Ergonomický nosič vhodný na leto

Leto je ako stvorené na prechádzky, výlety v prírode, dovolenky či posedenia s rodinou a priateľmi. A leto je taktiež ako stvorené aj na to, aby ste sa toho všetkého zúčastnili aj so svojim bábätkom. Starostlivosť o dieťa nemusí predsa mamičku obmedzovať v tom, aby sa zapojila do letných aktivít, práve naopak. Riešením je správny ergonomický nosič vhodný na leto, s ktorým sa z leta bude tešiť mamička aj dieťatko.

Pri nosení dieťatka v ergonomickom nosiči počas leta sa mamičky občas sťažujú, že sa ony aj bábätko priveľmi potia. Nosič predstavuje akoby ďalšiu vrstvu, ktorú majú nosiaci rodičia na sebe a ktorú má na sebe aj ich dieťa a pri naozaj veľkých horúčavách sa poteniu jednoducho nie je možné vyhnúť. Toto si treba uvedomiť a mať na pamäti, aby nedošlo k tomu, že mamička bude z prílišného tepla obviňovať nosič :-) Ergonomické nosiče poskytujú dieťatku správnu zdravú polohu a umožňujú mu byť v bezprostrednej blízkosti svojej mamy alebo svojho otca, a tak sa vyvíjať psychicky aj fyzicky správne. Potenie je prirodzenou reakciou tela na veľké teploty, telo sa vylučovaním potu ochladzuje. Samozrejme, všetkého veľa škodí a prepotenému dieťatku v nosiči zrejme nebude dvakrát príjemne. Preto je vždy dobré, keď sa vyberiete v lete kdesi na výlet, určite si vziať so sebou aj náhradné oblečenie pre seba aj pre bábätko. Taktiež odporúčame nezabudnúť na pokrývku hlavy pre seba i vášho nosenca, natrieť seba aj dieťatko krémom s ochranným faktorom a v neposlednom rade pomôže aj obyčajná látková plienka, ktorú môžete vložiť medzi seba a dieťa v nosiči.
Keď teda chcete svoje dieťatko nosiť počas leta v ergonomickom nosiči, je dobré povedať si, ako nosiť dieťa v nosiči správne a ktorý ergonomický nosič je na letné nosenie ideálny.

Ako nosiť dieťa v nosiči
Pri nosení je potrebné dodržať dôležité zásady zdravého ergonomického nosenia.

1.Dieťatko musí byť umiestnené v optimálnej výške. Je to taká, pri ktorej jemným sklonením svojej hlavy dokážete bez problémov pobozkať dieťatku v nosiči hlavičku.
2.Šírka nosiča v spodnej časti chrbtovej opierky (medzi nožičkami dieťatka v nosiči) musí byť vždy dostatočná tak, aby dieťa malo v nosiči podopreté obidve kolienka a nôžky od kolienka nadol voľne spustené.
3.Dieťa nesmie sedieť v nosiči priamo na bedrovom páse, ale ukladajte ho do chrbtovej opierky. Bedrový pás teda má byť akoby mierne medzi mamičkou a dieťatkom. Takýmto spôsobom docielite správne podsadenie, kedy je zadoček mierne nižšie ako kolienka dieťatka, čo sa nazýva aj "ergonomická M poloha".
4.Pri správnom podsadení sa chrbátik dieťatka v nosiči prirodzene zaguľatí. Zakrivenie chrbtice do tvaru písmenka C je charakteristické a prirodzené pre novorodencov, ktorí v takejto polohe boli uložení v maternici. Postupne sa rastom dieťatko vyrovnáva, v nosiči však stále zostáva chrbátik jemne zaguľatený, čo je ergonomicky správne.
5.Dieťatko si v nosiči dotiahnite natesno, aby bolo čo najbližšie pri vás - samozrejme tak, aby to bolo vám obom príjemné a pohodlné. Keď je dieťa v nosiči dotiahnuté správne, nevznikne zbytočne voľný priestor medzi mamičkou a dieťatkom, a teda bábo nebude pri nosení prepadávať do strán.

 

Ergonomický nosič vhodný na leto
Teraz, keď už viete, ako nosiť dieťa v nosiči, povedzme si o tom, ktorý nosič je na leto najlepší. Hoci v každom ergonomickom nosiči k dieťaťu môže prúdiť vzduch zo strán, s veľkým náskokom vedie jednoznačne letná verzia nosiča. Tá je totiž priamo vyrobená a určená na nosenie detí v lete.

Letná verzia ergonomického nosiča detí je veľmi praktickou nosiacou pomôckou sofistikovane navrhnutou a do detailov prepracovanou tak, aby zaručovala na jednej strane všetky požiadavky ergonomického nosenia, a na druhej strane aby poskytovala pohodlie aj počas letných horúčav. Letný nosič obsahuje špeciálnu sieťku na chrbtovej opierke, cez ktorú je dieťatko ochladzované a ovievané čerstvým vzduchom. Nosič v letnej verzii teda dokáže spríjemniť nosenie detí v teplom letnom období, pretože je vzdušný v maximálnej možnej miere. A navyše je pre nás Slovákov výhodu aj to, že tento nosič je ručne vyrábaný priamo u nás na Slovensku - ide o letnú verziu nosiča Lenka.

Letná verzia nosiča je riešením napríklad aj takej dilemy, či na turistiku vziať so sebou aj dieťatko, alebo ho radšej nechať u babky a dedka :-) Mnoho párov chodieva do prírody, či už do lesa, do parku, na lúku alebo na hory a nechce v tom prestať ani po narodení dieťaťa. Veď prečo by rodičia aj mali prestať? Vďaka nosiču si môžu dieťatko vziať kdekoľvek so sebou a tak si krásny výlet vychutnávať pekne spolu ako rodinka. Hlavne v tomto teplom období k nám často prichádzajú mamičky a oteckovia využiť služby našej požičovne a zapožičať si nosič práve kvôli plánovanej turistike. Veľmi nás teší, že sa deti nosia aj kade-tade po kopcoch a dolinách :-) A o to viac sme šťastní, že existuje letná verzia ergonomického nosiča, ktorá je praktická, funkčná a navyše pohodlná, a tak dokáže spríjemniť nosenie aj v čase dovoleniek.

Ako vyzerá letný nosič
Základom ergonomického nosiča v letnej verzii je sieťka, z ktorej je ušitá podstatná časť chrbtovej opierky nosiča a tiež kapucňa pre dieťatko. Vďaka otvorom po celej ploche sieťky môže k dieťatku neustále prúdiť čerstvý vzduch, čím sa dieťa v nosiči prirodzene ochladzuje. Následne tak ochladzuje aj svoju mamičku alebo ocina, pretože keďže samo dieťa nie je prehrievané, aj svojmu nosiacemu rodičovi odovzdáva omnoho menej tepla. Sieťka na kapucni je veľmi dobrým riešením, pretože ak dieťa v nosiči zaspí, mamička ho bez obáv z nedostatku vzduchu môže prikryť, aby si nerušene pospalo. Sieťka totiž umožní vzduchu k dieťatku voľne prúdiť. Kapucňa je odnímateľná, takže ak ju mamička nechce používať, jednoducho ju môže odopnúť a odložiť.

 

   

Lenka vyrába letné verzie vo všetkých typoch svojich nosičov. Ostatné časti nosiča sa teda mierne odlišujú v závislosti od toho, o ktorý typ nosiča Lenka ide.

Letná verzia ergonomického nosiča Lenka 4ever
Nosič Lenka 4ever - letná verzia (na obrázku vyššie) je najnovším typom rastúceho nosiča Lenka. Tento inovatívny ergonomický nosič je ideálny na jar, počas leta a využijete ho aj počas teplej jesene. Nosič je vyrobený zo šatky na nosenie detí a je plne nastaviteľný na mieru dieťatka. Je preto určený a vhodný pre deti od cca 3 mesiacov (od veľkosti 62) a s prehľadom vystačí na celé obdobie nosenia. Mamičky, ktoré privedú svoje dieťatko na svet v lete, sa teda nemusia obávať ani nosenia v letných sparných dňoch :-)

Nosič je potrebné prednastaviť si ešte pred tým, než doň vložíte dieťatko. Tesne nad bedrovým pásom z prednej časti chrbtovej opierky so sieťkou sa nachádzajú sťahovacie šatkové šnúrky, ktoré stiahnete na požadovanú šírku tak, aby malo dieťa v nosiči podopreté obidve kolienka. Šnúrky stiahnete a jednoducho zaviažete na uzol. Držia pevne a počas nosenia sa nepovoľujú.
Výška nosiča sa nastavuje prostredníctvom sťahovacích popruhov v hornej časti chrbtovej opierky po bokoch nosiča. Keď ich stiahnete na maximum, zmenšíte nosič a nastavíte ho tak pre najmenšie dieťatko. Pre deti, ktoré ešte samé neudržia hlavičku, je zabezpečená aj fixácia hlavičky, na tento účel slúžia sťahovacie šnúrky pri hlavičke dieťatka, ktoré sa sťahujú smerom do bokov a zaisťujú sa na bočné háčiky umiestnené na ramenných popruhoch. Ich stiahnutím sa akoby vystuží horná časť chrbtovej opierky, ktorá efektívne pridŕža hlavičku dieťatka, ktoré ju ešte samo neudrží.


Bedrový pás je dômyselne navrhnutý tak, aby sa dokonale prispôsobil každému typu postavy. Je mäkký a pohodlný a vo svojom strede obsahuje praktickú kapsičku. Využijete ju ako vrecko na uloženie pár drobností, počas leta napríklad aj na odloženie výdavku zo stánku so zmrzlinou :-)

Nosič je vybavený odopínateľnou kapucňou, ktorá poslúži proti slniečku, vetru alebo na elimináciu okolitého ruchu, keď dieťatko v nosiči zaspí. Na tento účel je určená aj vyvýšená chrbtová opierka. Na uchytenie kapucky slúžia gumičky, ktoré sa prichytia na háčiky umiestnené na ramenných popruhoch.

Letná verzia nosiča Lenka 4ever vyniká novým typom ramenných popruhov, ktoré sú ergonomicky tvarované a lepšie sa prispôsobujú postave. Mamičky si veľmi pochvaľujú aj široké popruhy s možnosťou kríženia na chrbte, ktoré ešte lepšie rozkladajú váhu noseného dieťaťa a zároveň fixujú mamičkin chrbát. Návod na nastavenie nosiča Lenka 4ever nájdete TU.

 

Letná verzia ergonomického nosiča Lenka štandard, meziverzia, toddler
Ergonomický nosič štandard z dielne Lenka je určený pre deti od 3 mesiacov do 14 mesiacov. Nosič Lenka medziverzia poslúži na nosenie detí vo veku 12 mesiacov do približne 2,5 roka. Nosič Lenka Toddler je vhodný pre deti od 18 mesiacov až do 3,5 roka. Všetky tri uvedené veľkosti majú spoločné to, že sú to nerastúce verzie šatkového handmade nosiča Lenka. Nosiče sú vyrobené zo šatky Lenka utkanej z vysoko kvalitnej organickej bavlny (pri šití nosiča na objednávku výrobca šije aj z vašich vlastných šatiek rozličných značiek). Tento typ nosiča si veľmi jednoducho a rýchlo nasadíte a zapnete, hodí sa preto na krátkodobé aj dlhodobé nosenie, doma i na prechádzke v parku či v meste.

Letná verzia týchto nosičov obsahuje na chrbtovej opierke a na kapucke sieťku, cez ktorú k dieťaťu neustále môže prúdiť vzduch. Vďaka tomu sa dieťa aj mamička v nosiči ochladzujú, čím dochádza k sústavnému odstraňovaniu tepla a k jeho nezadržiavaniu. Nosič je teda ideálnou pomôckou na nosenie počas leta, ale aj počas teplej a slnečnej jari či jesene.


Bedrový pás nosiča Lenka štandard, medziverzia, toddler je šatkový polstrovaný a dostatočne pevný. Nepovoľuje, je pohodlný aj počas dlhodobého nosenia a je nastaviteľný na každý typ postavy. Ramenné popruhy sa štandardne vyrábajú klasické bez kríženia, ale na objednávku je možné zvoliť si aj typ klasických popruhov s krížením, prípadne široké popruhy s možnosťou kríženia. Ramenné popruhy aj bedrový pás sa zapínajú na pracky, pri ktorých sa nachádza bezpečnostná poistka brániaca náhodnému rozopnutiu. Nosič si tak aj počas leta môžete užívať s pocitom maximálneho bezpečia. Nosič umožňuje nosenie vpredu aj vzadu na chrbte.

Dúfame, že bol pre vás článok prínosný. Prečítajte si viac našich tipov, ako nosiť deti v lete v tomto článku.

 


Podobné články