Zásady bezpečného nosenia detí

Veľakrát ste už možno počuli rôzne poznámky od náhodných okoloidúcich, keď vás videli nosiť vaše dieťatko. Väčšinou sa ľudia desia, či môže bábätko v šatke alebo nosiči dobre dýchať. Ich obavy sú väčšinou úplne neopodstatnené, rodičia väčšinou sami dávajú na svoj poklad pozor.

Ak aj vás ale straší predstava, že by vaše dieťatko mohlo v šatke alebo nosiči prestať dýchať, je dobré, aby ste sa uistili, že dodržiavate pri nosení zásady bezpečnosti, názvy pochádzajú z angličtiny.  

 

1.       Tight/ Tesne: dieťatko v šatke alebo ergonomickom nosiči by malo byť vždy tesne (pozor, nie príliš!) umiestnené na tele rodiča, zabráni sa tak jeho prepadávaniu do strán alebo rotovaniu chrbátika či prepadávaniu hlavičky.
2.     In view at all times/ Na dohľad : rodič má vždy prehľad o tom, ako sa jeho dieťatko počas nosenia cíti a aké sú jeho momentálne potreby.
3.       Close enough to kiss/ Pusa : nosiaca osoba má bábätko na svojom tele v takej ideálnej výške, že nie je problém dať mu pusu na čielko.
4.       Keep chin off the chest/ Brada od hrude  : vždy dozerajte, aby sa brada dieťatka nedotýkala jeho hrudníku, vtedy totižto dochádza k sťaženiu dýchania a v krajnom prípade hrozí  udusenie dieťaťa.
5.       Supported back/ Podopretý chrbát : dbajte, aby šatka alebo nosič vždy dobre podopierali chrbátik noseného dieťatka a zároveň mu nebránili v jeho prirodzenom zakrivení. Vtedy je nosenie pohodlné a aj bezpečné, nehrozí, že pri nejakom náhlo pohybe vám dieťatko vypadne alebo sa nebezpečne zosunie do strany.

 

Ak si tieto zásady zapamätáte a budete ich dodržiavať, nemusíte sa vôbec obávať toho, že by nosenie mohlo vaše dieťatko ohroziť. Aby sme boli ale úplne dôslední, musíme spomenúť aj iné aspekty bezpečného nosenia.

Momentálne veľmi aktuálne, počas zimných mesiacov, keď je poľadovica a námraza na chodníkoch aj cestách, je dôležité mať na nosenie tú správnu obuv. Dbajte na to, aby ste mali dobrú stabilitu a nešmýkalo sa vám. Pád s dieťatkom v šatke alebo nosiči by nemusel skončiť dobre. Vhodnou pomôckou bývajú aj turistické návleky na topánky, tzv. mačky. S tými sa vám iste šmýkať nebude.

S bábätkom v šatke alebo ergonomickom nosiči nikdy nesadajte do auta ani s ním nešoférujte! V prípade aj malej zrážky to môže byť pre dieťatko veľmi nebezpečné, hlavičkou mu môže prudko trhnúť dozadu alebo ho môže veľmi vážne zraniť, alebo na živote ohroziť vystrelený airbag. Vždy preložte dieťa do vajíčka alebo autosedačky!

To isté platí aj pri bicyklovaní, či iných športoch. Nosič alebo šatka neslúžia ako bezpečné sedadlo pre dieťa. Je nevhodné ísť sa s dieťatkom na tele korčuľovať, lyžovať , jazdiť na koni, na kolobežke alebo na bicykli. Skúste si predstaviť, čo by sa mohlo stať, ak by ste pri týchto športoch spadli?

Svoje dieťatko nenoste, ak ste pod vplyvom omamných látok alebo utišujúcich liekov.

Nie je príliš vhodné, aby ste s dieťatkom v nosiči alebo šatke spali, samozrejme, malé zdriemnutie na gauči môže lákať, ale radšej to neriskujte, aby ste náhodou dieťatko nepritlačili alebo mu nesťažili dýchanie.

Poslednou dôležitou zásadou je, aby ste aj pri obliekaní bábätka dbali na to, aby sa pri nosení neprehrialo alebo nepodchladilo. Pokiaľ si obliekate cez seba ešte aj bundu na nosenie detí, bude dieťatku stačiť len jedna vrstva naviac, ako nosí doma. Vždy sa uistite, že váš „nosenček“ má dostatočný prísun vzduchu, nikdy mu bundou neprekrývajte celú hlavičku.

Naším cieľom nie je vás strašiť, alebo odrádzať od nosenia, práve naopak! Chceme vás povzbudiť, že ak sa budete riadiť jednoduchými a logickými pravidlami, môžete si bez obáv užívať s vašim dieťatkom nosenie. Nielen to, budete si môcť byť istí, že vám neškodí ale naopak, pomáha. Nosením poskytujeme svojmu dieťatku bezpečné miesto na skúmanie sveta – našu hruď (prípadne chrbát ;) ).


Podobné články