
Tento nosič je najnovšou verziou výrobcu Tula. Free To Grow je rastúci nosič, v ktorom je možné nosiť bábätko od narodenia bez použitia novorodeneckej vložky. Umožňuje to nastaviteľná výška a šírka chrbtovej opierky, ktorú je možné prispôsobiť presne na mieru detského telíčka. Nosič je zhotovený z ručne vyrobeného, ľahkého a vzdušného keprového plátna. Nosič je nastaviteľný v troch pozíciách šírky a dvoch pozíciách dĺžky, čo umožňuje pohodlnú a bezpečnú polohu dieťaťa v každej fáze jeho vývoja. Odnímateľná kapucňa efektívne podopiera hlavičku počas spánku a chráni ju pred vetrom i slnkom. Praktickou je aj kapsa na bedrovom páse na odkladanie drobností.

 


Ergonomický nosič Kibi

Univerzálny ergonomický nosič českého výrobcu Kibi je určený pre deti od približne štyroch mesiacov, pre novorodencov nie je vhodný. Chrbtová opierka je zhotovená tak, aby malo dieťa vždy podopreté nožičky od kolienka ku kolienku, rovnako ako podopretý chrbátik. Šírka a výška chrbtovej opierky je nastaviteľná. Pri najužšom nastavení je opierka pod nožičkami široká 31 cm, pri najširšom nastavení 51 cm. V hornej časti je opierka voľne navlečená na ramenné popruhy, vďaka čomu ju môžete plynule vyťahovať vyšie alebo sťahovať nižšie podľa potreby. Pri nosení na chrbte je možné opierku zaistiť vo vhodnej výške pomocou všitých ukrytých karabiniek. Bedrový pás aj ramenné popruhy majú mäkké polstrovanie a zapínajú sa na pracky. Nosič je vybavený aj pridanou opierkou hlavičky pre pokojný spánok dieťatka. 

 

Ergonomický nosič Fidella Fusion
Fidella Fusion je nastavovateľný prackový nosič ušitý zo šatkoviny. Jeho najväčším plus je možnosť nastavovania veľkosti chrbtovej opierky - výšky, ako aj šírky medzi nožičkami, vďaka čomu je nosič vhodný aj pre novorodeniatko. Ako šatka sa dokonale prispôsobí telíčku dieťatka a porastie spolu s ním. Veľkosť chrbtovej opierky sa nastavuje pomocou sťahovacích šnúrok, manipulácia s nimi je veľmi jednoduchá. Stačí ich stiahnuť na požadovanú šírku/výšku a potom iba zaviazať na uzol. Nosič je vyrobený zo šatky a 100% bavlny, preto je na dotyk veľmi príjemný. Fidella Fusion má mäkké polstrovanie bedrového pása aj ramenných popruhov. Kapucňa popri svojej hlavnej funkcii ochrany pred slnkom či vetrom výborne poslúži aj ako opierka hlavy, ak dieťatko v nosiči zaspí. Ramenné popruhy je možné prispôsobiť potrebám dibábätka - pri malých deťoch, ktoré ešte neudržia hlavičku sa zapínajú bližšie k bedrovému pásu. Väčším detom bude vyhovovať zapnutie bližšie k ramenným popruhom. Nosič sa vyrába v dvoch verziách: baby a toddler. 

 

Ergonomický nosič Fidella Fly Tai

Fidella Fly Tai je bezprackový nosič, to znamená, že bedrový pás aj ramenné popruhy sa viažu. Všetky ostatné parametre sú rovnaké, ako v prípade nosičov Fusion - chrbtová opierka je nastaviteľná vo svojej výške i šírke. Výhodou tohto typu nosiča v porovnaní s prackovými nosičmi je to, že rodičia nemusia neustále prispôsobovať veľkosť popruhov svojej postave, ak sa pri nosení striedajú, ale každý si popruhy jednoducho uviaže presne tak, ako mu to vyhovuje.Ergonomický nosič Storchenwiege
Podobne, ako v prípade nosiča Fidella, aj Storchenwiege je vhodný pre deti už od ich narodenia. Je vyrobený zo šatiek Storchenwiege z čistej bavlny s diagonálnym pružením. Šírka aj výška chrbtovej opierky je nastaviteľná sťahovacími šnúrkami, vďaka ktorým je možné veľmi jednoducho a rýchlo nastavovať optimálnu šírku medzi nožičkami dieťatka a výšku chrbtovej opierky. Pri inom modeli tohto nosiča sa šírka nastavuje pomocou sťahovacieho popruhu s prackou. Storchenwiege je kombinovaným nosičom, to znamená, že v páse sa zapína na pracku a ramenné popruhy sa viažu na chrbte do kríža, podobne ako šatka, čím sa váha dieťatka optimálne rozloží. Odpadá tým starosť s nastavovaním praciek. Bedrový pás aj ramenné popruhy majú mäkké polstrovanie. Súčasťou šatkového nosiča Storchenwiege je tiež kapucňa ktorú je možné zrolovať a zapnúť zipsom, aby neprekážala. Tým získame dobrú oporu hlavičky aj pre to najmenšie bábätko.

 

Chcete si ergonomický nosič vyskúšať? Neváhajte využiť služby našej požičovne.

 

 

 


Podobné články


Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

Pokiaľ nás nosenie sprevádza pravidelne každý deň, určite si časom vytvoríme nejaké vlastné „zlozvyky“ alebo zvláštnosti. Krásne to v jednom anglickom článku napísala maminka Sabrina J.S. Bolo to také milé a inšpirujúce čítanie, že sme sa rozhodli prinies

5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

Prevažná väčšina nosiacich rodičov je síce nežného pohlavia, ale aj u mužov si nosenie získava priazeň! Oteckovia majú rôzne dôvody prečo radi nosia. Môžete si o nich prečítať v tomto článku.

Nosenie detí v zime

Nosenie detí v zime

Nosenie v zime vás môže postaviť pred radu otázok: nosiť dieťatko na bunde alebo pod bundou? Oplatí sa kúpiť bundu na nosenie? Koľko vrstiev by malo na sebe dieťatko mať? Nebude jednému z nás príliš teplo a druhému zima? V tomto článku sa vám pokúsime zhr

12 pokorených mýtov o nosení

12 pokorených mýtov o nosení

Toto sú frázy, ktorým pri nosení rozhodne neverte.

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.

Zásady bezpečného nosenia detí

Zásady bezpečného nosenia detí

Veľakrát ste už možno počuli rôzne poznámky od náhodných okoloidúcich, keď vás videli nosiť vaše dieťatko. Väčšinou sa ľudia desia, či môže bábätko v šatke alebo nosiči dobre dýchať. Ich obavy sú väčšinou úplne neopodstatnené, rodičia väčšinou sami dávajú