Klokanka na nosenie detí

Odkedy sa dieťa narodí, očakáva, že bude naďalej nosené tak, ako tomu bolo predchádzajúcich deväť mesiacov. Samozreje, prostredie sa zmení, ale podstata nosenia je strále tá istá bezo zmeny. Nosenie umožňujie bábätku mať k dispozícii úplne všetko, čo potrebuje: teplo svojej mamy, pocit istoty a bezpečia, množstvo podnetov, ktoré potrebuje pre správny vývoj mozgu, i celého budovania svojej osobnosti. V náručí rodičov dieťa cíti, že všetko je tak, ako má byť :-) 

Rodičia, ktorí vyberajú nosič pre svoje dieťa, sa majú možnosť stretnúť vo všeobecnosti s dvomi typmi: ergonomické nosiče a neergonomické nosiče. Ako hovorí známe príslovie: Nie je všetko zlato, čo sa blyští, aj v prípade pomôcok na nosenie detí je potrebné rozlišovať tie, ktoré zabezpečujú správne a zdravé nosenie a tie, ktoré sa pod rúško ergonomcikosti iba skrývajú. Je smutné, že aj neergonomické nosiče sú na internete dostupné s popisom, že sú vyrobené s dôrazom na fyziológiu detí, dokonca sa pri mnohých nevhodných produktoch uvádza aj to, že sú vhodné pre novorodencov. Je preto naozaj veľmi dôležité poznať zásady správneho nosenia detí, aby ste vedeli nevhodný nosič rozoznať už na prvý pohľad. Čo máme na mysli pod pojmom nevhodný nosič? Zásady správneho nosenia nespĺňa nosič, ktorý je známy ako klokanka.

Rozoznať klokanku od ergonomického v podstate je možné už na prvý pohľad, pretože keďže v nej je dieťa uložené úplne inak, ako pri zdravom nosení, nemožno túto odlišnosť prehliadnuť. Pozrime sa teda najskôr na to, ako je dieťa uložené pri ergonomicky správnom nosení v šatke alebo v ergo nosiči.

ZÁSADY ERGONOMICKÉHO NOSENIA DETÍ

Aby bolo používanie nosičov a šatiek na nosenie detí nielen pohodlné, ale predovšetkým vždy maximálne bezpečné, rodičia musia vedieť, aké sú základné požiadavky, ktoré je potrebné dodržiavať. Medzi ne patrí:

1.Správne podsadenie
Dieťa musí v nosiči sedieť naširoko tak, aby nosič podopieral obidve jeho kolienka. Zadoček je v nosiči o trošku nižšie ako kolienka dieťatka - táto pozícia sa označuje ako ergonomická "M" poloha. Nosič je teda potrebné vždy vyberať podľa veľkosti dieťatka, aby bola dodržaná správna šírka nosiča v oblasti, kde má dieťatko zadoček a nôžky. Veľmi obľúbenými sú v súčasnosti rastúce nosiče detí, ktoré rodičia môžu prispôsobovať a nastavovať postupne presne na mieru svojho bábätka v každom jeho veku počas nosiaceho obdobia. K dispozícii sú rastúce nosiče Ergobaby Adapt, nosič Tula Free to Grow, nosič LennyUp, nosič Storchenwiege, slovenský ergonomciký nosič Lenka rastúca 1 a rastúca 2 a najnovší model šatkového rastúceho nosiča Lenka 4ever, vhodná na celé obdobie nosenia od veku troch mesiacov.
2.Zaoblený chrbátik
Novorodenci majú prirodzene zakrivenú chrbticu do tvaru písmenka C, pretože v takej polohe sú uložené v maternici počas obdobia tehotenstva. Po narodení sa zakrivenie chrbátika dieťaťa rastom postupne zmenšuje. V ergonomickom nosiči je chrbátik dieťaťa správne podopretý, pričom nosič rešpektuje a podporuje toto zakrivenie. Môžete si to všimnúť pri pohľade na mamičku, ktorá svoje novonarodené dieťatko nosí naviazané v šatke, alebo v šatkovom nosiči - dieťatko má "ukážkovo" zaguľatený chrbátik, čo je len výsledkom správneho podsadenia.
3. Bezpečnosť
Keď nosíte v ergonomickom nosiči, je vaše dieťatko otočené tváričkou k vám, nôžky má naširoko, zaguľatený chrbátik a podopretú hlavičku. Ruky majú detičky vo vnútri nosiča a ukladajú si ich tak, ako im to vyhovuje, najčastejšie však takým spôsobom, akoby svojho rodiča objímali. Keď sú detičky väčšie, môžu mať rúčky aj von z nosiča. V každom prípade, pri nosení dieťaťa v ergonomickom nosiči dieťatko nemôže s nosičom manipulovať, pretože pracky či sťahovače sú z jeho dosahu, respektíve by nemalo silu popruhy sťahovať.

 

 

4. Blízkosť
Keď mamička ukladá svoje dieťa do ergonomického nosiča, vždy si dôkladne doťahuje popruhy tak, aby bolo dieťatko blízko pri nej. Natesno, ale tak akurát, aby to obom, mamičke aj bábätku, bolo príjemné. Ak by si mamička nosič nedotiahla, vznikol by medzi ňou a dieťaťom príliš voľný priestor a dieťatko by tak počas nosenia mohlo padať na jednu alebo na druhú stranu. Tým by sa narušilo aj celkové podsadenie v nosiči. Keď je dieťatko v ergonomickom nosiči uložené správne, je tesne pri svojej mamičke/oteckovi a v prípade, že si chce pospať, môže si pokojne oprieť hlavičku na hruď rodiča, ktorý ho nosí.
5. Dohľad
Pre rodiča je výhodou, že ak sa rozhodne používať šatku na nosenie detí alebo ergonomický detský nosič, má svoje bábo neustále pod kontrolou a drobnohľadom a navyše cíti jeho dych a každý jeden pohyb, čo v kočiari alebo postieľke nie je celkom možné. Blízkosť, ktorú sme spomínali vyššie, je jedným z predpokladov toho, že mamička či otecko dokážu na svoje dieťatko neustále dozerať, a pritom sa venovať aj iným činnostiam. Toto je veľkou výhodou nosenia.

 

Toto sú zásady, pri dodržiavaní ktorých máte istotu, že je vaše dieťatko nosené nielen s láskou, ale aj bezpečne a správne z hľadiska jeho zdravia. Žiaľ, na tieto zásady sa zrejme vôbec nepozerajú výrobcovia klokaniek a iných podobných nosičov, pretože klokanky tieto zásady nespĺňajú vôbec. Z tohto dôvodu teda nie sú bezpečné na nosenie detí a keďže nám veľmi záleží práve na zdraví a bezpečnosti vašich drobčekov, v našom e-shope žiadnu klokanku nenájdete. Ponúkame iba kvalitné certifikované ergonomické nosiče a šatky na nosenie detí, ktoré sú garanciou zdravého nosenia.

Mamičky a oteckovia, ktorí majú prvé bábätko, alebo ktorí s nosením iba začínajú (hoci aj pri druhom, treťom dieťati) nemusia vždy poznať uvedené požiadavky správneho nosenia. Žiaľ, v našich pomeroch zohráva pri výbere nosiča často významnú úlohu aj jeho cena a nie všetci si môžu dovoliť najkvalitnejší nosič na trhu. Ergonomické nosiče sa pohybujú v cenovej hladine od 100€ vyššie (ak sú v akcii, tak aj za nižšiu cenu). Pri našom prieskume trhu sme však zistili, že klokanky a iné neergonomické nosiče sú dostupné aj za cenu 25€. Nejedna neznalá mamička sa teda práve kvôli cene rozhodne pre klokanku, veď aj v popise produktu sa uvádza, že je nosič ergonomický a vhodný od narodenia. Pozrite sa teda ešte raz na zásady nosenia detí, ktoré sme uviedli vyššie. A teraz sa pod drobnohľadom pozrieme na klokanku pre deti, či tieto zásady spĺňa alebo nie.
 

NOSENIE DETÍ V KLOKANKE

Podsadenie dieťaťa v klokanke
Správne podsadenie v klokanke nie je možné dosiahnuť. Dôvodom je to, že v klokanke dieťa nesedí naširoko, ale visí. Nosič siaha dieťatku iba po zadok. Dieťa je v klokanke uložené tak, že visí za genitálie, čo nie je ergonomické, ale ani pohodlné. Hoci je v klokanke možné nosiť dieťa aj tvárou k rodičovi, teda nielen tvárou doperdu, ako to najčastejšie vidíme, poloha, v ktorej je dieťa umiestnené, je absolútne nežiaduca z hľadiska ergonomického nosenia. Zvlášť pri novorodencoch a malých deťoch s pokračujúcim vývinom kĺbov je potrebné zaručiť, aby bolo telíčko efektívne a správne podopreté.

  

Poloha chrbta v klokanke pre bábätká
Tým, že dieťa v klokanke nie je správne podsadené, nemá ani zaoblený chrbátik a z tohto dôvodu nespĺňa dve základné požiadavky zdravého nosenia. Práve preto tento nosič nemôžeme považovať za ergonomický. Klokanka je pevná, rovná a vystužená natoľko, že sa telu dieťatka neprispôsobuje a nekopíruje detský chrbát tak, aby ho pekne podopierala. Keď je dieťa v klokanke nosené tvárou dopredu, svojim chrbtom je opreté o rodiča, a tak je nútené mať chrbát vystretý. Malým deťom, ktoré ešte samé neudržia hlavičku, klokanka neposkytuje oporu a fixáciu krčnej chrbtice, dokonca to, že dieťa v klokanke visí, spôsobuje nepríjemný tlak na jeho krčnú chrbticu, čo je jeden z dôvodov, prečo sú deti nosené v klokankách plačlivé a nepokojné.

Výška, v akej je dieťa v nosiči
Optimálna výška, v ktorej by malo byť pri správnom nastavení nosiča dieťa uložené, je taká, aby mu mohla mamička miernym sklonením svojej hlavy dať pusu na hlavičku. Bábätko je však v klokanke uložené veľmi nízko. Pri nosení v klokanke vzniká medzi mamičkou a dieťatkom zbytočne voľný priestor, dieťa si nemá ako oprieť hlavičku, a tak keď zaspí, hlávka mu nepríjemne ovísa, čím sa namáha aj krčná chrbtica.

Klokanka nie je bezpečná
Klokanka je nosičom, ktorý je zhotovený tak, že neumožňuje správnu blízkosť rodiča a dieťaťa počas nosenia. Medzi rodičom a dieťaťom vzniká v klokanke zbytočne voľný priestor. Navyše je klokanka až priveľmi vystužená, v dôsledku čoho nie je možné, aby dostatočne obopínala telo dieťatka, a tak mu poskytovala maximálnu oporu. Dieťa je v klokanke uložené nízko a navyše má dostatočnú vôľu napríklad aj na to, aby sa otáčalo či prehýbalo, čo môže byť nebezpečné, zvlášť pri väčších deťoch, ktoré sa v nosičoch radi hýbu a kukajú navôkol, pretože dieťa môže z noklokanky dokonca aj vypadnúť. Ako spomína jedna mamička: "Mala som skutočne problém dohliadnuť na syna, aby mi z klokanky nevyskočil. Malý sa prehýbal dozadu do polohy "netopiera", mohol sa vykláňať do strán a ja som veru mala čo robiť, aby som ho udržala v nosiči. Klokanku som vyskúšala iba zo zvedavosti, aby som ju mohla porovnať s ergonomickým nosičom, ktorý mám doma. Toto všetko však môj dojem z klokanky ešte viac zhoršilo." Mamičky, ktoré majú skúsenosti s klokankou, často spomínajú aj to, že dieťa v klokanke dokáže bez väčších problémov rozopnúť pracky. Tie naviac ani nie sú vybavené žiadnou bezpečnostnou poistkou.

Dieťa v klokanke nemôže pohodlne zaspať
Klokanka dieťatku neumožňuje uložiť sa spokojne na spánok. Prečo? Dieťatko má v klokanke problém uložiť sa pohodlne a položiť si hlavičku na hruď rodiča. Je to z toho dôvodu, že je v klokanke vo visiacej polohe a nižšie než je odporúčaná výška, v ktorej má byť dieťa pri nosení uložené (v optimálnej výške má mamička jemným sklonením hlavy bez problémov pobozkať dieťatku hlavičku). Taktiež je na vine aj to, že v klokanke je medzi mamičkou a dieťaťom zbytočne voľný priestor. Netreba vysvetľovať, že keď sa dieťa snaží uložiť na spánok, ale nedarí sa u to, stane sa zlostným, nespokojným a plačlivým. V mnohých prípadoch dieťa po uložení z klokanky do ergonomického nosiča veľmi rýchlo zaspí, pretože práve v ergonomickom nosiči sa konečne môže usadiť pohodlne, oprieť si hlavičku o rodiča, cítiť jeho srdce, vnímať jeho blízkosť a vďaka tomu spokojne a nerušene odpočívať. 

 

NOSENIE NOVORODENCOV
Často sa nás mamičky pýtajú, aká nosiaca pomôcka je vhodná na nosenie novorodencov. Zastávame názor, že na nosenie detí od narodenia sú najvhodnejšie šatky na nosenie detí. Elastická šatka je vhodná aj pre predčasne narodené detičky, avšak  maximálne do 7kg, pretože pod váhou ťažšieho dieťatka sa už potom naťahuje nadol. Pevná šatka na nosenie novorodenca je ideálna čisto bavlnená zhotovená zo 100% organickej bavlny. Ak má šatka nízku gramáž, je pre novorodencov najlepšia. Samozrejme, aj v šatke s vyššou gramážou môže mamička nosiť novorodenca, v takom prípade ide o to, že vyššia gramáž vo všeobecnosti znamená aj väčšiu hrúbku (všetko však závisí aj od spôsobu tkania šatky na nosenie detí). Mamičke, ktorá ešte s nosením nemá skúsenosti, sa môže s hrubšou šatkou horšie manipulovať.

Šatka je na nosenie novorodencov ideálne práve preto, že si ju mamička môže dotiahnuť úplne presne na mieru ako potrebuje a ako to vyžaduje jej telo a telo bábätka. Toto nikdy nenahradí žiaden nosič, i keď, samozrejme, existujú aj nosiče pre novorodencov. Najlepšie je, ak mamička začne dieťatko po narodení nosiť v šatke a neskôr, od cca tretieho mesiaca prejde na nosič. Veľmi pohodlné sú šatkové nosiče Lenka 4ever, ktoré sú ideálne pre detičky od troch mesiacov až do 3 rokov.

Nosenie novorodencov v klokanke?
Ako sme už uviedli, klokanka pre deti nie je vhodným nosičom, pretože nie je ergonomická a nedodržiava žiadnu z hlavných požiadaviek zdravého nosenia. Na trhu však dnes nájdete množstvo klokaniek, ktorých výrobcovia dokonca uváduajú, že sú vhodné už od narodenia. Novorodenec potrebuje byť v šatke uviazaný v tesnej blízkosti svojej mamy, musí byť správne podsadený naširoko, pretože mu stále pokračuje vývoj kĺbov a musí mať pekne zaguľatený chrbátik. V klokanke ani jedna z týchto zásad nosenia nie je dodržaná. Hlavička novorodenca musí byť fixovaná, avšak klokanka hlavičku nijako špeciálne nedrží. Keď teda dieťa v klokanke zaspí, hlavička mu nepríjemne ovísa. Rodičia teda musia naozaj poznať, aký spôsob nosenia je správny, pretože iba tak budú schopní vybrať to najlepšie pre svoje dieťatko.

Nie ste si výberom nosiča istí? Tak si ho na pár dní požičajte a vyskúšajte. Pomôže vám k tomu naša požičovňa.

 

 

 

 

 


Podobné články


Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Nosenie novorodenca

Nosenie novorodenca

Máloktorému dieťatku stačí ležať v postieľke, väčšina vyžaduje kontakt a nosenie na rukách. O to viac v prípade novorodenca.

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

Pýtate sa, odkedy nosiť dieťa v nosiči? Chcete nosiť svoje bábätko hneď po narodení? Prečítajte si, čo všetko by mal nosič pre novorodenca spĺňať.

Klokanke sa vyhnite

Klokanke sa vyhnite

Rozdiely medzi klokankou a ergonomickým nosičom sú viditeľné na prvý pohľad. Prečítajte si, ako môže klokanka bábätku uškodiť.

Šatky LennyLamb

Šatky LennyLamb

Kvalitná šatka s výbornou nosnosťou a prekrásnym dizajnom, ktorú uviažete na množstvo spôsobov. Spoznajte vlastnosti šatky Lenny Lamb.

Elastická šatka

Elastická šatka

Elastické šatky sú ideálne pre novorodencov. Prečítajte si o ich vlastnostiach a naučte sa úväz s elastickou šatkou.

Tula Free to Grow

Tula Free to Grow

Ergonomický detský nosič Tula v originálnom prevedení, vďaka ktorému je vhodný na celé obdobie nosenia. Pestrý dizajn, jednoduchá manipulácia, kvalita a pohodlie.

Manduca alebo Lenka

Manduca alebo Lenka

Každá mamička chce vybrať správny ergonomický nosič pre svoje dieťatko. Porovnajte s nami vlastnosti najznámejších dvoch značiek – Manduca a Lenka.

Prečo nepoužívať klokanku

Prečo nepoužívať klokanku

Aj keď je jedným z najznámejších nosičov, klokanka medzi ergonomické nosiče ani zďaleka nepatrí. Odporuje totiž úplne všetkým základným požiadavkám na správne nosenie dieťaťa. Prečo? Dozviete sa v článku.

Ako nosiť deti v lete

Ako nosiť deti v lete

Hľadáte správnu šatku či nosič na leto? Podľa čoho vyberať? Čo je to letná verzia nosiča? Všetko potrebné sa dočítate v tomto článku.

Ergonomické nosiče Ergobaby

Ergonomické nosiče Ergobaby

Spoznajte vlastnosti, znaky, rozmery a výhody ergo nosičov Ergobaby.