Šatka alebo kočík?

 

Čo sa vám vybaví ako prvé pri pojme materstvo? Okrem cumlíkov, hračiek, postieľky, kojenia a prebdených nocí je takmer v každej druhej domácnosti skloňované aj slovo kočík. Tento vynález odnepamäti pomáha mamičkám pri starostlivosti o dieťatko, pretože vďaka nemu môžu vyjsť na čerstvý vzduch aj so svojim bábätkom. Na prechádzkach, v parku i v meste však vidíme aj mamičky z tej prvej skupiny domácností, ktoré kočík pred sebou netlačia. Ulicou kráčajú s bábätkom v šatke. Pozrime sa teda na výhody a nevýhody, ktoré vám pomôžu vyriešiť dilemu, či je lepšia šatka alebo kočík.

Bábo na štyroch kolesách

Kočík je v mnohých rodinách jednou z hlavných častí výbavy pri príchode nového človiečika do rodiny.  Dnes je na výber z množstva typov, veľkostí a aj tvarov. Spravidla býva prvým vozidlom dieťatka kočík s vaničkou. Ako dieťa rastie, postupne sa menia aj jeho požiadavky, ktorým treba kočík prispôsobovať. Preto rodičia uverejnia na internete inzerát "predám kočík" a na rade je výber nového, väčšieho a inak prispôsobeného. Najčastejšie sa prvý kočík mení na športový, prípadne jeho odľahčenú a jednoduchšiu verziu.

 

 

Kočík "tri v jednom"

Mamičky, ktoré si chcú uľahčiť behanie po obchodoch, sa často rozhodnú aj pre trojkombináciu a svojej ratolesti zaobstarajú hlboký kočík, športový kočík a autosedačku v jednom. Výhodou tejto "mašiny" je jednoduchá manipulácia, pretože stačí z auta vybrať dieťa v autosedačke a nasadiť ju na podvozok kočíka. Nevýhodou však je, že vám príliš dlho nevydrží, pretože bábätko rýchlo vyrastie. Väčšia autosedačka nemusí pasovať na podvozok kočíka, a tak s tým budete mať starosti navyše.
 

Čo si všímať

Pri kúpe kočíka sa musíte riadiť viacerými vecami, aby ste svoje rozhodnutie neskôr neoľutovali. Pri kočíkovaní sa budete striedať a každému vyhovuje iná výška, preto by rúčka mala byť nastaviteľná. Všímajte si aj kolieska kočíka, môžu byť fixné alebo rotačné. Ich výber nie je iba vecou vkusu, dôležitejšia je ich funkcia. Potrebujete preto vedieť, na akom teréne sa budete s kočíkom najčastejšie pohybovať. Na prechádzke po upravenom chodníku a bezbariérovom priestore postačia fixné kolieska. S tými rotačnými je pohyb jednoduchší a dajú sa zablokovať, ak to bude potrebné. Existujú tiež nafukovacie kolieska, ktoré idú ruka v ruke s odpružením kočíka. Avšak podobne ako v prípade bicykla môžete dostať defekt.  V neposlednom rade je dôležité myslieť aj na brzdu, ktorou kočík zaistíte proti neželanému pohybu. Brzda býva centrálna, na ktorú stačí stúpiť nohou, menšie brzdy sú umiestnené aj na predných kolesách. Technických parametrov, na ktoré treba myslieť, je v prípade kočíka teda pomerne dosť.

 

Kočíkovacie trampoty

A teraz sa pozrime na to, čo všetko kočíkovanie prináša. Lepšie povedané, prenáša. Kočík totiž budete musieť často aj prenášať, či sa vám to páči, alebo nie. Ak nemáte auto, cestovaniu autobusom, trolejbusom, električkou, prípadne vlakom sa nevyhnete, pokiaľ budete chcieť (alebo musieť) vyraziť na vzdialenejšie miesto, akým je často aj centrum mesta v prípade, že bývate na okrajovom sídlisku, alebo v inej mestskej časti. Naložiť kočík do dopravného prostriedku a potom ho vyniesť von nie je vždy jednoduché, najmä ak ste útlejšej postavy a máte väčší kočík. Preto je veľmi dôležité už pri kúpe brať do úvahy vaše telesné predispozície a fyzické zdatnosti. Kočíky nemajú iba rozličné dizajny, ale aj veľkosti a hmotnosti. Nie vždy bude nablízku svalnatý chlapík, ktorý by vám s kočíkom za jeden úsmev pomohol :-)

Ďalším prípadom je bývanie v paneláku. Veľkosť kočíka by ste mali vyberať aj podľa toho, aký veľký je výťah vo vašej bytovke. Aby sa nestalo, že sa doň nezmestíte (myslite na to, že okrem vás, bábätka a kočíku často pôjdu výťahom aj plné nákupné tašky, prípadne váš zvierací člen rodiny). Navyše, ak bývate v paneláku, kde výťah vôbec nie je (žiaľ, aj také existujú a tí, čo ich projektovali, očividne nikdy nemali deti!) budete sa musieť s kočíkom trepať po schodoch. A to predsa nechce nikto.

 

Výlety v prírode tiež nie sú s kočíkom práve najlepším nápadom. Na koreňoch stromov v lese sa ľahko potkne ľudská noha, nieto ešte koleso kočíka. Kočík vás teda môže značne obmedziť v možnostiach trávenia vonkajších voľnočasových aktivít s vašim drobcom.


Šatka
Popri kočíkoch sa históriou ľudstva nesú aj šatky, hoci ich používanie v dnešnej dobe nie je všade až také rozšírené. Šatkovanie však máme v krvi, naši predkovia odjakživa nosili svoje detičky na polia, keď museli pracovať. Šatky, ktoré sa vtedy používali, boli iné, ako tie, aké poznáme dnes. Kedysi sa na nosenie využívali plachty, dnešná ponuka šatiek a technológia ich výroby sa posunula míľovými krokmi vpred. Nosenie detí je vhodné už od ich narodenia, a to v každom ročnom období. Nosenie je zároveň jednou z metód kontaktného rodičovstva, ktorá rodičom aj bábätku prináša celú škálu výhod - od vytvorenia silnej citovej väzby, cez budovanie blízkosti, až po detailné vzájomné spoznanie sa a vytvorenie krásneho vzťahu. Nosené deti sú zároveň pokojnejšie, menej plačú a ich psychický i fyzický vývoj je lepší.
 

Výber šatky podľa materiálu
Pri výbere vhodnej pomôcky na nosenie treba tiež zohľadňovať viaceré kritériá, podobne ako pri výbere kočíka. Nie je šatka ako šatka. Technických parametrov je v tomto prípade, našťastie, omnoho menej. Nemusíte sa zapodievať kolieskami, brzdou či nastavovaním rúčky a odpadajú aj nočné mory s náročným vynášaním po schodoch. Pri výbere šatky sa zohľadňuje vek dieťatka, jeho hmotnosť, ako aj konfekčná veľkosť nosiaceho človeka, z čoho následne vychádza výber ideálneho materiálu. Tkanie šatky sa začína voľbou priadzí, ktoré musia byť dostatočne pevné a kvalitné. Overenou klasikou a najčastejším materiálom na výrobu šatiek je bavlna, používajú sa aj prímesy ako ľan, konope, hodváb, vlna či bambus. Každá z prímesí má špecifické vlastnosti, prímes sa vyberá podľa funkčnosti, nosnosti, ale aj schopnosti termoregulácie. Pri výbere vhodnej šatky je práve vďaka tomuto unikátnemu zloženiu možné nosiť dieťa celoročne - v lete i v zime.

 


Najväčšou výhodou je sloboda

Šatky sú čoraz populárnejšie a dôvodov, prečo mamičky odkladajú kočíky, je mnoho. Azda najčastejším z nich je praktickosť nosenia v zmysle voľnosti. So šatkou má rodič voľné ruky, čo mu umožňuje vykonávať popri nosení aj iné činnosti. Môžete variť, upratovať, jesť, čítať si, prechádzať sa, nakupovať i vybavovať veci na úradoch, takže v konečnom dôsledku vám nosenie prinesie aj časovú úsporu. Bábätko v šatke je v bezprostrednej blízkosti svojej mamičky alebo otecka, preto sú nosené deti zároveň omnoho pokojnejšie a spokojnejšie.

Sloboda sa premieta aj do možnosti vziať si dieťa v šatke so sebou kdekoľvek, aj na neprístupné miesta. Rodičia často chodia "ošatkovaní" do prírody na výlety, dokonca aj na náročnejšiu túru. S kočiarom by to bolo nemysliteľné. Okrem toho odpadá aj náročnosť skladovania. Aj keď niektoré typy kočíkov je možné zložiť tak, že nezaberú veľa miesta, predsa len má šatka v tomto smere vždy navrch.
 

Na celé nosiace obdobie
Výhodou používania šatky je okrem vyššie uvedeného aj to, že vo väčšine prípadov v jednej šatke môžete nosiť dieťa počas celého nosiaceho obdobia. Šatky sa vyrábajú vo viacerých veľkostiach a dĺžkach, prispôsobiť si ich môžete presne na mieru vášho tela a tela vášho bábätka. Ako drobec rastie, šatku jednoducho povolíte a naďalej ju môžete používať. Vybrať si šatku je teda popri iných benefitoch aj rozumným ekonomickým riešením.


Achillova päta šatiek

Hovorí sa, že všetko má svoje pre a proti, a preto aj používanie šatiek zahŕňa oblasti, ktoré nie sú práve najideálnejšie. Nevýhodou nosenia dieťaťa v šatke je oproti kočíkovaniu vyššia fyzická náročnosť, keďže k vašej hmotnosti sa pridá aj hmotnosť dieťaťa, čo zaťažuje svaly a kĺby. Negatívom môže byť aj potreba zvýšenej miery starostlivosti. O šatku sa musíte správne starať, veď v nej nosíte to najcennejšie, čo máte - vlastné dieťa. Preto nosenie vyžaduje, aby ste mali dostatok vedomostí o tom, čo je správne, čo je vhodné, v akej polohe nosiť a čo, naopak, vôbec nerobiť. Dôležité je naučiť sa, ako si šatku uviazať. Rodičov teda môže na prvý pohľad od šatiek odradiť práve to, že sa v tejto oblasti musia aj vzdelať, aby mali potrebné informácie, a tak mohli premeniť nosenie na zážitok. Strach z nosenia však rozhodne treba hodiť za hlavu.


Koľko spôsobov viazania ovládaš, toľkokrát si šatku zamiluješ
Nosenie dieťatka v šatke je nielen úžasne praktické, ale zároveň ide aj o veľmi zaujímavý a pestrý spôsob trávenia času vo vzájomnej blízkosti bábätka a rodiča. Šatku je možné uviazať na mnoho spôsobov. Najlepšie je vyskúšať si sám/sama na sebe viacero úväzov a zistiť, čo vám najviac vyhovuje. Obľúbeným úväzom je kríž, kríž s kapsou na chrbte alebo kolíska. Návody, ako správne viazať šatku, nájdete tu.

Podobné články


Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Rastúce nosiče

Rastúce nosiče

Hľadáte nosič na celé nosiace obdobie? Pozrite si prehľad nosičov, ktoré porastú spolu s vašim bábätkom.

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

Pokiaľ nás nosenie sprevádza pravidelne každý deň, určite si časom vytvoríme nejaké vlastné „zlozvyky“ alebo zvláštnosti. Krásne to v jednom anglickom článku napísala maminka Sabrina J.S. Bolo to také milé a inšpirujúce čítanie, že sme sa rozhodli prinies

5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

Prevažná väčšina nosiacich rodičov je síce nežného pohlavia, ale aj u mužov si nosenie získava priazeň! Oteckovia majú rôzne dôvody prečo radi nosia. Môžete si o nich prečítať v tomto článku.

Nosenie detí v zime

Nosenie detí v zime

Nosenie v zime vás môže postaviť pred radu otázok: nosiť dieťatko na bunde alebo pod bundou? Oplatí sa kúpiť bundu na nosenie? Koľko vrstiev by malo na sebe dieťatko mať? Nebude jednému z nás príliš teplo a druhému zima? V tomto článku sa vám pokúsime zhr

12 pokorených mýtov o nosení

12 pokorených mýtov o nosení

Toto sú frázy, ktorým pri nosení rozhodne neverte.

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.