Chceš poradiť? Radi ti pomôžeme0948 113 912
Kontakt Vytvoriť účetPrihlásiť saEUR CZK

 

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

 

Mnoho mamičiek túži nosiť svoje dieťatko bezprostredne po tom, ako ho privedú na tento svet. Telíčko novorodenca je však veľmi krehké, a tak sa do popredia tisne otázka, či je pre takého malého človiečika nosič vôbec vhodný. Nebude nosič dieťatku veľký? Nebude ho tlačiť? Bude mu v ňom príjemne a pohodlne? Obavy môžete pokojne zahodiť za hlavu, ak budete vedieť, aké kritériá musí nosič pre novorodenca spĺňať. Poďme teda pekne poporiadku.

 

Základom je zdravá ergonomická poloha
Pomôcky na nosenie detí je na trhu množstvo druhov a typov, a hoci je výber široký, treba byť ostražitý. V prípade výberu nosiča pre novorodenca to platí dvojnásobne. Nosiče totiž môžeme rozdeliť do dvoch častí: ergonomické a neergonomické. Kým prvé sú zhotovené s dôrazom na udržiavanie správnej polohy pri nosení, čo je pre dieťa najdôležitejšie, druhé tento fakt nedodržiavajú. Ide o tzv. klokanky, a preto ich neodporúčame.


Veľkosť

Pri výbere nosiča máte k dispozícii štandardne dve veľkosti: Baby size a Toddler size. Baby je veľkosť vhodná pre deti od narodenia, Toddler od približne troch mesiacov (v závislosti od výrobcu, pri niektorých je Toddler vhodný od piatich, alebo až od ôsmich mesiacov). Nosič pre novorodenca je teda vždy označený ako Baby size. Keď sa hovorí o veľkosti, nemyslí sa ňou veľkosť ramenných a bedrových popruhov (tie si môžete ľubovoľne nastavovať), ale reč je o veľkosti chrbtovej opierky, pretože práve tá je podstatnou časťou, v ktorej je dieťatko uložené. Základnými parametrami je výška a šírka chrbtovej opierky. Podľa toho, či sa dá šírka aj výška nastavovať, sa určuje, či je nosič vhodný pre novonarodené dieťatko s použitím novorodeneckej vložky, alebo je možné nosiť aj bez nej.

 


Novorodenecká vložka

Pri niektorých nosičoch je nutné používať na nosenie novorodenca novorodeneckú vložku. Ide o pomôcku, ktorá umožňuje nosenie aj najmenšieho dieťatka v nosiči. Môže byť integrovaná, čo znamená, že je súčasťou nosiča, alebo externá (tú treba k nosiču dokúpiť). Funkcia novorodeneckej vložky spočíva v tom, že telo dieťatka podopiera a udržiava ho v správnej ergonomickej polohe. Dieťatko je uložené s mierne zakriveným chrbátikom, presne tak, ako to bolo v maternici. Ide teda o prirodzenú polohu, ktorá je pri nosení nevyhnutná, aby sa predchádzalo zdravotným rizikám. Novorodenecká vložka zároveň efektívne vypĺňa priestor medzi nosičom a dieťatkom. Niekomu používanie novorodeneckej vložky vyhovuje, inému nie. Je pravdou, že manipulácia s dieťatkom uloženým v nosiči vo vložke je náročnejšia a bábätko budete do nosiča ukladať, aj ho z neho vyberať o niečo dlhšie, než v prípade nosičov, pri ktorých vložku používať netreba. Najlepšie je vyskúšať a zistiť, čo vám osobne najviac vyhovuje. Novorodeneckú vložku je potrebné použiť pri nosičoch ManducaErgobaby či Tula.


Nosiče zo šatkoviny majú navrch
Existujú nosiče, ktorých šírka aj výška chrbtovej opierky sa nastavuje pomocou šnúrok. Tie jednoducho stiahnete do požadovanej veľkosti, a tak môžete nosič dokonale prispôsobiť telíčku dieťatka. Pre novorodencov sú ttieto nosiče najvhodnejšie a môže za to aj fakt, že väčšina z nich je vyrobená zo šatkoviny, vďaka čomu obopnú telo novorodenca presne tak ako šatka. Práve preto nie je potrebné používať novorodeneckú vložku. Ide o nosiče Fidella Fusion Baby sizeFidella Fly tai baby size, StorchenwiegeDidyTaiKokadi Flip Baby, Kokadi WrapStar Baby, Kokadi WrapTai či Tula Free To Grow.

 

 

 


Podobné články