Manduca alebo Lenka

 

Nosiče pre deti sú pomôckami, ktoré značne uľahčujú život každej mamičke. Sú to praktickí pomocníci v starostlivosti o bábätko. Umožňujú rodičom mať v tesnej blízkosti svoje dieťatko, ktoré túto blízkosť potrebuje, a zároveň mať voľné ruky, vďaka čomu sa tak môžu venovať aj iným činnostiam. Prostredníctvom nosenia sa dieťatku dáva všetko nevyhnutné, čo v prvých dňoch, týždňoch a mesiacoch potrebuje – blízkosť rodiča, pocit bezpečia a istoty, rýchla dostupnosť materského mlieka, telesný kontakt, vďaka ktorému dieťa vníma tlkot srdca rodiča. Všetky tieto faktory pôsobia na dieťatko upokojujúco, sú blahodarné pre jeho psychický vývoj. Zároveň je zaručená aj podpora fyzického vývoja, a to vďaka ergonomickej polohe, podsadeniu naširoko a podpore prirodzeného zakrivenia chrbátika, čo je v ergonomickom nosiči zabezpečené.


Dnes majú rodičia k dispozícii veľké množstvo pomôcok na nosenie detí, preto určite nebude problém vybrať tú správnu šatku alebo detský nosič pre svoje bábätko. Avšak výber nemusí byť v takom množstve kvalitných produktov jednoduchý, veď prevedení nosiča je v ponuke neúrekom. V tomto našom článku sa preto pozrieme na vlastnosti a rozdiely dvoch značiek ergonomických nosičov, ktoré sú medzi mamičkami obľúbené a najznámejšie: Manduca a Lenka.

Obidvaja výrobcovia ponúkajú nosiče pre detičky od narodenia, ktoré rodičom poslúžia počas celého obdobia nosenia. Avšak rozdiely medzi Manducou a Lenkou sú nielen viditeľné, ale predovšetkým hmatateľné. Každej mamičke a oteckovi vyhovuje niečo iné a čo jednému prekáža, to si druhý nevie vynachváliť. Ponúkame vám súhrn charakteristických vlastností nosičov značky Manduca a Lenka, aby ste mali prehľad. Najlepšie je vyskúšať a zistiť, čo najlepšie vyhovuje vám, poslúži k tomu aj naša požičovňa. A teraz poďme k jednotlivým nosičom.

 

Spoločné vlastnosti
Nosiče Manduca a Lenka majú spoločné to, že obidva sú ergonomickými nosičmi, ktoré podporujú zdravé a bezpečné nosenie detí v správnej M polohe iba tvárou k rodičovi, pretože jedine takéto uloženie dieťatka v nosiči je ergonomické. Ramenné popruhy oboch nosičov umožňujú kríženie na chrbte (nosiče Lenka v závislosti od konkrétneho typu, čo si vysvetlíme nižšie v tomto článku). Oba nosiče majú kapucňu pre dieťatko a rodičom umožňujú nosiť dieťa naozaj dlhodobo. Toto sú vlastnosti, ktoré sú pre Lenku aj Manducu spoločné. Jednotlivé prevedenie nosičov, materiál komponentov a doplnkov ako aj spôsoby nastavovania sú však celkom odlišné.

 

Porovnanie nosičov Manduca a Lenka
 

Pôvod
Zrejme tu je najlepšie začať, aby sme vedeli, s kým máme dočinenia:) Manduca je značka detských ergonomických nosičov, ktorá má svoj pôvod v Nemecku. Pochádza z dielne nemeckej spoločnosti Wickelkinder GmbH, oficiálnym predajcom je Aber Natuerlich. Manduca má dobré recenzie od mamičiek po celom svete, pretože je distribuovaná dodávateľmi v Európe, Amerike i Austrálii.
 


Lenka je ergonomický nosič detí vyrobený na Slovensku. Autorkou "know-how" tohto nosiča je slovenská mamička Lenka, ktorá nosič v jeho pôvodnom i súčasnom inovatívnom prevedení vymyslela. Zaujímavosťou je, že prvým nosičom, s ktorým Lenka na začiatku pri nosení svojej dcéry prišla do kontaktu, bola práve Manduca:) Spojením šatky a detského nosiča vznikol ergonomický šatkový Lenka nosič. Recenzie na Lenka šatky a Lenka nosiče sú veľmi pozitívne, väčšina záujemkýň je z Čiech a Slovenska, množstvo produktov  však putuje do celého sveta - do Ameriky, krajín Európy, Austrálie či dokonca do vzdialenej východnej Ázie.


Materiál
Hlavnou odlišnosťou nosiča Lenka od nosiča Manduca je materiál, z ktorého sú oba nosiče zhotovené. Manduca je vyrobená z látky, buď ide o 100% organickú bavlnu, alebo kombináciu bavlny a konope. Materiál - látka, je na pohmat pevná, možno ju podľa pocitu pri dotyku a manipulácii prirovnať  k ruksaku z tenšieho materiálu. Nosič Lenka je ušitý zo šatky na nosenie detí. Šatka je veľmi prispôsobivá, citeľne jemnejšia a v konečnom dôsledku pohodlnejšia. Šatkové ergonomické nosiče Lenka sú zhotovené prevažne zo 100% organickej kvalitnej bavlny. Na ich výrobu sa však používajú aj prímesi, a to v prípade, že si mamička nechá ušiť nosič Lenka na objednávku zo svojej prímesovej šatky. Podstatným rozdielom je tiež to, že nosiče Lenka nosiče sú handmade - vyrobené ručne.


Typy nosičov podľa veku bábätka
Zásadným rozdielom  je počet typov nosiča. Manduca je dostupná v jednej univerzálnej veľkosti, určenej pre deti od narodenia do približne 20 kg. Naproti tomu nosiče Lenka sú dostupné v až šiestich druhoch, aby si každý mohol vybrať to pravé pre svoje bábätko. Ide o nosiče rozdelené podľa veľkosti a veku bábätka na Štandard (3 - 14 mesiacov), Medziverziu (12 mesiacov - 2,5 roka), Toddler (18 mesiacov - 3,5 roka), Rastúci nosič veľkosť 1 (3 - 18 mesiacov), Rastúci nosič veľkosť 2 (18 mesiacov - 3,5 roka) a najnovší model  - rastúci nosič Lenka 4ever (3 mesiace - 3 roky). Rastúce nosiče sú také, ktoré sú nastaviteľné presne na mieru dieťaťa v každom štádiu jeho rastu, preto akoby rástli spolu s vašim dieťatkom. Nastavuje sa výška aj šírka chrbtovej opierky nosiča jednoduchým sťahovaním a povoľovaním. Rastúce nosiče 1 a 2 obsahujú na vnútornej strane bedrového pásu sťahovací mechanizmus na suchý zips, pomocou ktorého sa reguluje šírka nosiča. Nosič Lenka 4ever je vybavený šnúrkami tesne nad bedrovým pásom, ktoré stačí stiahnuť na požadovanú veľkosť chrbtovej opierky a zaviazať.
 

Nosenie najmenších detí
Obidva nosiče sú vhodné na nosenie malých detí. Rozdiel však spočíva v tom, akým spôsobom sa dieťatko do nosiča umiestňuje a ako je v ňom uložený. Manduca obsahuje integrovanú novorodeneckú vložku, ktorú je potrebné a nevyhnutné používať na nosenie detí do veku približne troch mesiacov. Novorodenecká vložka sa nachádza vo vnútri nosiča, je poskladaná v spodnej časti a je pevnou súčasťou nosiča, ktorú nemožno z nosiča vybrať a odstrániť. Ak ju však už na nosenie dieťaťa nebudete potrebovať, stačí, ak ju necháte zloženú na svojom mieste, počas nosenia nebude nijako prekážať. Dieťatko sa do novorodeneckej vložky umiestňuje ešte pred samotným nasadením nosiča. Najskôr si zapnete bedrový pás, sadnete si a rozprestriete nosič na stehná, položíte si dieťatko na nosič, vyberiete novorodeneckú vložku, prekryjete ňou bábätko a po bokoch ju zapnete do praciek na to určených. Následne chrbtovú opierku nosiča s dieťatkom pomaličky zdvihnete a nasadíte si ramenné popruhy.

 

 
 

Nosič Lenka novorodeneckú vložku neobsahuje, pretože nie je potrebná. Tento nosič je navrhnutý tak, aby v ňom rodičia mohli začať nosiť dieťa rýchlo a jednoducho, od veku cca 3 mesiace. Vďaka tomu, že je nosič plne nastaviteľný (pomocou suchých zipsov či šnúrok, ktoré sme spomínali vyššie), môže mamička nastaviť šírku aj výšku chrbtovej opierky presne tak, ako to vek a veľkosť jej bábätka práve vyžaduje. Šírku je potrebné nastavovať tak, aby nosič vždy siahal dieťatku pod obidve kolienka, nie ďalej, ale ani nie menej. Výhodou nosiča Lenka je najmä v prípade nosenia malých detičiek fakt, že je to nosič vyrobený zo šatky na nosenie detí. Vďaka šatkovine nosič krásne kopíruje telo dieťatka.

 

            


Bedrový pás
Rozdiel v bedrovom páse nosiča Manduca a nosiča Lenka pocítite ihneď po nasadení a zapnutí nosiča. Keďže nosič Manduca je zhotovený z látky, ktorá je pevnejšia ako šatkovina, aj bedrový pás je pevný a podstatne tvrdší. Zapína sa na pracku, na ktorej sa nachádza bezpečnostná poistka. Bez jej stlačenia nie je možné pracku rozopnúť, takže sa mamička nemusí obávať náhodného rozopnutia. Bedrový pás sa nasadzuje nie priamo na bedrá, ale o niečo vyššie –aby bolo dieťatko umiestnené v takej výške, že mu môžete miernym sklonením vašej hlavy bez problémov pobozkať hlavičku. Pevný bedrový pás vyhovuje rodičom, ktorí v jeho pevnom prevedení cítia istotu a bezpečnosť pri nosení. Ak je však mamička štíhlejšej a chudšej postavy, môže ju tvrdý bedrový pás trošku tlačiť na bedrových kostiach.


 

Šatkový nosič Lenka je vybavený bedrovým pásom, ktorý je mäkký a vďaka tomu sa dobre prispôsobuje postave. Zapína sa na pracku. Bezpečnostné poistky sú riešené inak ako pri Manduce – Pri každej pracke (na bedrovom páse aj na ramenných popruhoch) sa nachádzajú gumičky, ktoré pracku pevne držia na svojom mieste. Dĺžka bedrového pásu je regulovateľná, takže nosič môže nosiť štíhla aj plnšia maminka, ale aj statný ocino:) V zásade všetky typy nosičov Lenka obsahujú rovnaké prevedenie bedrového pásu, výnimkou je rastúci nosič Lenka 4ever, ktorý je novinkou. Bedrový pás tohto nosiča je mäkký šatkový, členitý a tvarovaný tak, aby zaručoval maximálny komfort pri nosení. Obsahuje vo svojom strede praktickú kapsičku.

  


Rastúce nosiče Lenka vo veľkosti 1 a 2 majú bedrový pás rovnaký, ako nosiče Lenka štandard, medziverzia a toddler, s tou výnimkou, že rastúce nosiče majú z vnútornej strany na bedrovom páse našité suché zipsy, pomocou ktorých sa nastavuje šírka nosiča na mieru bábätka.
 

 

Ramenné popruhy
Manduca je vybavená ramennými popruhmi bohato polstrovanými, ktoré umožňujú klasické zapínanie, alebo aj zapínanie do kríža. Pri klasickom zapínaní sa medzi lopatkami zapína spojovacia pracka, ktorej funkciou je udržanie a istenie popruhov pri nosení. Jej nevýhodou je to, že sa z popruhov nedá odstrániť, a preto môže pri kríženom zapínaní mierne prekážať (skôr však vizuálne).

 

                

 

Nosiče Lenka obsahujú ramenné popruhy zo šatky s miernym polstrovaním, ktoré sú tenšie ako popruhy nosiča Manduca, a tým možno aj pohodlnejšie a prispôsobivejšie. Lenka vyrába klasické popruhy, ktoré sú s Manducou porovnateľné čo sa týka úrovne polstrovania. Ďalším typom sú široké popruhy a práve tie sú medzi mamičkami najviac preferované. Recenzie na Lenku a tieto popruhy sú dobré, mamičkám vyhovujú a zhodujú sa na tom, že sú široké šatkové popruhy mierne polstrované veľmi pohodlné. Výhodou týchto ramenných popruhov je, že ich môžete nosiť klasicky, ale aj do kríža. Pri klasickom zapínaní stačí na popruhy navliecť spojovaciu pracku (je súčasťou balenia), ktorú si zapnete medzi lopatkami, alebo vpredu na hrudi v prípade, že svoje dieťatko nosíte na chrbte.

Nosič Lenka 4ever je dostupný s klasickými popruhmi, ako aj so širokými. Klasické popruhy tohto nosiča prešli miernymi zmenami a vylepšeniami, sú viac prepracované a anatomicky vytvarované tak, aby ešte lepšie sadli každej postave.

 

Regulovanie výšky nosiča
Nosič Manduca je vhodný pre deti od narodenia až do približne 20 kg, preto je logicky potrebné, aby sa nosič dal nastavovať podľa veľkosti dieťaťa. Výška nosiča sa nastavuje pomocou zipsu v hornej časti chrbtovej opierky. Po rozzipsovaní sa uvoľní látka ukrytá vo vnútri a nosič sa tak zväčší.

         
 

Nosič Lenka sa nastavuje pomocou sťahovačov v hornej časti po bokoch chrbtovej opierky. Popruh na jednej a druhej strane stačí zatiahnuť, čím sa chrbtová opierka zmenší pre najmenšie dieťatko, alebo popruh povolíte, keď dieťatko podrastie.
 

 

Ďalším z rozdielov je portfólio produktov, ktoré sa pod značkou nachádza. Manducu poznáme ako detský ergonomický nosič a elastickú šatku. Lenka je výrobcom detských nosičov, šatiek, tašiek, doplnkov k nosičom, barefoot topánok a svoju ponuku neustále rozširuje.

 

Páčil sa vám článok? Prečítajte si aj o ergonomických nosičoch Tula alebo článok o nosičoch pre novorodenca.

 


Podobné články


Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Rastúce nosiče

Rastúce nosiče

Hľadáte nosič na celé nosiace obdobie? Pozrite si prehľad nosičov, ktoré porastú spolu s vašim bábätkom.

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Nosenie novorodenca

Nosenie novorodenca

Máloktorému dieťatku stačí ležať v postieľke, väčšina vyžaduje kontakt a nosenie na rukách. O to viac v prípade novorodenca.

Ergonomické nosiče Storchenwiege a Tula

Ergonomické nosiče Storchenwiege a Tula

V prvej časti nášho článku sme sa podrobnejšie venovali dvom veľmi známym ergonomickým nosičom, Manduce A Ergobaby. Dnes vám prinášame pokračovanie, kde si predstavíme opäť veľmi kvalitné a známe nosiče, Storchenwiege a Tulu.

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

V prvej časti našej série článkov o ergonomických nosičoch sme si hovorili o Manduce a Ergobaby, v druhej časti sme vám podrobnejšie popísali nosiče Storchenwiege a Tula. Do tretej časti sme vybrali dva ergonomické nosiče, ušité zo šatkoviny, a to Fidella

Ergonomický nosič typu mei-tai

Ergonomický nosič typu mei-tai

Prečítajte si náš článok o tradičnom type ázijského nosiča mei tai. Zistite, čím je nosič výnimočný a aké sú jeho hlavné pozitíva.

Ako sa správne starať o ergonomický nosič

Ako sa správne starať o ergonomický nosič

Keď do niečoho investujeme peniaze, snažíme sa, aby nám daná vec vydržala čo najdlhšie bez poškodení. Preto je dobré, ak si vždy pozorne prečítame návod na starostlivosť o konkrétny produkt. Podobne ako šatky, ktoré vyžadujú určitú špeciálnejšiu starostli

Ergonomické nosiče

Ergonomické nosiče

Aký nosič považujeme za ergonomický a aký nie? Pozrite si prehľad a typy nosičov, ktoré zaručujú zdravotne nezávadné nosenie pre nosenca i nosiaceho.

Nosiče pre deti

Nosiče pre deti

Pýtate sa, aký nosič je pre vaše bábätko najvhodnejší? Prečítajte si o jednotlivých typoch a zistite, aké majú vlastnosti. Pomôžeme vám správne sa rozhodnúť.

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

Pýtate sa, odkedy nosiť dieťa v nosiči? Chcete nosiť svoje bábätko hneď po narodení? Prečítajte si, čo všetko by mal nosič pre novorodenca spĺňať.