Prečo sa muži obávajú šatkovania?

 

Na uliciach už nie je až tak zriedkavé vidieť nosiaceho tatinka s ergonomickým nosičom. Stále je ale veľmi málo mužov, ktorí by sa odhodlali šatkovať. Aj vás zaujíma prečo sa muži boja šatkovať viac ako ženy? Prečítajte si náš článok.

Je zaujímavé, že muži, ktorí často o sebe vyhlasujú akí sú zruční, sa obávajú svoje dieťa uviazať do šatky. Pritom správne viazanie chce len trošku cviku a zručnosti, nie je to naozaj nič zložité. Strach mužov z viazania šatiek teda pravdepodobne nebude spôsobený tým, že by sa obávali obtiažnosti. Najväčšiu rolu pri tom, či sa muž rozhodne uviazať svoje dieťa do šatky zohráva pravdepodobne schopnosť manipulovať s bábätkom bez strachu.

Pre ženy je omnoho jednoduchšie naučiť sa týmto zručnostiam, dieťatko vynosili, porodili a očakáva sa od nich, že zvládnu aj starostlivosť oň. Otcovia detí to majú zložitejšie, po narodení sa im môže zdať dieťatko príliš krehké a jemné, obávajú sa s ním manipulovať. Niektorí muži môžu mať dokonca problém držať novorodenca v náruči bez klasickej zavinovačky.

V prvom rade treba povedať, že ich strach a obavy sú prirodzené. Máloktorí samci v prírode preberajú starostlivosť o mláďatká, najmä z ríše cicavcov. My sme však našťastie už na takom stupni vývoja, kedy mnohí otcovia dokážu krásne napĺňať potreby svojich detí. Preto sa netreba nechať uchlácholiť svojim strachom, naopak, je potrebné ho čo najskôr prekonať.

Jedným z najlepších spôsobov je podporiť oteckov v rannom bondingu so svojimi novorodencami. Dieťatko sa často upokojí v prítomnosti svojho otca, ktorého hlas pozná už z bruška. Z mnohých skúseností je známe, že ak žena nemôže mať skorý kontakt koža na kožu po pôrode (napríklad kvôli komplikovanému cisárskemu rezu) je pre dieťatko veľmi prospešné ak ju nahradí práve tatinko. Takáto forma kontaktu môže každému mužovi veľmi pomôcť prekonať svoj strach a naplno sa zhostiť svojej úlohy otca.

Potom je už omnoho jednoduchšie presvedčiť manželov a partnerov, aby sa pokúsili šatkovať. Pokiaľ bude pre nich prirodzené nosenie dieťatka v náruči, je šatkovanie už len o krôčik vpred. Každá maminka iste súhlasí, že niet krajšieho pohľadu, ako keď dieťatko pokojne spinká na partnerovej hrudi, či už v šatke alebo nosiči.

Najčastejšie výhovorky

Aké sú najčastejšie argumenty našich „polovičiek“ proti šatkovaniu? Prečo sa ho muži toľko obávajú? Čo je ich najväčším strašiakom?

Myslím si, že ak budeme úplne úprimní, muži sa najviac stránia šatkovania preto, lebo si myslia že je to čisto ženská záležitosť. Kým nosič so svojími prackami, sponami a popruhmi na nich pôsobí viac technickejšie a mužnejšie, šatka ich zneisťuje. Nebudem v tom vyzerať zženštilo? Istotne to každému preblesklo aspoň nachvíľku v hlave... Milí oteckovia, ak je toto jedinou vašou prekážkou, prečo nechcete šatkovanie skúsiť, môžeme vás iba upokojiť. Väčšina žien prizná veľmi rada, že chlap, ktorý má v šatke dieťa, je jednoducho neodolateľný ;).

Druhou veľkou obavou chlapov je to, či si šatku uviažu naozaj správne. Kým nosič je jednoduchší, šatku musíte dobre uviazať, aby naozaj bola ergonomická a dieťatko vám v nej neviselo. Z vlastnej skúsenosti ale môžem povedať, že šatkovanie vyzerá omnoho zložitejšie, než naozaj je. Treba si to len pár krát skúsiť a na 3-4 krát už uviažete krásny úväz ;).

Niektorí muži sa môžu aj obávať, že svoje dieťatko v šatke pridusia. Tu len treba dať pozor na dodržanie zásad bezpečného nosenia detí a nemusíte sa ničoho obávať.

Šatkovanie v sebe skrýva veľmi veľa výhod, pohodlie dobre dotiahnutej šatky na nosenie detí je neoceniteľné, najmä pri dlhších prechádzkach. Aj rodinnému rozpočtu môže pomôcť, ak si s jednou šatkou vystačia obaja rodičia.

Dúfame, že náš článok povzbudil najmä mužov, aby to so šatkovaním predsa len skúsili. Nosením svojho dieťatka získate viac než len obdivné pohľady. Nosením sa môžete naučiť úžasnej, neverbálnej komunikácií. Taktiež získate voľné ruky, nosenie je praktické či už pre ženy alebo mužov.

Pokiaľ máte o nosení detí akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať. Môžete tak urobiť cez našu facebookovú stránku alebo kontaktný formulár na našom eshope.


Podobné články


Viem, že nosenie prospieva mne i dieťatku, prečo?

Viem, že nosenie prospieva mne i dieťatku, prečo?

Nosiace maminy a tatinov som si prvýkrat všimla už dávnejšie v zahraničí, ešte keď na Slovensku nosenie bábätiek moc populárne nebolo. Vtedy som si povedala,že keď ja budem mať dieťatko, tak určite ho budem nosiť na sebe.

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

Nosenie detí v zime

Nosenie detí v zime

Nosenie v zime vás môže postaviť pred radu otázok: nosiť dieťatko na bunde alebo pod bundou? Oplatí sa kúpiť bundu na nosenie? Koľko vrstiev by malo na sebe dieťatko mať? Nebude jednému z nás príliš teplo a druhému zima? V tomto článku sa vám pokúsime zhr

12 pokorených mýtov o nosení

12 pokorených mýtov o nosení

Toto sú frázy, ktorým pri nosení rozhodne neverte.

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Ako si vybrať správnu veľkosť šatky

Ako si vybrať správnu veľkosť šatky

Zorientujte sa v číslovaní veľkostí šatiek. Prečítajte si, pre koho je tá ktorá veľkosť vhodná.

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Starostlivosť o šatky na nosenie detí

Starostlivosť o šatky na nosenie detí

Pri správnej starostlivosti môžu byť šatky dlhodobo funkčné a bezpečné. Naučte sa, ako ich správne prať, sušiť a žehliť v závislosti od materiálu.

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.

Zásady bezpečného nosenia detí

Zásady bezpečného nosenia detí

Veľakrát ste už možno počuli rôzne poznámky od náhodných okoloidúcich, keď vás videli nosiť vaše dieťatko. Väčšinou sa ľudia desia, či môže bábätko v šatke alebo nosiči dobre dýchať. Ich obavy sú väčšinou úplne neopodstatnené, rodičia väčšinou sami dávajú