Nosíme na chrbte

 

Veľmi praktický spôsob nosenia je práve ten, keď si dieťa umiestnime na chrbát. Kedysi to v našich končinách nebolo nič nezvyčajné, matky nosievali svoje deti na chrbte a zároveň tak mohli pracovať na poliach. V menej rozvinutých krajinách sveta je tento spôsob nosenia stále veľmi živý a používaný. Nie je nič neobvyklé, vidieť fotografie afrických žien nosiacich na chrbte aj maličké deti.

U nás sa často krát stretnú nosiaci rodičia zo začudovanými pohľadmi, najmä ak nosia svoje dieťa na chrbte. Ľudia si už od tohto pohľadu odvykli a môže im to prísť zvláštne, exotické alebo až nebezpečné. Nosiaci rodičia si naopak, tento spôsob nevedia vynachváliť. Pokiaľ vyskúšate nosiť na chrbte, dostane nosenie zrazu úplne iný rozmer.

 

Výhody nosenia na chrbte

Veľkou výhodou pre rodičov je to, že si zrazu veľmi dobre vidia pod nohy ;). Nezdá sa to, ale keď už nosíte polročné až ročné dieťa vpredu, nie je také ľahké dovidieť si na špičky. To môže byť nepríjemné najmä počas túry alebo výletov, keď potrebujete dávať pozor na terén pred vami.

Rovnako je veľmi praktické to, že vaše zohýbanie už dieťatko tak neobťažuje. Veľa detí pri nosení vpredu nemá vôbec rado, keď sa rodičia s ním zohýbajú. Keď máte dieťa na chrbte oveľa jednoduchšie sa vám bude variť, dávať prať aj vysávať. Môžete si pokojne ožehliť prádlo aj s naparovaním, čo je pri nosení bábätka vpredu niekedy dosť nebezpečné, aby ho para neopálila.

Ďalšou úžasnou výhodou je tá, že aj 12  kilový nosenec je na chrbte podstatne „ľahší“. Na svojom chrbte skrátka unesiete väčšiu váhu aj po dlhší čas bez známok diskomfortu. Nehovoriac o tom, že je to výborné aj pre vaše telo, kým tých 12 kíl vpredu vám už môže vcelku slušne vychýliť ťažisko, rovnaká váha na chrbte vám akurát pomôže krajšie sa vystrieť a posilniť svaly chrbta.

Nosenie na chrbte je výborné aj pre ženy v tehotenstve. Pokiaľ máte úplne normálny priebeh a nepatríte medzi matky s rizikovým tehotenstvom, nemusíte sa nosenia vôbec vzdávať. Ideálne ale pre vás bude, premiestniť nosené dieťatko na chrbát. Hlavne keď už máte väčšie bruško, ktoré by vám pri predných úväzoch a nosení zavadzalo. Nosenie na chrbte vám môže poskytnúť aj úľavu od bolesti chrbtice, ktorú môžete pociťovať kvôli ťažiacemu brušku vpredu. Pomôže vám vyrovnať sa.

Pri nosení na chrbte má aj dieťatko opäť iný pohľad. Hlavne ak je na chrbte umiestnené tak, že nám vidí pekne cez rameno. Táto perspektíva je zvlášť vhodná pre tie deti, ktoré sa už vykláňajú počas nosenia vpredu a obzerajú sa okolo seba.

No a ako bonus, niektoré deti úplne milujú nosenie na chrbte a zaspia tam do 2 minút... ;)

Nevýhody nosenia na chrbte

Pri cestovaní mestskou dopravou je nosenie na chrbte nevýhodné, nemôžte si totižto normálne sadnúť ako keď nosíte vpredu.

Pri nosení v zimných mesiacoch, kedy je možnosť poľadovice na chodníkoch, nás môže nosenie na chrbte desiť. Vo väčšine prípadov totižto človek čo sa pošmykne spadne dozadu, v prípade nosenia na chrbte je to nebezpečné pre dieťatko. Existuje tu ale ľahká a účinná pomoc, kúpiť si protišmykové návleky na topánky, tzv. mačky, ktoré používajú turisti. Zabránite tak náhlemu pádu z pošmyknutia a nemusíte sa báť nosiť na chrbte.

Jednou z nevýhod je tiež to, že ak je dieťa veľmi privyknuté na dojčenie popri nosení, bude mu táto možnosť na chrbte chýbať. Môžete to skúsiť vyriešiť pri starších deťoch podávaním chrumiek alebo iných dobrôt ;).

V čom nosiť na chrbte?

Nosiť na chrbte môžeme vo viacerých pomôckach. Veľmi dobre nám poslúži šatka na nosenie detí. S ňou môžeme viazať veľa rôznych úväzov, s pomocou ktorých bude nosenie na chrbte pohodlnejšie. So šatkou sa nám taktiež podarí dať dieťatko na chrbte do potrebnej výšky omnoho jednoduchšie.

Pri viazaní šatky na chrbát sa nám ale môže stať, že sa dieťatko z úväzu „vykope“ a zničí si podsadenie a zakapsovanie. Tu je veľkou výhodou mať širokú šatku, napríklad Fidella alebo Yaro a Pollora vyrábajú širšie šatky. S tými sa vám bude dieťatko viazať na chrbát jednoduchšie a ľahšie ho správne zakapsujete.

Aj v ergonomickom nosiči môžete nosiť na chrbte. Výhodou je, že sa môžete cítiť istejšie, pri dávaní na chrbát v nosiči, ako pri viazaní šatky. Dieťatko sa určite nevykope, keďže mu v tom bude brániť bedrový pás. Nevýhodou je ale to, že v prackovom nosiči je dosť ťažké umiestniť dieťatko dostatočne vysoko, aby vám videlo ponad ramená. Ak vám toto prekáža, vyskúšajte radšej nosič mei tai. V ňom sa dieťatko dáva na chrbát vysoko o dosť jednoduchšie. Viac si môžete prečítať v tomto článku.

Existuje aj nosič, ktorý je vyslovene ušitý na nosenie na chrbte. Volá sa onbuhimo. Nemá bedrový pás, iba dva ramenné popruhy. Dieťatko sa do tohto typu nosiča umiestňuje veľmi jednoducho, posadíte ho na nosič, nožičky mu dáte akoby dnu do popruhov a vyzdvihnete si ho na chrbát. Je výborne istené a nie je možné, že by z nosiča vykĺzlo. Tento typ nosiča je veľmi vhodný najmä pre tehotné ženy, ktorým by bedrový pás prekážal. Dieťatko je v onbuhime jednoduché dať na chrbát dostatočne vysoko.

Na chrbát sa môžete naučiť viazať aj váš ring sling. Ak to chcete skúsiť, je dobré kúpiť si dlhší, aspoň 210 centimetrový ring sling. Je to skôr ale možnosť len na kratšie trasy, hodí sa ako rýchly pomocník, keďže nezaberá veľa miesta.

 

Pokiaľ sa bojíte si dieťatko dávať na chrbát, skúste poprosiť niekoho blízkeho, kto vám zo začiatku pomôže. Môže vám pridržať a istiť dieťa, aby ste sa nestresovali. Alebo viažte v sede na posteli či na gauči, aj to vám môže poskytnúť pocit istoty. Taktiež si môžete zavolať poradkyňu nosenia, tá vám iste pomôže a naučí vás ako si správne dať dieťatko na chrbát.

Nosenie na chrbte je vhodné trénovať od tých 6 mesiacov veku dieťatka. Skúsená maminka môže viazať bábätko na chrbát aj skôr, ale všeobecne sa to odporúča až od pol roka.

Pokiaľ máte akékoľvek otázky budeme veľmi radi, ak nás budete kontaktovať.