Nosíme deti v lete

 

Predstava sparných letných dní v kombinácii s nosením dieťatka nie je vždy až taká lákavá. Všetci z vlastných skúseností vieme, že je niekedy problém premiestniť z miesta na miesto samého seba ;). Často nám môže prísť predstava dieťaťa v kočíku omnoho lákavejšia...Tu ale prichádza komplikácia! Dieťa vám môže vaše plány dokonale bojkotovať. Je veľa bábätiek, ktoré skrátka v horúcich dňoch kočík neznášajú a dajú vám to aj patrične najavo.

Ja som sa tiež raz nechala zlákať predstavou, že sa pekne oblečiem, dieťatko si dám do športového kočíka a prejdem sa po meste. Ešte že som mala toľko rozumu a vzala si so sebou aj šatku!  Môj poklad v kočíku „potrénoval hlasivky“ a aj moje nervy. Nakoniec mi neostalo nič iné, iba dieťatko naviazať do šatky a prázdny kočík tlačiť pred sebou až domov. Verte mi, spotila som sa statočne, nemala som žiadnu ľahkú buginku, ale poriadny športový kočík... Potom som už šťastie nepokúšala a jedno leto som celé výlučne nosila (kým moje dieťa ešte nechodilo ;)).

 

Nosila som dokonca aj na dovolenke v Taliansku, kde bolo cez deň v priemere 35 stupňov. A viete čo? Vôbec to nebolo také zlé, ako by si mnohí ľudia možno mysleli. Je naozaj veľká pravda, že pokiaľ máte dobrú nosiacu pomôcku (napríklad vhodný nosič, ring sling alebo šatku so správnou gramážou a zložením) je nosenie aj počas teplých dní príjemné a znesiteľné. Tým, že som moje dieťa dojčila, som mala zároveň tú výhodu, že bolo „pri zdroji“ a mohlo piť zakaždým, keď to potrebovalo, nemusela som sa teda báť dehydratácie. Zároveň som vždy vedela, či sa náhodou neprehrieva. V kočíku až takú kontrolu nemáte.

Áno, samozrejme, nevyhli sme sa spoteniu, vo veľkých horúčavách, keď na Vás „praží“ slnko sa to jednoducho ani nedá. Ale nemala som pocit, že by to nejako prekážalo. Naše telá sa prirodzene ochladzovali, potenie je v lete naozaj pre telo prospešné. Samozrejme, je dobré mať poruke vždy nejaké náhradné tričko pre seba a pre dieťatko. No a nezabúdajte tiež dopĺňať priebežne tekutiny, vypite cez deň viac ako vypotíte!
 

Nosenie v lete uľahčí mamičke život
Aj keď sa môže zdať, že nosenie dieťatka v šatke či ergonomickom nosiči počas horúcich letných dní je pre mamičku iba ďalšou príťažou, nie je tomu tak. Predstavte si, že ste ešte v tehotenstve pre svoje dieťatko plánovali nosenie ako základ jeho prežívania po jeho príchode na tento svet a keď sa vám dieťatko konečne po deviatich mesiacoch narodí, neodopriete mu predsa pobyt na vašej hrudi v šatke alebo nosiči iba preto, že je práve júl. Dieťatku je jedno, či je horúco alebo zima, svoju mamičku potrebuje :-) Stačí si vybrať tú správnu a funkčnú pomôcku na nosenie a komplikácií sa nemusíte obávať. Naopak! Keď budete svoje dieťatko nosiť, môžete si dopriať to, čo by ste s kočíkom nedali. Napríklad ísť na prechádzku do hôr a pred horúcim letným slnkom sa ukryť v tieni stromov, prípadne si vyraziť na nákupy do klimatizovaného obchodného centra či schladiť sa vejárom v jednej a zmrzlinou v druhej ruke :-)

 

Aké nosiace pomôcky zvoliť?

Momentálne je na trhu naozaj široký výber, takže určite nebudete mať problém nájsť si tú pravú pomôcku pre vás. Siahnuť môžete po funkčnom materiáli šatiek a detských nosičov, výborne poslúži ring sling a bezpochyby prvé miesto počas teplého slnečného leta patrí letnej verzii ergonomického nosiča pre deti.
 

Letná verzia nosiča

Ergonomický nosič v lete využíva množstvo mamičiek a nosiacich ocinov. Okrem toho, že si nosenie dieťaťa v sparnom letnom počasí môžete spríjemniť výberom funkčného materiálu, ktorý dobre saje a odvádza vlhkosť, prípadne má termoregulačné schopnosti, výbornou voľbou je špeciálna letná verzia ergonomického nosiča. Ide o také prevedenie nosiča, ktoré je vzdušné v maximálnej možnej miere. Vďaka tomu sa k dieťatku v nosiči zo všetkých strán dostane čerstvý vzduch a vánok.

Základom letnej verzie nosiča je sieťka, ktorá je použitá ako chrbtová opierka. Sieťka obsahuje početné otvory, ktorými k bábätku prúdi vzduch. Tým, že sa sieťka nachádza na väčšine plochy chrbtovej opierky, je zaručená podstatná eliminácia tepla počas nosenia. Sieťka však nie je iba súčasťou chrbtovej opierky, ale obsahuje ju aj kapucňa pre dieťatko. Ak vaše bábätko v nosiči zaspí, môžete ho teda bez obáv aj v lete prikryť kapucňou, aby si mohlo bez ruchu prichádzajúceho z okolia v pokoji zdriemnuť. Sieťka na kapucni umožní vzduchu k dieťatku voľne prúdiť. V konečnom dôsledku sieťka odbremení aj nosiacu mamičku, pretože "ochladzované" dieťatko jej počas nosenia odovzdáva menej svojho tepla.


                   

Letnú verziu nosiča ponúka slovenský výrobca šatiek na nosenie detí a detských šatkových nosičov Lenka. Sieťky vyberá na nosiče starostlivo tak, aby nebol narušený dizajn, čo sa týka farieb nosiča. Práve naopak, sieťka na Lenka nosiči pôsobí štýlovo a s nosičom v takomto prevedení vyniknete kdekoľvek :-) Výrobca Lenka ponúka mamičkám možnosť nechať si ušiť letnú verziu nosiča z vlastnej šatky (alebo z vybranej zakúpenej šatky), a tak získať nosič pre svoje dieťatko podľa svojich predstáv.

Nosenie v Ring Slingu
Mne osobne sa počas nosenia dieťatka v letnom období veľmi osvedčil ring sling. Túto možnosť ale voľte na dlhšie trasy len vtedy, keď máte ľahšie bábätko. Pri 10 kilovom nosencovi by vám mohol byť po dlhšom čase ring sling nepohodlný. V ring slingu sa totiž nosí dieťatko primárne na boku, takže dochádza k tomu, že chrbtica rodiča je jednostranne zaťažovaná. Odporúčam preto strany striedať. Ring sling je vhodný aj pre väčšie a ťažšie detičky, ale iba na kratšie presuny. Veľkou výhodou ring slingu je to, že je v porovnaní s klasickým úväzom šatky vzdušnejší, zakrýva menšiu časť tela a tým pádom v ňom mamičke ani dieťatku nie je až tak teplo. Taktiež sa rýchlo nasadzuje, v horúčavách je predsa každé šetrenie námahy super.  Dieťatko je v ring slingu tiež prekryté len jednou vrstvou, čo je výhoda.  Pokiaľ uvažujete o kúpe ring slingu na leto, určite nebudete sklamaní. Využijete ho aj pri ťažších deťoch, ktoré už chodia, na občasné poponášanie. Zvoľte ale radšej ring sling ušitý zo šatky z nižšou gramážou, aby bol vzdušný a nie príliš hrubý. Výbornou alternatívou je aj ring sling s prímesou hodvábu alebo merina, ten v lete krásne chladí. Ring sling dokonca využijete aj na pláži alebo na kúpalisku. Je totiž dostupný aj v Aqua „plavkovej“ verzii.

Nosenie v ergonomickom nosiči
Pokiaľ na nosenie detí uprednostňujete ergonomické nosiče, vyberajte si ľahké a vzdušné typy. Výborné sú napríklad šatkové nosiče alebo aj nosiče s prímesou konope, ktoré je termoregulačné. Termoregulácia znamená, že v chladnom období materiál zahrieva a naopak, pri vyšších teplotách v lete zase chladí. Nosiče sú na leto veľmi príjemné, váš chrbát je v podstate voľný (ak si nekrížite ramenné popruhy) a dieťatko je tiež dobre vetrané cez boky nosiča. Nosiče majú zároveň kapucne, ktoré môžu poslúžiť ako výborná ochrana pred slnkom, najmä spiacim deťom (tie, ktoré sú hore, väčšinou neznášajú prikrývanie hlavy).
Skvelým spoločníkom je taktiež nosič typu mei tai. Je vzdušný a veľmi dobre sa v ňom nosí. V mei tai nosiči nemáte problém uviazať dieťatko dostatočne vysoko ani na chrbát. Platí to isté, čo pri prackových nosičoch, dieťatko je v ňom dobre vetrané z bokov.
            

 

Nosenie v šatke
Ak svoje bábätko najradšej viažete do šatky na nosenie detí, je na čase naučiť sa nové úväzy ;). Klasický kríž s kapsou vnútri je trošku menej vzdušný, pretože cez dieťatko dávate až tri vrstvy šatky. Môžete to napraviť tak, že necháte dieťatko len v kapse a neprekrížite cez neho popruhy šatky. Lepší (aj keď mierne náročnejší) je úväz klokan. Cez dieťatko ide len jedna vrstva šatky a po bokoch má voľný priestor na vetranie, podobne ako pri nosení v detskom nosiči. Na tento úväz vám bohato postačí kratšia šatka. Veľmi príjemný a vzdušný úväz je aj jednoduchý dvojitý kríž vpredu, či na boku. Môžete ho ukončiť uzlom ale aj pomocou ring slingových krúžkov. Na nosenie na chrbte je vhodný obyčajný batoh, menej vrstiev šatky je v tomto prípade viac, dieťatku nebude tak teplo. Ak však nosíte ťažšie dieťatko, môžete skúsiť jeho spevnené varianty, napríklad RRRR (Reinforced rear Rebozo Rucksack) či iné.

Vhodný materiál šatky na leto
Veľmi diskutovanou je tiež téma, aká je ideálna šatka na leto a či na tom skutočne záleží. Z mojej skúsenosti viem, že je naozaj rozdiel v tom, v akej šatke v horúčavách svoje bábätko nosíte. Ak sa pýtate, aka primes na leto je tá pravá, poradíme vám. Pozrime sa na jednotlivé prímesi, ktoré počas horúcich letných dní určite v šatkách na nosenie oceníte.

Ľan
Výbornú skúsenosť mám s ľanovými šatkami. Veľa mamičiek sa ich bojí, kvôli žehleniu. Ľan totiž potrebuje časté žehlenie, aj každý druhý deň. Je to preto, aby sa udržiavali ľanové vlákna v dobrej kondícii a funkčnosti. Ak by sa mamička o ľanovú šatku nestarala, mohla by sa jej pomerne rýchlo znehodnotiť. Mne žehlenie neprekážalo, rada som si ju každý deň prežehlila. Odmenou za to mi bola výborná nosnosť a pohodlie aj v naozaj horúcich dňoch. Ľan je skutočne výbornou prímesou na leto. Má termoregulačné schopnosti, dobre odvádza vlhkosť, je veľmi nosný a pri správnej starostlivosti poslúži počas celého obdobia nosenia. Ľan však nie je vhodnou prímesou, ak si chcete zo svojej šatky nechať ušiť šatkový nosič. Ak si však vyberiete ľanovú šatku na nosenie svojho dieťaťa v kombinácii s bledou farbou, získate dokonalú spoločníčku na celé leto!


Bambus
Bambus je naozaj výbornou prímesou na leto, ale aj všeobecne pre novorodencov a malé detičky. Bambus je savý materiál, vzdušný a ľahký. Keďže je hladký, môže sa pri viazaní kĺzať, preto ho odporúčame skôr skúsenejším mamičkám, ktoré nosia detičky. Začiatočníčkam by sa s ním mohlo trošku ťažšie manipulovať. Táto prímes nie je veľmi nosná pre ťažké deti, preto ak sa rozhodnete nechať si ušiť nosič Lenka zo šatky s prímesou bambusu, bude lepšie, ak si nosič necháte podšiť. Veľkou výhodou bambusu, ktorá určite poteší každú mamičku, je, že nevyžaduje žehlenie.

            


Hodváb
Dobrou a funkčnou prímesou na nosenie v lete je hodváb. Pri šatkách sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi hodvábu, najčastejšie ide o tussah, surový hodváb.  Je to nosná a veľmi príjemná prímes, ktorá vás v lete bude príjemne chladiť. Na dotyk je jemný, určite si ho zamilujete. Podobne ako pri bambusových šatkách, aj hodváb je vhodnejší skôr pre skúsenejšie mamičky, pretože pri viazaní kĺže, čo môže neskúseným pri prvých viazaniach spôsobovať mierne komplikácie. Tento materiál je dosť citlivý na slnečné lúče, preto šatku nikdy nesušte na priamom slnku, ale ani v sušičke. Žehliť šatku na nosenie detí s prímesou hodvábu je potrebné na najnižšej teplote, rozhodne nepoužívajte paru.
 

Repreve 
Repreve je umelé vlákno, ktoré sa vyrába z recyklovaných materiálov. Ak hľadáte nenáročnú funkčnú prímes, repreve je pre vás ako stvorená. Šatka na nosenie detí s prímesou repreve je takmer úplne bezúdržbová, nekrčí sa, po praní rýchlo vyschne a na dotyk je príjemná. Je to vhodný a obľúbený materiál aj na nosenie v letných mesiacoch.
Tencel
Tencel je prímesou, ktorá sa vlastnosťami veľmi podobá na repreve, akurát rozdiel je v tom, že tencel je prírodným materiálom. Počas leta ho oceníte, pretože je vzdušný, nosný a pohodlný, príjemne chladivý a navyše takmer bezúdržbový.


A čo bavlna?
Je všeobecne známe, že bavlna zahrieva. Tiež je však na druhej strane známe, že práve bavlna je výborným materiálom pre detskú pokožku, pretože je k nej veľmi šetrná. Na nosenie detí v letných horúčavách je vhodná aj čisto bavlnená šatka, avšak za predpokladu, že nie je veľmi hrubá a že je vzdušne tkaná. Je dobrá najmä pri novorodencoch, pretože pre najmenšie detičky je čistá bavlna najideálnejšia, ale využijete ju aj pri letnom nosení ľahších detí. Pre tie ťažšie sú už dobré letné prímesi, ktoré sme opísali vyššie.
 

Dôležité je si uvedomiť, že šatku budete v letnom období prať omnoho častejšie, pretože sa v nej spotíte. Ak teda výlučne svoje dieťatko nosíte, je dobré mať v zálohe ešte jednu šatku alebo inú nosiacu pomôcku.

 

Ako obliekať seba i dieťatko počas nosenia?

Tu platí jednoduchá a známa zásada, menej býva viac! Voľte ľahučké ale prírodné materiály. Výborné sú bambusové alebo merino oblečenia. Oba materiály majú schopnosť termoregulácie a odvádzania vlhkosti. Nič nepokazíte ani vzdušnými bavlnenými látkami. Z mojej osobnej skúsenosti je veľmi príjemne aj v oblečení s ľanom. Ten je tiež známy svojou funkciou termoregulácie.

Do funkčného oblečenia z hore uvedených materiálov obliekajte nielen dieťatko ale aj seba! Ste v tom pri nosení predsa obaja spolu ;). Príliš vysoké horúčavy môžu niekedy zvádzať nosiť dieťatko len tak, koža na kožu, bez oblečenia. Z vlastnej skúsenosti viem, že to nie je najlepšie riešenie. S dieťatkom sa po pár minútach spotíte a doslova sa o seba prilepíte, nie je to nič pohodlné. Preto dajte medzi seba vždy aspoň jednu tenkú, savú vrstvu. Výborne môže poslúžiť napríklad klasická štvorcová bambusová plienka. Tú môžete používať aj keď nosíte dieťatko oblečené, dajte si ju na váš dekolt a vyhnete sa priliepaniu spoteného líčka a hlavičky dieťatka ;).


Je veľmi dôležité, aby ste nezabudli na dostatočnú ochranu hlavy, noste vy aj vaše dieťatko vždy nejakú pokrývku. Pre deti sú výborným riešením klobúčiky so širšou strieškou, vzadu predĺžené, aby chránili aj celý krk. Bonusom je aj UV faktor, viaceré klobúčiky ho majú. My sme používali v Taliansku aj slnečné okuliare pre dieťatko, osvedčili sa nám, najmä pri kúpaní v mori a prechádzkach. Veľa detí neznáša, keď im slniečko zasvieti do očí ;). Toto môžete riešiť aj dostatočne širokou strieškou klobúčika.

 

Ešte zopár užitočných tipov

  • Pri nosení dieťatka nezabúdajte aj na vhodnú ochranu jeho pokožky (podľa vlastného uváženia), ľahko by sa mohla spáliť. Na opaľovacie krémy si dávajte pozor, nedávajte dieťatko do šatky alebo nosiča hneď po natretí, mohli by ste si spraviť fliačky.
     
  • Výbornou alternatívou ochrany pred priamym slnečným žiarením je nosenie slnečníka! Praktické tienidlo oceníte nielen vy, ale aj vaše bábätko.
     
  • Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa noseniu počas obedných hodín. Slnko je vtedy najagresívnejšie a najviac poškodzuje pokožku. Prechádzajte sa skôr ráno a poobede.
     
  • Na záver ešte jedna rada, nenechajte sa zlákať sušením nosičov a šatiek na letnom slniečku, mohlo by to z nich vytiahnuť farbu.

Dúfame, že sa vám náš článok páčil. Pokiaľ by ste mali akékoľvek otázky, alebo by ste potrebovali poradiť, neváhajte nás kontaktovať. Môžete tak spraviť cez našu facebookovú stránku alebo kontaktný formulár na e-shope.


Prečítajte si viac o štýlových nosičoch, ktoré rastú spolu s vaši dieťatkom. Vystačia Vám tak na dlhé obdobie nosenia! Viac sa dozviete v tomto našom článku.

 

Foto: Pixabay, LennyLamb, Fidella, Be Lenka


Podobné články