Kojace oblečenie, oblečenie na dojčenie

Po príchode bábätka na svet využíva mnoho mamičiek funkčné oblečenie na dojčenie, vďaka ktorému môžu nakŕmiť svoje dieťatko rýchlo a bez čakania či vyzliekania, kdekoľvek sa práve nachádzajú. Kojace oblečene síce nie je nevyhnutnosť, pretože kojiť sa niekedy dá aj cez výstrih, ale určite mamičke dokáže kojenie toto oblečenie značne zjednodušiť. V tomto článku sa pozrieme bližšie na jednotlivé typy oblečenia pre dojčiace ženy.

Oblečenie na dojčenie

Tak ako poznáme veľa druhov bežného oblečenia, aj v oblasti dojčenia nájdeme viacero typov oblečenia. V podstate takmer všetko, čo si žena oblieka bežne, dostať aj vo verzii na dojčenie. Ide predovšetkým o podprsenky na dojčenie, pyžamo či nočné košele na dojčenie, kojo šaty, tričko na dojčenie, tuniky, blúzky a mikiny. Aj keď navzájom sa jednotlivé druhy oblečenia líšia, jedno majú spoločné - všetky sú vyrobené tak, že umožňujú odokrytie určitej časti, aby bol bábätku umožnený prístup k prsníku. Mamička si teda vďaka oblečeniu na kojenie nemusí vyhŕňať tričko či iný top, ale postačí odokryť špeciálnu časť pri prsníku. Určite to každá žena privíta najmä vtedy, keď je s bábätkom kdesi v meste a drobec vyhladne. Stačí nájsť lavičku, decentne sa prikryť a bábätko sa môže nakŕmiť.

Nosiace mamičky to majú ešte jednoduchšie, pretože môžu kojiť aj v šatke a v nosiči bez toho, že by si museli niekde sadnúť alebo sa zakrývať, pretože si nikto ani len nemusí všimnúť, že práve dojčia. Viac si o tejto téme môžete prečítať v našom článku Kojenie v šatke alebo v nosiči. A teraz sa pozrime na oblečenie pre mamičky.


Podprsenka na dojčenie

Kojo podprsenka je základom výbavy takmer každej mamičky. Táto špeciálne zhotovená podprsenka umožňuje nakojiť dieťatko rýchlo a jednoducho. Podprsenka na dojčenie sa dá rozopnúť v mieste medzi prsníkmi, prípadne je riešená tak, že sa iba odkryje prsník, z ktorého ideme dieťatko nadojčiť. K dispozícii sú vystužené podprsenky, ale aj mäkké podprsenky.
Každej žene vyhovuje niečo iné, preto sa mamička môže rozhodnúť, že si kúpi kojo podprsenku s klasickým zapínaním vzadu na chrbte, alebo podprsenku bez zapínania (podobnú, ako je športová podprsenka na cvičenie), ktorá sa oblieka cez hlavu.
Kojace matky používajú prsné vložky do podprsenky na dojčenie, aby sa zabránilo zamočeniu podprsenky materským mliekom.


Tričko na dojčenie

Po dojčiacej podprsenke je kojo tričko druhým najčastejšie vyhľadávaným oblečením na dojčenie. Azda všetci obľubujeme tričká, pretože sú pohodlné a môžeme si ich obliecť ku všetkému. Funkčné tričko na dojčenie je veľmi príjemné a pohodlné. Väčšina kojo tričiek na kojenie je zhotovená tak, že má zvnútra výstrihu našitú látku, ktorú v prípade dojčenia stačí nadvihnúť. Dojčenie je tak v takomto tričku možné hneď a bábo naň nemusí dlho čakať:) Tričká na dojčenie mávajú voľnejší strih, aby sa v nich ženy cítili naozaj pohodlne. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach, aby si kojo tričko mohla zaobstarať mamička každej postavy.

Šaty na dojčenie

Šaty na kojenie alebo kojo šaty sú vyhľadávané najmä v prechodnom a teplejšom období. Nejedna mamička si ich s obľubou oblieka počas leta, kedy v letných horúčavách skvelo padne, že sú šaty ľahké, vzdušné a pokožka v nich môže voľne dýchať. Mamičky dnes majú k dispozícii elegantné šaty na dojčenie, v ktorých môžu ísť napríklad na nejakú oslavu, alebo do práce, ako aj ležérne kojo šaty do mesta či na doma.

Šaty na dojčenie umožňujú pohodlné a rýchle kojenie. Spôsob, akým je bábätku umožnený prístup k prsníku, sa líši v závislosti od strihu a štýlu šiat. Niektoré šaty majú väčší výstrih, iné majú vo výstrihu všitú látku na odokrytie prsníkov, ďalšie majú vyrezanejšie rukávy, takže prsník sa odokryje zboku, iné zase pozostávajú z dvojdielnej prednej časti. Často mamičky zháňajú oblečenie aj z druhej ruky, lacné šaty na dojčenie môžu nájsť napríklad v "mamičkovských" bazároch.

Nočné košele pre dojčiace matky

Kojace nočné košele patria medzi top oblečenie na spanie. Najmä v teplom letnom období si nočnú košeľu na dojčenie pochvaľuje nejedna mamička, ale tie, ktorým nebýva zima, nosia nočnú košeľu aj v chladnom období:)

Bábätká vyžadujú materské mlieko aj v noci, nuž a kedy je viac potrebné rýchlo zasiahnuť a pritom sa možno ani nemusieť úplne prebudiť, než v noci, kedy si chceme všetci oddýchnuť? Nočná košeľa na dojčenie je funkčným oblečením na spanie. Mamička si môže prednú hornú časť rozopnúť a priložiť si k prsníku bábätko. Ak sa mamička rozhodne pre spoločné spanie s bábätkom v jednej posteli, kojaca nočná košeľa jej bude veľmi nápomocná a mamička si bude môcť viac oddýchnuť.

Pyžamo na dojčenie

Nie každej mamičky vyhovuje nočná košeľa. Niektoré ženy nočné košele nemajú rady, a preto nosia radšej pyžamo. Aj pyžamo je dostupné vo verzii pre mamičky ako pyžamo na dojčenie. Nazýva sa aj materské pyžamo. Ako bežné pyžamo pozostáva z dvoch dielov - top a nohavice. Dôležité je, že horný diel, top, je riešený spôsobom uľahčujúcim dojčenie. Môže obsahovať gombičky v oblasti medzi prsníkmi, ktoré sa rozopnú pre pohodlné dojčenie. Prípadne je kojo pyžamo riešené dvojdielnou prednou časťou, z ktorej jeden diel slúži na nadvihnutie pre sprístupnenie prsníka. V každom prípade platí, že je vhodné vyberať si bavlnené pyžamá, pretože sú pohodlnejšie, šetrnejšie k pokožke a skrátka sa v nich bude mamička ale aj bábätko cítiť dobre.

Mikina na dojčenie

Medzi oblečením, ktoré radi nosíme, sú aj mikiny. Pre mamičky, ktoré svoje dieťatko dojčia, sú určené mikiny na dojčenie. Kojaca mikina je veľmi praktickým oblečením, ktorú každá žena uvíta, keď vonku iba kojo tričko nepostačí. Aby mamičke nebolo chladno, využije mikinu na dojčenie. Môže ju nosiť na kojo tričku, alebo aj bez neho. Väčšina takýchto mikín pre mamičky je vybavená zipsom. Vďaka dvom zipsom v oblasti prsníkov sa dá v mikine diskrétne dojčiť. Prípadne sa mikina skladá z dvojdielnej prednej časti, pričom jeden diel slúži na nadvihnutie a odokrytie prsníka.


Podobné články