Pre mnoho kultúr a domorodých komunít je nosenie detí bežná prax a súčast života už viac než tisíc rokov. Na nosenie sa využívali rôzne obrusy, šály, plachty, prestieradlá a šatky. Matky využívali tieto pomôcky na to, aby mohli udržiavať telesný kontakt s dieťaťom, čo má okrem iného vplyv aj na správny vývoj dieťaťa. Dnes sa už nemusíte trápiť s výrobou vlastnej šatky. Je možné zakúpit šatku požadovanej velkosti a materiálu, ktoré pôsobia veľmi esteticky a príjemne.

 

Vo väcšine krajín sa však táto tradícia šatkovania vytratila, pretože je vnímana ako "výsada domorodcov alebo hippies". Z toho dôvodu väcšina matiek začala preferovať kočíky, ktoré sú však v porovnaní s nosením detí v šatke velmi nepraktické.

 

Začiatkom 20. storočia matky v domácnosti ( najmä v západnej európe a USA ) si vo velkom začínajú oblubovať šatky, a nosenie detí. Stávajú sa populárnymi najmä z dôvodu, že matka môže vykonávať bežné domáce práce, a zároven udržat dieta "na očiach".

 

 

Do roku 1981 šatky neboli nijak kategorizované, alebo priemyselne vyrabané. V tomto roku však nastala velká zmena.

 

Muž menom Rayner Garner vynašiel "slučku" s dvoma krúžkami a polstrovanými hranami, ktorú dnes poznáme ako Ring Sling. Tento vynález vznikol na žiadosť jeho manželky, ktorá hľadala spôsob, ako môže pohodlne a bezpečne nosiť svoje dieťa. Tento dizajn šatky existuje ešte dnes, a používa sa v mnohých variantách.

Tento dizajn od pána Garnera bol tak populárny a užitocný, že si naň v roku 1985 kúpil Dr. William Sears práva a začal vo velkom pracovať na výrobe a propagácií šatiek.

Dnes je nosenie detí uznávané v celej Servernej a Južnej Amerike, Európe a Ázií ako dôležitý výchovný nástroj. Existujú rôzne kurzy a školenia, ktoré sa venujú špeciálne šatkám, nosičom a oblasti, ktorá je
nazývaná aj anglickým termínom "Babywearing".


Tejto téme sa v značnej miere venujú aj ľudia v lekárskych oblastiach, ktorý potvrdili hneď niekolko faktov o nosení :

 
- pri nosení sa zvyšuje hladina oxytocínu v tele matky vďaka fyzickému kontaktu. To vedie k dôvernejšej materskej väzbe k dieťatu, a lahšiemu dojčeniu.
- znižuje sa riziko popôrodnej depresie a psychosomatického ochorenia u matky
- nosené deti sú pokojnejšie
- dieťa cíti Váš srdcový tep, dýchanie a chôdzu, čo má taktiež utišujúci účinok pre dieťa.
- deti majú bližší kontakt k ľudom, čo im umožnuje študovať výrazy tváre, spoznávať reč tela, a rýchlejšie sa naučit jazyk

 

 

Ďalšie výhody, ktoré prináša nosenie detí nájdete v článku "10 najväčších výhod nosenia detí" . Odporúčame prezrieť aj sekciu kde nájdete šatky, nosiče a nosičské oblečenie v zľave , alebo si prezrite našu ponuku Ring Sling, ktorá dostala šatkovanie do väčšieho povedomia


Podobné články


Viem, že nosenie prospieva mne i dieťatku, prečo?

Viem, že nosenie prospieva mne i dieťatku, prečo?

Nosiace maminy a tatinov som si prvýkrat všimla už dávnejšie v zahraničí, ešte keď na Slovensku nosenie bábätiek moc populárne nebolo. Vtedy som si povedala,že keď ja budem mať dieťatko, tak určite ho budem nosiť na sebe.

Kontakt

Kontakt

Požičovňa

Požičovňa

Gramáž šatiek

Gramáž šatiek

Začíname so šatkovaním

Začíname so šatkovaním

So šatkovaním môžeme začať hneď po narodení. Aj keď okolie straší, že dieťatko by po narodení malo byť uložené na rovnej podložke, pretože nemá spevnené chrbtové svalstvo, netreba sa báť.

Ako sa rozdeľujú šatky

Ako sa rozdeľujú šatky

Šatky možno rozdeliť podľa viacerých kritérií. Pevné a elastické Zanosené a nové Vysokogramážové, strednej gramáže a nízkogramážové Prímesové

Nosenie-ľahšie materstvo?

Nosenie-ľahšie materstvo?

Je aj vaše dieťatko náročné a hľadáte spôsob ako si uľahčiť starostlivosť? V článku sa dočítate, ako by vám mohlo pomôcť nosenie, spomenú sa aj všetky jeho hlavné výhody.

sdasadsdasadsads

sdasadsdasadsads

Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Obchodné podmienky

Obchodné podmienky

Rastúce nosiče

Rastúce nosiče

Hľadáte nosič na celé nosiace obdobie? Pozrite si prehľad nosičov, ktoré porastú spolu s vašim bábätkom.

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.