Ergonomické nosiče Manduca alebo LennyLamb

 

Detské ergonomické nosiče sú veľkými pomocníkmi pre každú mamičku i otecka. Rodičia vďaka týmto nosiacim pomôckam môžu mať blízko pri sebe svoje malé bábätko. Môžu sa oň starať už len svojou blízkosťou, ktorú bábätko potrebuje po príchode na tento svet, ale samozrejme aj vtedy, keď podrastie. Tým, že je dieťatko tesne pri mame a otcovi, buduje a upevňuje si so svojimi najbližšími veľmi krásny vzťah, cíti sa v bezpečí a práve preto aj menej plače, je pokojnejšie, istejšie, lepšie nadväzuje nové kontakty. Tlkot srdca, ktoré bábätko počuje a cíti, vníma celým svojim malým telíčkom a toto je na nosení azda to najkrajšie – srdce matky je pri srdci dieťaťa v šatke alebo v ergonomickom nosiči, čím je nosenie doslova vyjadrením a stelesnením lásky :-) Dôvodov, prečo nosiť deti, je naozaj mnoho a postupne každý rodič, ktorý sa pre nosenie rozhodne, príde na to, že je to skutočne krásna cesta, na ktorej vzniká a buduje sa niečo nenahraditeľné.


             

Výber pomôcok na nosenie dieťaťa je v dnešnej dobe skutočne široký. Určite si preto každý vyberie to pravé pre svoje dieťatko. Výber vhodnej šatky na nosenie detí a vhodného nosiča však pre všetkých nemusí byť pri takom veľkom množstve kvalitných produktov jednoduchý. V tomto článku sa preto pozrieme na vlastnosti a rozdiely dvoch značiek ergonomických nosičov, ktoré sú medzi mamičkami veľmi obľúbené: Manduca a LennyLamb.

Rozdielov medzi nosičmi ManducaLennyLamb je dosť a sú viditeľné na prvý pohľad, ako aj citeľné na dotyk. Je však potrebné poznamenať, že každému rodičovi vyhovuje niečo iné a napríklad kým niekto svoju Manducu nechce vymeniť za žiadny iný nosič na svete, iný preferuje výlučne výrobcu LennyLamb. Každý má iný typ postavy, preto niekomu vyhovuje tvrdší bedrový pás, iný typ polstrovania popruhov a podobne. Máme pre vás teda súhrn charakteristických vlastností nosičov značky Manduca a LennyLamb, aby ste mali základný prehľad a mohli sa tak rozhodnúť pre správny nosič pre dieťatko.
 

Pôvod značky
Pri výbere vhodného nosiča pre bábätko je dobré oboznámiť sa aj s tým, z akej krajiny daný výrobca pochádza. Manduca je značka detských ergonomických nosičov a šatiek na nosenie detí, ktorá má svoj pôvod v Nemecku. Pochádza z dielne nemeckej spoločnosti Wickelkinder GmbH, oficiálnym predajcom je Aber Natuerlich. Manduca má dobré recenzie od mamičiek po celom svete, pretože je distribuovaná dodávateľmi v Európe, Amerike i Austrálii.
LennyLamb je výrobca, ktorý svoje produkty vyrába v mieste svojho sídla v Poľsku a odtiaľ ich distribuuje do celého sveta. Vo svojej ponuke má šatky na nosenie detí utkané prevažne zo 100% bavlny, ale na ich výrobu používa aj prímesové materiály, predovšetkým bambus, ľan, konope či hodváb. Zo šatiek LennyLamb vyrába ergonomické nosiče v rovnakých dizajnoch, ako šatky na nosenie detí. Okrem pomôcok na nosenie je LennyLamb obľúbeným výrobcom oblečenia na nosenie detí a tiež doplnkov ako slintáčiky, tašky zo šatkoviny či dizajnové dečky.


Spoločné vlastnosti
Spoločným menovateľom nosičov z dielne výrobcov LennyLamb a Manduca je to, že obidva sú ergonomickými nosičmi, ktoré podporujú zdravé a bezpečné nosenie detí v správnej M polohe. Ďalším spoločným znakom je, že nosič Manduca a aj jeden z druhov nosičov výrobcu LennyLamb – model LennyUp je vhodný pre novorodenca. Ramenné popruhy oboch nosičov umožňujú kríženie na chrbte. Oba nosiče majú kapucňu pre dieťatko a rodičom umožňujú nosiť dieťa naozaj dlhodobo. Toto sú vlastnosti, ktoré sú pre Manducu a LennyLamb spoločné. Prevedenie a dizajn jednotlivých nosičov, materiál komponentov a tiež spôsoby nastavovania sú však celkom odlišné.

                                      

Materiál
Hlavnou odlišnosťou ergonomického nosiča LennyLamb od nosiča Manduca je materiál, z ktorého sú oba nosiče zhotovené. Manduca je vyrobená z látky, buď ide o 100% organickú bavlnu, alebo kombináciu bavlny a konope. Materiál - látka, je na pohmat pevná, možno ju podľa pocitu pri dotyku a manipulácii prirovnať  k ruksaku z tenšieho materiálu. Naproti tomu ergonomický nosič LennyLamb je ušitý zo šatky na nosenie detí. Šatka je veľmi prispôsobivým materiálom, je príjemnejšia na dotyk a jemnejšia, a teda v konečnom dôsledku je na nosenie pohodlnejšia. Šatkové ergonomické nosiče LennyLamb sú zhotovené prevažne zo 100% organickej kvalitnej bavlny.  Na ich výrobu sa však používajú aj prímesi – ako sme uviedli vyššie, nosiče sú vyrábané zo šatiek, a v prípade, že ide o prímesovú šatku, aj nosič z nej ušitý teda bude obsahovať funkčnú prímes.


Typy nosičov podľa veku bábätka
Ďalším z rozdielov medzi Manducou a LennyLambom je počet vyrábaných nosičov a dostupných veľkostí. Ergonomický nosič Manduca je dostupný v jednej univerzálnej veľkosti, ktorá je určená pre deti od narodenia (od 3,5 kg) do približne 20 kg.

Výrobca LennyLamb však svoje nosiče rozdeľuje do jednej univerzálnej veľkosti a dvoch veľkostných variantov. Základnými sú dve veľkosti, menšia Baby size a väčšia Toddler size. Nosič LennyLamb Baby size je určený pre deti od približne 5 kg, LennyLamb Toddler size je vhodný pre deti od 7 kg, obidva nosiče sú určené pre deti do 20 kg, takže vystačia na celé obdobie nosenia.

                                       

LennyLamb ponúka aj rastúce nosiče, ktoré v našej ponuke nájdete pod názvom LennyUp. Rastúci nosič je na rozdiel od predchádzajúcich dvoch plne nastaviteľný na mieru dieťaťa od narodenia (od 3,5 kg) až do približne 20 kg. Šírka nosiča sa nastavuje na bedrovom páse pomocou popruhu so suchým zipsom, ktorý je možné sťahovať/rozťahovať podľa aktuálnej veľkosti dieťaťa. Takýmto spôsobom sa nosič dokonale prispôsobuje telu dieťatka v každom štádiu jeho vývoja, a tak je pomenovanie rastúci skutočne namieste, pretože ergonomický nosič LennyUp rastie spolu s bábätkom. Spôsob, akým sa nastavuje nosič LennyUp je posobný ako v prípade nastavovania rastúceho nosiča slovenského výrobcu Lenka - veľkosť rastúca 1 a rastúca 2. O rozdieloch medzi nosičmi Manduca a Lenka si prečítate TU.

Nosenie novorodenca
Pri výbere nosiča pre novorodenca si môžete vybrať obidvoch výrobcov, avšak ak sa rozhodnete pre výrobcu LennyLamb, pre novorodenca je vhodný iba spomenutý model LennyUp. Rozdiel medzi Manducou a LennyLambom je v spôsobe ako sa novorodenec do nosiča umiestňuje a ako je v ňom uložený.
Manduca obsahuje integrovanú novorodeneckú vložku, ktorú je potrebné a nevyhnutné používať na nosenie detí do veku približne troch mesiacov. Novorodenecká vložka sa nachádza vo vnútri nosiča, je poskladaná v spodnej časti a je pevnou súčasťou nosiča, ktorú nemožno z nosiča vybrať a odstrániť. Ak ju však už na nosenie dieťaťa nebudete potrebovať, stačí, ak ju necháte zloženú na svojom mieste, počas nosenia nebude nijako prekážať. Dieťatko sa do novorodeneckej vložky umiestňuje ešte pred samotným nasadením nosiča. Najskôr je potrebné zapnúť si bedrový pás, potom si sadnite na stoličku, gauč alebo na posteľ a rozprestrite nosič na stehná. Na rozprestretý nosič si položte dieťatko. Vyberte novorodeneckú vložku, prekryte ňou bábätko a po bokoch ju zapnite do praciek na to určených. Následne chrbtovú opierku nosiča s dieťatkom pomaličky zdvihnite a nasaďte si ramenné popruhy. Tie si môžete zapnúť klasicky, alebo ich na chrbte prekrížiť.


Rastúci nosič LennyUp novorodeneckú vložku neobsahuje, pretože nie je potrebná. Výrobca LennyLamb navrhol tento typ nosiča tak, aby v ňom rodičia mohli začať nosiť novorodenca rýchlo a jednoducho, bez miernych komplikácií a zdržania, ktoré môže manipulácia s novorodeneckou vložkou spôsobovať. Vďaka tomu, že je nosič plne nastaviteľný pomocou sťahovačov v hornej časti chrbtovej opierky, ktorými sa nastavuje výška, a pomocou suchých zipsov na vnútornej strane bedrového pásu, ktorými sa nastavuje šírka, môže mamička nastaviť nosič presne tak, ako to vek a veľkosť jej bábätka práve vyžaduje. Šírku je potrebné nastavovať takým spôsobom, aby nosič vždy siahal dieťatku pod obidve kolienka, nie ďalej, ale ani nie menej. Výhodou nosiča LennyLamb najmä v prípade nosenia novorodenca je, že je to nosič vyrobený zo šatky na nosenie detí. Vďaka šatkovine nosič krásne kopíruje telo dieťatka a veľmi dobre sa prispôsobuje.

Rozdiel v bedrovom páse nosičov Manduca a LennyLamb
Túto rozdielnosť pocítite ihneď po nasadení a zapnutí nosiča. Keďže nosič Manduca je zhotovený z látky, ktorá je pevnejšia a dá sa povedať, že tvrdšia ako šatkovina, aj bedrový pás je pevný a podstatne tvrdší. Bedrový pás oboch nosičov sa zapína na pracku, na ktorej sa nachádza bezpečnostná poistka. Bez jej stlačenia nie je možné pracku rozopnúť, takže sa mamička nemusí obávať náhodného rozopnutia. Bedrový pás, aj keď to jeho názov naznačuje, sa však nenasadzuje priamo na bedrá, ale o niečo vyššie –aby bolo dieťatko umiestnené v nosiči v takej výške, že mu môžete miernym sklonením vašej hlavy bez problémov pobozkať hlavičku. Pevný bedrový pás, aký má nosič Manduca, vyhovuje tým, ktorí v jeho pevnom prevedení cítia istotu a bezpečnosť pri nosení. Ak je však mamička štíhlejšej a chudšej postavy, môže ju tvrdý bedrový pás trošku tlačiť.

Šatkový nosič LennyLamb je vybavený bedrovým pásom, ktorý je mäkký a vďaka tomu sa dobre prispôsobuje postave. Všetky typy prackových nosičov LennyLamb (baby size aj toddler size) obsahujú rovnaké prevedenie bedrového pásu, výnimkou je rastúci nosič LennyUp. Bedrový pás tohto nosiča je mäkký šatkový, nastavovateľný, na vnútornej strane má našitý suchý zips na nastavovanie potrebnej šírky chrbtovej opierky pre nosené dieťatko a vo svojom strede obsahuje praktickú kapsičku.


Ramenné popruhy
Manduca je vybavená ramennými popruhmi bohato polstrovanými, ktoré umožňujú klasické zapínanie, alebo aj zapínanie do kríža. Pri klasickom zapínaní sa medzi lopatkami zapína spojovacia pracka, ktorej funkciou je udržanie a istenie popruhov pri nosení. Jej nevýhodou je to, že sa z popruhov nedá odstrániť, a preto môže pri kríženom zapínaní mierne prekážať (skôr však vizuálne).

Nosiče LennyLamb obsahujú polstrované ramenné popruhy zo šatky. Všetky nosiče LennyLamb majú popruhy, ktoré môžete nosiť klasicky, alebo ich na chrbte prekrížiť, čím sa efektívne rozloží váha dieťaťa počas nosenia na telo rodiča. Tak je možné pohodlne v nosiči nosiť dieťa aj dlhú dobu. Ramenné popruhy nerastúcich nosičov LennyLamb a rastúceho nosiča LennyUp sa však trochu líšia, a to úrovňou polstrovania. Nosič LennyUp má ramenné popruhy širšie – sú polstrované bohatšie. Niekomu to môže vyhovovať, ale niekomu i prekážať. Najlepšie je vyskúšať a zistiť, čo vám vyhovuje najlepšie. Veľmi dobre vám k tomu pomôže aj naša požičovňa, v ktorej si môžete zapožičať a vyskúšať nosič LennyLamb Baby size, tiež nosič LennyLamb Toddler size, ako aj ergonomický nosič Manduca.

                                      

Regulovanie výšky nosiča
Nosič Manduca je vhodný pre deti od narodenia až do približne 20 kg, preto je logicky potrebné, aby sa nosič dal nastavovať podľa veľkosti dieťaťa. Výška nosiča sa nastavuje pomocou zipsu v hornej časti chrbtovej opierky. Po rozzipsovaní sa uvoľní látka ukrytá vo vnútri a nosič sa tak zväčší.

Nosiče LennyLamb baby size a LennyLamb toddler size sa na mieru dieťaťa nenastavujú. Ergonomický nosič LennyUp sa nastavuje pomocou sťahovačov v hornej časti po bokoch chrbtovej opierky. Popruh na jednej a druhej strane stačí zatiahnuť, čím sa chrbtová opierka zmenší pre najmenšie dieťatko, alebo popruh povolíte, keď dieťatko podrastie.

Starostlivosť o nosiče
Ak si kladiete otázku, ako prať nosiče, ako ich žehliť, sušiť a či je to vôbec možné, máme pre vás dobrú správu. Starostlivosť o nosiče LennyLamb a Manduca je nenáročná. Nosiče môžete prať v práčke na šetrnom programe s maximálnou teplotou 30 stupňov. Nepoužívajte agresívne pracie prášky, ktoré nie sú šetrné k farbe, vyhýbajte sa aj práškom s bieliacim účinkom, pretože by farba látky vybledla, nepoužívajte aviváž. Najideálnejšou voľbou je tekutý prací prostriedok určený na pranie detských textílií. Nosiče je možné prežehliť, opäť však zvoľte nízky stupeň teploty. Nosiče však nie je vhodné sušiť v sušičke, radšej uprednostnite sušenie voľne na šnúre na balkóne. Vo všeobecnosti však nie je nutné akýkoľvek nosič prať často. Ak sa nosením materiál zanesie a zašpiní, prvou pomocou je namočená handrička, ktorou nečistotu odstránite.

 

Dúfame, že bol pre vás článok prínosný. Odporúčame vám prečítať si viac aj o ergonomických nosičoch Tula.


Podobné články


Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Ergonomické nosiče Storchenwiege a Tula

Ergonomické nosiče Storchenwiege a Tula

V prvej časti nášho článku sme sa podrobnejšie venovali dvom veľmi známym ergonomickým nosičom, Manduce A Ergobaby. Dnes vám prinášame pokračovanie, kde si predstavíme opäť veľmi kvalitné a známe nosiče, Storchenwiege a Tulu.

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

V prvej časti našej série článkov o ergonomických nosičoch sme si hovorili o Manduce a Ergobaby, v druhej časti sme vám podrobnejšie popísali nosiče Storchenwiege a Tula. Do tretej časti sme vybrali dva ergonomické nosiče, ušité zo šatkoviny, a to Fidella

Ergonomický nosič typu mei-tai

Ergonomický nosič typu mei-tai

Prečítajte si náš článok o tradičnom type ázijského nosiča mei tai. Zistite, čím je nosič výnimočný a aké sú jeho hlavné pozitíva.

Ako sa správne starať o ergonomický nosič

Ako sa správne starať o ergonomický nosič

Keď do niečoho investujeme peniaze, snažíme sa, aby nám daná vec vydržala čo najdlhšie bez poškodení. Preto je dobré, ak si vždy pozorne prečítame návod na starostlivosť o konkrétny produkt. Podobne ako šatky, ktoré vyžadujú určitú špeciálnejšiu starostli

Aká je to šatka na celé nosiace obdobie?

Aká je to šatka na celé nosiace obdobie?

Šatkou na celé nosiace obdobie nazývame takú šatku, ktorá je dostatočne nosná aj pre ťažšie deti, ale zároveň je do nej možné viazať už aj novorodenca. Kto sa v šatkách vyzná vie, že naraziť na naozaj dobrú šatku na celé nosiace obdobie môže byť niekedy z

Ergonomické nosiče

Ergonomické nosiče

Aký nosič považujeme za ergonomický a aký nie? Pozrite si prehľad a typy nosičov, ktoré zaručujú zdravotne nezávadné nosenie pre nosenca i nosiaceho.

Nosiče pre deti

Nosiče pre deti

Pýtate sa, aký nosič je pre vaše bábätko najvhodnejší? Prečítajte si o jednotlivých typoch a zistite, aké majú vlastnosti. Pomôžeme vám správne sa rozhodnúť.

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

Pýtate sa, odkedy nosiť dieťa v nosiči? Chcete nosiť svoje bábätko hneď po narodení? Prečítajte si, čo všetko by mal nosič pre novorodenca spĺňať.

Klokanke sa vyhnite

Klokanke sa vyhnite

Rozdiely medzi klokankou a ergonomickým nosičom sú viditeľné na prvý pohľad. Prečítajte si, ako môže klokanka bábätku uškodiť.

Šatky LennyLamb

Šatky LennyLamb

Kvalitná šatka s výbornou nosnosťou a prekrásnym dizajnom, ktorú uviažete na množstvo spôsobov. Spoznajte vlastnosti šatky Lenny Lamb.