Šatky vhodné na leto

So zvyšujúcimi sa teplotami za oknami narastajú aj obavy mnohých mamičiek, týkajúce sa šatkovania. Je nosenie v šatke počas letných horúčav vôbec správnym rozhodnutím? Ako nosiť dieťa v šatke, aby mu nebolo veľmi horúco? A aká šatka je vhodná na nosenie v lete? Aj na tieto otázky zodpovieme v tomto našom článku.

V prvom rade je dôležité povedať, že šatka na nosenie detí je v podstate ďalšou vrstvou, ktorú okrem oblečenia má dieťatko aj mamička na sebe, preto vyhnúť sa spoteniu, keď je vonku veľmi teplo, nie je úplne možné. Tiež je dobré uvedomiť si, že pot ako taký nie je zlý, je to prirodzená reakcia tela, ktorou sa telo samo ochladzuje. Každému nosiacemu rodičovi odporúčame nosiť so sebou náhradné tričko pre seba a aj náhradné oblečenie pre bábätko, do ktorého sa budú môcť obaja prezliecť v prípade spotenia. Aj keď, ako sme uviedli vyššie, pri teplote 35°C sa spoteniu nevyhnete, predsa len si nosenie v lete môžete uľahčiť výberom správnej šatky na nosenie detí.

 

Aká šatka je vhodná na leto
Pri výbere šatky na nosenie detí v lete sa treba zamerať na viacero dôležitých vecí, od ktorých sa potom pri výbere odrazíte. Patrí medzi ne vek noseného dieťaťa, gramáž šatky, prímesové materiály a ich vlastnosti, z ktorých následne vyplýva skutočnosť, či je šatka vhodná pre dieťatko, alebo si treba radšej vybrať inú. Nemenej dôležitú úlohu zohráva pri výbere dizajn šatky, veď každému sa páči niečo iné. Práve preto v našej ponuke nájdete široký výber šatiek na nosenie detí všetkých populárnych značiek v rozličných farebných kombináciách a s rozličnými vzormi, aby si každý našiel tú svoju šatku. Poďme sa teda pozrieť na výber šatky podľa veku dieťaťa.

Šatka na leto pre novorodenca
Na nosenie úplného novorodenca je najideálnejšou nosiacou pomôckou práve šatka. Pri jej viazaní si novorodenca môže mamička dotiahnuť veľmi presne a na mieru práve tak, ako to veľkosť telíčka novorodeniatka vyžaduje. Ergonomické nosiče sú, samozrejme, dostupné aj pre novorodencov, avšak nikdy sa stopercentne nepripodobnia šatke na nosenie detí, tá je na nosenie novorodenca skrátka nenahraditeľná :-) V šatke mamičky môžu nosiť aj predčasne narodené detičky. Na nosenie novorodenca odporúčame šatku utkanú zo 100% organickej bavlny. Pokožka malého dieťatka je veľmi citlivá a bavlna je známa tým, že je pohodlná a veľmi vhodná a šetrná k detskej a citlivej pokožke. Hoci má bavlna tendenciu zahrievať, mamičky si na leto môžu vybrať tenkú šatku, teda šatku s nižšou gramážou. Pre novorodencov je najlepšia gramáž do 220 - 230 g/m2. S takouto šatkou sa zároveň veľmi dobre manipuluje, pretože nie je hrubá, a tak je takáto šatka vhodná aj pre mamičky, ktoré ešte s nosením nemajú veľa skúseností (ide prevažne o mamičky s prvým dieťatkom, ktoré teda ešte doposiaľ nemali koho nosiť :-) ) Veľmi dobrými šatkami pre novorodencov sú šatky Lenka, šatky Fidella, šatky Diva Milano - tieto uvedené sú mäkkučké od novoty a pre novorodencov ich netreba nijako zanášať. Šatky Lenka sú vhodné nielen pre novorodencov, ale aj na celé obdobie nosenia.
Bavlna je teda pre novorodenca najvhodnejšia. Na leto je však dobrým riešením aj prímes bambusu, ktorá je vzdušná, ľahká a odvádza vlhkosť.  Bambus však nie je veľmi nosný, preto je ideálny práve pre novorodencov a menšie detičky, ale na nosenie ťažších detí si treba vybrať  inú funkčnú prímes. To, že pre novorodenca je najvhodnejšia bavlna, neznamená, že šatky na nosenie detí s prímesami sú absolútne nevhodné. Ak sa mamička rozhodne pre prímesovú šatku, aj v nej môže svoje novonarodené dieťa nosiť. Treba však mať napamäti, že prímesové šatky sú určené skôr pre skúsené "viazačky", teda pre mamičky, ktoré už majú s viazaním šatiek mnoho skúseností. Prítomnosť prímesí totiž môže spôsobovať, že sa so šatkou náročnejšie manipuluje.

Šatka na leto pre väčšie dieťa
Pre väčšie detičky je na nosenie v lete dobré zvoliť si šatky, ktoré okrem bavlny obsahujú aj iný funkčný materiál. Tento materiál označujeme ako prímes. V oblasti šatkovania sú prímesi veľmi obľúbené, a to pre ich funkčnosť a jedinečné vlastnosti. Každá jedna prímes je nosnejšia ako bavlna, čo je jednou z výhod prímesových šatiek. Okrem zvyšovania nosnosti však vystupujú do popredia konkrétne vlastnosti danej prímesi, ako napríklad vzdušnosť, termoregulácia, odvádzanie vlhkosti či antibakteriálne schopnosti. Najčastejšími prímesami šatiek na leto sú ľan, konope, bambus, tencel a repreve. Popri nich mamičky rady siahajú aj po vlne, hoci sa môže zdať, že na leto to nie je dobrý výber. Pozrime sa na vlastnosti jednotlivých prímesí v šatkách na nosenie detí.

Ľanová šatka na nosenie detí
Prírodný materiál ľan je veľmi obľúbenou prímesou v šatkách na nosenie detí. Ľanové šatky sú na dotyk tvrdšie a od novoty sú pevnejšie. Pred použitím je potrebné zanosiť ich, aby sa poddali a aby zmäkli. Ľan má veľmi dobré termoregulačné schopnosti, ktoré počas leta určite ocení nejedna mamička, pretože ju aj dieťatko bude ľan ochladzovať. Aby však ľanové vlákna nestratili svoju funkciu a aby teda poslúžili čo najdlhšie, je dôležité pravidelne a často šatku žehliť a ak ju dlhšie nepoužívate, často ju preskladajte, aby sa vlákna nezačali lámať a aby nevytvárali sklady. Množstvo výborných ľanových  babyšatiek má k dispozícii výrobca Nona, Yaro či Little Frog.


Konopná šatka na nosenie detí
Opäť ide o funkčnú prímes s výbornými termoregulačnými vlastnosťami. Konope v zime zohrieva a v teplých letných mesiacoch nosiacu mamičku s dieťatkom chladí. S ľanom má konope spoločné aj to, že vyžaduje častejšie žehlenie. Po každom naviazaní treba konopnú šatku rukami uhladiť a poskladať, aby ste zabránili tvorbe nežiaducich skladov.

Šatka na nosenie detí s pímesou tencel
 Ak mamička hľadá nenáročnú a pritom dobrú funkčnú prímes na leto, tencel je správnou voľbou. Tencel je prírodným materiálom, ktorý má veľmi dobré funkčné vlastnosti na nosenie v lete. Šatka na nosenie detí s tencelom je nenáročná na údržbu, nezvykne sa vôbec krčiť, rýchlo po opratí vyschne a navyše je na dotyk jemná a príjemná.


Šatka na nosenie detí s pímesou repreve 
Prímes repreve je takmer úplne podobná vlastnostiam prímesi tencel s tým rozdielom, že kým tencel je prírodným materiálom, repreve je umelé vlákno, ktoré sa vyrába z recyklovaných materiálov. Repreve zvyšuje nosnosť šatky, postará sa o vzdušnosť počas nosenia, šatka s repreve je pohodlná a veľmi obľúbená medzi mamičkami.

Vlnená šatka na nosenie detí
Mnohým sa môže zdať, že vlna na leto nie je vôbec vhodná, ale netreba hneď dať na prvý dojem. V prípade vlny ako prímesového materiálu v šatke na nosenie detí určite stojí za zmienku jej antibakteriálny účinok. Vlna taktiež veľmi dobre odvádza vlhkosť z tela. Samozrejme, na nosenie v lete si treba vyberať vlnenú šatku, ktorá nie je veľmi hrubá, a teda sa treba pri výbere zamerať na nižšiu gramáž.


Hodvábna šatka na nosenie detí
Na dotyk jemná, hladká a chladivá - taká je hodvábna šatka na nosenie detí. Hodváb je veľmi dobrou funkčnou prímesou. Je nosný a príjemný, v letných horúčavách bude veľmi dobre chladiť. Je preto ideálnou prímesou na nosenie dieťaťa v lete. Keďže je hodvábna šatka hladká, pri viazaní a doťahovaní má tendenciu kĺzať, a preto je hodvábna šatka vhodná skôr pre mamičky, ktoré už nejaké to viazanie majú za sebou, začiatočníčkam by mohla spôsobovať mierne komplikácie.

Šatka na nosenie detí s našitými krúžkami - ring sling
Ring sling je kratšia verzia šatky na nosenie detí v dĺžke 1,7m - 2m, prípadne 2,3m. Šatka obsahuje dva všité krúžky, pomocou ktorých sa viaže a doťahuje. V ring slingu sa dieťatko nosí v kapse primárne na boku. Tento typ nosiacej pomôcky je na leto veľmi obľúbený, pretože sa s ním veľmi jednoducho a hlavne rýchlo manipuluje. Nosenie v ring slingu je preto veľmi dobrým spôsobom nosenia detí v lete. K dispozícii sú šatky typu ring sling v bavlnenej varzii, ale aj s prímesami (dominuje ľan). Okrem toho, že ring slingy sú k dispozícii s všitými krúžkami, mamičky si veľmi rady a často vytvárajú ring sling aj zo svojej kratšej šatky. V takom prípade je potrebné zaobstarať si externé RS krúžky, ktoré môžete farebne zladiť s dizajnom vašej šatky na nosenie detí. Z našej ponuky RS krúžkov si určite vyberiete :-)

 

Akú dĺžku šatky na leto si vybrať
Pri výbere správnej šatky na nosenie detí je potrebné vychádzať z vašej konfekčnej veľkosti oblečenia, ktorú nosíte. Dĺžka šatky sa teda vyberá predovšetkým podľa konfekčnej veľkosti nosiaceho človeka, ale taktiež podľa typov úväzov, ktoré bude nosiaca mamička/otecko viazať.

Prehľad veľkostí šatiek na nosenie detí
Šatka 2,6m - veľkosť 2 - vhodná ako nešitý ring sling a na jednoduché úväzy
Šatka 3,2m - veľkosť 3 - vhodná ako nešitý ring sling a na jednoduché úväzy
Šatka 3,6m - veľkosť 4 - vhodná na jednoduché úväzy
Šatka 4,2m - veľkosť 5 - vhodná pre mamičky s konfekčnou veľkosťou 34 - 36
Šatka 4,6m - veľkosť 6 - vhodná pre mamičky s konfekčnou veľkosťou 38 - 42
Šatka 5,2m - veľkosť 7 - vhodná pre mamičky s konfekčnou veľkosťou 44 - 46
Šatka 5,7m - veľkosť 8 - vhodná pre mamičky s konfekčnou veľkosťou 46 a viac


Prehľad úväzov a dĺžok šatiek, ktoré sú na úväz vhodné
KOLÍSKA - všetky veľkosti šatiek
KONÍKvšetky veľkosti šatiek
BATOH - 3,6m, 4,2m, 4,6m, 5,2m, 5,7m
KRÍŽ3,6m, 4,2m, 4,6m, 5,2m, 5,7m
KRÍŽ S KAPSOU - 4,2m, 4,6m, 5,2m, 5,7m
KRÍŽ S KAPSOU NA CHRBTE - 4,2m, 4,6m, 5,2m, 5,7m
KOLÍSKA V KRÍŽI S KAPSOU - 4,2m, 4,6m, 5,2m, 5,7m

 

Nosenie detí v lete v nosiči
Mamičky novorodeniatok, ktoré v šatke svoje dieťatko nenosia, alebo neplánujú nosiť z rozličných dôvodov, či už je to strach z viazania, alebo akýkoľvek iný dôvod, sa teraz možno zľakli, či vôbec budú môcť svojho novorodenca nosiť, keď chcú používať namiesto šatky nosič. Máme však dobrú správu, obavy treba zahodiť za hlavu :-)  Na trhu sú dnes aj šatkové nosiče, teda ergonomické detské nosiče vyrobené zo šatiek na nosenie detí. Tie predstavujú akoby kompromis medzi šatkou a nosičom. Spája sa v nich praktickosť nosiča a jedinečnosť šatky ako materiálu. Šatkové nosiče sú na nosenie novorodencov najvhodnejšie, pokiaľ rodičia nechcú nosiť v šatke. Treba si však uvedomiť, že vo všeobecnosti sa odporúča nosiť dieťa v nosiči od hmotnosti 3,5 kg a od veľkosti 56. Práve vtedy dieťatku nosič sadne tak, ako má. Samozrejme, všetko závisí od výrobcu a typu nosiča, preto je vždy dôležité zoznámiť sa detailne s popisom danej pomôcky na nosenie detí.

Šatkové nosiče ponúka k dispozícii výrobca Fidella - na výber je prackový nosič Fidella Fusion v dvoch veľkostiach, výrobca Storchenwiege, ktorý vyrába kombinovaný nosič s bedrovým pásom na pracku a s viazacími ramennými popruhmi, šatkové nosiče typu Mei Tai, teda viazacie, ponúka výrobca Diva Milano, okrem šatiek a ring slingov ponúka šatkový nosič pre novorodenca aj poľský výrobcova Little Frog.

NOSIČ V LETNOM PREVEDENÍ
Najväčšej obľube sa v súčasnosti teší šatkový handmade nosič slovenského výrobcu Lenka, ktorý okrem klasických nosičov vyrába letné verzie nosiča - ideálne nosiace pomôcky na nosenie detí v lete. Letná verzia nosiča Lenka obsahuje sieťku na chrbtovej opierke, cez ktorú môže voľne odchádzať teplo a prichádzať čerstvý vzduch. 

Prečítajte si viac o ergonomickom nosiči v letnej verzii, ktorý je ideálnym na leto, v tomto článku.

 

 


Podobné články