Výber nosiča 
 

Mnoho rodičov si ako pomôcku na nosenie svojho potomka volí práve nosič. Je praktický, pôsobí jednoduchšie ako šatka a pokiaľ spĺňa normy ergonomického nosiča, poslúži práve tak dobre. Ako si ale zvoliť ten správny typ nosiča? Trh momentálne ponúka veľké množstvo vhodných ale aj nevhodných pomôcok na nosenie a preto treba byť pri jeho výbere obzvlášť opatrný.

 

Rodičia dnes majú k dispozícii široký výber ergonomických nosičov pre deti. K dispozícii sú nosiče detí zhotovené z látok, oproti nim stoja nosiče ušité zo šatiek na nosenie detí. Výber je dôležité prispôsobiť samozrejme hmotnosti a veku dieťaťa. Existujú nosiče pre novorodencov, v ktorých môžete nosiť dieťa od narodenia a ktoré sa postupne prispôsobujú veľkosti dieťaťa - hovoríme im rastúce nosiče, pretože akoby rástli spolu s bábätkom. Ďalším typom sú nerastúce nosiče, ktoré sú spravidla rozdelené do dvoch veľkostných kategórií: Prvou je Baby size - vo väčšine prípadov je táto veľkosť vhodná pre deti od 5kg, prípadne od 7kg. Na nosenie novorodenca v nerastúcom nosiči je potrebné používať novorodeneckú vložku. Tá buď je integrovanou súčasťou nosiča (nachádza sa poskladaná v spodnej časti vnútornej strany nosiča), alebo nie je súčasťou nosiča a dokupuje sa samostatne.

              

Druhou veľkostnou kategóriou je Toddler size. Je to nosič, ktorý má chrbtovú opierku väčšiu ako Baby size, a teda je určený na nosenie väčších detí. Väčšina výrobcov ponúka nosiče vo veľkosti Toddler, ktoré sú nosné do 20kg, nosič Tula Toddler size je však nosný až do 27kg, takže úplne s prehľadom vystačí na celé obdobie nosenia. Podobne ergonomický nosič slovenského výrobcu Lenka, ktorý ponúka rodičom na výber široké spektrum veľkostí, aby si každý našiel ten pravý nosič pre svoje dieťa. Čo sa týka nosičov pre väčšie a ťažšie deti, k dispozícii je nosič Lenka Toddler, ktorý je vhodný od 18 mesiacov až do 3,5 roku. Pre deti v tomto veku je vhodný aj šatkový rastúci nosič Lenka vo veľkosti rastúca 2. (Ostatné kategórie Lenka nosičov spomíname nižšie v tomto článku)


Pri výbere vhodného nosiča pre dieťa je dôležité v prvom rade zamerať sa IBA na tie, ktoré sú ergonomické. To znamená úplne vylúčiť tie, ktoré nespĺňajú zdravotné kritériá správneho ergonomického nosenia. Neergonomickým nosičom je tzv. klokanka, v ktorej je dieťa nosené tvárou dopredu. Už len samotný pohľad na dieťa v tomto nosiči je na míle vzdialený od toho, ako by dieťatko malo v nosiči sedieť. V klokanke dieťa nemá nohy správne podopreté, taktiež nie je podporované prirodzené zakrivenie chrbtice a v neposlednom rade je dieťa omnoho viac rozrušené vplyvom okolia, ako pri nosení v ergonomickom nosiči. Viac si o klokanke a rozdieloch medzi klokankou a ergonomickým nosičom môžete prečítať TU.
 

Najprv si v rýchlosti zhrnieme, aké sú normy, ktoré by mal spĺňať každý ergonomický nosič:

 

  • Je veľmi dôležité, aby bolo jeho telo mäkké a poddajné a nespôsobovalo svojou tvrdosťou útlak detského chrbátika. Vo vhodnom type nosiča má dieťatko chrbát zaoblený v tvare písmena c.
  • Ďalším rozhodujúcim znakom je šírka látky nosiča pri bedrovom páse, nosené bábätko by ju malo mať od kolienka ku kolienku, nie menej, nie viac, aby bola zachovaná správna poloha podporujúca zdravý vývoj bedrových kĺbov.
  • Toto sú dva najhlavnejšie znaky ergonomického nosiča, medzi ďalšie samozrejme patrí certifikát nezávadnosti materiálov a bezpečnosti produktu.

Typy nosičov

Keď sme sa už oboznámili s tým, aký nosič je ergonomický, na rad prichádza výber vhodného typu nosiča. Ergonomické nosiče môžeme rozdeliť z viacerých hľadísk, ponúkame vám stručný prehľad, po ktorom sa následne budeme venovať bližšie každému typu nosiča pre dieťa:

Podľa zapínania
- prackové nosiče
- bezprackové nosiče (mei tai, wrap tai, fly tai)
- kombinované nosiče

Podľa veľkosti
- rastúce nosiče (univerzálne)
- nerastúce nosiče (rozdelené do veľkostí podľa váhy a veku)

Podľa materiálu
- látkové nosiče
- šatkové nosiče

Prackové ergonomické nosiče

    

Sú to najviac vyhľadávané a najobľúbenejšie nosiče pre deti. Je to dané tým, že sa veľmi rýchlo a jednoducho nastavujú a zapínajú, mamička si do prackového nosiča dieťatko rýchlo uloží a rovnako rýchlo ho z nosiča vyberie. Jednoducho povedané, stačí zapnúť bedrový pás na pracku, uložiť dieťatko, nasadiť popruhy a je to. Prackový nosič sa kladá z bedrového pása, ktorý sa zapína na pracku, z tela nosiča a dvoch ramenných popruhov. Tento typ nosiča je veľmi praktický svojou rýchlosťou, dve zapnutia praciek a bábätko je bezpečne umiestnené na tele nosiaceho. Je veľmi užitočný pri nakladaní dieťaťa z auta, kedy sa nám nechce na parkovisku „šermovať“ s dlhými cípmi šatky.

Prackové nosiče sa zhotovujú buď s takými ramennými popruhmi, ktoré si nasadíte klasicky (ako ruksak) a ktoré sa nedajú odopnúť, alebo s popruhmi, ktoré sa zapínajú prekrížením na chrbte. Práve krížené popruhy sú tou pridanou hodnotou, pretože lepšie a rovnomernejšie rozkladajú váhu noseného dieťaťa. Vďaka tomu je aj dlhodobé nosenie pohodlné nielen pre dieťatko, ale aj pre rodiča, ktorý ho nosí. Existujú nosiče, ktoré majú tieto krížené popruhy ešte viac prepracované, a to tak, že sú široké. Keď si rodič široké ramenné popruhy na chrbte prekríži, vytvorí si veľmi pohodlnú oporu svojho chrbta, spevní sa tak postava a záťaž, ktorú predstavuje nosené dieťa, je ešte lepšie rozkladaná na telo rodiča. Široké popruhy majú ergonomické nosiče slovenského výrobcu Lenka, ktorých plusom je aj to, že sú zhotovené zo šatiek na nosenie detí, a teda ešte pohodlnejšie, ako popruhy z pevných a "tvrdších" látok. Popruhy, ktoré sa krížia, obsahujú taktiež pracku, podobne ako bedrový pás, takže zapínanie je rovnako rýchle a jednoduché.


Pracky sú vybavené bezpečnostnými poistkami, ktoré bránia náhodnému rozopnutiu. U niektorých nosičov sú bezpečnostné poistky priamo súčasťou pracky (ide o malé tlačidlo, ktoré je potrebné stlačiť pri odopínaní/zapínaní pracky) alebo funkciu poistiek zohrávajú gumičky našité v tesnej blízkosti za prackou, ktoré pracky efektívne zachytávajú a istia a nedovolia im rozopnúť sa.
 

Nerastúce prackové nosiče
Prackové nosiče rozdeľujeme podľa možností nastavovania veľkosti na nerastúce nosiče a rastúce nosiče. Nerastúce nosiče sú také, ktoré sú určené pre konkrétny vek a hmotnosť bábätka. Väčšina nosičov rozlišuje dve veľkosti, ako sme spomenuli vyššie, a to menšiu a väčšiu. Tieto veľkosti sa môžu mierne líšiť v závislosti od výrobcu, ale spravidla pomenúvajú jedno a to isté. Veľkosť toddler je u všetkých výrobcov pomenovaná rovnako, rozdielne sú názvy menšej veľkosti nosičov: Baby size nájdete u prackových ergonomických nosičov LennyLamb či Kokadi. Ako Štandard je označená veľkosť nosiča výrobcov Lenka (3 - 14 mesiacov) či Tula (od 7kg). Slovenský výrobca Lenka ako jediný ponúka aj strednú veľkosť, ktorá sa označuje ako Medziverzia. Tento nosič je vhodný pre deti od 12 mesiacov až do 2,5 roka.

                           

Ďalšou kategóriou prackových nerastúcich nosičov sú tie, ktoré sú univerzálne, to znamená, že výrobca nerozlišuje veľkosti, ale jeden nosič je vhodný takmer na celé obdobie nosenia. Ide o nosiče Manduca či Ergobaby. Tieto nosiče sú vhodné pre deti od 5 kg a horná hranica nosnosti stanovená výrobcom je 20 kg. Ak v nosiči Manduca alebo Ergobaby chcete nosiť novorodenca, je potrebné používať novorodeneckú vložku. Nosič Manduca ju obsahuje ako integrovanú súčasť (neodnímateľnú), ktorá je poskladaná z vnútornej strany nosiča v spodnej časti chrbtovej opierky tesne nad bedrovým pásom. Používa sa na nosenie novorodenca do veku približne troch mesiacov. Nosič Ergobaby neobsahuje novorodeneckú vložku, tá sa dokupuje samostatne. Je to externá pomôcka na nosenie novorodenca do veku približne troch mesiacov. Dieťatko najskôr uložíte do novorodeneckej vložky a až potom vložíte do pripraveného nosiča. Aj ergonomické nosiče Ergobaby umožňujú nosenie detí do 20 kg.

Rastúce prackové nosiče
Ide o ergonomické nosiče, ktoré sú jedinečné v tom, že sú plne nastaviteľné na mieru dieťaťa. Nastavuje sa šírka aj výška chrbtovej opierky nosiča presne podľa potreby. Jednotliví výrobcovia ponúkajú k dispozícii rozličné spôsoby, akými sa nosič nastavuje, ale jedno majú spoločné: rastúci nosič je vhodný na dlhodobé nosenie aj počas celého nosiaceho obdobia, pretože vďaka jeho obrovskej flexibilite sa dá povedať, že rastie spolu s dieťaťom. Rodičia ho dokážu nastaviť na mieru novorodeniatka, ale aj trojročného dieťaťa.


Čo sa týka veľkostí rastúcich nosičov, na výber ich je viacero. Výrobca Fidella ponúka rastúci šatkový nosič Fidella Fusion v dvoch veľkostiach: Baby size (od narodenia do 15 kg), Toddler size (od 3. mesiaca do 15 kg) a Toddler size 2.0 (od 3. mesiaca do 30 kg). Veľkosť nosiča sa nastavuje pomocou sťahovacích šnúrok, ktoré sa nachádzajú z prednej strany chrbtovej opierky. Stačí ich stiahnuť/povoliť, zaviazať a je nastavená šírka nosiča. Rovnaké nastavenie má aj výška chrbtovej opierky nosiča Fidella Fusion - nastavuje sa taktiež šnúrkami.

                                   

Výrobca Ergobaby ponúka okrem nerastúcich nosičov tiež rastúcu verziu látkového nosiča Ergobaby Adapt. Šírka nosiča sa nastavuje pomocou integrovaných suchých zipsov z vnútornej strany nosiča. Nosič má k dispozícii tri možnosti nastavenia: pre novorodenca, väčšie dieťa a ešte väčšie dieťa. Umožňuje nosenie do hmotnosti 20 kg.

Výrobca Tula prišiel na trh s rastúcim nosičom Tula Free to Grow. Z vnútornej strany bedrového pásu sa nachádzajú kovové patentky - gombičky, pomocou ktorých sa nastavuje šírka nosiča na mieru dieťatka. Patentky sú umiestnené z pravej a z ľavej strany bedrového pásu, sťahujú sa smerom k stredu bedrového pásu. Postupne ako dieťa rastie je potrebné zapínať tie patentky, ktoré sú vzdialenejšie od stredu bedrového pásu, čím sa celková plocha chrbtovej opierky zväčší a je tak vytvorený ideálny priestor pre väčšie dieťa. V nosiči je možné nosiť dieťa od približne 3,5 kg až do 20 kg.

   

Slovenský výrobca Lenka ponúka rastúce nosiče vyrobené zo šatiek na nosenie detí. Rozlišuje dve základné veľkosti: Rastúca 1 a Rastúca 2. Tieto nosiče sú plne nastaviteľné na mieru dieťaťa. Šírka chrbtovej opierky sa nastavuje pomocou sťahovacieho mechanizmu na suchý zips, ktorý je našitý na vnútornej strane bedrového pásu. Pre najmenšie detičky sa šírka sťahuje čo najviac smerom k stredu bedrového pásu. Stačí jednoduchým nastavením nosič stiahnuť, zapnúť suchý zips na pravej aj na ľavej strane a nosič je pripravený na použitie. Výška chrbtovej opierky sa nastavuje pomocou sťahovačov v hornej časti nosiča v mieste, kde začínajú ramenné popruhy. Nosič Lenka Rastúca 1 je vhodný pre dieťa od narodenia, od približne 4 kg a ponúka pohodlné nosenie až do veku 18 mesiacov. Nosič Lenka Rastúca 2 je vhodný od 18 mesiacov a výborne poslúži až do veku 3,5 roka.

                     

Slovenský výrobca Lenka prišiel s novinkou - inovatívnym rastúcim nosičom Lenka 4ever, ktorý je vhodný na nosenie detí od cca 3 mesiacov (ale v závislosti od veľkosti bábätka aj skôr) a rodičia v ňom odnesú svoje dieťa až do veku približne 3 roka. Šírka nosiča sa nastavuje pomocou sťahovacích šnúrok umiestnených tesne nad bedrovým pásom. Šnúrky stačí stiahnuť podľa veľkosti vášho bábätka a zaviazať na uzol. V hornej časti chrbtovej opierky sa nachádzajú gumičky, pomocou ktorých efektívne nastavíte šírku nosiča tak, aby bola fixovaná hlavička dieťatka, ktoré ju ešte samo neudrží. Tento spôsob nastavenia nosiča zaručuje maximálnu bezpečnosť počas nosenia. Nastaviteľná je aj výška chrbtovej opierky, ktorú podľa potreby stiahnete/povolíte pomocou sťahovačov v hornej časti chrbtovej opierky.

Ramenné popruhy nosiča Lenka 4ever sú buď klasické (tzv. banánové) ktoré sú tvarované tak, aby poskytovali čo najväčší komfort aj pri dlhodobom nosení dieťaťa, alebo široké mierne polstrované, ktoré sa zapínajú do kríža.

                                                   


Bezprackové ergonomické nosiče

Ide o akýsi  "hybrid" medzi šatkou na nosenie detí a detským nosičom. Bezprackový nosič, ako už toto pomenovanie naznačuje, neobsahuje žiadnu pracku, takže sa nezapína, ale viaže sa. Nosič je ušitý z látky alebo zo šatky. Ide o nosič, ktorý obsahuje chrbtovú opierku ako nosnú časť, na ktorú su prišité štyri popruhy: dva kratšie, ktoré tvoria bedrový pás, a dva dlhšie: ramenné popruhy. Bedrový pás a ramenné popruhy môže aj nemusí mať vypolstrované.  Niekoho to môže odradiť, pretože ramenné popruhy sú dosť dlhé a pri viazaní sa môžu váľať po zemi. Je to ale veľmi praktický a hlavne pohodlný typ nosiča, úplne odpadá starosť s nastavovaním, ktorá je u prackového nosiča nevyhnutná. Popruhy si každý jednoducho zaviaže presne tak, ako to potrebuje a ako to vyžaduje jeho typ postavy. S ramennými popruhmi sa viaže podobne, ako so šatkou na nosenie detí. V nosiči bez praciek môžete nosiť dieťa nielen vpredu, ale aj vzadu na chrbte. 


        

Bezprackové nosiče majú rozličné pomenovanie, každý výrobca ich nazýva po svojom. Výrobca Fidella ponúka bezprackový nosič Fidella Fly Tai, výrobca Didymos má k dispozícii DidyTai, poľský výrobca šatiek a nosičov LennyLamb ako aj výrobca Kokadi majú vo svojej ponuke viazacie nosiče Wrap Tai, taliansky výrobca Diva Milano vyrába nosiče Mei Tai, slovenský výrobca Lenka ponúka nosič Lenka Mei Tai.

Tento typ nosiča je na uviazanie bábätka rovnako rýchly, ako aj jeho zapínací kolega. Bzprackový nosič sa vyrába aj v novorodeneckej, štandardnej alebo predškolskej veľkosti. Niektorým typom je možné upraviť šírku a výšku sedu, čím sa stávajú vyhovujúcimi na dlhšie obdobie. 

Kombinované ergonomické nosiče

Kombináciou týchto dvoch je taký nosič, ktorého bedrový pás sa zapína na pracku a ramenné popruhy sa viažu. Tým, že má iba jednu pracku na bedrovom páse, je manipulácia s ním jednoduchšia, nosiaci si ho veľmi rýchlo upraví na svoj obvod a následne uviaže popruhy. Je to veľmi výhodný nosič pre všetkých rodičov, ktorým vyhovuje šatka ako materiál, sú naklonení viazaniu dieťaťa, ale predsa len sa im šatka na nosenie detí zdá komplikovaná. Tým, že sú ramenné popruhy dlhé a určené na viazanie, dokonale nahradia šatkový úväz. Nuž a keďže bedrový pás sa neviaže, ale zapína sa na pracku, manipulácia s nosičom sa tak stáva doslova hračkou :-) V našej ponuke ájdete kombinované detské nosiče z dielne výrobcu Storchenwiege.


         
 

Značky nosičov

Na trhu je dnes dostupných mnoho značiek nosičov. Niekedy je skutočne zložité si vybrať taký, ktorý bude spĺňať všetky naše očakávania. Ideálne je, ak je možnosť si niekde nosiče obzrieť, poprípade skúsiť manipuláciu s nimi. Väčšinou sa toto dá na regionálnych podporných skupinách nosiacich rodičov. Pokiaľ nemajú rodičia túto možnosť, môžu byť veľmi nápomocné aj rôzne recenzie, či videorecenzie.

Medzi najznámejšie značky prackových nosičov patrí určite LenkaManduca, Tula, Ergobaby, LennyLamb, Fidella  ale aj rôzne iné.

Nosiče typu mei-tai vyrábajú aj firmy Fidella, LennyLamb, Diva Milano, Didymos.

Kombinovaný nosič vyrába značka Storchenwiege.

 

Je veľmi dôležité poznamenať aj to, že nosič, ktorý vyhovuje veľa ľuďom vám nemusí vôbec sedieť. Preto je výber veľmi špecifický a nedá sa zovšeobecniť. Veľmi dobré je kontaktovať napríklad poradkyňu nosenia vo vašom okolí, tie majú väčšinou viacero nosičov na skúšku. Druhá možnosť je osobná komunikácia s e-shopom, tým, že poznajú veľa druhov nosičov vám budú vedieť poradiť nosič, ktorý by bol najvhodnejší. Internetové obchody často poskytujú nosiče aj na zapožičanie za poplatok, tak aspoň budete mať možnosť odskúšať si nosenie spolu s dieťatkom.

 

Okrem výberu správneho ergonomického nosiča je tiež dobré vybrať si správne oblečenie na nosenie detí. Viac sa o ňom dozviete v tomto článku.


Podobné články


Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Ergonomické nosiče Storchenwiege a Tula

Ergonomické nosiče Storchenwiege a Tula

V prvej časti nášho článku sme sa podrobnejšie venovali dvom veľmi známym ergonomickým nosičom, Manduce A Ergobaby. Dnes vám prinášame pokračovanie, kde si predstavíme opäť veľmi kvalitné a známe nosiče, Storchenwiege a Tulu.

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

V prvej časti našej série článkov o ergonomických nosičoch sme si hovorili o Manduce a Ergobaby, v druhej časti sme vám podrobnejšie popísali nosiče Storchenwiege a Tula. Do tretej časti sme vybrali dva ergonomické nosiče, ušité zo šatkoviny, a to Fidella

Ergonomický nosič typu mei-tai

Ergonomický nosič typu mei-tai

Prečítajte si náš článok o tradičnom type ázijského nosiča mei tai. Zistite, čím je nosič výnimočný a aké sú jeho hlavné pozitíva.

Ako sa správne starať o ergonomický nosič

Ako sa správne starať o ergonomický nosič

Keď do niečoho investujeme peniaze, snažíme sa, aby nám daná vec vydržala čo najdlhšie bez poškodení. Preto je dobré, ak si vždy pozorne prečítame návod na starostlivosť o konkrétny produkt. Podobne ako šatky, ktoré vyžadujú určitú špeciálnejšiu starostli

Ergonomické nosiče

Ergonomické nosiče

Aký nosič považujeme za ergonomický a aký nie? Pozrite si prehľad a typy nosičov, ktoré zaručujú zdravotne nezávadné nosenie pre nosenca i nosiaceho.

Nosiče pre deti

Nosiče pre deti

Pýtate sa, aký nosič je pre vaše bábätko najvhodnejší? Prečítajte si o jednotlivých typoch a zistite, aké majú vlastnosti. Pomôžeme vám správne sa rozhodnúť.

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

Pýtate sa, odkedy nosiť dieťa v nosiči? Chcete nosiť svoje bábätko hneď po narodení? Prečítajte si, čo všetko by mal nosič pre novorodenca spĺňať.

Klokanke sa vyhnite

Klokanke sa vyhnite

Rozdiely medzi klokankou a ergonomickým nosičom sú viditeľné na prvý pohľad. Prečítajte si, ako môže klokanka bábätku uškodiť.

Nosiče KiBi

Nosiče KiBi

Prepracovaný dizajn, funkčné prevedenie a jednoduchá manipulácia. Zistite viac o rastúcich českých nosičoch KiBi.

Tula Free to Grow

Tula Free to Grow

Ergonomický detský nosič Tula v originálnom prevedení, vďaka ktorému je vhodný na celé obdobie nosenia. Pestrý dizajn, jednoduchá manipulácia, kvalita a pohodlie.

Rastúci nosič Ergobaby Adapt

Rastúci nosič Ergobaby Adapt

Jedinečný a prepracovaný ergonomický nosič, ktorý rastie spolu s dieťatkom. Nastaviteľný pre deti od narodenia až do 48 mesiacov.