Vyberáme tehotenské oblečenie

 

S rastúcim bruškom narastá aj potreba vymeniť šatník, alebo aspoň jeho časť. Nohavice začínajú byť tesné a žena čoraz viac siaha po voľnom tričku či šatách. Zväčšujúce sa bruško a bábätko v ňom potrebujú svoj komfort, a tak je namieste výber správneho tehotenského oblečenia.

                   

Nohavice

Pri výbere tehotenských nohavíc je dôležité dať prednosť pohodlným a pružným materiálom, pretože vďaka tomu sa nohavice budú efektívne prispôsobovať a v konečnom dôsledku vám poslúžia počas celého obdobia tehotenstva. Popularite sa stále tešia džínsy s pružným pásom. Veľmi vhodné sú aj ľanové tehotenské nohavice. Tie majú voľný bokový strih a na brušku je mäkká guma vysoká 5 cm, vďaka ktorej je možné nohavice nosiť po celú dobu tehotenstva a aj po ňom. Využijete ich od jari do jesene a v zime aspoň na doma. Klasikou sú obľúbené legíny vyrobené z elastického materiálu, v ktorých sa väčšina nastávajúcich mamičiek cíti veľmi pohodlne. Môžete si zaobstarať aj iné športové nohavice či tepláky. Najdôležitejšie je vybrať si také oblečenie, ktoré vás nebude tlačiť a v ktorom vás vôbec nebude bruško omínať.

                                                                                                


Tuniky, mikiny, bundy

Fantázii sa medze nekladú ani v oblasti tehotenskej módy, a tak má dnes žena na výber zo širokej ponuky štýlových a dizajnových mikín, tehotenských tuník, topov či blúzok. Pri ich výrobe sa používa vo veľkej miere elastický materiál, vďaka čomu sa tehotenský top prispôsobuje rastúcemu brušku vo všetkých štádiách tehotenstva. Navyše, väčšina oblečenia je riešená tak, že ten ktorý kúsok môžete nosiť aj po období tehotenstva, pričom si nikto nevšimne, že máte na sebe tehotenské oblečenie.

Tehotenská tunika a blúzka je veľmi elegantná a vynikne v nej každá žena. Môžete ju nosiť do práce, kým ešte odídete na materskú dovolenku, poslúži vám aj pri iných spoločenských udalostiach, ale aj rodinných oslavách. Ide o predĺžený top, ktorý je vhodné kombinovať napríklad s legínami alebo s čiernymi ľanovými nohavicami pre tehotné.


       


Pohodlným oblečením, ktoré je veľmi univerzálne, je elegantný tehotenský top vyrobený z veľmi jemného a príjemného materiálu. Môžete ho nosiť od začiatku tehotenstva (a aj pred ním), kedy vyzerá ako každý bežný top. Je veľmi pružný a ľahký, ideálne sa prispôsobuje rastúcemu brušku. Navyše je riešený tak, že umožňuje aj diskrétne dojčenie. Stačí nadvihnúť vrchnú časť, čo je veľmi rýchle a jednoduché, a dieťatko bude mať prístup k mlieku.

                 

Veľmi pohodlným oblečením je mikina. Praktickým je jej riešenie, vďaka ktorému môžete mikinu nosiť aj po období tehotenstva, a to buď ako každú inú mikinu, alebo ako mikinu na nosenie dieťatka. Umožňujú to vsadky, ktoré sú súčasťou mikiny – jedna tehotenská a jedna nosičská. Sú ľahšie bavlnené mikiny v športovom štýle, ale tiež teplé fleecové mikiny.

 

Veľkej obľube sa tešia aj tehotenské šaty. Sú voľné, pohodlné a navyše je dnes k dispozícii množstvo krásnych dizajnov - od športových až po elegantné.


V chladnom období oceníte kvalitnú tehotenskú bundu, navyše ak je predĺžená, takže vám pod ňu nebude nepríjemne fúkať vietor. Tehotenská zimná bunda poskytuje pohodlie a teplo po celú zimu. Na chrbtovej strane je umiestnený zips, keď ho rozzipsujete, bunda sa rozšíri. Vďaka tejto možnosti rozšírenia sa bunda bude prispôsobovať vášmu rastúcemu brušku, poslúži vám teda dlhodobo, aj po období tehotenstva.
                                    

Topánky

Je všeobecne známe, že časté nosenie topánok s vysokým podpätkom nohám a ani chrbtici neprospieva. V období tehotenstva to platí dvojnásobne. Rastúce bruško je samo o sebe veľkou záťažou pre ženskú chrbticu, preto by nastávajúca mamička mala lodičky a iné topánky na vysokom podpätku vymeniť za obuv, v ktorej sa bude cítiť pohodlne. Či už ide o tenisky, sandálky alebo čižmy, podpätok by nemal byť vysoký. Počas zimy je navyše dôležité myslieť aj na to, aby boli topánky vybavené protišmykovou podrážkou, čím sa vyhnete pošmyknutiu a pádom. Majte na mysli aj fakt, že vo vysokom štádiu tehotenstva už nebude predkláňanie sa a šnurovanie topánok hračkou, preto odporúčame, aby ste si zaobstarali radšej topánky so zipsom, alebo ešte lepšie také, ktoré si rýchlo a jednoducho nasuniete na nohy.

Tehotenská podprsenka

Je prirodzené, že v tehotenstve sa ženské prsia zväčšia a naberú na objeme. Aj keď mnohé ženy tento jav teší (a ich partnerov ešte viac:) ), pravdou je, že výber vhodnej podprsenky je naozaj veľmi dôležitý. Nesprávne zvolená podprsenka totiž môže spôsobovať rad zdravotných komplikácií ako napríklad stuhnutie a bolesť chrbta. Dbajte na to, aby vaše prsia neboli v podprsenke príliš stlačené, ale nie je dobré ani to, ak je podprsenka priveľmi voľná. Dôležité je vyberať si prírodné materiály, pretože v dôsledku záťaže, ktorú pre organizmus predstavuje tehotenstvo, dochádza k zvýšenému poteniu, a práve prírodné materiály sa starajú o priedušnosť, ktorá je v tomto prípade naozaj žiaduca. Vyberajte si nastaviteľnú podprsenku, čiže takú, ktorej veľkosť ramienok si môžete upravovať. Takto vám podprsenka dlho vydrží. V neposlednom rade platí zásada: väčšie prsia = širšie ramienka. Takto je zaistená efektívna podpora.

         

Nohavičky

Podobne ako v prípade nohavíc, aj tu platí pravidlo, že by vás nohavičky nemali nikde tlačiť a omínať. Ideálnou voľbou sú nohavičky bez švov vyrobené z prírodných materiálov. Vyhnite sa umelým materiálom a syntetike, pretože vaša pokožka potrebuje v období tehotenstva viac dýchať. Siahnuť môžete aj po tehotenských nohavičkách špeciálne prispôsobených na podporu bruška.

 

Po krásnom období tehotenstva nastáva ešte krajšie obdobie materstva, kedy si môžete užívať vzájomnú blízkosť prostredníctvom nosenia svojho dieťatka v šatke alebo nosiči. Veľkým pomocníkom vám bude oblečenie na nosenie detí.

 

 


Podobné články