Pri archeologických prácach v starodávnom Tureckom meste Çatalhöyük bola v roku 2014 objavená pravdepodobne najstaršia známa konopná tkanina na svete! Našla sa v dome starom viac ako 9000 rokov. V tkanine boli zabalené ostatky malého dieťaťa.
Aj v našej, slovanskej kulúre existoval pohrený zvyk, že ak zomrela žena, ktorej umrelo malé dieťatko, pochovávala sa s tradičnou šatkou na nosenie detí, aby ho mohla nosiť na druhom svete. Môžeme sa teda domnievať, že nosenie detí malo aj pre vtedajších ľudí hlboký význam. Z archeologického nálezu v Çatalhöyüku môžeme predpokladať, že aj táto ľanovo-konopná tkanina mohla slúžiť práve na nosenie dieťatka. Je to samozrejme len hypotéza, ale myslíme si, že by dávala zmysel.
Ak by teda bola domnienka, že sa jedná o historicky najstarší nález babyšatky na svete, správna, znamenalo by to, že už aj neolitické maminky vedeli, aké sú konopné šatky na nosenie detí skvelé. Nielen že zvyšujú nosnosť, ale sú taktiež termoregulačné a zdá sa, že dokážu prežiť aj niekoľko tisíc rokov.