Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej variante? Ak si aj vy momentálne lámete hlavu nad podobným problémom, neváhajte si dočítať náš článok do konca.

Veľmi veľa poradkýň nosenia sa zhoduje, že pre malého novorodenca je najlepšou voľbou na nosenie práve šatka. Vie sa najlepšie prispôsobiť malému telíčku a zabezpečí nám naozaj ergonomickú polohu, podobnú tej v maternici. Aby sa maminke, ktorá ešte nemá so šatkovaním skúsenosť, dobre viazalo, je ideálne, aby zo začiatku siahla po mäkulinkej šatke. Bude sa jej s ňou najlepšie pracovať, maličké bábätko do nej krásne zapadne a s doťahovaním tiež nebude najmenší problém.

Ako ale nájsť takú mäkkú šatku? Máte hneď viacero spôsobov!

Kúpa novej šatky

Môžete si v e-shope pozerať šatku s čo najnižšou gramážou (170-210g/m2). Tieto šatky sú už od novoty tenké, po opraní väčšinou ostanú mäkké a poddajné. Odporúčam sa ale pri každej jednej šatke presvedčiť priamo komunikáciou s obchodom, aby ste náhodou nenatrafili na nejakú výnimku, čo potvrdzuje pravidlo. Šatky s touto nízkou gramážou sú pohodlné tak do 8-9 kíl váhy dieťatka, potom ich maminky spravidla zamenia za nosnejšie.

Kúpa novej šatky má pre vás tú výhodu, že si môžete vybrať práve takú, aká sa vám páči, nie ste obmedzení momentálnou ponukou bazárových šatiek. Tiež si môžete byť istí, že vám šatka príde v 100% stave (ak nie, máte právo na reklamáciu), nepoškodená. Ak s ňou budete správne zaobchádzať tak ju môžete neskôr aj dobre predať, bez toho aby ste na nej veľa stratili.

Kúpa zanosenej šatky

Druhý spôsob je, že si kúpite už zanosenú šatku. Čo znamená, že je zanosená a kde ju kúpiť? O šatke, ktorá už bola nosená sa zvykne hovoriť ako o zanosenej. Šatky totižto každým viazaním, doťahovaním a nosením krásne mäknú. Tento proces ich nijako neznehodnocuje, práve naopak, dáva im pridanú hodnotu, poddajnosť a jemnosť. Tu sa nemusíte báť ani vyššej gramáže, samozrejme vyhýbala by som sa šatkám s tou najvyššou hrúbkou a gramážou (310-350g/m2), tie sú aj po zanosení síce jemné ale hrubé a to by vám mohlo pri viazaní takého malého človiečika prekážať.  Opäť ale platí, že aj tu je osobná komunikácia s predajcom na nezaplatenie, niektoré vysokogramážne šatky sú vhodné aj pre novorodencov, nie sú vôbec také hrubé, ako by sa dalo čakať.

Kupovanie zanosenej šatky je ale vždy miernym rizikom. Musíte si vybrať ten správny portál, cez ktorý chcete šatku kúpiť. Mnoho mamičiek si zaplatilo za bazárovú šatku, ktorá im ale nikdy už neprišla. Preverte si preto vždy aj predajcov, ideálne je, ak majú aj nejaký „feedback“ – hodnotenie. Tu sa môžete viac spoliehať, že nebudete okradnutí.

Čo si o tom myslíme my?

Náš e-shop nechce podporovať len konzumný a spotrebný priemysel, našou filozofiou je, že recyklácia a znovu používanie starších vecí je správne a prospešné. Preto sme sa rozhodli do našej ponuky zaradiť aj vybrané bazárové šatky. Vieme, že nosením sa ich kvalita nestráca, že môžu ešte poslúžiť. Taktiež sú pre niektoré maminky výbornou voľbou aj z ekonomického hľadiska, kúpou bazárovej šatky môžu ušetriť niekoľko eur. Preto ak hľadáte zanosenú šatku a bojíte sa ju kupovať z neovereného zdroja, neváhajte si prezrieť našu ponuku zanosených šatiek za príjemné ceny.

 

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek alternatívu, venujte veľkú pozornosť výberu šatky, aby ste vy aj vaše dieťatko boli spokojní. Pokiaľ si nie ste niečím istí, neváhajte nám napísať a my vám veľmi radi poradíme, či už s výberom novej alebo zanosenej šatky.