Klokanka nie je ergonomickým nosičom

 

Dieťatko od chvíle, ako príde na tento svet, očakáva telesnú blízkosť svojej mamy. Nosenie mu umožňuje mať poruke všetko, čo potrebuje – teplo svojej mamy, pocit istoty a bezpečia, množstvo podnetov, ktoré potrebuje pre správny vývoj mozgu, i celého svojho „ja“. V náručí cíti, že všetko je tak, ako má byť :-) Mamičky a oteckovia dnes majú k dispozícii široký výber pomôcok na nosenie, obľube sa tešia šatky, nosiče i ring slingy. Aby bolo nosenie nielen praktické, ale zároveň bezpečné, je dôležité vyberať si ergonomické nosiče, zaručujúce zachovanie zdravej polohy dieťatka pri nosení. V prípade šatiek je rovnako dôležité dbať na správnu ergonomickú pozíciu bábätka v tom ktorom úväze. Na trhu sa však nachádzajú aj nosiče, ktoré túto polohu nepodporujú. Reč je o klokankách.

Prečo je klokanka nevhodná?

Mnohým ľuďom, ktorí s nosením nemajú žiadne skúsenosti, sa pri slove nosič vybaví práve klokanka. Áno, v čase, keď sa dostala na trh, zažila doslova boom, a tak sa dostala do podvedomia nielen nosiacim rodičom, ale aj verejnosti. Dnes však, našťastie, čoraz viac ľudí uprednostňuje šatky a ergonomické nosiče, čo je dobré. Klokanka totiž základné princípy ergonomického nosenia nespĺňa. Aké sú teda zásady správneho nosenia detí?


PRAVIDLÁ ERGONOMICKÉHO NOSENIA

1. Dieťatko musí pri nosení sedieť v tzv. „M“ polohe. Ak prejdete od kolienka, cez zadoček k druhému kolienku, mali by ste pomyselne „nakresliť“ písmenko M. Práve preto je pri ergonomickom nosení bábätko uložené tvárou k rodičovi, o ktorého sa opiera.

2. Látka nosiča alebo šatka musia dieťaťu siahať až ku kolienku. Ak by končila skôr na stehne, nožička by nebola správne fixovaná a odstávala by, čím by sa narúšala zdravá ergonomická poloha.

3. Je veľmi dôležité, aby malo dieťatko v nosiči alebo v šatke zaoblený chrbátik. Jeho chrbtica je práve v tejto pozícii uložená správne, nekriví sa. Takýmto miernym zaoblením sa napodobňuje poloha, v akej bolo dieťatko uložené v maternici. Je teda úplne prirodzená.

4. Ak dieťatko ešte neudrží svoju hlavičku, je dôležité, aby ju malo pevne fixovanú. Nosiče sú vybavené kapucňou, ktorú je možné zrolovať a zaistiť, čím veľmi efektívne hlavičku podopiera. Zároveň slúži aj ako „vankúšik“, keď dieťatko v nosiči zaspí. Aj v prípade šatiek je možné zrolovať napríklad menší uteráčik alebo samotnú šatku tak, aby podopierala hlavičku. Je však veľmi dobré, ak sa dieťa môže počas spánku jednoducho opierať o rodiča. Práve preto je nosenie tvárou k rodičovi jednoznačne to najsprávnejšie.

5. Vhodná veľkosť je nemenej dôležitá. Ak nosíte v šatke, odpadá vám starosť s výberom veľkosti, nakoľko šatka nemá chrbtovú opierku. Pri šatke je však dôležitá nosnosť, ktorá sa odvíja od vhodnej gramáže, ale aj zvolenej prímesi. Bábätko si jednoducho naviažete tak, ako potrebujete a šatku dokonale prispôsobíte svojej postave i veľkosti dieťatka. Pri nosičoch je však už dôležité sledovať možnosti, aké ten ktorý model ponúka. Nie všetky nosiče sú totiž vhodné pre deti od narodenia. Pre novorodencov a najmenšie detičky vyberajte nosič s veľkosťou Baby size, väčším deťom bude vyhovovať Toddler size. Niektoré modely sú určené pre novorodencov iba s novorodeneckou vložkou (Manduca, Ergobaby Original, Ergobaby Organic, Tula), šatkové nosiče Fidella a Storchenwiege môžete používať bez nej.

Po prečítaní týchto zásad je už pri prvom pohľade na klokanku jasné, že ich nespĺňa. Dieťa je v klokanke nosené tvárou od rodiča. Práve toto je základným faktom, ktorý z klokanky robí neergonomický nosič. Prečo?
 

-Nožky dieťatka sú voľne spustené, čím nie je umožnené, aby sa bedrové kĺby správne vyvíjali.

-Tým, že je otočené chrbtom k rodičovi, je vylúčené, aby malo zaoblený chrbátik.

- Váha dieťaťa je nesprávne rozložená, pretože bábätko v podstate visí za genitálie a jeho hlavička tlačí na chrbicu, ktorá sa ešte stále vyvíja. Chrbtica nie je nosičom fixovaná, preto sa vychyľuje do strán a tým pádom môže dôjsť k jej poškodeniu.
 


- Bábätko je vystavené psychickému preťaženiu, pretože z okolia sa k nemu dostáva obrovské množstvo podnetov, ktoré musí spracúvať všetkými zmyslami.


- Dieťa si nemôže oprieť hlavičku, keď chce spať, pretože je otočené tvárou od rodiča. Hlavička mu neustále padá, chýba možnosť oprieť sa o mamu alebo otca.

- Nezdravý vplyv má tento nosič aj na nosiaceho človeka, keďže váha dieťaťa nie je rozložená rovnomerne, čím sú zaťažované predovšetkým ramená a nosenie spôsobuje bolesti chrbta.

 


Podobné články


Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Rastúce nosiče

Rastúce nosiče

Hľadáte nosič na celé nosiace obdobie? Pozrite si prehľad nosičov, ktoré porastú spolu s vašim bábätkom.

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

Pokiaľ nás nosenie sprevádza pravidelne každý deň, určite si časom vytvoríme nejaké vlastné „zlozvyky“ alebo zvláštnosti. Krásne to v jednom anglickom článku napísala maminka Sabrina J.S. Bolo to také milé a inšpirujúce čítanie, že sme sa rozhodli prinies

5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

Prevažná väčšina nosiacich rodičov je síce nežného pohlavia, ale aj u mužov si nosenie získava priazeň! Oteckovia majú rôzne dôvody prečo radi nosia. Môžete si o nich prečítať v tomto článku.

Nosenie detí v zime

Nosenie detí v zime

Nosenie v zime vás môže postaviť pred radu otázok: nosiť dieťatko na bunde alebo pod bundou? Oplatí sa kúpiť bundu na nosenie? Koľko vrstiev by malo na sebe dieťatko mať? Nebude jednému z nás príliš teplo a druhému zima? V tomto článku sa vám pokúsime zhr

12 pokorených mýtov o nosení

12 pokorených mýtov o nosení

Toto sú frázy, ktorým pri nosení rozhodne neverte.

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.