Starostlivosť o šatky

Spôsob a kvalita tkania, použitá pri výrobe šatiek na nosenie detí, zaručuje, že pri správnej starostlivosti môžu byť funkčné a bezpečné veľmi veľa rokov. Cena mnohých šatiek rozhodne nie je malá a preto sa každá maminka snaží o svoju šatku aj príkladne starať. Niekedy ale v nevedomosti môže spraviť chybu a šatku poškodiť. V našom článku by sme vám chceli poradiť, ako sa týmto chybám vyhnúť a ako sa správne starať o šatku.

Najvýraznejší rozdiel, ktorý vám bude určovať ako sa starať o konkrétnu šatku, je v jej zložení. Úplne iné pravidlá platia pre šatku bavlnenú a šatku hodvábnu, atď...Preto sme článok rozdelili do sekcií podľa prímesí v šatkách.


Všetky šatky majú ale spoločné toto:

  • Prať ich treba len v pracích géloch bez obsahu zosvetľovačov a fosfátov. Tie by mohli spôsobiť, že šatka by strácala jasnosť svojich farieb.
  • Taktiež sa pri ich praní nesmie používať aviváž, ktorá obaľuje vlákna a spôsobuje, že šatka môže stratiť svoje špeciálne vlastnosti a stane sa klzkejšou.
  • Veľmi výrazne tiež odporúčame každú novú šatku najprv oprať a až potom naviazať do nej dieťatko. Šatky k vám prídu nepredpraté a ich výrobný proces je ešte nedokončený. Vlákna potrebujú prejsť cez proces prania, aby sa „správne uložili“ a tkanie bolo ukončené. Viazaním ešte pred opraním riskujete, že jej väzba sa môže rozostúpiť, oslabiť a časom v nej vzniknú medzery až diery. Takáto šatka je už znehodnotená.

Starostlivosť o čisto bavlnenú šatku

Šatka so 100% obsahom bavlny si takmer nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Možno ju bez obáv prať v pračke na teplote od 30-60 stupňov Celzia (tu postupujte podľa konkrétnych pokynov výrobcov, ktoré nájdete na štítku). Otáčky pri odstreďovaní môžete pokojne zvoliť do 1000 otáčok. Viac už však neodporúčame. Väčšina bavlnených šatiek znesie aj jemný program v sušičke (presvedčte sa ale radšej o tom pri každej konkrétnej šatke). Po opraní šatka nevyžaduje žehlenie ale ak ju prežehlíte dodáte jej väčšiu jemnosť. Žehlite na programe bavlna, výborné je šatku aj naparovať.

Bavlnené šatky sa preto nazývajú „bezúdržbové“, že nevyžadujú časté žehlenie ani ručné pranie. Bavlna nemá náchylnosť k tvorbe skladov (aj keď jej žehlenie určite neuškodí! J). Čistá bavlna je preto skvelou voľbou pre novorodencov alebo detičky s refluxom, pri znečistení šatky je jej pranie aj sušenie jednoduché.

Starostlivosť o ľanovú šatku

O ľanových šatkách sa hovorí, že sú náročné na starostlivosť a mnoho mamičiek sa ich bojí. Ľan je ale tak úžasná prímes, že kto ho skúsil určite nebude ľutovať a obetuje mu aj svojich pár minút na pravidelné žehlenie. Zo začiatku bývajú ľanové šatky tvrdšie, nezanosené. Pravidelným nosením, viazaním, žehlením, naparovaním alebo „vianočkovaním“ ľanové vlákna krásne mäknú, zanosené ľanové šatky sú rovnako jemné ako tie z čistej bavlny. Existuje ale aj taký typ ľanových vlákien, ktoré aj od novoty nepotrebujú zanosiť a sú mäkké (napr. pri šatkách Diva Milano alebo niektorých šatkách Yaro).

Ľanovú šatku je vhodné prať na 60 stupňoch Celzia (pokiaľ výrobca neuvádza inak). Pri praní v nižších teplotách môže väzba mierne povoliť a vlákna sa môžu posúvať (vzniknú tak akoby isté „priesvitné“ miesta na šatke, dá sa to ľahko opraviť ich posunutím na miesto a následným vypraním). Niektoré ľanové šatky sú vhodné aj do sušičky na jemný program. Ľan je prímes, ktorá si vyžaduje častejšie žehlenie aj s naparovaním, vláknam to pomáha vyrovnávať sa, aby nám na šatke nevznikali sklady. Žehlíme na programe bavlna (keďže šatka obsahuje aj bavlnu). Po opratí je šatku vždy dobré vyžehliť, ideálne keď je ešte trošku vlhká. Ak šatku dlhšie nepoužívate, je dobré ju čas od času preskladať.

Ľanové šatky sú vhodné najmä v letných mesiacoch, majú vzdušnú väzbu a samotný ľan veľmi dobre reguluje teplotu a odvádza pot. Sú vhodné aj pre ťažké deti, ľan je veľmi nosnou prímesou.

Starostlivosť o konopnú šatku

Konopné šatky ju na starostlivosť menej náročné ako ľanové, aspoň čo sa týka žehlenia. Konope má, podobne ako ľan, termoregulačné schopnosti a je vhodné aj na letné mesiace.

Konopné šatky perte pri teplote 40-60 stupňov Celzia (riaďte sa ale pokynmi na konkrétnej šatke). Niektoré z nich sú vhodné aj do sušičky prádla na jemný program. Šatku je dobré žehliť ešte vlhkú, vláka sa tak krajšie a lepšie narovnajú. Žehlíme na programe bavlna aj s naparovaním. Konopná šatka pri pravidelnom nosení vyžaduje žehlenie tak raz za týždeň, záleží od krčivosti konkrétnej šatky, najlepšie to uvidíte sami. Je vhodné ju vyžehliť ale po každom praní.

Konope je samo o sebe veľmi nosná prímes a nová šatka vyžaduje zanášanie. Túto námahu vám oplatí svojimi skvelými vlastnosťami, v konopnej šatke unesiete aj malého sloníka bez toho, aby vás ťahala na ramenách.

Starostlivosť o hodvábnu šatku

Hodváb je veľmi obľúbenou luxusnou prímesou v šatkách. Má termoregulačné vlastnosti, je výborný na leto a dodáva šatke jemnosť. Niektoré hodvábne šatky sú výborne nosné, iné sú zase vhodné skôr pre novorodencov a menšie deti. Toto je dobré si overiť u konkrétnej šatky.

Hodvábne šatky je potrebné prať ručne vo vode s teplotou asi 30 stupňov Celzia. Je dôležité, aby ste šatku prali ale aj máchali vo vode s približne rovnakou teplotou, hodváb nemá rád prudké zmeny teplôt. Na pranie použite špeciálny prací gél určený na hodváb (samozrejme bez fosfátov a optických rozjasňovačov). Hodvábnu šatku po opraní len jemne vyžmýkajte, dobré je vložiť ju napríklad medzi dva uteráky a tak z nej odsať vodu. Určite ju nesušte v sušičke ale rovnomerne rozloženú na stojane, mimo dosah priamych slnečných lúčov (mohli by vytiahnuť farbu). Posledným krokom starostlivosti je žehlenie, žehlite šatku ešte mierne vlhkú, na programe hodváb (studené žehlenie) bez použitia naparovania a kropenia(alebo podľa pokynov výrobcov).  

Starostlivosť o vlnenú šatku

Vlna je vyhľadávanou prímesou najmä počas studených dní roka. Krásne totižto zohrieva a zadržuje aj vlhkosť. Šatky s touto prímesou sú naozaj rôzne, v niektorých je vlnu cítiť viac, v iných skoro vôbec. Pred jej kúpou sa presvedčte, či vám alebo vášmu dieťatku vlna nespôsobuje alergiu. Vlnené šatky sú už od novoty mäkké ale nosením sa stávajú príjemnejšími, hovorí sa, že zvyknú „púšťať chĺpok“, stávajú sa hladkejšími. Vlna v šatke vás príjemne poteší aj svojou úžasnou nosnosťou a mäkkosťou na ramenách.

Vlnené šatky je dobré prať v rukách vo vode s teplotou 30 stupňov Celzia. Perte len v prostriedku určenom na pranie vlny (bez fosfátov a optických rozjasňovačov). Aj tu je dobré vodu zo šatky len opatrne vyžmýkať. Šatku je vhodné sušiť voľne rozprestretú na sušiaku. Vlnu nie je potrebné ani vhodné žehliť (ak výrobca neuvádza inak).

Kto miluje prímes vlny nemusí sa báť, že šatku vynosí len na jeseň a v zime. Ak nie je šatka príliš hrubá, bude výborná aj počas teplých dní, vďaka termoregulačným schopnostiam ale aj vďaka tomu, že vlna výborne odvádza pot.

Starostlivosť o šatku s merinom

Merino vlna má všetky vlastnosti vlnených šatiek ale s tým, že je jemnejšia, vhodná aj pre ľudí citlivých na vlnu. Je termoregulačná, krásne odvádza pot a je veľmi nosná. Pranie je rovnaké ako pri vlnených šatkách. Ak však máte šatku sprímesou „superwash merino“ tak túto šatku môžete smelo prať aj v pračke.

Na šatkách s vlnou a merinom je zložitejšie pranie (okrem superwash merina) ale na druhej strane úplne odpadá starosť zo žehlením.

Starostlivosť o šatku s repreve

Repreve je veľmi zaujímavá ale obľúbená prímes v šatkách. Vlákna repreve sú z recyklovaného plastu, sú veľmi nosné a odolné. Šatka s podielom repreve je mäkká a nosná, hovoria jej aj „bezúdržbová“.

Šatky s repreve je vhodné prať na 40 stupňoch Celzia, môžete ich po opratí sušiť aj v sušičke na jemný program (ak výrobca neuvádza inak). Šatku nemusíte žehliť, ak, tak iba na najnižšom stupni. Tieto šatky nemajú náchylnosť k tvorbe skladov, nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť a sú skvelou voľbou najmä pre ťažšie deti.

Starostlivosť o šatku s kašmírom

Kašmír je veľmi drahá a luxusná prímes v šatkách. Poskytne vám termoregulačné schopnosti, v zime vás zahreje a v lete schladí. Rovnako ako vlna je aj táto prímes veľmi nosná a pohodlná aj pri väčších deťoch.

Šatky s prímesou kašmíru je dobré prať aj sušiť rovnako ako šatky s vlnou. Nie je potrebné ich žehliť.

Starostlivosť o šatku s bambusom

Bambusové šatky sú úžasné na letné obdobie. Nádherne odvádzajú pot a sú termoregulačné. Treba ale rozlišovať medzi šatkami s bambusovou viskózou a s prírodným bambusom. Kým bambusová viskóza je vhodná už pre novorodencov a je mäkká od novoty, šatku s prírodným bambusovým vláknom je potrebné najskôr trošku zanosiť. Bambusová viskóza nemá takú nosnosť ako prírodný bambus. Preto ak hľadáte nosnú šatku, zvoľte radšej prímes bambusu a nie bambusovej viskózy.

O šatky s bambusom je vhodné sa starať opatrne a podľa návodu výrobcu. Všeobecne platí, že by sa mali prať na čo najnižšom stupni v pračke, nie dlhšie ako 40 minút (program ručné pranie) alebo ručne. Je vhodné sušiť ich voľne rozprestreté. Bambusové šatky nevyžadujú žehlenie, ak sa ju rozhodnete sem tam prežehliť použite tzv. studené žehlenie a bez naparovania.

Starostlivosť o šatky s prímesou tencel

Tieto šatky sú výborné na leto, tencel dokáže pohltiť až 50% vlhkosti bez toho, aby ostal znateľne vlhký. Je chladivý a na dotyk podobný hodvábu. Na rozdiel od hodvábu však znáša pranie v pračke aj na vyšších teplotách.

Šatky s prímesou tencelu sa majú prať na 30-60 stupňoch Celzia, opäť platí, že sa riadite hlavne pokynmi výrobcu. Šatky sa môžu zehliť ale nie je to vyslovene potrebné, vlákna tecelu sú veľmi odolné, podobne ako repreve.

Starostlivosť o šatky s viacerými prímesami

Niekedy sa stane, že si kúpite šatku s viac ako jednou prímesou, napríklad s ľanom a hodvábom, vlnou a kašmírom, vlnou a hodvábom atď... Môžete sa cítiť zmätene, ako sa vlastne o šatku správne postarať, veď ľan treba žehliť ale hodváb skôr nie...ako teda?

Predovšetkým sa riaďte veľmi dôsledne pokynmi výrobcov, ktoré bývajú uvedené na štítkoch alebo v príbalových letáčikoch. Potom platí ešte jedno zlaté pravidlo. O šatku sa starajte s prihliadnutím na jej najcitlivejšiu prímes. Čiže ak máte napríklad šatku s hodvábom a ľanom, perte ju podľa návodu na starostlivosť o hodvábnu šatku.

 

Pokiaľ ste v našom návode nenašli informácie, ktoré ste hľadali, pokojne nás kontaktujte a my sa vám pokúsime pomôcť!

 

PREČÍTAJTE SI AJ O STAROSTLIVOSTI O NOSIČE V TOMTO ČLÁNKU.