Starostlivosť o pokožku noseného dieťatka

 

Pokožka bábätka po jeho narodení je síce úplne a správne vyvinutá, avšak je tenučká a nie je tak odolná voči vonkajším vplyvom, ako koža dospeláka. Pokožka malých detí je práve preto veľmi jemná a citlivá. Nejedna mamička sa musí pasovať s ekzémom, zapareninami a inými nepríjemnými reakciami kože svojho dieťatka. Preto je veľmi dôležité dbať na kvalitu materiálu, s ktorým bábätko prichádza do styku – ako v oblasti detského oblečenia, tak aj v prípade mydiel, šampónov či krémov. A keďže nosené detičky sú v častom kontakte so šatkou alebo nosičom, pozornosť treba venovať aj správnemu výberu nosiacej pomôcky.


     ​

Bábätko v kúpeľni

Obzvlášť opatrní musíme byť pri kúpaní bábätka. Nikdy nepoužívame silné mydlá a sprchové gély určené pre dospelých. Prísady, aromatické látky či farbivá, ktoré obsahujú, môžu totiž u detí vyvolať alergické reakcie pokožky, prípadne ju podráždiť. V žiadnom prípade by sa mydlo nemalo používať na čistenie tváre, pretože práve tu je detská koža omnoho citlivejšia, než na iných častiach tela. Čo teda pri kúpeli použiť? Stavte na prírodné organické olejčeky pre deti a jemné krémy rastlinného pôvodu. Veľmi vhodný a prospešný je harmanček. Napríklad šampón s obsahom harmančeka účinne ošetruje citlivú pokožku dieťatka. Harmanček má navyše protizápalové účinky, podobne je na tom aj arnika, ktorá je tiež pri starostlivosti o detskú pokožku dobrou voľbou. Obe tieto zložky sú výborné na ošetrenie detského zadočka, ktorý často trápia zapareniny.

Bábätko v šatke a nosiči

Ako sme už naznačili, nosené detičky sú v priamom kontakte so šatkou alebo látkou nosiča, a tak je tiež veľmi dôležité dbať na kvalitu použitého materiálu. Platí to hlavne pri novorodencoch a najmenších bábätkách, ktorých pokožka citlivo reaguje takmer na všetko. Práve preto sú na nosenie novorodencov najvhodnejšie čisto bavlnené šatky, vyrobené z organickej bavlny. Spočiatku sa vyhnite prímesiam, tie využijete, keď váš drobček o nejaký ten mesiac podrastie. Je všeobecne známe, že bavlna je k pokožke veľmi šetrná a zároveň je príjemná. Je to univerzálny materiál pre deti i dospelých. Aj ľudia, ktorých trápia rozličné kožné ekzémy, sa utiekajú práve k bavlneným tričkám a inému oblečeniu z bavlny, v ktorom sa cítia komfortne. Základné pravidlo znie: tak ako o oblečenie, aj o šatku a nosič sa treba správne starať.


Veľmi vhodná pre najmenšie detičky je šatka výrobcu Fidella alebo Diva Milano. Tieto šatky sa vyznačujú nízkou gramážou a sú utkané z vysokokvalitnej organickej bavlny, čo pocítite na prvý dotyk. Sú úžasne jemné, vôbec nevyžadujú zanášanie a novorodenec sa v nich bude cítiť maximálne pohodlne. Sú obzvlášť vhodné nielen pre najmenšie detičky, ale v´daka nízkej gramáži aj pre mamičky, ktoré s nosením iba začínajú a ešte nemajú dostatok skúseností s viazaním. Práve nízka gramáž pevnej šatky sa stará o to, že sa so šatkou omnoho jednoduchšie manipuluje. Na nosenie novorodenca, predčasne narodeného dieťatka a bábätka maximálne do cca 6-7kg poslúži aj elastická šatka - okrem toho, že je pre najmenšie deti ideálna, nepotrebjuje špeciálne doťahovanie, čo nejedna mamička pri viazaní ocení :-)

Ak svoje dieťatko chcete radšej nosiť v nosiči, na výber máte z dvoch základných možností: šatkový nosič a látkový nosič. Šatkový nosič je vyrobený zo šatky, preto je veľmi pohodlný a dá sa povedať, že sa telu dieťatka lepšie prispôsobuje. Šatkové nosiče Fidella Fusion a Fidella Fly Tai sú vo veľkosti baby size vhodné aj pre novorodenca, a to bez novorodeneckej vložky. Rovnako nosič Lenka - rastúca verzia veľkosť 1. K rastúcim nosičom vyrobeným zo šatiek patrí aj slovenský výrobca RischinoObľúbené nosiče zo šatiek vyrába aj LennyLamb, tie sú v najmenšej veľkosti vhodné pre detičky od 5 kg. Nosič Storchenwiege je vyrobený zo šatiek zo 100% bavlny s perfektným diagonálnym pružením. 100% organická bavlna zaručuje kvalitu aj šatkovému nosiču Kokadi.


Látkové nosiče, ako už ich pomenovanie naznačuje, nie sú zhotovené zo šatkoviny, ale z látky. Nosiče Tula sú vyrobené zo 100% bavlneného plátna a kvalitných látok. Nosiče Ergobaby sú zhotovené z prémiovej 100% bavlny, s nastaviteľnými popruhmi s vysokou hustotou polstrovania.  Detské nosiče českého výrobcu KiBi sa vyrábajú zo 100% bavlny a s dôrazom na výber českých materiálov a komponentov.  Na vysokú kvalitu svojich nosičov si potrpí aj výrobca Manduca - spony a pracky nosiča sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov, sú podložené a pri nosení nijako neotláčajú. Taktiež zips značky YKK je veľmi kvalitný a neobsahuje nikel. 

  

Bezpečnosť bábätka je na prvom mieste

Je dôležité eliminovať všetky možné negatíva, ktoré, či sa nám to páči alebo nie, počas nosenia detičiek v šatke môžu nastať. Pri uväzovaní dlhších šatiek niekde v teréne, či už v meste alebo v parku, sa totiž chtiac-nechtiac dostane šatka aj na zem, a preto sa môže zašpiniť. Vo všeobecnosti síce šatky na nosenie detí ani nosiče nie je nutné prať často, avšak ak je zašpinenie väčšie, netreba to nechať tak. Koža malého dieťatka je náchylnejšia na podráždenie a na prípadné nečistoty môže citlivo reagovať.

Pri šatkáchdetských nosičoch je tiež dôležité vyberať si certifikované výrobky, pri ktorých máte istotu, že neobsahujú žiadne škodliviny. Pýtate sa, čo môže byť na šatke alebo nosiči škodlivé? Sú to toxíny, farby a iné chemické látky použité pri výrobe. Materiál, z ktorého je šatka utkaná, nesmie obsahovať žiadne pesticídy ani herbicídy – všímajte si preto, či ide o bio alebo organickú bavlnu. Pri tkaní šatiek sa nemajú používať chemikálie, iba prírodné materiály. Nevyhnutné sú farbivá bez obsahu škodlivín a ťažkých kovov – len vtedy sú šatka i nosič pri kontakte s pokožkou, slinami či potom bezpečné. Istotu máte vtedy, ak stavíte na overených výrobcov – v našom e-shope iných nenájdete :-)

Ďalšie tipy a rady

- Doprajte detskej pokožke pleťové mlieko, olej a púder vyrobený z organických prírodných zdrojov. Vhodný je napríklad mandľový olej, či mandľové alebo kokosové telové maslo.

- Bábätko osušte mäkkým uterákom z bavlny, vyhnite sa syntetickým materiálom. Zvážte použitie mastencového púdru, pretože jeho vdýchnutie je pre dieťa obzvlášť nebezpečné.

- Na kožné vyrážky pomôže mastička s obsahom nechtíka lekárskeho.

- Ak má vaše dieťa výražky od plienok, natrite mu postihnuté miesto zmesou troch kvapiek harmančekového oleja a 30 ml mandľového oleja.

 

 


Podobné články


Viem, že nosenie prospieva mne i dieťatku, prečo?

Viem, že nosenie prospieva mne i dieťatku, prečo?

Nosiace maminy a tatinov som si prvýkrat všimla už dávnejšie v zahraničí, ešte keď na Slovensku nosenie bábätiek moc populárne nebolo. Vtedy som si povedala,že keď ja budem mať dieťatko, tak určite ho budem nosiť na sebe.

Nosenie-ľahšie materstvo?

Nosenie-ľahšie materstvo?

Je aj vaše dieťatko náročné a hľadáte spôsob ako si uľahčiť starostlivosť? V článku sa dočítate, ako by vám mohlo pomôcť nosenie, spomenú sa aj všetky jeho hlavné výhody.

Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Rastúce nosiče

Rastúce nosiče

Hľadáte nosič na celé nosiace obdobie? Pozrite si prehľad nosičov, ktoré porastú spolu s vašim bábätkom.

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

10 najväčších výhod nosenia detí

10 najväčších výhod nosenia detí

Zo skúseností mnohých rodičov sme vybrali 10 najväčších benefitov, ktoré nám nosenie detí poskytuje. Dočítate sa o nich v tomto článku.

Nosenie detí v zime

Nosenie detí v zime

Nosenie v zime vás môže postaviť pred radu otázok: nosiť dieťatko na bunde alebo pod bundou? Oplatí sa kúpiť bundu na nosenie? Koľko vrstiev by malo na sebe dieťatko mať? Nebude jednému z nás príliš teplo a druhému zima? V tomto článku sa vám pokúsime zhr

12 pokorených mýtov o nosení

12 pokorených mýtov o nosení

Toto sú frázy, ktorým pri nosení rozhodne neverte.

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Ako si vybrať správnu veľkosť šatky

Ako si vybrať správnu veľkosť šatky

Zorientujte sa v číslovaní veľkostí šatiek. Prečítajte si, pre koho je tá ktorá veľkosť vhodná.