Aký nosič je vhodný pre novorodenca

 

Mnoho mamičiek túži nosiť svoje dieťatko bezprostredne po tom, ako ho privedú na tento svet. Telíčko novorodenca je však veľmi krehké, a tak sa do popredia tisne otázka, či je pre takého malého človiečika nosič vôbec vhodný. Nebude nosič dieťatku veľký? Nebude ho tlačiť? Bude mu v ňom príjemne a pohodlne? Aký nosič vybrať pre novorodenca? Obavy môžete pokojne zahodiť za hlavu, ak budete vedieť, aké kritériá musí nosič pre novorodenca spĺňať. Poďme teda pekne poporiadku.
     

Základom je zdravá ergonomická poloha
Pomôcok na nosenie detí je na trhu množstvo druhov a typov, a hoci je výber široký, treba byť ostražitý. V prípade výberu nosiča pre novorodenca to platí dvojnásobne. Nosiče totiž môžeme rozdeliť do dvoch častí: ergonomické a neergonomické. Kým prvé sú zhotovené s dôrazom na udržiavanie správnej polohy pri nosení, čo je pre dieťa najdôležitejšie, druhé tento fakt nedodržiavajú. Ide o tzv. klokanky, a preto ich rozhodne neodporúčame.


Odkedy nosiť dieťa v nosiči

Mnoho mamičiek si kladie podstatnú otázku: Odkedy nosiť dieťa v nosiči? Malé bábätko, ktoré práve prišlo na tento svet, je také krehké, že sa rodičia obávajú, či by mu náhodou nemohli nosením v ergonomickom nosiči nebodaj nejako ublížiť. Je pravda, že ak nie je bábätko v nosiči usadené správne, nie je zabezpečená ergonomická poloha, a teda odpoveď znie: áno, dlhodobé nesprávne nosenie bábätka je určite nezdravé. Nosenie detí v nosiči je však veľmi prínosné a je dobrým spôsobom, ktorý umožňuje dieťatku plnohodnotne sa vyvíjať, učiť sa od rodiča mnohým dôležitý veciam, rásť správny fyzicky i psychicky. Zároveň ide o výbornú metódu, vďaka ktorej má mamička i otecko voľné ruky a zároveň má v náručí svoje bábätko. Je preto naozaj dobré osvojiť si, čo a ako pri nosení detí dodržiavať. A potom si už len užívať vzájomnú blízkosť :-)

Vo všeobecnosti platí, že v šatke môžete začať nosiť dieťa od narodenia, dokonca aj tedy, ak sa dieťatko narodí predčasne. Na nosenie predčasne narodených detí odporúčame použiť elastické šatky, ktoré využijete do približne 6-7kg hmotnosti bábätka. Na nosenie ťažších detí sú ďalšj vhodné pevné šatky. Nosiť dieťa v nosiči môžete začať od 4 kg - samozrejme v závislosti od typu nosiča. Rastúce nosiče umožňujú nosenie novorodenca od narodenia (s minimálnou hmotnosťou 3,5 kg alebo 4 kg). Rodičia si teda vďaka ergonomcikým detským nosičom môžu zabezpečiť skvelú pomôcku, ktorá im umožní nosenie bábätka už od jeho prvých dní po narodení.
 

Veľkosť

Pri výbere nosiča máte k dispozícii štandardne dve veľkosti: Baby size a Toddler size. Baby je veľkosť vhodná pre deti od narodenia, Toddler od približne troch mesiacov (v závislosti od výrobcu, pri niektorých je Toddler vhodný od piatich, alebo až od ôsmich mesiacov). Niektorí výrobcovia majú k dispozícii aj strednú veľkosť označovanú ako medziverzia alebo new size. Nosič pre novorodenca je teda vždy označený ako Baby size. Keď sa hovorí o veľkosti, nemyslí sa ňou veľkosť ramenných a bedrových popruhov (tie si môžete ľubovoľne nastavovať), ale reč je o veľkosti chrbtovej opierky, pretože práve tá je podstatnou časťou, v ktorej je dieťatko uložené. Základnými parametrami je výška a šírka chrbtovej opierky. Podľa toho, či sa dá šírka aj výška nastavovať, sa určuje, či je nosič vhodný pre novonarodené dieťatko s použitím novorodeneckej vložky, alebo je možné nosiť aj bez nej. Nosiče, ktoré umožňujú postupné nastavovanie šírky medzi nožičkami dieťatka, označujeme ako rastúce. Viac sa o nich dozviete v tomto našom článku.


Porovnanie nosičov pre bábätko
Výber vhodnej pomôcky na nosenie detí je naozaj široký. Dôsledný treba byť obzvlášť pri výbere nosiča pre novorodenca.
 

Nosiče zo šatkoviny majú navrch
Existujú nosiče, ktorých šírka aj výška chrbtovej opierky sa nastavuje - hovoríme im rastúce. Chrbtová opierka sa dá nastavovať presne na mieru dieťatka, akým spôsobom sa nastavuje záleží od konkrétneho výrobcu, napríklad sa môže sťahovať/rozťahovať pomocou šnúrok, patentiek (gombičiek), prípadne suchým zipsom. Nosič jednoducho stiahnete do požadovanej veľkosti, a tak ho môžete dokonale prispôsobiť telíčku dieťatka. Pre novorodencov sú tieto nosiče najvhodnejšie a môže za to aj fakt, že väčšina z nich je vyrobená zo šatkoviny, vďaka čomu obopnú telo novorodenca presne tak ako šatka. Práve preto nie je potrebné používať novorodeneckú vložku. Ide o nosiče Fidella Fusion Baby sizeFidella Fly tai baby size, StorchenwiegeDidyTaiKokadi Flip Baby, Kokadi WrapStar Baby, Kokadi WrapTaiLennyUp. V súčasnosti je favoritom medzi nosiacimi mamičkami slovenský handmade nosič Lenka, vhodný pre detičky od približne troch mesiacov (konfekčná veľkosť 62).


ERGONOMICKÝ NOSIČ LENKA
Podobné nastavovanie nosiča na mieru bábätka majú aj šatkové rastúce nosiče slovenského výrobcu Lenka. Aj tie majú na vnútornej strane bedrového pásu našitý suchý zips, ktorý slúži na stiahnutie/roztiahnutie nosiča podľa aktuálnej veľkosti dieťaťa. V porovnaní s nosičom LennyUp sú ramenné popruhy nosiča Lenka omnoho tenšie, celošatkové s miernym polstrovaním, v dôsledku čoho môžu byť pohodlnejšie – samozrejme, každej mamičke vyhovuje niečo iné :-)

Rastúce nosiče Lenka sme doteraz poznali v dvoch podobách: rastúca 1 (od 3 mesiacov do 18 mesiacov) a rastúca 2 (18 mesiacov – 3,5 roka). Lenka však prišla s novinkou, rastúcim nosičom Lenka 4ever, ktorý sa nastavuje na mieru dieťatka veľmi jednoducho stiahnutím šnúrok nad bedrovým pásom a ktorý je vhodný na celé obdobie nosenia.

                         

 

Slovenský ergonomický rastúci nosič Lenka 4ever
Lenka uviedla na prelome februára a marca 2018 na trh novinku, ktorá uľahčí život všetkým mamičkám – šatkový nosič Lenka 4ever na celé obdobie nosenia. Je plne nastaviteľný na mieru dieťatka od veľkosti 62. Oproti pôvodným rastúcim Lenka nosičom sa šírka nosiča 4ever nastavuje pomocou sťahovacích šnúrok umiestnených na prednej strane chrbtovej opierky tesne nad bedrovým pásom. Šnúrky stačí stiahnuť podľa veľkosti bábätka a zaviazať na uzol. 
Nosič Lenka 4ever má unikátne riešenie fixácie hlavičky, aké u predchádzajúcich nosičoch, ktoré sme spomínali, nie je. V hornej časti chrbtovej opierky sa nachádzajú gumičky, pomocou ktorých efektívne nastavíte šírku nosiča tak, aby bola fixovaná hlavička dieťatka, ktoré ju ešte samo neudrží. Tento spôsob nastavenia nosiča zaručuje maximálnu bezpečnosť počas nosenia. Keď dieťatko podrastie a už hlavičku udrží samé, gumičky jednoducho používať nebudete. A keďže zostanú ukryté, vôbec nijako nebudú prekážať (ani si nevšimnete, že tam nejaké sú) :-)

 

Ergonomický nosič LennyUp

 Šatkový nosič LennyUp je novinkou poľského výrobcu LennyLamb. Je to nosič vyrobený zo šatiek na nosenie, ktoré sú utkané zo 100% bavlny. Aj vďaka tomu je nosič vhodný pre bábätko od jeho príchodu na svet. Je plne nastaviteľný a mamičkám, ktoré majú skúsenosti s nosičom LennyUp, vyhovuje spôsob, akým sa nastavuje panel nosiča na mieru dieťatka. Na vnútornej strane bedrového pásu sa nachádza sťahovací mechanizmus na suchý zips. Pomocou neho sa šírka nosiča buď stiahne na minimum pri nosení novorodenca, a postupne sa povoľuje a rozťahuje, čím sa telo nosiča zväčšuje súbežne s rastúcim dieťatkom. Vďaka tomuto prevedeniu je zaručené správne podsadenie a ergonomickosť nosenia v každom štádiu vývoja dieťatka od narodenia.

                              

Látkové ergonomické nosiče pre novorodenca

Výrobcov ergonomických nosičov môžeme v zásade rozdeliť do dvoch kategórií: tí, ktorí na výrobu nosiča používajú látku a tí, ktorí pracujú so šatkovinou. Ak by sme tieto jednotlivé nosiče mali porovnať, určite by sme hneď ako prvý spomenuli práve použitý materiál. Na dotyk sú totiž šatkové nosiče a nosiče z látok diametrálne odlišné. Šatkovina je mäkkšia, poddajnejšia a prispôsobivejšia, v dôsledku čoho sa javí aj ako pohodlnejšia. To však neznamená, že látkové nosiče nie sú pre novorodenca vhodné. V našej ponuke nájdete množstvo nosičov vyrobených z látok, ktoré sú vysokokvalitné a certifikované. Sú navrhnuté s veľkým dôrazom na to, aby bolo nosenie novorodenca maximálne bezpečné, zdravé a zaručene ergonomické.
 

Nosič Ergobaby Adapt
Ide o nosič známeho výrobcu Ergobaby, ktorý popri svojich klasických produktoch Organic a Original prišiel aj s prepracovaným detským nosičom, určeným už pre tie najmenšie detičky. Ergonomický nosič Ergobaby Adapt je nastaviteľný na mieru bábätka, preto sa mu hovorí aj rastúci. Šírka chrbtovej opierky sa nastavuje na vnútornej strane bedrového pásu pomocou integrovaných suchých zipsov. Pre najmenšie detičky sa suchý zips zapína čo najbližšie k stredu bedrového pásu, postupne ako dieťatko rastie, zapínate suchý zips ďalej od stredu bedrového pásu. Nosič je tak nastaviteľný pre obdobie: 0-3mesiace, 3-9 mesiacov, 9-48 mesiacov. Ponúka veľmi jednoduché použitie pre novorodencov i väčšie už chodiace deti. Nosič podporuje prirodzenú polohu dieťatka so zakriveným chrbátikom tak, ako bolo dieťa uložené v maternici. Jeho výhodou je, že v hornej časti chrbtovej opierky má vypolstrovanú časť, ktorá novorodencovi vytvorí funkčný „vankúšik“ na fixáciu hlavičky. Ďalším plusom je tiež prevedenie bedrového pásu, ktorý okrem svojej primárnej funkcie obsahuje tiež zadnú časť, ktorá sa po nasadení nosiča nachádza v krížovej časti chrbtice rodiča –slúži na fixáciu chrbta pri nosení.

 

Nosič Tula Free to Grow
Tento ergonomický nosič pre deti a bábätká je zhotovený z látky – 100% ručne vyrobený ľahký a vzdušný keper. Nosič je určený pre deti od narodenia, pričom rovnako ako v prípade Ergobaby Adapt rodičom odpadá starosť s novorodeneckou vložkou. Veľkosť nosiča Tula Free to Grow je možné nastaviť presne na mieru dieťatka. Postupne ako dieťa rastie sa nastavuje aj nosič, takže poslúži naozaj dlhodobo. V porovnaní s Ergobaby Adapt sa šírka nosiča nenastavuje suchým zipsom, ale patentkami – kovovými gombíkmi, ktoré sa nachádzajú na vnútornej strane bedrového pásu. Najmenšie nastavenie docielite zapnutím patentiek čo najbližšie k stredu bedrového pásu. Takéto nastavenie je vhodné na nosenie novorodenca a najmenších detí. Na fixáciu hlavičky novorodenca možno použiť zrolovanú kapucňu, ktorou docielite funkčné zaistenie krčnej chrbtice a hlavičky dieťatka.

                              


Novorodenecká vložka

Pri niektorých nosičoch je nutné používať na nosenie novorodenca novorodeneckú vložku. Ide o pomôcku, ktorá umožňuje nosenie aj najmenšieho dieťatka v nosiči. Môže byť integrovaná, čo znamená, že je súčasťou nosiča, alebo externá (tú treba k nosiču dokúpiť). Funkcia novorodeneckej vložky spočíva v tom, že telo dieťatka podopiera a udržiava ho v správnej ergonomickej polohe. Dieťatko je uložené s mierne zakriveným chrbátikom, presne tak, ako to bolo v maternici. Ide teda o prirodzenú polohu, ktorá je pri nosení nevyhnutná, aby sa predchádzalo zdravotným rizikám. Novorodenecká vložka zároveň efektívne vypĺňa priestor medzi nosičom a dieťatkom. Niekomu používanie novorodeneckej vložky vyhovuje, inému nie. Je pravdou, že manipulácia s dieťatkom uloženým v nosiči vo vložke je náročnejšia a bábätko budete do nosiča ukladať, aj ho z neho vyberať o niečo dlhšie, než v prípade nosičov, pri ktorých vložku používať netreba. Najlepšie je vyskúšať a zistiť, čo vám osobne najviac vyhovuje. Novorodeneckú vložku je potrebné použiť pri nosičoch Manduca, Ergobaby či Tula Štandard.


Podobné články


Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Ergonomické nosiče Storchenwiege a Tula

Ergonomické nosiče Storchenwiege a Tula

V prvej časti nášho článku sme sa podrobnejšie venovali dvom veľmi známym ergonomickým nosičom, Manduce A Ergobaby. Dnes vám prinášame pokračovanie, kde si predstavíme opäť veľmi kvalitné a známe nosiče, Storchenwiege a Tulu.

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

V prvej časti našej série článkov o ergonomických nosičoch sme si hovorili o Manduce a Ergobaby, v druhej časti sme vám podrobnejšie popísali nosiče Storchenwiege a Tula. Do tretej časti sme vybrali dva ergonomické nosiče, ušité zo šatkoviny, a to Fidella

Ergonomický nosič typu mei-tai

Ergonomický nosič typu mei-tai

Prečítajte si náš článok o tradičnom type ázijského nosiča mei tai. Zistite, čím je nosič výnimočný a aké sú jeho hlavné pozitíva.

Ako sa správne starať o ergonomický nosič

Ako sa správne starať o ergonomický nosič

Keď do niečoho investujeme peniaze, snažíme sa, aby nám daná vec vydržala čo najdlhšie bez poškodení. Preto je dobré, ak si vždy pozorne prečítame návod na starostlivosť o konkrétny produkt. Podobne ako šatky, ktoré vyžadujú určitú špeciálnejšiu starostli

Ergonomické nosiče

Ergonomické nosiče

Aký nosič považujeme za ergonomický a aký nie? Pozrite si prehľad a typy nosičov, ktoré zaručujú zdravotne nezávadné nosenie pre nosenca i nosiaceho.

Nosiče pre deti

Nosiče pre deti

Pýtate sa, aký nosič je pre vaše bábätko najvhodnejší? Prečítajte si o jednotlivých typoch a zistite, aké majú vlastnosti. Pomôžeme vám správne sa rozhodnúť.

Klokanke sa vyhnite

Klokanke sa vyhnite

Rozdiely medzi klokankou a ergonomickým nosičom sú viditeľné na prvý pohľad. Prečítajte si, ako môže klokanka bábätku uškodiť.

Nosiče a šatky Rischino

Nosiče a šatky Rischino

Sú krásne, pohodlné, vhodné od narodenia a navyše naše slovenské. Spoznajte bližšie nosiče a šatky výrobcu Rischino.

Nosiče KiBi

Nosiče KiBi

Prepracovaný dizajn, funkčné prevedenie a jednoduchá manipulácia. Zistite viac o rastúcich českých nosičoch KiBi.

Tula Free to Grow

Tula Free to Grow

Ergonomický detský nosič Tula v originálnom prevedení, vďaka ktorému je vhodný na celé obdobie nosenia. Pestrý dizajn, jednoduchá manipulácia, kvalita a pohodlie.