Kojenie v šatke alebo v nosiči

 

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť svoje bábätko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Či už sa nachádzate v pohodlí domova, v centre mesta, alebo na výlete v prírode – šatka alebo nosič vám poskytnú maximálne súkromie. Okolie si ani nevšimne, že práve dojčíte.
 

                                         

 

Kojenie počas nosenia je nielen veľmi rýchlo zrealizované a praktické, ale zároveň veľmi blahodárne tak pre dieťa, ako aj pre matku. Výskumy ukazujú, aké úžasné procesy dokáže v ľudskom tele vyvolať tento krásny kontakt matky s dieťaťom.

  • Tým, že dieťa je často nosené, a teda je v blízkosti matkinej hrudi, jeho srdcová frekvencia sa stabilizuje, dokonca i telesná teplota a hladina cukru v krvi.
  • Pri kontakte koža na kožu sa v tele matky zvyšuje hladina prolaktínu, čo vedie i k zvýšeniu množstva mlieka.
  • Telesný kontakt pokožky matky a dieťaťa znižuje stres u obidvoch.
  • Nosenie úžasne uľahčuje dojčenie. Detičky sa rodia so zvýšeným vnímaním vône, takže keď sú umiestnené v blízkosti svojej matky, ľahšie nájdu bradavku na dojčenie.
  • Bábätká, ktorým je prostredníctvom nosenia v šatke alebo nosiči umožnený blízky telesný kontakt so svojou mamou, majú lepší prírastok na hmotnosti, pretože je ľahké dojčiť ich častejšie.

 

                 


Existuje viacero spôsobov, ako svoje dieťatko môžete nadojčiť počas nosenia. Záleží len na Vás, pre ktorý sa rozhodnete. Poďme si teda o jednotlivých možnostiach kojenia v šatke a nosiči povedať viac.


Kojenie v pevnej šatke vo vertikálnej polohe

Najjednoduchším spôsobom, ako nadojčiť dieťatko, keď ho máme naviazané v pevnej šatke, je mierne povolenie úväzu. Ak je dieťatko v úväze vo vertikálnej polohe, napríklad v úväze Kríž s kapsou vpredu, stačí rozviazať uzol vytvorený z popruhov, mierne povoliť kapsu, v ktorej je uložené dieťatko a umožniť mu prístup k prsníku. Napokon uzol opäť zaviažeme, čím úväz zaistíme. Popruh, ktorý je bližšie, môžeme jemne pretiahnuť cez papajúce bábätko, čím si zabezpečíme ešte väčšie súkromie. Keď sa dieťatko nadojčí, šatku znova zaviažeme napevno.

Obrovskou výhodou tejto metódy je, že ju zvládne úplne každý, pretože je jednoduchá a šatku máme po celý čas na sebe. Nemusíme robiť namáhavé úpravy, či inak zložitejšie manipulovať so šatkou alebo s dieťatkom. Navyše je stále zaručená ergonomická poloha, pri ktorej je dieťatko správne uložené, pričom nosenie je pohodlné aj dlhší čas bez zaťažovania chrbtice nosiacej matky.

 

Toto sa dá aplikovať so všetkými šatkami, či už ide o šatku výrobcu LennyLamb, Yaro, Fidella, Little Frog, Kokadi, slovenskú šatku Rischino, poľskú Luna Dream či nemeckú Didymosku.

   
                    


Kojenie v pevnej šatke - Kojoúväz

Ďalším spôsobom dojčenia v šatke je tzv. kojoúväz. Ide o úväz, pri ktorom je dieťatko uložené horizontálne, teda naležato. Leží pri prsníku, z ktorého sa dojčí.

Úväz si pripravíme rovnako ako pri úväze Kríž s kapsou vpredu. Stred šatky si priložíme na hruď. Pruhy šatky vedieme poza chrbát na opačné rameno. Kapsu, ktorá nám vznikla vpredu, mierne zrolujeme smerom dole, jej spodnú – vnútornú časť (tú, ktorá je bližšie k nášmu telu) vyzdvihneme vyššie, čím nám vznikne akoby kolíska. Do takto pripravenej kapsy vložíme dieťatko. Najprv vkladáme nožičky a zadoček pod ten prsník, z ktorého sa dojčiť nebude. Hlavička, samozrejme, smeruje k druhému prsníku. Spodná ručička dieťatka musí smerovať k matkinmu podpazušiu, akoby vás ňou dieťatko objímalo. Ležiace dieťatko stále podopierame jednou rukou, druhou začneme šatku doťahovať. Najprv doťahujeme horný lem, čím dotiahneme časť šatky pri hlavičke dieťaťa, potom spodný len, čím zaistíme spodok šatky v úväze a nožičky. Jedna ruka je pod dieťatkom, druhou – tou, ktorá je bližšie k hlavičke, vedieme pruh šatky popod hlavičku a cez chrbátik do stredu telíčka, v podstate akoby sme kopírovali ruku, ktorou sme dieťatko podopierali.
Pruh šatky na druhom pleci (bližšie k nožičkám) vedieme ponad pruh, ktorý slúži ako opora hlavičky. Tento pruh môžeme mierne rozvinúť, čím dieťatko prikryjeme a zaistíme si súkromie počas dojčenia.

 

Tento úväz je ideálny pre novorodencov a malé detičky, ktoré potrebujú papať často, bábätká v ňom zvyknú aj zaspať. Navyše vám kojoúväz umožňuje venovať sa popri dojčeniu aj iným činnostiam, môžete variť, čítať si, telefonovať… čokoľvek potrebujete urobiť :-)


Kojenie v elastickej šatke

Elastická šatka je vhodná pre novorodencov, predčasne narodené detičky a malé bábätká do 6 – 7 kg. Pri ťažších deťoch sa šatka pod ich hmotnosťou vyťahuje a nepríjemne sa zarezáva do kože mamičky alebo ocina, ktorí dieťatko nosia. Aj v tomto type šatky môžete svojho drobčeka nakŕmiť bez toho, že by si to okolie všimlo. Netreba k tomu žiadne zvláštne vedomosti alebo zručnosti. Šatku si uviažte do úväzu vhodného pre elastickú šatku – kríž s kapsou vonku. Návod, ako na to, nájdete v tomto našom článku. Akurát šatku viažte o niečo nižšie, tak, aby dieťatko bez problémov dočiahlo na prsník a mohlo sa nadojčiť.

Kojenie v nosiči

Mnoho mamičiek si pochvaľuje používanie nosiča práve pre možnosť kojenia v súkromí. Chrbtová opierka zabezpečuje maximálnu mieru súkromia. Na rozdiel od šatky je pre niekoho manipulácia s nosičom čo sa týka kojenia jednoduchšia, avšak v tomto prípade ide skutočne o osobné preferencie. Niekomu skrátka vyhovuje nosič viac, kým inému šatka, aj v prípade dojčenia. Pri nosení dieťatka v ergonomickom nosiči je potrebné umiestniť bedrový pás približne do úrovne pupku. Pri dojčení sa odporúča bedrový pás umiestniť nižšie, aby dieťatko dočiahlo na bradavky a mohlo sa bezproblémovo napapať. To, či je potrebné nosič povoľovať, alebo nie, závisí predovšetkým od typu postavy matky. Niektoré mamičky nemusia s nosičom vôbec manipulovať, jednoducho dieťatko začnú dojčiť. Pri iných ženách je nevyhnutné nosič povoliť, aby dieťatku vznikol priestor potrebný na prístup k prsníkom. V mnohých prípadoch úplne postačí povoliť ramenný popruh na tej strane, z ktorej bude bábätko sať, čím dieťa skĺzne bližšie k prsníku. Po nadojčení popruhy len opäť podoťahujte na požadovanú dĺžku. Kŕmiace sa bábätko môžete zakryť kapucňou, ktorá je súčasťou každého nosiča. Kapucňa zároveň efektívne poslúži aj ako podpora hlavičky dieťatka.

 

Počas dojčenia v nosiči nemusíte hľadať lavičku alebo iné miesto na sedenie, ak ste napríklad v centre mesta, pretože bábätko nemusíte nijako zvláštne podopierať. Je pohodlne uložené a môže sa nakŕmiť bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate :-)

                    

 

Kojenie v ring slingu

Ring sling je veľmi praktickou verziou krátkej šatky s našitými krúžkami, pomocou ktorých šatku doťahujete. Táto pomôcka na nosenie detí je veľmi obľúbená, a to najmä pre jednoduchú manipuláciu. Dieťatko sa do ring slingu umiestňuje veľmi rýchlo a rovnako rýchlo ho zo šatky vyberiete. Je to výborná pomôcka na nosenie novorodenca, ale aj malého chodca. V ring slingu môžete svoje dieťatko pohodlne nadojčiť, ide o najjednoduchší spôsob, ako bábätko kŕmiť počas nosenia.

    

 

Nosenie a dojčenie idú ruka v ruke. Je úžasné, že babyšatky a detské nosiče umožňujú takýto blízky kontakt mamičky a jej dieťatka. O to viac, že podstatne mamičke uľahčujú život. V našom e-shope kladieme veľký dôraz práve na to, aby sme vyhoveli každej požiadavke, preto v našej ponuke nájdete kvalitné pomôcky na nosenie detí, s ktorými si môžete užívať vzájomnú blízkosť každý deň :-)

 

Ak sa pýtate, ako si ešte viac uľahčiť kojenie, riešením je aj tričko alebo top na dojčenie. Môžete ho nosiť bežne počas dňa, v tehotenstve, pretože sa ideálne prispôsobuje rastúcemu brušku, a aj potom s dieťatkom v šatke alebo nosiči. Neprehliadnite našu ponuku oblečenia.

Chcete vedieť o super zľavách, súťažiach o hodnotné ceny, nových dizajnových šatkách a nosičoch v našom e-shope? Sledujte našu Facebookovú stránku a nič vám neujde! :-)


Podobné články


Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.

Ako nosiť v ring slingu

Ako nosiť v ring slingu

Krátka šatka, na ktorej konci sú prišité dva kovové krúžky, tak by sa dal jednoducho opísať ring sling. Tento jedinečný pomocník pri nosení je u nás čím ďalej tým viac populárny. Môže za to pravdepodobne jeho skladnosť a jednoduchosť, veľmi rýchlo si doň

Aká je to šatka na celé nosiace obdobie?

Aká je to šatka na celé nosiace obdobie?

Šatkou na celé nosiace obdobie nazývame takú šatku, ktorá je dostatočne nosná aj pre ťažšie deti, ale zároveň je do nej možné viazať už aj novorodenca. Kto sa v šatkách vyzná vie, že naraziť na naozaj dobrú šatku na celé nosiace obdobie môže byť niekedy z

Kto

Kto "vynašiel" šatku na nosenie detí?

Pre mnoho kultúr a domorodých komunít je nosenie detí bežná prax a súčast života už viac než tisíc rokov. Na nosenie sa využívali rôzne obrusy, šály, plachty, prestieradlá a šatky.

Ergonomické nosiče

Ergonomické nosiče

Aký nosič považujeme za ergonomický a aký nie? Pozrite si prehľad a typy nosičov, ktoré zaručujú zdravotne nezávadné nosenie pre nosenca i nosiaceho.

So šatkou na svadbe aj ako nevesta

So šatkou na svadbe aj ako nevesta

Ísť na svadbu kamarátke, alebo radšej zostať doma s malým? Riešiť túto dilemu sa už nenosí. Presvedčte sa, že šatky sú zároveň skvelými svadobnými doplnkami, a to aj v prípade, že ide o vašu vlastnú svadbu.

Nosiče pre deti

Nosiče pre deti

Pýtate sa, aký nosič je pre vaše bábätko najvhodnejší? Prečítajte si o jednotlivých typoch a zistite, aké majú vlastnosti. Pomôžeme vám správne sa rozhodnúť.

Viazanie šatky

Viazanie šatky

Kríž s kapsou a Kríž na boku. S týmto návodom na viazanie dvoch základných úväzov zvládne uviazať šatku na nosenie detí každý.