Prečo nepoužívať klokanku


Základom nosenia detí je podmienka, aby bolo nosenie za každých okolností ergonomické a tým pádom správne a zdravé. V ponuke je dnes veľké množstvo nosičov s ešte väčším množstvom rozličných komponentov a doplnkov, až môže byť naozaj náročné zorientovať sa v tom, ktorý vybrať pre svoje dieťatko. Najmä rodiča, ktorí chcú s nosením začať, sa na nás veľmi často obracajú s prosbou o radu pri výbere ergonomického nosiča pre ich bábätko, ale aj vtedy, keď sa chcú informovať , poradiť či správne nastaviť nosič. Stretávame sa pomerne často aj s otázkou, či máme k dispozícii na požičanie či predaj klokanku, alebo inak povedané "nosič, v ktorom môžem dieťatko nosiť tvárou dopredu". Naša odpoveď je vždy rovnaká: nie. V našom e-shope nájdete iba kvalitné certifikované ergonomické nosiče a šatky na nosenie detí, ktoré sú garanciou zdravého nosenia. Klokanka medzi ergonomické nosiče ani zďaleka nepatrí, pretože odporuje úplne všetkým základným požiadavkám na správne nosenie dieťaťa.

                              


Zásady ergonomického nosenia
Aby bolo používanie nosičov a šatiek bezpečné, rodičia musia vedieť, aké sú základné kritériá a zásady, ktoré je potrebné dodržiavať. Pozrime sa teda na ne bližšie.
 

1.Správne podsadenie
Dieťa musí v nosiči sedieť naširoko, pričom nosič podopiera obidve jeho kolená. Zadoček je v nosiči o trošku nižšie ako kolienka dieťatka - táto pozícia sa označuje ako ergonomická "M" poloha. Nosič je teda potrebné vždy vyberať podľa veľkosti dieťatka, aby bola dodržaná správna šírka medzi nožičkami dieťaťa. Veľmi obľúbenými sú v súčasnosti rastúce nosiče detí, ktoré rodičia môžu prispôsobovať a nastavovať postupne presne na mieru svojho bábätka v každom jeho veku počas nosiaceho obdobia. K dispozícii sú rastúce nosiče Ergobaby Adapt, nosič Tula Free to Grow, nosič LennyUp, nosič Storchenwiege, slovenský ergonomciký nosič Lenka rastúca 1 a rastúca 2 a najnovší model šatkového rastúceho nosiča Lenka 4ever, vhodná na celé obdobie nosenia od veku 3 mesiace.


A teraz sa pozrime na klokanku. Na prvý pohľad je jasné, že správne podsadenie v nej nie je možné. V klokanke dieťa nemá umožnené sedenie naširoko, pretože nosič v spodnej časti siaha dieťatku iba po zadok. Navyše v klokanke dieťa vlastne ani nemôže sedieť, pretože v nej visí. Dieťatko je v klokanke uložené tak, že visí za genitálie, čo mu určite nie je príjemné ani pohodlné (veď komu by bolo...) Hoci je v klokanke možné nosiť dieťa aj tvárou k rodičovi, poloha, v ktorej je dieťa umiestnené, je absolútne nežiaduca z hľadiska ergonomického nosenia. Zvlášť pri novorodencoch a malých deťoch s pokračujúcim vývinom kĺbov. Tie nemajú byť ako podopreté, keďže nohy dieťatka v klokanke len visia nadol.

                      

2.Zaguľatený chrbátik
Novorodenci majú prirodzene zakrivenú chrbticu do tvaru písmenka C, pretože v takej polohe sú uložené v maternici počas prenatálneho obdobia. Po narodení dieťaťa sa zakrivenie chrbátika rastom pomaličky a postupne zmenšuje. V ergonomickom nosiči je chrbátik dieťaťa správne podopretý, pričom nosič rešpektuje a podporuje toto zakrivenie. Môžete si to všimnúť pri pohľade na mamičku, ktorá svoje novonarodené dieťatko nosí naviazané v šatke, alebo v šatkovom nosiči - dieťatko má "ukážkovo" zaguľatený chrbátik, čo je len výsledkom správneho podsadenia.


Keďže vyhotovenie klokanky, v ktorej dieťa nie je podopreté, ale visí, neumožňuje prirodzené zakrivenie chrbtice dieťatka, nemožno tento nosič považovať za ergonomický. Dieťa v klokanke nemá mať ako zaguľatený chrbátik, pretože klokanka je pevná, rovná a vystužená natoľko, že sa telu dieťatka neprispôsobuje. Navyše v prípadoch, že je dieťa v klokanke nosené tvárou dopredu, svojim chrbtom je predsa o rodiča opreté, a už len preto je logické, že chrbátik nemá mať ako prirodzene zakrivený, ale je nútené mať ho vystretý. Malým deťom, ktoré ešte samé neudržia hlavičku, klokanka neposkytuje oporu a fixáciu krčnej chrbtice, dokonca to, že dieťa v klokanke visí, spôsobuje nepríjemný tlak na jeho krčnú chrbticu, čo je jeden z dôvodov, prečo sú deti nosené v klokanke plačlivé a nepokojné.

3. Blízkosť
Keď mamička ukladá svoje dieťa do ergonomického nosiča, vždy si dôkladne doťahuje popruhy tak, aby bolo dieťatko blízko pri nej. Natesno, ale tak akurát, aby to obom, mamičke aj bábätku, bolo príjemné. Ak by si mamička nosič nedotiahla, vznikol by medzi ňou a dieťaťom príliš voľný priestor a dieťatko by tak počas nosenia mohlo padať na jednu alebo na druhú stranu. Tým by sa narušilo aj celkové podsadenie v nosiči. Keď je dieťatko v ergonomickom nosiči uložené správne, je tesne pri svojej mamičke/oteckovi a v prípade, že si chce pospať, môže si pokojne oprieť hlavičku na hruď rodiča, ktorý ho nosí.


Klokanka je navrhnutá tak, že neumožňuje vyššie uvedenú blízkosť rodič a dieťaťa. Bábätko je v klokanke uložené veľmi nízko. Pri nosení v klokanke vzniká medzi mamičkou a dieťatkom zbytočne voľný priestor, dieťa si nemá ako oprieť hlavičku, a tak keď zaspí, hlávka mu nepríjemne ovísa, čím sa namáha aj krčná chrbtica.

4. Kontrola nad dieťaťom
Pre rodiča je výhodou, že ak sa rozhodne používať šatku na nosenie detí alebo ergonomický detský nosič, má svoje bábo neustále pod kontrolou a drobnohľadom a navyše cíti jeho dych a každý jeden pohyb, čo v kočiari alebo postieľke nie je celkom možné. Blízkosť, ktorú sme spomínali vyššie, je jedným z predpokladov toho, že mamička či otecko dokážu na svoje dieťatko neustále dozerať, a pritom sa venovať aj iným činnostiam. Toto je veľkou výhodou nosenia.


A čo klokanka? V nej je medzi rodičom a dieťaťom voľný priestor a keďže je klokanka až priveľmi vystužená, nie je možné, aby dostatočne obopínala telo dieťatka, a tak mu poskytovala maximálnu oporu. Dieťa je v klokanke uložené nízko a navyše má dostatočnú vôľu napríklad aj na to, aby sa otáčalo či prehýbalo, čo môže byť naozaj nebezpečné. Dieťatko totiž môže z nosiča vypadnúť. Ako spomína jedna mamička: "Mala som skutočne problém dohliadnuť na syna, aby mi z klokanky nevyskočil. Malý sa prehýbal dozadu do polohy "netopiera", mohol sa vykláňať do strán a ja som veru mala čo robiť, aby som ho udržala dnu. Klokanku som vyskúšala iba zo zvedavosti, aby som ju mohla porovnať s ergonomickým nosičom Lenka, ktorý mám doma. Toto všetko však môj dojem z klokanky ešte viac zhoršilo."

 5. Bezpečnosť
Keď nosíte v ergonomickom nosiči, je vaše dieťatko otočené tváričkou k vám, nôžky má naširoko, zaguľatený chrbátik a podopretú hlavičku. Ruky majú detičky vo vnútri nosiča a ukladajú si ich tak, ako im to vyhovuje, najčastejšie však takým spôsobom, akoby svojho rodiča objímali. Keď sú detičky väčšie, môžu mať rúčky aj von z nosiča. V každom prípade, pri nosení dieťaťa v ergonomickom nosiči dieťatko nemôže s nosičom manipulovať, pretože pracky či sťahovače sú z jeho dosahu, respektíve by nemalo silu popruhy sťahovať.


                           


V klokanke však dieťa môže bez problému chytať pracky, pretože tie sú v klokanke nevhodne umiestnené, ako možno vidieť na obrázku nižšie, a tak dieťa počas nosenia nemá ťažkosti s ich rozopnutím. Z tohto dôvodu je klokanka nebezpečným typom nosiacej pomôcky. Pracky na klokanke navyše neobsahujú bezpečnostnú poistku, brániacu náhodnému rozopnutiu, ktorá je štandardnou súčasťou každého ergonomického nosiča.

Klokanka znemožňuje pokojný spánok dieťaťa
Ergonomické nosiče si rodičia pochvaľujú nielen vďaka tomu, že im tieto nosiace pomôcky umožňujú mať dieťa nablízku a zároveň mať voľné ruky, ale aj vďaka tomu, že v šatkách a nosičoch dieťatko veľmi jednoducho zaspí a môže spať pokojne a tak dlho, ako potrebuje, s hlávkou spokojne uloženou na mamičkinej či oteckovej hrudi.

Klokanka dieťatku neumožňuje uložiť sa spokojne na spánok. Prečo? Dieťatko má v klokanke problém uložiť sa pohodlne a položiť si hlavičku na hruď rodiča. Je to z toho dôvodu, že je v klokanke vo visiacej polohe a nižšie než je odporúčaná výška, v ktorej má byť dieťa pri nosení uložené (v optimálnej výške má mamička jemným sklonením hlavy bez problémov pobozkať dieťatku hlavičku). Taktiež je na vine aj to, že v klokanke je medzi mamičkou a dieťaťom zbytočne voľný priestor. Netreba vysvetľovať, že keď sa dieťa snaží uložiť na spánok, ale nedarí sa u to, stane sa zlostným, nespokojným a plačlivým. V mnohých prípadoch dieťa po uložení z klokanky do ergonomického nosiča veľmi rýchlo zaspí, pretože práve v ergonomickom nosiči sa konečne môže usadiť pohodlne, oprieť si hlavičku o rodiča, cítiť jeho srdce, vnímať jeho blízkosť a vďaka tomu spokojne a nerušene odpočívať. Mamička sa v ergonomickom nosiči môže pozerať na svoje spiace klbko šťastia :-) V klokanke by takúto možnosť nemala.

Nosenie v ergonomických nosičoch a šatkách na nosenie detí je jedinou cestou, ktorá je správna a zdravá pre vaše dieťatko. Nad klokankou nerozmýšľajte. V ponuke je dnes predsa toľko typov ergonomických nosiacich pomôcok, že si určite vyberiete. Pýtate sa, ako si vybrať nosič? Poradíme vám v tomto článku.

Podobné články


Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Ergonomické nosiče Storchenwiege a Tula

Ergonomické nosiče Storchenwiege a Tula

V prvej časti nášho článku sme sa podrobnejšie venovali dvom veľmi známym ergonomickým nosičom, Manduce A Ergobaby. Dnes vám prinášame pokračovanie, kde si predstavíme opäť veľmi kvalitné a známe nosiče, Storchenwiege a Tulu.

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

V prvej časti našej série článkov o ergonomických nosičoch sme si hovorili o Manduce a Ergobaby, v druhej časti sme vám podrobnejšie popísali nosiče Storchenwiege a Tula. Do tretej časti sme vybrali dva ergonomické nosiče, ušité zo šatkoviny, a to Fidella

Ergonomický nosič typu mei-tai

Ergonomický nosič typu mei-tai

Prečítajte si náš článok o tradičnom type ázijského nosiča mei tai. Zistite, čím je nosič výnimočný a aké sú jeho hlavné pozitíva.

Ako sa správne starať o ergonomický nosič

Ako sa správne starať o ergonomický nosič

Keď do niečoho investujeme peniaze, snažíme sa, aby nám daná vec vydržala čo najdlhšie bez poškodení. Preto je dobré, ak si vždy pozorne prečítame návod na starostlivosť o konkrétny produkt. Podobne ako šatky, ktoré vyžadujú určitú špeciálnejšiu starostli

Ergonomické nosiče

Ergonomické nosiče

Aký nosič považujeme za ergonomický a aký nie? Pozrite si prehľad a typy nosičov, ktoré zaručujú zdravotne nezávadné nosenie pre nosenca i nosiaceho.

Nosiče pre deti

Nosiče pre deti

Pýtate sa, aký nosič je pre vaše bábätko najvhodnejší? Prečítajte si o jednotlivých typoch a zistite, aké majú vlastnosti. Pomôžeme vám správne sa rozhodnúť.

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

Pýtate sa, odkedy nosiť dieťa v nosiči? Chcete nosiť svoje bábätko hneď po narodení? Prečítajte si, čo všetko by mal nosič pre novorodenca spĺňať.

Klokanke sa vyhnite

Klokanke sa vyhnite

Rozdiely medzi klokankou a ergonomickým nosičom sú viditeľné na prvý pohľad. Prečítajte si, ako môže klokanka bábätku uškodiť.

Nosiče KiBi

Nosiče KiBi

Prepracovaný dizajn, funkčné prevedenie a jednoduchá manipulácia. Zistite viac o rastúcich českých nosičoch KiBi.

Tula Free to Grow

Tula Free to Grow

Ergonomický detský nosič Tula v originálnom prevedení, vďaka ktorému je vhodný na celé obdobie nosenia. Pestrý dizajn, jednoduchá manipulácia, kvalita a pohodlie.