Veľmi praktický spôsob nosenia je práve ten, keď si dieťa umiestnime na chrbát. Kedysi to v našich končinách nebolo nič nezvyčajné, matky nosievali svoje deti na chrbte a zároveň tak mohli pracovať na poliach. V menej rozvinutých krajinách sveta je tento spôsob nosenia stále veľmi živý a používaný. Nie je nič neobvyklé, vidieť fotografie afrických žien nosiacich na chrbte aj maličké deti.
Veľkou výhodou pre rodičov je to, že si zrazu veľmi dobre vidia pod nohy ;). Nezdá sa to, ale keď už nosíte polročné až ročné dieťa vpredu, nie je také ľahké dovidieť si na špičky. To môže byť nepríjemné najmä počas túry alebo výletov, keď potrebujete dávať pozor na terén pred vami.
Ďalšou úžasnou výhodou je tá, že aj 12 kilový nosenec je na chrbte podstatne „ľahší“. Na svojom chrbte skrátka unesiete väčšiu váhu aj po dlhší čas bez známok diskomfortu. Nehovoriac o tom, že je to výborné aj pre vaše telo, kým tých 12 kíl vpredu vám už môže vcelku slušne vychýliť ťažisko, rovnaká váha na chrbte vám akurát pomôže krajšie sa vystrieť a posilniť svaly chrbta.
Pri nosení na chrbte má aj dieťatko opäť iný pohľad. Hlavne ak je na chrbte umiestnené tak, že nám vidí pekne cez rameno. Táto perspektíva je zvlášť vhodná pre tie deti, ktoré sa už vykláňajú počas nosenia vpredu a obzerajú sa okolo seba.
No a ako bonus, niektoré deti úplne milujú nosenie na chrbte a zaspia tam do 2 minút... ;)
Pri cestovaní mestskou dopravou je nosenie na chrbte nevýhodné, nemôžte si totižto normálne sadnúť ako keď nosíte vpredu.
Jednou z nevýhod je tiež to, že ak je dieťa veľmi privyknuté na dojčenie popri nosení, bude mu táto možnosť na chrbte chýbať. Môžete to skúsiť vyriešiť pri starších deťoch podávaním chrumiek alebo iných dobrôt ;).
Pri viazaní šatky na chrbát sa nám ale môže stať, že sa dieťatko z úväzu „vykope“ a zničí si podsadenie a zakapsovanie. Tu je veľkou výhodou mať širokú šatku, napríklad Fidella alebo Yaro a Pollora vyrábajú širšie šatky. S tými sa vám bude dieťatko viazať na chrbát jednoduchšie a ľahšie ho správne zakapsujete.
Existuje aj nosič, ktorý je vyslovene ušitý na nosenie na chrbte. Volá sa onbuhimo. Nemá bedrový pás, iba dva ramenné popruhy. Dieťatko sa do tohto typu nosiča umiestňuje veľmi jednoducho, posadíte ho na nosič, nožičky mu dáte akoby dnu do popruhov a vyzdvihnete si ho na chrbát. Je výborne istené a nie je možné, že by z nosiča vykĺzlo. Tento typ nosiča je veľmi vhodný najmä pre tehotné ženy, ktorým by bedrový pás prekážal. Dieťatko je v onbuhime jednoduché dať na chrbát dostatočne vysoko.
Pokiaľ sa bojíte si dieťatko dávať na chrbát, skúste poprosiť niekoho blízkeho, kto vám zo začiatku pomôže. Môže vám pridržať a istiť dieťa, aby ste sa nestresovali. Alebo viažte v sede na posteli či na gauči, aj to vám môže poskytnúť pocit istoty. Taktiež si môžete zavolať poradkyňu nosenia, tá vám iste pomôže a naučí vás ako si správne dať dieťatko na chrbát.
Pokiaľ máte akékoľvek otázky budeme veľmi radi, ak nás budete kontaktovať.