Každá krajina má svoju históriu, tradície, a kultúrne zvyky. Rovnako to platí pre šatky, v ktorých mamičky nosia svojich potomkov. Šatky a doplnky ktoré sa používajú v jednotlivých krajinách sú prispôsobené podnebiu a tradíciam. Majú však rovnaký zámer.  Nadviazať bližší kontakt s dieťaťom. O tom aké ďalšie výhody prináša nosenie nájdete v článku 10 najväčších výhod nosenia. 
 
Mexiko - Rebozo ( Chal ) 
satka-rebozo-mexiko-satkovanie

 

Pre mexiko je charakteristická šatka s názvom Rebozo. Je to dlhý plochý odev, ktorý v Mexiku nosia prevažne ženy. V mexiku plní táto šatka viacero funkcií. Okrem nosenia detí sa využíva aj ako bežný doplnok oblečenia, prepravu tovaru a jedla. Tradičné šatky sú ručne tkané z bavlny, vlny a hodvábu. Rebozo je považované za súčasť mexickej kultúry, a takmer všetky mexické ženy vlastnia aspoň jednu šatku. Napriek tomu, že je rebozo šatka charakteristická najmä pre Mexiko, vyrába sa aj v Španielsku a Portugalsku. Priemerný čas na výrobu je 30 až 60 dní. Výrobný proces môže zahŕňať až 200 rôznych krokov, ktorých počet závisí od dizajnovej náročnosti.

Názov rebozo pochádza zo španielčiny, od slovesa ktoré v preklade znamená zakryť ( obaliť sa ). História tohto odevu nie je jednoznačná, ale prvý písomný záznam je z roku 1572.

 

Peru - Manta 

 

Šatka s názvom Manta sa nosí cez obe ramená, ako kapucna. V peru nie sú šatky nič výnimočné, a pre domácich je to bežná prax. Peruánci nevyužívajú šatky iba na nosenie detí, ale aj na nosenie jedla, zeleniny a rôznych potravín.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
Aliaška a Kanada - Amauti 
 
Pre chladné krajiny akými sú Aliaška a Kanada je pre nosenie charakteristická bunda Amauti, ktorá je výnimočná svojou tepelnou izoláciou. Dokáže tak ochrániť dieťa na tele matky aj pri mínusových teplotách. V tejto teplej polárnej bunde nosia matky svoje ratolesti na chrbteKedysi bola táto pomôcka na nosenie detí vyrábana najmä z kože tuleňov, ktorá je veľmi odolná voči vetru.
 
 
Papua Nová Guinea - Bilum 
 
Bilum je ručne vyrábané vrecko, ktoré vzniká háčkovaním, prípadne preplietaním látok jednu cez druhú. Zaujímave je najmä to, že v minulosti sa šatky, alebo skôr sieťky vyrábali z rastlinných materiálov ( napríklad liany ). Dnes sa na výrobu používajú už iba klasické látkové šnúrky.
 
 
Indonézia - Selendang 
 
Šatka Selendang sa v indonézií využíva podobne ako Manta v Peru. Šatky v tejto oblasti nenosia len ženy, ale aj muži. Rovnako tak sa využívajú na prenášanie rôznorodého tovaru, náradia a materiálu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Afrika - Khanga 
 
Khanga je kratky kus látky uviazaný okolo trupu, takže dieta sedí veľmi nízko na chrbte. Táto šatka môže pôsobit nebezpečne, avšak africké ženy nosia svoje deti v týchto šatkách už po stáročia.
 
 
Každá kultúra preferuje iný spôsob nosenia.  Ak svojmu dieťaťu chcete dopriať bezpečie a pohodlie, nechajte sa inšpirovať našimi šatkami a nosičmi. Odporúčame navštíviť aj sekciu nosičské oblečenie.

Podobné články


Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Ako si vybrať správnu veľkosť šatky

Ako si vybrať správnu veľkosť šatky

Zorientujte sa v číslovaní veľkostí šatiek. Prečítajte si, pre koho je tá ktorá veľkosť vhodná.

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Starostlivosť o šatky na nosenie detí

Starostlivosť o šatky na nosenie detí

Pri správnej starostlivosti môžu byť šatky dlhodobo funkčné a bezpečné. Naučte sa, ako ich správne prať, sušiť a žehliť v závislosti od materiálu.

Aká je to šatka na celé nosiace obdobie?

Aká je to šatka na celé nosiace obdobie?

Šatkou na celé nosiace obdobie nazývame takú šatku, ktorá je dostatočne nosná aj pre ťažšie deti, ale zároveň je do nej možné viazať už aj novorodenca. Kto sa v šatkách vyzná vie, že naraziť na naozaj dobrú šatku na celé nosiace obdobie môže byť niekedy z

Kto

Kto "vynašiel" šatku na nosenie detí?

Pre mnoho kultúr a domorodých komunít je nosenie detí bežná prax a súčast života už viac než tisíc rokov. Na nosenie sa využívali rôzne obrusy, šály, plachty, prestieradlá a šatky.

So šatkou na svadbe aj ako nevesta

So šatkou na svadbe aj ako nevesta

Ísť na svadbu kamarátke, alebo radšej zostať doma s malým? Riešiť túto dilemu sa už nenosí. Presvedčte sa, že šatky sú zároveň skvelými svadobnými doplnkami, a to aj v prípade, že ide o vašu vlastnú svadbu.

Zanášanie novej šatky na nosenie detí

Zanášanie novej šatky na nosenie detí

Prekvapila vás po kúpe šatky jej tvrdosť? Neľakajte sa. Mnoho šatiek na nosenie je potrebné istý čas zanášať, kým sa poddajú. Prezradíme vám, ako na to.

Šatky LennyLamb

Šatky LennyLamb

Kvalitná šatka s výbornou nosnosťou a prekrásnym dizajnom, ktorú uviažete na množstvo spôsobov. Spoznajte vlastnosti šatky Lenny Lamb.

Šatky Diva Milano

Šatky Diva Milano

Nosnosť, jemnosť, kvalita a nádherné luxusné motívy. Zistite viac o šatkách Diva Milano.

Nosiče a šatky Rischino

Nosiče a šatky Rischino

Sú krásne, pohodlné, vhodné od narodenia a navyše naše slovenské. Spoznajte bližšie nosiče a šatky výrobcu Rischino.

Šatky Little Frog

Šatky Little Frog

Sú krásne, majú veselé motívy, hravé farby a skvelé ceny. Spoznajte bližšie šatky Little Frog.