Nosiče pre deti

Pri výbere nosiča dnes máme k dispozícii skutočne bohatú ponuku rôznych typov, dizajnov, veľkostí a materiálov. Ako si teda vybrať ten správny? Siahnuť po prackovom nosiči, alebo uprednostniť mei tai? A je pre malé dieťa nosič vôbec vhodný? Ak si kladiete tieto otázky, máme pre vás odpoveď.


Rodičia, ktorí s nosením iba začínajú, sa najprv musia s druhmi nosičov zoznámiť. Niektoré sú totiž vybavené prackami, iné sa viažu podobne ako šatky. Tie označujeme ako mei tai, prípadne fly tai. Existujú však aj ergonomické nosiče. Poďme sa teda na jednotlivé druhy pozrieť bližšie.Nosič s prackami

Ide o klasiku - nosič, ktorého ramenné aj bedrové popruhy sa zapínajú na pracky/spony. Môžete v ňom dieťa nosiť na bruchu, na chrbte a pri niektorých typoch aj na boku. Veľkosť všetkých popruhov sa dá veľmi jednoducho nastavovať, takže nosič prispôsobíte každému typu postavy a využijete ho tak pri novorodencoch, ako aj starších deťoch.


Vo všeobecnosti nosiče rozdeľujeme na dve veľkosti: Baby size a Toddler size. Môžete sa stretnúť aj s veľkosťou New size, ktorou niektorí výrobcovia (napríklad Fidella) vyčleňujú aj veľkosť medzi baby a toddler. Nosiče s veľkosťou baby size sú určené pre detičky prakticky od narodenia, niekedy je však nutné použiť aj novorodeneckú vložku. Modely Fidella Fusion, Tula Free To Grow či Storchenwiege umožňujú nosenie novorodenca bez vložky, nakoľko ich veľkosť je možné drobnému telíčku dokonale prispôsobiť vďaka integrovaným sťahujúcim šnúrkam.

Za zmienku stojí aj bedrový pás, ktorý je pri niektorých nosičoch pevný, pri iných mäkký a ďalšie bedrový pás nemajú vôbec. Pri výbere vhodného nosiča sa teda treba zamerať na veľkosť (baby alebo toddler), možnosti nastavenia popruhov, prítomnosť a polstrovanie bedrového pásu, ako aj použitý materiál (šatka alebo látka). Každému vyhovuje niečo iné, preto tieto kritériá zohľadňujte podľa svojich pocitov a preferencií.
 


Nosič typu mei tai
Mohli by sme povedať, že ide o akýsi kompromis medzi šatkou a nosičom. Mei tai pozostáva z nosiacej časti, v ktorej je uložené dieťatko, a z popruhov - dvoch ramenných a dvoch bedrových. Tento nosič nemá pracky na zapínanie, ale popruhy sa viažu rovnako, ako v prípade šatky. Jeho veľkou výhodou je, že rodičia nemusia neustále nastavovať veľkosť popruhovpodľa svojej postavy, ak sa pri nosení striedajú, ale jednoducho si ich zaviažu presne tak, ako je to potrebné. Nosič typu mei tai je vhodný na nosenie detí už od narodenia.
 


Kombinovaný nosič

Existuje aj nosič, ktorý je prienikom prackového nosiča a mei tai. Ide o kombinovaný nosič, ktorý pozostáva z chrbtovej opierky, bedrového pásu a ramenných popruhov. Bedrový pás sa pri tomto type nosiča zapína na pracky, jeho veľkosť si môžete nastaviť podľa svojej postavy. Ramenné popruhy sú bez praciek, viažu sa ako šatka. Tento nosič je obľúbený u tých, ktorým vyhovuje prítomnosť bedrového pásu a jednoduchosť jeho zapínania, ako aj možnosti a variácie, ktoré ponúka viazanie ramenných popruhov.
 


 

Ergonomický nosič

Ide o prackový nosič, ktorý je vhodný pre deti od narodenia. V prípade nosenia novorodencov sa spravidla používa novorodenecká vložka, ktorá efektívne vypĺňa priestor medzi dieťaťom a nosičom, podopiera detské telíčko a udržuje ho v správnej pozícii.

Základom tohto typu nosiča je konštrukcia, ktorá kladie dôraz na ergonómiu pri nosení. Pevná látka obopína telo dieťaťa a umožňuje ortopedicky správne postavenie končatín v "M" polohe. Spravidla sú ergonomické nosiče vybavené mäkkým polstrovaním v oblasti bedrového pásu, ramenných popruhov, ale aj v oblasti pri nožičkách dieťaťa, aby nedochádzalo k otlakom.

Veľkosť chrbtovej opierky a popruhov sa dá nastavovať, takže nosič využijete dlhšiu dobu, aj keď vaše dieťatko povyrastie.


Podobné články


Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

Pokiaľ nás nosenie sprevádza pravidelne každý deň, určite si časom vytvoríme nejaké vlastné „zlozvyky“ alebo zvláštnosti. Krásne to v jednom anglickom článku napísala maminka Sabrina J.S. Bolo to také milé a inšpirujúce čítanie, že sme sa rozhodli prinies

5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

Prevažná väčšina nosiacich rodičov je síce nežného pohlavia, ale aj u mužov si nosenie získava priazeň! Oteckovia majú rôzne dôvody prečo radi nosia. Môžete si o nich prečítať v tomto článku.

Nosenie detí v zime

Nosenie detí v zime

Nosenie v zime vás môže postaviť pred radu otázok: nosiť dieťatko na bunde alebo pod bundou? Oplatí sa kúpiť bundu na nosenie? Koľko vrstiev by malo na sebe dieťatko mať? Nebude jednému z nás príliš teplo a druhému zima? V tomto článku sa vám pokúsime zhr

12 pokorených mýtov o nosení

12 pokorených mýtov o nosení

Toto sú frázy, ktorým pri nosení rozhodne neverte.

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.

Zásady bezpečného nosenia detí

Zásady bezpečného nosenia detí

Veľakrát ste už možno počuli rôzne poznámky od náhodných okoloidúcich, keď vás videli nosiť vaše dieťatko. Väčšinou sa ľudia desia, či môže bábätko v šatke alebo nosiči dobre dýchať. Ich obavy sú väčšinou úplne neopodstatnené, rodičia väčšinou sami dávajú