Chceš poradiť? Radi ti pomôžeme0948 113 912
Kontakt Vytvoriť účetPrihlásiť saEUR CZK

 

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

 

Mnoho mamičiek túži nosiť svoje dieťatko bezprostredne po tom, ako ho privedú na tento svet. Telíčko novorodenca je však veľmi krehké, a tak sa do popredia tisne otázka, či je pre takého malého človiečika nosič vôbec vhodný. Nebude nosič dieťatku veľký? Nebude ho tlačiť? Bude mu v ňom príjemne a pohodlne? Obavy môžete pokojne zahodiť za hlavu, ak budete vedieť, aké kritériá musí nosič pre novorodenca spĺňať. Poďme teda pekne poporiadku.

 

Základom je zdravá ergonomická poloha
Pomôcok na nosenie detí je na trhu množstvo druhov a typov, a hoci je výber široký, treba byť ostražitý. V prípade výberu nosiča pre novorodenca to platí dvojnásobne. Nosiče totiž môžeme rozdeliť do dvoch častí: ergonomické a neergonomické. Kým prvé sú zhotovené s dôrazom na udržiavanie správnej polohy pri nosení, čo je pre dieťa najdôležitejšie, druhé tento fakt nedodržiavajú. Ide o tzv. klokanky, a preto ich neodporúčame.


Veľkosť

Pri výbere nosiča máte k dispozícii štandardne dve veľkosti: Baby size a Toddler size. Baby je veľkosť vhodná pre deti od narodenia, Toddler od približne troch mesiacov (v závislosti od výrobcu, pri niektorých je Toddler vhodný od piatich, alebo až od ôsmich mesiacov). Niektorí výrobcovia majú k dispozícii aj strednú veľkosť označovanú ako medziverzia alebo new size. Nosič pre novorodenca je teda vždy označený ako Baby size. Keď sa hovorí o veľkosti, nemyslí sa ňou veľkosť ramenných a bedrových popruhov (tie si môžete ľubovoľne nastavovať), ale reč je o veľkosti chrbtovej opierky, pretože práve tá je podstatnou časťou, v ktorej je dieťatko uložené. Základnými parametrami je výška a šírka chrbtovej opierky. Podľa toho, či sa dá šírka aj výška nastavovať, sa určuje, či je nosič vhodný pre novonarodené dieťatko s použitím novorodeneckej vložky, alebo je možné nosiť aj bez nej. Nosiče, ktoré umožňujú postupné nastavovanie šírky medzi nožičkami dieťatka, označujeme ako rastúce. Viac sa o nich dozviete v tomto našom článku.

 


Novorodenecká vložka

Pri niektorých nosičoch je nutné používať na nosenie novorodenca novorodeneckú vložku. Ide o pomôcku, ktorá umožňuje nosenie aj najmenšieho dieťatka v nosiči. Môže byť integrovaná, čo znamená, že je súčasťou nosiča, alebo externá (tú treba k nosiču dokúpiť). Funkcia novorodeneckej vložky spočíva v tom, že telo dieťatka podopiera a udržiava ho v správnej ergonomickej polohe. Dieťatko je uložené s mierne zakriveným chrbátikom, presne tak, ako to bolo v maternici. Ide teda o prirodzenú polohu, ktorá je pri nosení nevyhnutná, aby sa predchádzalo zdravotným rizikám. Novorodenecká vložka zároveň efektívne vypĺňa priestor medzi nosičom a dieťatkom. Niekomu používanie novorodeneckej vložky vyhovuje, inému nie. Je pravdou, že manipulácia s dieťatkom uloženým v nosiči vo vložke je náročnejšia a bábätko budete do nosiča ukladať, aj ho z neho vyberať o niečo dlhšie, než v prípade nosičov, pri ktorých vložku používať netreba. Najlepšie je vyskúšať a zistiť, čo vám osobne najviac vyhovuje. Novorodeneckú vložku je potrebné použiť pri nosičoch ManducaErgobaby Original a Organic či Tula.


Nosiče zo šatkoviny majú navrch
Existujú nosiče, ktorých šírka aj výška chrbtovej opierky sa nastavuje - hovoríme im rastúce. Chrbtová opierka sa dá nastavovať presne na mieru dieťatka, akým spôsobom sa nastavuje záleží od konkrétneho výrobcu, napríklad sa môže sťahovať/rozťahovať pomocou šnúrok, patentiek (gombičiek), prípadne suchým zipsom. Nosič jednoducho stiahnete do požadovanej veľkosti, a tak ho môžete dokonale prispôsobiť telíčku dieťatka.

 

Pre novorodencov sú tieto nosiče najvhodnejšie a môže za to aj fakt, že väčšina z nich je vyrobená zo šatkoviny, vďaka čomu obopnú telo novorodenca presne tak ako šatka. Práve preto nie je potrebné používať novorodeneckú vložku. Ide o nosiče Fidella Fusion Baby sizeFidella Fly tai baby size, StorchenwiegeDidyTaiKokadi Flip Baby, Kokadi WrapStar Baby, Kokadi WrapTai, alebo látkový rastúci nosič Tula Free To Grow.

 


"Vitamín C" pre vaše bábätko
Novonarodené dieťatko má prirodzene zakrivený chrbátik a toto zakrivenie sa postupne, ako dieťatko rastie, vyrovnáva. U novorodencov hovoríme o zakrivení do tvaru písmenka C. Takto bolo uložené v maternici, preto je pochopiteľné a pre dieťatko prirodzené a zdravé, že je udržiavané práve v takejto polohe. Šatkové nosiče, ako sme uviedli vyššie, sú skvelým kompromisom medzi šatkou a nosičom (najmä pre tých, ktorí by najradšej nosili v šatke, avšak viazanie sa im zdá komplikované, a preto preferujú nosič, ktorý si nasadia veľmi jednoducho). Šatka je materiál, ktorý sa najlepšie telu dieťatka prispôsobuje a prirodzené "céčkové" zakrivenie chrbtice podporuje. Táto ergonomická požiadavka je pri zdravom nosení nevyhnutná. V šatkách a v šatkových nosičoch sa veľmi dobre cíti nielen dieťatko, ale aj nosiaca mamička či otecko, pretože šatkovina je veľmi pohodlná. Obľúbenými a vhodnými nosičmi pre novorodencov sú popri vyššie uvedených tiež šatkové nosiče Lenka. Tie majú navrch aj v tom, že ako jediné majú polstrované ramenné popruhy, ktoré sú široké. Celé sú zhotovené zo šatky a na chrbte sa dajú zapínať do kríža, vďaka čomu sa váha dieťatka veľmi efektívne rozloží. Takto nie je zaťažovaný mamičkin chrbát a nosenie je pohodlné nielen pri novorodencovi, ale vďaka tomu, že nosič je rastúci, aj pri 18-mesačnom, či dokonca 3,5 ročnom drobcovi :-)

 

 

 

 

 


Podobné články