Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť svoje bábätko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Či už sa nachádzate v pohodlí domova, v centre mesta, alebo na výlete v prírode – šatka alebo nosič vám poskytnú maximálne súkromie. Okolie si ani nevšimne, že práve dojčíte.
Kojenie počas nosenia je nielen veľmi rýchlo zrealizované a praktické, ale zároveň veľmi blahodárne tak pre dieťa, ako aj pre matku. Výskumy ukazujú, aké úžasné procesy dokáže v ľudskom tele vyvolať tento krásny kontakt matky s dieťaťom.
Existuje viacero spôsobov, ako svoje dieťatko môžete nadojčiť počas nosenia. Záleží len na Vás, pre ktorý sa rozhodnete. Poďme si teda o jednotlivých možnostiach kojenia v šatke a nosiči povedať viac.
Najjednoduchším spôsobom, ako nadojčiť dieťatko, keď ho máme naviazané v pevnej šatke, je mierne povolenie úväzu. Ak je dieťatko v úväze vo vertikálnej polohe, napríklad v úväze Kríž s kapsou vpredu, stačí rozviazať uzol vytvorený z popruhov, mierne povoliť kapsu, v ktorej je uložené dieťatko a umožniť mu prístup k prsníku. Napokon uzol opäť zaviažeme, čím úväz zaistíme. Popruh, ktorý je bližšie, môžeme jemne pretiahnuť cez papajúce bábätko, čím si zabezpečíme ešte väčšie súkromie. Keď sa dieťatko nadojčí, šatku znova zaviažeme napevno.
Obrovskou výhodou tejto metódy je, že ju zvládne úplne každý, pretože je jednoduchá a šatku máme po celý čas na sebe. Nemusíme robiť namáhavé úpravy, či inak zložitejšie manipulovať so šatkou alebo s dieťatkom. Navyše je stále zaručená ergonomická poloha, pri ktorej je dieťatko správne uložené, pričom nosenie je pohodlné aj dlhší čas bez zaťažovania chrbtice nosiacej matky.
Ďalším spôsobom dojčenia v šatke je tzv. kojoúväz. Ide o úväz, pri ktorom je dieťatko uložené horizontálne, teda naležato. Leží pri prsníku, z ktorého sa dojčí.
Tento úväz je ideálny pre novorodencov a malé detičky, ktoré potrebujú papať často, bábätká v ňom zvyknú aj zaspať. Navyše vám kojoúväz umožňuje venovať sa popri dojčeniu aj iným činnostiam, môžete variť, čítať si, telefonovať… čokoľvek potrebujete urobiť :-)
Elastická šatka je vhodná pre novorodencov, predčasne narodené detičky a malé bábätká do 6 – 7 kg. Pri ťažších deťoch sa šatka pod ich hmotnosťou vyťahuje a nepríjemne sa zarezáva do kože mamičky alebo ocina, ktorí dieťatko nosia. Aj v tomto type šatky môžete svojho drobčeka nakŕmiť bez toho, že by si to okolie všimlo. Netreba k tomu žiadne zvláštne vedomosti alebo zručnosti. Šatku si uviažte do úväzu vhodného pre elastickú šatku – kríž s kapsou vonku. Návod, ako na to, nájdete v tomto našom článku. Akurát šatku viažte o niečo nižšie, tak, aby dieťatko bez problémov dočiahlo na prsník a mohlo sa nadojčiť.
Počas dojčenia v nosiči nemusíte hľadať lavičku alebo iné miesto na sedenie, ak ste napríklad v centre mesta, pretože bábätko nemusíte nijako zvláštne podopierať. Je pohodlne uložené a môže sa nakŕmiť bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate :-)
Ring sling je veľmi praktickou verziou krátkej šatky s našitými krúžkami, pomocou ktorých šatku doťahujete. Táto pomôcka na nosenie detí je veľmi obľúbená, a to najmä pre jednoduchú manipuláciu. Dieťatko sa do ring slingu umiestňuje veľmi rýchlo a rovnako rýchlo ho zo šatky vyberiete. Je to výborná pomôcka na nosenie novorodenca, ale aj malého chodca. V ring slingu môžete svoje dieťatko pohodlne nadojčiť, ide o najjednoduchší spôsob, ako bábätko kŕmiť počas nosenia.
Ak sa pýtate, ako si ešte viac uľahčiť kojenie, riešením je aj tričko alebo top na dojčenie. Môžete ho nosiť bežne počas dňa, v tehotenstve, pretože sa ideálne prispôsobuje rastúcemu brušku, a aj potom s dieťatkom v šatke alebo nosiči. Neprehliadnite našu ponuku oblečenia.
Chcete vedieť o super zľavách, súťažiach o hodnotné ceny, nových dizajnových šatkách a nosičoch v našom e-shope? Sledujte našu Facebookovú stránku a nič vám neujde! :-)
Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.
V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?
Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.
Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari
Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.
Krátka šatka, na ktorej konci sú prišité dva kovové krúžky, tak by sa dal jednoducho opísať ring sling. Tento jedinečný pomocník pri nosení je u nás čím ďalej tým viac populárny. Môže za to pravdepodobne jeho skladnosť a jednoduchosť, veľmi rýchlo si doň
Šatkou na celé nosiace obdobie nazývame takú šatku, ktorá je dostatočne nosná aj pre ťažšie deti, ale zároveň je do nej možné viazať už aj novorodenca. Kto sa v šatkách vyzná vie, že naraziť na naozaj dobrú šatku na celé nosiace obdobie môže byť niekedy z
Pre mnoho kultúr a domorodých komunít je nosenie detí bežná prax a súčast života už viac než tisíc rokov. Na nosenie sa využívali rôzne obrusy, šály, plachty, prestieradlá a šatky.
Aký nosič považujeme za ergonomický a aký nie? Pozrite si prehľad a typy nosičov, ktoré zaručujú zdravotne nezávadné nosenie pre nosenca i nosiaceho.
Ísť na svadbu kamarátke, alebo radšej zostať doma s malým? Riešiť túto dilemu sa už nenosí. Presvedčte sa, že šatky sú zároveň skvelými svadobnými doplnkami, a to aj v prípade, že ide o vašu vlastnú svadbu.
Pýtate sa, aký nosič je pre vaše bábätko najvhodnejší? Prečítajte si o jednotlivých typoch a zistite, aké majú vlastnosti. Pomôžeme vám správne sa rozhodnúť.
Kríž s kapsou a Kríž na boku. S týmto návodom na viazanie dvoch základných úväzov zvládne uviazať šatku na nosenie detí každý.