Je lepší nosič alebo šatka?

Dilema, ktorú riešite väčšinou na začiatku. Rozhodnete sa, že dáte noseniu šancu a príde logická otázka, čo kúpiť, šatku alebo nosič? Odpovedať si budete musieť bohužiaľ sami, my sa vám ale v tomto článku pokúsime objektívne zhodnotiť výhody aj nevýhody oboch a uľahčiť vám tak rozhodovanie.

Babyšatka, jej výhody a nevýhody

Šatka na nosenie detí, alebo babyšatka, je univerzálnym pomocníkom žien po celom svete už mnoho rokov. Rozhodne sa nejedná o žiaden novodobý výmysel, je vcelku jednoduché nájsť fotky nosiacich matiek z mnohých kultúr. Aj na našom území má nosenie v šatkách korene a patrí k našej folklórnej tradícií.

Na nosenie novorodenca sa hodí šatka najlepšie, hlavne ak ide o maličké, či nedonosené dieťatko. Pri dobrom viazaní si ju vieme krásne prispôsobiť telíčku novorodenca a zaistiť tak bezpečné nosenie. Rovnako nemusíme príliš riešiť, či nám z nej dieťa nevyrástlo. Vieme s ňou uviazať veľa rôznych úväzov a tak ju môžeme variabilne prispôsobovať potrebám rastúceho bábätka. Pri nosení na chrbte je šatka obzvlášť výhodná v tom, že vďaka správnej technike viazania vieme dostať nosenca na chrbte dosť vysoko, aby nám pohodlne pozeral ponad plece. Pri väčšine nosičov je toto komplikované. 

Medzi nevýhody môžeme zaradiť jej dĺžku, neskúseným rodičom sa môžu jej cípy pliesť popod nohy a sťažovať celý proces viazania. Rovnako je zložitejšie jej viazanie v teréne alebo na parkovisku. Správny úväz chce zo začiatku tréning a vyžaduje dlhší čas, dôsledné doťahovanie. Na toto niekto nemusí mať trpezlivosť.

Na trhu je veľmi veľké množstvo šatiek, nových aj používaných, s prímesami či bez nich. V našom článku si môžete prečítať viac o ich rozdeľovaní.


Nosič, jeho výhody a nevýhody

Nosič väčšinou osloví hlavne praktických rodičov, ktorým sa nechce trápiť s úväzmi šatky. Chcú niečo rýchle a pohodlné. Nosič tieto kritéria spĺňa, jeho prackové zapínanie, prípadne viazanie popruhov, je naozaj časovo nenáročné. Po prvom nastavení rozmerov, tak aby sedeli dieťatku aj nosiacemu je jeho nasadenie záležitosťou pár sekúnd. Hodí sa hlavne vedy, ak je náš potomok netrpezlivejší a viazanie do šatky je preňho zdĺhavé. Treba si ale samozrejme vybrať správny nosič, aby nebol bábätku malý ani veľký.

Medzi nevýhody nosiča patrí hlavne to, že konkrétny typ nemusí sadnúť každému rovnako, to čo bude jeden rodič ospevovať, to môže druhému prekážať. Je preto úplne ideálne, ak máme možnosť nosič pred kúpou skúsiť. Ďalšou nevýhodou je, že máloktorý nosič je naozaj vhodný pre novorodenca, skôr sa odporúčajú až od 3 mesiaca. Niekedy sa ale ani nenazdáme a dieťa z nosiča vyrastie. Ako to spoznať? Jednoducho, látka nosiča už nesiaha od kolienka ku kolienku. Vtedy treba nosič vymeniť za väčší model. Niektoré značky, napríklad Fidella, preto vyrábajú tzv. rastúce nosiče, ktoré sa dajú nastaviť v šírke sedu a výške opierky chrbta.

Viac o rozdelení nosičov a správnom výbere si môžete prečítať v tomto článku.

Hovorí sa, sto ľudí, sto chutí. Nič iné ani nevystihuje lepšie túto problematiku. Je veľa rodičov, čo nedajú dopustiť na šatku, alebo takých, čo mali iba nosiče a sú úplne spokojní. Ideálne je mať možnosť skúsiť si viazanie šatky a zapínanie, či uväzovanie nosiča na vlastnej koži. Skúste sa poinformovať, či sa vo vašom okolí nerobia podporné skupiny nosenia alebo kontaktujte poradkyňu. Prípadne si skúste prejsť a preštudovať edukačné videá, nájdete tam viazanie šatky ale aj návod na obsluhu nosiča. Možno vám práve tie pomôžu v rozhodovaní.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, alebo by ste potrebovali poradiť s výberom šatky či nosiča, neváhajte nás kontaktovať na našej mailovej adrese info@klbkostastia.sk alebo facebookovej stránke.


Podobné články


Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.

Ergonomické nosiče Storchenwiege a Tula

Ergonomické nosiče Storchenwiege a Tula

V prvej časti nášho článku sme sa podrobnejšie venovali dvom veľmi známym ergonomickým nosičom, Manduce A Ergobaby. Dnes vám prinášame pokračovanie, kde si predstavíme opäť veľmi kvalitné a známe nosiče, Storchenwiege a Tulu.

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

V prvej časti našej série článkov o ergonomických nosičoch sme si hovorili o Manduce a Ergobaby, v druhej časti sme vám podrobnejšie popísali nosiče Storchenwiege a Tula. Do tretej časti sme vybrali dva ergonomické nosiče, ušité zo šatkoviny, a to Fidella

Ergonomický nosič typu mei-tai

Ergonomický nosič typu mei-tai

Prečítajte si náš článok o tradičnom type ázijského nosiča mei tai. Zistite, čím je nosič výnimočný a aké sú jeho hlavné pozitíva.

Ako sa správne starať o ergonomický nosič

Ako sa správne starať o ergonomický nosič

Keď do niečoho investujeme peniaze, snažíme sa, aby nám daná vec vydržala čo najdlhšie bez poškodení. Preto je dobré, ak si vždy pozorne prečítame návod na starostlivosť o konkrétny produkt. Podobne ako šatky, ktoré vyžadujú určitú špeciálnejšiu starostli

Ergonomické nosiče

Ergonomické nosiče

Aký nosič považujeme za ergonomický a aký nie? Pozrite si prehľad a typy nosičov, ktoré zaručujú zdravotne nezávadné nosenie pre nosenca i nosiaceho.

So šatkou na svadbe aj ako nevesta

So šatkou na svadbe aj ako nevesta

Ísť na svadbu kamarátke, alebo radšej zostať doma s malým? Riešiť túto dilemu sa už nenosí. Presvedčte sa, že šatky sú zároveň skvelými svadobnými doplnkami, a to aj v prípade, že ide o vašu vlastnú svadbu.

Nosiče pre deti

Nosiče pre deti

Pýtate sa, aký nosič je pre vaše bábätko najvhodnejší? Prečítajte si o jednotlivých typoch a zistite, aké majú vlastnosti. Pomôžeme vám správne sa rozhodnúť.