So šatkovaním môžeme začať hneď po narodení. Aj keď okolie straší, že dieťatko by po narodení malo byť uložené na rovnej podložke, pretože nemá spevnené chrbtové svalstvo, netreba sa báť. Odborníci na slovo vzatí potvrdzujú, že poloha v klbôčku je pre novorodenca prirodzená. Guľatý chrbátik a pokrčené nožičky len kopírujú pozíciu, v ktorej sa bábätko nachádzalo ešte v maternici. Takže táto poloha aj po narodení je preň úplne v poriadku. Chrbtica sa totiž zakrivuje do esovitého tvaru počas prvého roka života postupne. Zjednodušene by sa priebeh zakrivovania dal opísať v následujúcich troch bodoch:
1. Bábätko najprv dávame takzvane pásť koníčky, čím sa pomaly posilňujú a spevňujú krčné svaly, až kým dokáže samo udržať hlavičku a tak najprv dochádza k zakriveniu krčnej chrbtice.
2. V ďalších mesiacoch bábätko posilňuje svaly na hrudi a brušku, vďaka čomu začne liezť a sedieť. V tomto okamihu je dokončené zakrivenie strednej časti chrbtice.
3. No a keď sa dieťa začne stavať a robiť prvé kroky, svaly na tele sú natoľko spevnené, že sa vytvorí oblúk v oblasti bedier.
Takže ak najbližšie budete počuť reči typu „Však počkaj, bude mať krivý chrbátik z tej šatky“ môžete týmto „doboroprajníkom“ vysvetliť ako to funguje a že dodržaním správnych zásad nosenia sa niečo také nestane ;)
Niektorým maminám sa môže zdať, že zaviazanie šatky je príliš komplikované, ale ono to iba tak vyzerá ;) Po chvíľke praktickej skúsenosti to určite zvládnete ľavou zadnou. Ja sama som zo začiatku mala troška obavu, aby mi môj drobec náhodou so šatky nevypadol. Na internete som pozerala rôzne inštruktážne videá ako správne uviazať šatku. Postupovala som podľa nich ale nebola som si úplne istá, či mi tam drobec sedí v správnej polohe. Uvedomovala som si, že je dôležité dodržať zásady správneho nosenia. Preto som radšej navštívila kurz šatkovania, aby som si bola istá. A to by som odporučila každej mamine,ktorá začína so šatkovaním. Ak sú vo vašom okolí takéto kurzy, zúčastnite sa ich, budete mať istotu, že nerobíte nijakú chybu, pretože nesprávne uviazanie by bábätku mohlo uškodiť.
Viazať môžeme do vertikálnych alebo horizontálnych polôh. Od synovho narodenia bola naša obľúbená poloha kríž s kapsou. Pri tejto vertikálnej polohe som dodržiavala nasledujúce zásady:
Od prvého týždňa od narodenia som venovala pozornosť zaisteniu hlavičky pomocou zrolovanej látkovej plienky umiestnenej za krkom, aby nedošlo k náhlemu prudkému záklonu. Neskôr keď už synček vedel udržať hlavičku sám, sme plienku odložili stranou. Keď som umiestňovala malého do šatky, vždy som roztiahla látku medzi kolienkami čo najširšie a prekryla som celý chrbátik šatkou (od krku až po kolienka), tak aby som vytvorila zaguľatený chrbátik a podsadený zadoček. Šatku som utiahla a kolienka som upravili tak, aby boli v rovnakej výške ako zadoček alebo vyššie (v tvare písmena M). Takto naširoko roztiahnuté nôžky zaisťujú bedrovým kĺbikom ideálnu pozíciu pre ich správny vývoj. Šatku som si potom pevnejšie popriťahovala. Chrbátik by mal byť pevne podopretý zo zadu aj z bokov, aby dieťatko nepadalo do strán. Samozrejme, že s tým pevným pritiahnutím som to nepreháňala, robila som to tak, aby sme sa obaja cítili aj dýchali pohodlne ;)
V prípade vertikálnej polohy teda úväzu kolísky, je potrebné uložiť bábätko do šatky tak, aby podopierala chrbátik aj hlavičku. Malé bábätko zmestíte do šatky celé bez najmenších problémov. Pri starších deťoch, je potrebné do šatky vložiť hlávku, chrbátik a zadoček. Nožičky ostávajú visieť von zo šatky. Opačná poloha, že vytŕča hlavička zo šatky je nesprávna, ale hlavne aj dosť nepohodlná, kedže by ste museli podopierať hlávku vašou rukou ( ale už aj to som videla u jednej maminy ;)
Nádherné vzory, motívy, pestré farby a prijateľné ceny. Reč je o šatkách holandského výrobcu Yaro.
Sú krásne, majú veselé motívy, hravé farby a skvelé ceny. Spoznajte bližšie šatky Little Frog.
Elastické šatky sú ideálne pre novorodencov. Prečítajte si o ich vlastnostiach a naučte sa úväz s elastickou šatkou.