Nosenie-ľahšie materstvo?

 

„Prvé dni života môjho bábätka, strávené v pôrodnici, vyzerali   takmer ako idylka. Môj uzlíček stále spinkal, plakal maximálne 5 minút a zaspával sám od seba. Už som videla samú seba ako matku roka, doma bude stále uvarené, upratané a iste stihnem mať čas aj na vlastné záľuby. Ako som sa vtedy len mýlila...

Po príchode z pôrodnice sme sa asi dva dni trošku oťukávali a potom sa to stalo. Niekto mi musel v noci vymeniť dieťa! Dcérka zrazu odmietala spinkať aj niekoľko hodín, veľmi často plakala a vyžadovala neustály kontakt, nosenie na rukách a skákanie na fit lopte. Spinkala iba v našom náručí, stalo sa z nej neodložiteľné dieťatko. Určite nemusím spomínať, ako to u nás doma asi vyzeralo, titul matka roka som veru nezískala. Postupne sa pripojil ešte aj dojčiaci štrajk a ja som bola zrelá do blázinca. Vtedy mi ale poradila moja dula, žena, čo ma sprevádzala pri pôrode, aby som skúsila dcérku nosiť v nosiči alebo šatke. O nosení som už čo to vedela, nikdy som si ho ale nespájala s ničím iným ako s prechádzkami či túrami. 

Zúfalá, som však urýchlene objednala nosič Manduca. Brávala som v ňom dcérku hlavne von, zaspala do 2 minút bez protestu. Dovtedy sme uspávali v kočíku bežne aspoň 30 minút za neustáleho plaču. Vnútri mi však ani manduca nedokázala pomôcť. Dcérka ju doma vytrvalo odmietala a plakala, vystierala sa. Múdre nosiace maminky mi poradili vyskúšať šatku a...stal sa zázrak! Doma sme sa nosili v šatke, aj počas bdenia bolo v nej moje dieťa spokojné, kontinuálne sa mohlo dojčiť a spinkať. Odvtedy sa nosenie stalo pre mňa neoddeliteľnou súčasťou materstva, vyhovovalo mne, manželovi i dcérke a konečne sme doma nastolili harmóniu.

Myslím, že veľa mamičiek si môže prechádzať veľmi podobnými problémami ako som mala ja. Chcela by som vás preto povzbudiť, aby ste dali noseniu šancu. Nosenie síce nie je zázračný liek s okamžitými výsledkami, aj my sme sa postupne naučili čo nám vyhovuje a čo nie. Chcelo to veľa trpezlivosti a aj ochoty učiť sa. Výsledok ale stál za to. Nosenie nám dokonca pomohlo upraviť aj nočné spanie. Tým, že sa dcérka dobre vyspala cez deň a nebola nervózna a unavená, bolo oveľa jednoduchšie ju uspať aj večer a v noci. Myslím si, že vďaka noseniu sme zachránili aj naše dojčenie. Častým kontaktom telo na telo dokázalo moje telo produkovať viac mlieka a bábätko malo prsník kedykoľvek k dispozícií. Jednoduchšie som postrehla, kedy sa chcelo dojčiť.

Napokon bolo ďalšou nespornou výhodou nosenia aj to, že som získala dve voľné ruky. Varenie, upratovanie a skladanie prádla už neboli hudbou budúcnosti, mohla som sa im venovať spolu s maličkou v šatke. Mne nosenie veľmi uľahčilo život, tak ako aj mnohým iným rodičom po celom svete.“

Takto opísala začiatky a hlavné výhody nosenia mamička Vladka.



Fyziologické výhody nosenia

Dieťatko má po narodení chrbátik prirodzene vytvarovaný do písmena C, súvisí to s jeho polohou v maternici. Preto je správne nosenie pre chrbát detí prospešné, nie je naň vyvíjaný nátlak, rešpektuje sa jeho prirodzené zakrivenie a postupné vyrovnávanie a zakrivovanie. Samozrejme, pre správny vývoj je potrebné aby dieťatko malo možnosť sa aj narovnať a trénovať určité svaly. Vo všetkom si treba určiť tú správnu mieru, ktorá nám bude vyhovovať. Nosenie je výborné aj na bedrové kĺby, v podstate nahrádza odporúčané balenie na široko. Pri správnom podsadení v nosiči alebo šatke sú kĺbiky v správnom postavení pre ich zdravý vývoj.

Psychologické výhody nosenia

Väčšina rodičov už v dnešnej dobe vie, aký je dôležitý bonding po pôrode. V ideálnych prípadoch je mamičkám umožnený hneď v nemocnici, ak sa to však nestalo, nie je rozhodne neskoro! Nosenie je skvelý a prirodzený spôsob ako nahradiť bonding v pohodlí domova. Dieťa cíti teplo matkinho tela, počuje tlkot srdca, je stimulované jej pohybmi. Je to veľmi prospešné aj pre nedonosené alebo separované detičky alebo matky, ktoré trpia určitou formou baby blues, necítia sa byť istými v roli matky.


Praktické výhody nosenia

Nosiaci človek má dve ruky voľné, či už na domáce práce alebo pre staršieho súrodenca. Nemá problém s terénmi, ktoré sú pre kočíky neprístupné alebo ťažko zdolateľné. Oveľa ľahšie si ustriehne, či jeho bábätku nie je zima alebo naopak príliš teplo. V šatke alebo nosiči nie je problém diskrétne nadojčiť aj na verejnosti, to môže mnohým matkám veľmi uľahčiť cestovanie s dieťatkom. Malý nosenec má skvelý výhľad, nepozerá sa len na striešku kočíka ale môže sledovať všetko okolo seba. Ak je už unavený z toľkých podnetov, môže sa oprieť o hruď nosiaceho a odpočívať (aj kvôli tomuto je jediným správnym spôsobom nosiť dieťa čelom k sebe, alebo na chrbte, či na boku, nikdy nie tvárou von!).

 

 

 

Tak ako sme každý iný človek, tak sa líšia aj naše potreby. Preto je pre veľa rodičov hlavnou výhodou nosenia niečo iné. Tu si môžete prečítať vyjadrenia niekoľkých z nich, ak by ste sa radi s nami podelili aj vy o váš pohľad, neváhajte nám napísať na našu facebookovú stránku: https://www.facebook.com/klbkostastia.sk/?fref=hovercard


„Nosenie mi veľmi uľahčilo hlavne obdobie po príchode z nemocnice. Dcérka bola veľmi uplakaná, zle sa prisávala alebo nechcela papať vôbec. V šatke sa vždy upokojila, dokonca sa aj napapala a zaspala. Najradšej by tam bola stále. A ja som bola tiež kľudnejšia keď bola spokojná.“

                                                                                                                                                                                                                 Alenka

"Ak by som si mala vybrať jednu vec, ktorú by som si spätne určite zaobstarala pre svoje bábätko, bola by to šatka. Nosenie mi veľmi pomohlo v starostlivosti o môjho synčeka, vďaka nemu som mohla napĺňať všetky jeho potreby, a to nielen psychické, ale aj fyzické, keďže pravdepodobne mal synček skrytý reflux a poloha ležmo mu nebola príjemná. Doteraz je synček (20 m) veľký tulkoš, šatka nám pomáha cez deň zaspať, a vyťahujeme ju vždy, keď má synček nejaký zdravotný problém. Je to záruka upokojenia a spokojnosti dieťaťka. Šatka a neskôr aj nosič nám tiež veľmi zjednodušili vychádzky von, keďže kočiar nechcel synček ani vidieť. Nosenie nám pomohlo tiež pri fungovaní v domácnosti, keďže sú dni, keď sa synček odo mňa ani nepohne, a dve voľné ruky vždy padnú vhod."

                                                                                                Zuzka


Podobné články