Nosenie detí v zime

Nosiť dieťa v zimných mesiacoch je perfektným spôsobom ako sa vyhnúť problému tlačenia kočíka cez sneh alebo „čľapkanicu“. Taktiež vám poskytne dve voľné ruky ak máte staršie dieťa, ktoré už samo chodí a chcete si užiť spoločnú prechádzku a hry v snehu.

Nosenie v zime vás ale môže postaviť aj pred radu otázok: nosiť dieťatko na bunde alebo pod bundou? Oplatí sa kúpiť bundu na nosenie? Koľko vrstiev by malo na sebe dieťatko mať? Nebude jednému z nás príliš teplo a druhému zima? V tomto článku sa vám pokúsime zhrnúť zásady nosenia v zime a priblížiť vám celú problematiku.

Obliekanie v zime

Existuje veľa objektívnych dôvodov, prečo zvoliť radšej nosenie pod vrchnou vrstvou oblečenia ako na bunde. Prvou veľkou výhodou je, že nemusíte toľko obliekať svoje dieťa, väčšina detí tento proces vôbec nemá rado. Nehovoriac o tom, aké je zložité správne uviazať do šatky či umiestniť do nosiča také naobliekané dieťatko, existuje tu riziko, že si úplne zničíte podsadenie.

Druhý z dôvodov je, že pri prechode do teplejšieho prostredia (obchod, návrat domov, zahriatie sa pri chôdzi) je oveľa jednoduchšie zhodiť vrstvu zo seba, ako dávať dole dieťa v nosiči či šatke a vyzliekať si sveter, či mikinu, prípadne vyzliekať dieťa, hlavne ak spí.Taktiež po príchode domov, keď chceme odložiť spiace dieťa do postieľky je jednoduchšie, ak na sebe nemá toľko vrstiev, nemusíme sa báť prehriatia a zároveň ho budiť vyzliekaním.

Tretí dôvod je obzvlášť praktický, ak máte neustále strach, či dieťatku je dostatočne teplo alebo naopak. Ak ho máte na svojom tele, zohrejete ho omnoho jednoduchšie (a seba samozrejme tiež), kedykoľvek môžete overiť jeho telesnú teplotu a regulovať.

Existuje veľa možností funkčného oblečenia alebo pomôcok, ktoré vám nosenie v zime uľahčia. Pripravili sme pre vás ich malé zhrnutie.

Vsadka do bundy

Najlacnejším spôsobom akým si vytvoriť bundu určenú aj na nosenie detí je nechať si do nej ušiť vsadku. Podľa typu zapínania ju môžete využiť v rôznych bundách. Treba si ale ustriehnuť aj cenu, za akú si ju dáte ušiť, ak krajčírka pýta príliš, skúste hľadať inde alebo zvážiť možnosť kúpenia originálnej bundy, ktorá má na rozdiel od ušitej vsadky viacero výhod. Taktiež treba dbať na dobrý strih, aby cez ňu nepodfukovalo a aby sedel zips na vsadke k vášmu zipsu na bunde.

Nevýhodou tejto vsadky je, že je použiteľná len pri nosení vpredu, keďže vaša bunda asi nie je prispôsobená na nosenie na chrbte.

Ochranná kapsa

Veľmi univerzálnym pomocníkom na nosenie detí v chladnejšom počasí je zatepľovacia ochranná kapsa. Prikryjete ňou dieťa v nosiči alebo šatke a vy si oblečiete vlastnú bundu. Dieťatko je v teple a nefúka naň. Väčšina káps má aj kapucňu pre nosenca, takže je naozaj praktická aj v snehu, daždi alebo vetre.

Existujú rôzne druhy, viac zateplená, menej zateplená, nepremokavá, atď... Veľkou výhodou kapsy je to, že ju môžete nosiť k akejkoľvek svojej normálnej bunde, dokonca ju môže nosiť aj partner. Dá sa v nej nosiť aj na chrbte.

Ochranná kapsa ale nemusí byť to pravé pre vás, ak hľadáte rýchly spôsob obliekania alebo ste zimomravejší typ človeka. Vtedy vám nemusí vyhovovať, že si vlastnú bundu nezapnete a môže vám pod ňu fúkať.

Nosiaca bunda

Najpohodlnejším ale aj drahším riešením je kúpa kompletnej bundy ušitej priamo na nosenie detí. Väčšinou býva vhodná aj na nosenie na chrbte, obsahuje samozrejme aj vsadku na nosenie dieťatka, niekedy aj tehotenský diel. Toto riešenie je pre vás najvhodnejšie ak nosíte denno-denne, v každom počasí. Bunda vás aj vaše dieťatko perfektne zohreje a udrží v teple. S jej kúpou vám odpadnú starosti s obliekaním dieťaťa do viacerých vrstiev a aj vám sa bude rýchlo a pohodlne obliekať, ako klasická bunda.

Existuje mnoho značiek a aj druhov, či materiálov nosiacich búnd. Sú tenšie, softshellové verzie, ku ktorým si možno dokúpiť aj fleesovú mikinu na nosenie a vytvoríte si klasickú trojkombináciu, vhodnú na túry aj do mrazivého počasia. Softshellové bundy vás ochránia aj pred vetrom a dažďom. Elegantnou variantou sú prešívané alebo vlnené zimné kabáty, ktoré budú vyzerať krásne aj počas bežného nosenia. Ich výhodou je hlavne ich dĺžka, ktorá vám spoľahlivo prekryje aj boky a udrží vás tak v teple. Dajú sa kúpiť aj rôzne teplákové mikiny či svetre na nosenie. Niektoré typy búnd sú s dokúpenou extra vsadkou vhodné aj na tandemové nosenie.

Veľkou výhodou nosiacich búnd je, že ich môžete s tehotenským dielom využiť už počas tehotenstva, keď vám bruško už v iných bundách prekáža. Po narodení dieťatka máte rovno pripravenú bundu na nosenie. Bez vsadky ju ale môžete nosiť aj po skončení nosiaceho obdobia, hlavne ak si kúpite takú, čo sa vám naozaj páči a vyhovuje vášmu vkusu.

Pri výbere bundy je dôležité dbať na výber správnej veľkosti ale aj strihu. Veľmi úzke a na telo vypasované bundy vám môžu byť neskôr pri nosení väčšieho dieťatka už nepohodlné.

Oblečenie pre dieťa

Pri nosení v zime nám môže byť výborným pomocníkom funkčné oblečenie pre dieťa. Na zimu je najvhodnejšou variantou oblečenie z vlny alebo merina. Má výborné termoregulačné vlastnosti, jedna vrstva vlny zahreje lepšie ako bavlna a tak nemusíte svoje dieťa príliš obliekať. Výborne tiež odvádza vlhkosť a tak sa nemusíte báť, že by sa bábätko potilo.

Všeobecne platí zásada, že najviac zateplíme tie časti telíčka, ktoré budú von z nosiča alebo šatky (keďže tie tvoria taktiež teplotnú vrstvu), takže nožičky, ručičky a hlavu. Na nohy sa veľmi osvedčili rôzne vyššie čižmičky (softshellové, fleesové, atď...) a vlnené návleky. Na ruky môžete dať jednoduché rukavičky a ako pokrývka hlavy je veľmi obľúbená kuklička (sofsthellová, fleesová, merino, kombinovaná, atď...), ktorá krásne zakryje čelo, uši ale aj krk a niekedy aj ramená nosenčeka.

Pri obliekaní sa riaďte všeobecnou zásadou, že dieťa oblečiete len o jednu tenkú vrstvu viac ako seba! Pokiaľ budete mať vsadku, ochrannú kapsu alebo bundu na nosenie, iste mu pri vás zima nebude. Obľúbenou variantou sú tenké fleesové overaly, ktoré dieťatku dáte na domáce oblečenie. Je treba ale dbať na to, aby mal overal buď dostatok miesta alebo voľné otvory miesto nožičiek, aby neťahal pri podsadení dieťa.

 

Aj v našom e-shope nájdete veľké množstvo oblečenia na nosenie detí. Pokiaľ sa vám zapáčila možnosť nosenia dieťatka v zime môžete si prezrieť aj našu ponuku a možno nájdete tú pravú bundu pre vás!

 


Podobné články