Rastúce nosiče
 

Nosiče sú veľmi obľúbenou pomôckou na nosenie detí, pretože manipulácia s nimi je naozaj veľmi jednoduchá. Mnohí ľudia volia radšej nosič ako šatku, pretože viazanie sa im zdá komplikované. I keď viazania šatiek sa vôbec netreba báť, pri výbere sa riaďte svojimi vlastnými preferenciami. Veď dieťatko budete nosiť vy, takže ak vám vyhovuje viac nosič, siahnite po ňom. Majte však na pamäti, že aj detský nosič je potrebné vyberať podľa veku a hmotnosti dieťatka. Kým niektoré nosiče sú vhodné pre detičky od narodenia, iné až od určitého veku. Existujú však aj nosiče, ktoré dokážete prispôsobovať presne na mieru dieťatka v každom štádiu jeho vývoja. Hovoríme im rastúce.

 

Čím je rastúci nosič iný?

Jednoducho povedané tým, že rastie spolu s dieťatkom. Rastúci nosič sa od ostatných „nerastúcich“ verzií odlišuje svojim prevedením, ktoré mu umožňuje prispôsobovať sa rastúcemu telu dieťatka. Nosič je možné nastavovať v jeho šírke i výške podľa potreby, čím sa docieli, že v každom štádiu vývoja dieťatka bude nosič podopierať dieťatko presne tak, ako má, teda bude spĺňať všetky požiadavky na správne ergonomické nosenie. Inými slovami, rastúci nosič viete dieťatku nastaviť tak, že mu bude vždy presne akurát.

Rastúci nosič Lenka

Rastúca verzia nosiča Lenka je dostupná v troch veľkostiach: veľkosť 1 je vhodná pre deti od cca 3 mesiacov až do 18 mesiacov, veľkosť 2 pre deti od 18 mesiacov do 3,5 roka. Najnovším modelom je ergo nosič Lenka 4ever, ktorý je spojením predchádzajúcich dvoch rastúcich verzií a je vhodný pre detičky od približne 3 mesiacov až do približne 3 rokov. Rastúca Lenka je dlhodobým kamarátom dieťatka, pretože rastie spolu s ním. Šírka chrbtovej opierky aj výška je nastaviteľná, nosič sa tak ideálne prispôsobuje telu dieťatka. Šírka nosiča Lenka rastúca 1 a Lenka rastúca 2 sa nastavuje v hornej časti bedrového pásu pomocou sťahovacieho mechanizmu na suchý zips. Nosič Lenka 4ever sa nastavuje pomocou sťahovacích šnúrok nad bedrovým pásom v prednej časti chrbtovej opierky. Šnúrky jednoducho zatiahnete, zauzlíte a je to :-) Nosič je možné nastaviť presne na mieru každého dieťatka v priebehu nosiaceho obdobia.


Ramenné popruhy sa vyrábajú klasické alebo široké pre ešte efektívnejšie rozloženie váhy. Na chrbte ich môžete prekrížiť. Ramenné popruhy sú polstrované, je možné ich na chrbte prekrížiť, ale aj nosiť zapnuté klasicky. Pri klasickom zapínaní na ramenné popruhy natiahnete pracku, ktorú si zapnete na chrbte medzi lopatkami, čím zaistíte popruhy proti padaniu. Pracka je súčasťou nosiča. Ramenné popruhy aj bedrový pás sa zapínajú na pracky. Samozrejmosťou sú poistky, ktoré bránia náhodnému rozopnutiu. Súčasťou nosiča je kapucňa pre dieťatko, ktorá poslúži proti vetru i slnku, alebo zrolovaná ako opierka hlavičky. Kapucňa je vybavená šnúrkami pre bezproblémovú manipuláciu aj v prípade nosenia na chrbte

Obrovskou výhodou každého nosiča Lenka je, že si ho môžete sami vyskladať presne podľa svojich predstáv. Sami uvediete, aké doplnky a iné komponenty či špecifikácie si na nosiči prajete mať. Nosič Lenka sa tak stáva nosičom úplne pre všetkých! Odpovede na akékoľvek otázky ohľadom nosičov a objednávok dostanete na stránke Be Lenka.sk a aj na facebooku.

    

Nosič Fidella Fusion

Fidella Fusion je nastaviteľný prackový nosič ušitý zo šatkoviny. Jeho najväčším plus je spôsob nastavovania šírky a výšky chrbtovej opierky, ktorú viete prispôsobiť presne na mieru, takže obopne celé telíčko dieťatka, čím ho udrží v správnej ergonomickej polohe. Na nastavovanie veľkosti slúžia integrované šnúrky, ktoré jednoduchým ťahaním/povoľovaním prispôsobíte, ako potrebujete. Potom ich len zaviažete na uzol, aby držali a veľkosť opierky je nastavená. Vďaka tomu sa nosič považuje za rastúci, pretože doslova rastie s vašim bábätkom. Šatkový nosič Fidella Fusion má mäkké polstrovanie bedrového pása aj ramenných popruhov, ktoré je možné zapnúť dvoma spôsobmi – klasicky (ako ruksak), alebo prekrížením na chrbte (je treba podotknúť, že vyhotovenie popruhov to síce umožňuje, avšak nosič nie je primárne určený na nosenie s prekríženými popruhmi). Zároveň môžete ramenné popruhy nastavovať aj podľa veľkosti dieťatka, pretože je možné zapnúť ich bližšie k bedrovému pásu (vhodné pre najmenšie deti), alebo ďalej (vhodné pre väčšie deti).

Nosič je vybavený kapucňou, ktorá dieťa ochráni pred vetrom, slnkom alebo dažďom, ale zároveň poslúži aj ako opierka hlavičky, keď dieťatko v nosiči zaspí. Stačí ju zrolovať a šnúrkami zaviazať k nosiču. Pre ešte lepšiu fixáciu hlavičky môžete do kapucne zrolovať aj látkovú plienočku, prípadne malý uteráčik. Nosič sa vyrába vo veľkosti Baby size  (3,5kg – 15 kg) a Toddler size (3 mesiace – 15 kg).

 

Rastúci nosič Fidella Fly Tai

Fidella Fly tai je nastaviteľný nosič typu mei tai, čo znamená, že jeho popruhy a bedrový pás sa viažu. Má mäkko polstrované ramenné popruhy a bedrový pás. Ramenné popruhy sa rozširujú, čo umožňuje veľmi pohodlné viazanie podobné šatkovým úväzom s roztiahnutými popruhmi. Váha dieťatka je tak oveľa lepšie rozložená. Kapucňa poslúži proti slnku, vetru, hluku a aj ako opierka hlavy, ak dieťatko v nosiči zaspí. Nosič Fly tai je nastaviteľný vo výške chrbtovej opierky a šírke medzi nožičkami, porastie tak s vaším dieťatkom. Vyrába sa v troch verziách, baby, new size a toddler. 

Rastúci nosič Tula Free to grow

Ide o rastúci nosič vyrobený z ľahkého a vzdušného keprového plátna. Môžete v ňom nosiť bábätko od narodenia bez použitia novorodeneckej vložky. Umožňuje to nastaviteľná výška a šírka chrbtovej opierky, ktorú je možné prispôsobiť presne na mieru detského telíčka. Šírka chrbtovej opierky sa nastavuje pomocou patentiek (kovových gombíkov) na vnútornej strane bedrového pásu. Nosič je nastaviteľný v troch pozíciách šírky a dvoch pozíciách dĺžky, čo umožňuje pohodlnú a bezpečnú polohu dieťaťa v každej fáze jeho vývoja. Odnímateľná kapucňa efektívne podopiera hlavičku počas spánku a chráni ju pred vetrom i slnkom. Praktickou je aj kapsa na bedrovom páse na odkladanie drobností.

   

 

Rastúci nosič LennyUp

LennyUp je rastúci nosič z dielne poľského výrobcu LennyLamb. Nosič  je vhodný pre dieťatko od narodenia (3,5 kg) až do hmotnosti 20 kg. LennyUp je vyrobený z dizajnovej šatky LennyLamb a vďaka svojmu sofistikovanému prevedeniu porastie spolu s vašim bábätkom.  Nosič je navrhnutý tak, že zaručuje bezpečnosť nosenia pre dieťatko v každom štádiu jeho vývoja. Šírka chrbtovej opierky medzi nožičkami bábätka sa nastavuje pomocou sťahovacieho mechanizmu na suchý zips, ktorý je umiestnený na vnútornej strane bedrového pásu. Ramenné popruhy a bedrový pás sú polstrované, vďaka čomu je nosenie pohodlné. Ramenné popruhy je možné zapnúť klasicky alebo prekrížené na chrbte. Súčasťou nosiča je odnímateľná kapucňa, ktorá efektívne dieťatko ochráni pred vetrom a slnkom, ale aj pred hlukom z diania navôkol, ak v nosiči zaspí. Veľmi praktickou je tiež kapsička umiestnená na vonkajšej strane bedrového pásu, do ktorej si môžete uložiť pár drobností. Nosič je možné nosiť vpredu na bruchu a od štvrtého mesiaca bábätka aj vzadu na chrbte.
 

Rastúci nosič Storchenwiege

Kvalitný nosič vyrobený v Nemecku je zhotovený zo šatky rovnakej značky Storchenwiege. Materiálom je 100% bavlna, šatka má výborné diagonálne pruženie. Nosič je vhodný aj pre novorodencov (bez novorodeneckej vložky) a dieťatko v ňom môžete nosiť od približne 3,5 kg až do 15 kg. Storchenwiege je unikátny tým, že predstavuje akýsi kompromis medzi šatkou a klasickým prackovým nosičom. Spája výhody oboch pomôcok na nosenie, pretože v páse sa zapína na pracku a ramenné popruhy sa viažu do kríža ako šatka, vďaka čomu sa váha dieťaťa optimálne rozloží. Nosenie je tak omnoho pohodlnejšie – pre bábätko i nosiaceho rodiča. Nosič je nastavovateľný medzi nožičkami dieťaťa a taktiež sa dá upraviť aj jeho dĺžka. Práve preto sa ideálne prispôsobuje rastúcemu dieťatku. Šírka nosiča sa nastavuje jednoduchým sťahovaním/povoľovaním popruhu v bedrovej časti. Nosič má polstrovaný bedrový pás aj ramenné popruhy. Jeho samozrejmou súčasťou je kapucňa, ktorú je možné zrolovať a zapnúť zipsom, aby neprekážala. Tým získame aj dobrú oporu hlavičky pre menšie dieťa. Nosič Storchenwiege je skvelou alternatívou pre nerozhodných alebo náročných rodičov, ktorí ocenia jeho praktickosť a nekompromisnú ergonomickosť.

           

 

Chcete si rastúci nosič vyskúšať? Využite služby našej požičovne.

 


Podobné články


Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

V prvej časti našej série článkov o ergonomických nosičoch sme si hovorili o Manduce a Ergobaby, v druhej časti sme vám podrobnejšie popísali nosiče Storchenwiege a Tula. Do tretej časti sme vybrali dva ergonomické nosiče, ušité zo šatkoviny, a to Fidella

Ergonomický nosič typu mei-tai

Ergonomický nosič typu mei-tai

Prečítajte si náš článok o tradičnom type ázijského nosiča mei tai. Zistite, čím je nosič výnimočný a aké sú jeho hlavné pozitíva.

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

Pýtate sa, odkedy nosiť dieťa v nosiči? Chcete nosiť svoje bábätko hneď po narodení? Prečítajte si, čo všetko by mal nosič pre novorodenca spĺňať.

Medzinárodný týždeň nosenia detí 2017 v obrazoch

Medzinárodný týždeň nosenia detí 2017 v obrazoch

Spradení v jedno - toto bolo heslo Medzinárodného týždňa nosenia detí 2017. Ako podujatie vyzeralo? Prelistujte si našu fotogalériu.

Lenka

Lenka

Najžiadanejší kvalitný šatkový nosič. A nielen to. Zistite, čo o svojich nosičoch a pripravovaných novinkách prezrádza ich autorka Lenka.

Tula Free to Grow

Tula Free to Grow

Ergonomický detský nosič Tula v originálnom prevedení, vďaka ktorému je vhodný na celé obdobie nosenia. Pestrý dizajn, jednoduchá manipulácia, kvalita a pohodlie.

Ergonomický nosič LennyUp

Ergonomický nosič LennyUp

Pohodlný nosič vyrobený zo šatiek na nosenie detí LennyLamb. Je plne nastaviteľný, vhodný od narodenia až do 20 kg.

Manduca alebo Lenka

Manduca alebo Lenka

Každá mamička chce vybrať správny ergonomický nosič pre svoje dieťatko. Porovnajte s nami vlastnosti najznámejších dvoch značiek – Manduca a Lenka.

Akú značku kojaceho oblečenia si vybrať?

Akú značku kojaceho oblečenia si vybrať?

Nielen pre bábätko, ale aj oblečenie pre mamičku je dôležité zahrnúť do predpôrodných príprav. Akú značku si vybrať?

LennyLamb šatky a ergonomické nosiče

LennyLamb šatky a ergonomické nosiče

LennyLamb je výrobca šatiek, ergo nosičov, oblečenia a doplnkov ako tašky či slintáčiky. Nádherný dizajn, pestrá ponuka produktov.

Barefoot topánky pre deti

Barefoot topánky pre deti

Najlepšia voľba pre zdravé nôžky vašich detí. Barefoot topánky podporujú prirodzený pohyb chodidiel bez obmedzení, akoby bolo dieťa bosé