Nosenie novorodenca

 

Vo svete panuje mnoho rozdielnych názorov, či je nosenie novorodencov vhodné. Nuž, odborníci môžu o tom diskutovať koľko chcú, mnoho matiek však z vlastnej skúsenosti vie, že je to často nevyhnutné. Malinké bábätko potrebuje cítiť prítomnosť matky neustále, aj počas spánku. Je to to najlepšie, čo môžeme spraviť pre jeho zdravý psychický vývoj – neseparovať ho. Máloktorému dieťatku stačí ležať v postieľke, väčšina skrátka vyžaduje kontakt a nosenie na rukách.

Bolo by veľmi náročné pre ženu normálne fungovať, ak by mala svoje dieťatko stále nosiť na rukách. Našťastie si vedia maminky pomôcť a využívajú šatky alebo nosiče na nosenie svojich ratolestí. Veľmi veľa matiek sa zhoduje, že práve nosenie im najviac uľahčilo začiatky materstva. Omnoho jednoduchšie sa vedeli zaradiť aj do normálneho fungovania v domácnosti i spoločnosti. Predsa len, je také jednoduché dostať sa s dieťatkom v šatke alebo nosiči kamkoľvek! Nemusíte si robiť starosti so schodiskami či vyhľadávať len bezbariérové prístupy.

Ak ste sa rozhodli aj vy nosiť svojho novorodenca, iste vás bude zaujímať, v akej pomôcke alebo polohe je nosenie najlepšie a najzdravšie pre telesný vývoj.

V akej polohe nosiť narodené dieťatko

Kedysi bolo zvykom odporúčať, aby sa novorodenec až do 3 mesiacov nosil výhradne v polohe, nazývanej kolíska. Dieťatko sa v tejto priečnej polohe viazalo do šatky. Najnovšie poznatky ale hovoria, že táto poloha nie je veľmi vhodná pre fyziologický vývoj. Dochádza k útlaku najmä na bedrové a ramenné kĺbiky dieťatka. Táto poloha sa teda postupne prestáva učiť, na miesto nej sa odporúča iná, lepšia varianta, nazývaná aj „dojčiaci úväz“. Dieťatko je v šatke v priečnej polohe, vhodnej k asymetrickému prisatiu na prsník. Na rozdiel od normálnej kolísky je ale otočené bruškom k matke. Takáto verzia priečneho úväzu je vhodnejšia a aj zdravšia pre telesný vývoj.

 

Najviac odporúčané je ale nosiť dieťatko vertikálne. V správne dotiahnutom úväze alebo nastavenom novorodeneckom nosiči je dieťatko v optimálnej polohe. Hlavička spočíva na hrudi nosiaceho, chrbátik je zaoblený v tvare písmena C a nožičky sú roztiahnuté do tzv. žabky, kolienka sú vyššie ako zadoček. Ak viažeme so šatkou, môžeme sa podľa konkrétneho rozpätia nožičiek dieťatka rozhodnúť, či ich dáme von, alebo ich zašatkujeme v úväze. Pri druhej variante je ale dobré dbať na to, aby boli nožičky aj v šatke stále v pozícií, pripomínajúcej písmenko M. Nožičky nikdy nedávame na širšie, ako bábätko dokáže.

Pri nosení dieťatka v šatke je dobré dbať aj na oporu hlavičky, hlavne ak ju ešte nedokáže udržať samo. Je dobré, aby nebola príliš hrubá alebo napevno dotiahnutá, aby mohlo bábätko hlavičkou hýbať a otáčať ju podľa potreby. Nedávajte teda ako oporu hlavičky celú bavlnenú plienku, skôr menší kúsok látky.

 

Pri vertikálnych úväzoch alebo nosení v nosiči je dobré skontrolovať, či nie je chrbátik dieťatka pokrútený. Mal by tvoriť pomyslenú kolmú os na povrch zeme. Ak by sa chrbátik posúval na jednu alebo druhú stranu treba dieťatko lepšie podsadiť a dotiahnuť šatku alebo nosič. Potom bude mať chrbát dostatočnú oporu a nebude prepadávať do strán.

Akú pomôcku zvoliť na nosenie novorodenca

Je veľmi dôležité, aby sme si vybrali tú správnu pomôcku na nosenie malinkého novorodenca. Väčšina nosičov je totižto pre tak maličké bábätko príliš veľká. Preto sa najviac odporúča začať práve s mäkkou a jemnou šatkou na nosenie detí. Do nej si dieťatko umiestnite a šatka sa krásne prispôsobí telíčku. Ak však máte pred šatkovaním veľký rešpekt, existujú aj nosiče, vhodné na nosenie novorodencov. Nemusíte sa báť, že by ste nosením v nich dieťatku akokoľvek uškodili.


Najlepšia šatka pre novorodenca

Na nosenie novorodenca si môžete vybrať medzi elastickou a pevnou šatkou. Elastická šatka sa odporúča pre začiatočníkov preto, že si ju môžete predviazať a dieťatko uložiť už do hotového úväzu, bez nutnosti doťahovania. Menšou nevýhodou elastických šatiek je, že s nimi neuviažete rôzne úväzy, hodia sa najlepšie pre kríž s kapsou vonku. Pri ťažších deťoch (nad 7 kg zvyčajne) sa už vedia akoby vyťahať, strácajú pevnosť a dieťatko sa v úväze prevesuje.

Pokiaľ si vyberiete vhodnú gramáž a prímes, rovnako dobre ako elastická, vám bude slúžiť aj pevná šatka. S tenkými, nízko-gramážnymi šatkami je jednoduché uviazať aj novorodenca, nemusíte sa tejto možnosti vôbec obávať. Pre novorodenca sú výborné čistobavlnené šatky, nič ale nepokazíte ani s prímesou ako je hodváb, merino alebo bambusová viskóza. Tieto šatky sú mäkké a príjemné už od novoty a nie je potrebné ich zanášať. V našom e-shope vždy uvádzame, či je konkrétna šatka vhodná aj pre novorodencov.

Aký je najlepší nosič pre novorodenca

 

Medzi najlepšie nosiče pre novorodencov rozhodne patria StorchenwiegeFidella Fusion Baby Size. Vhodné sú aj nosiče, ktoré majú možnosť dať dieťatko do novorodeneckej vložky, ako napríklad Manduca, TulaErgobaby.
 

Nosiče Storchenwiege a Fidella sú výborné v tom, že majú možnosť nastavovania šírky a výšky sedu, krásne sa tak prispôsobia aktuálnym potrebám bábätka. Budú rásť spolu s ním a vystačia tak do 1-1,5 roka. Sú ušité zo šatkoviny, takže sú mäkké a jemné. Nosič Lenka je unikátnou pomôckou na nosenie dieťatka nielen preto, že ide o náš - na Slovensku vyrobený ergonomický nosič. Pre najmenšie detičky sú k dispozícii dve verzie: Lenka rastúca 1 (3 mesiace - 18 mesiacov) a Lenka 4ever (3 mesiace - 3 roky). Výhodou nosiča je jednoduché nastavovanie šírky: v prípade nosiča rastúca 1 sa šírka nosiča nastavuje pomocou sťahovacieho mechanizmu na suchý zips. Ergo nosič Lenka 4ever nastavujete veľmi rýchlym a jednoducým stiahnutím šnúrok nad bedrovým pásom. Ďalším plusom nosičov Lenka je jedinečné prevedenie ramenných popruhov, aké iné nosiče nemajú. Ramenné popruhy sú pri Lenke široké a mamička sa sama môže rozhodnúť, či ich bude na chrbte krížiť, alebo ich bude nosiť klasicky (na výber sú taktiež klasické ramenné popruhy - viac informácií o ramenných popruhoch nosičov Lenka). Ako nosiče Fidella a Storchenwiege, aj nosič Lenka je rastúci a porastie s dieťatkom od cca troch mesiacov až do veku 18 mesiacov (potom môže mamička zvoliť väčšiu veľkosť - rastúcu 2, v ktorej odnesie aj 3,5 ročné dieťatko).


Nosiče s novorodeneckou vložkou sa väčšinou používajú tak, že od narodenia do cca 3 mesiacov nosíte dieťatko vo vložke a potom, keď už dostatočne podrastie, nosíte v nosiči bez nej.
 

Vhodnou alternatívou sú tiež nosiče typu mei tai. Tie sa viažu, podobne ako šatka. Sú veľmi pohodlné a jednoduché, netreba nastavovať a posúvať žiadne pracky. Nastavovateľný mei tai má značka Fidella aj Diva Milano. Sú preto vhodné už od narodenia a vydržia naozaj dlho, šírka sedu sa dá krásne prispôsobovať.

 

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek šatku alebo nosič, vedzte, že ak ste dobre vybrali a správne dieťatko do pomôcky uložili, nijako mu neškodíte! Nosenie je prospešné, či už po fyziologickej, psychologickej ale i praktickej stránke. Vášmu bábätku nebude nikde tak dobre, ako práve na vašej hrudi, nosením mu dodávate pocit istoty.
 

Ak by ste chceli pomôcť s výberom vhodného nosiča lebo šatky, neváhajte nás kontaktovať.