Ergonomický nosič typu mei-tai

Tento praktický, a čo je hlavné, ergonomický nosič má svoj pôvod v Ázií, konkrétne v Číne. Tam patrí medzi tradičné pomôcky na nosenie detí, obľúbený je ale najmä pre svoju praktickosť aj u nás.

Nosič tvorí obdĺžnikový chrbtový panel a 4 cípy dlhých pruhov, dva sú kratšie, tie slúžia na uviazanie okolo bedier, a dva dlhšie. S tými sa nosič viaže krížom cez chrbát. U nás, na Slovensku, sa predávajú mnohé typy tohto nosiča. Môžete zohnať jednoduché, doma ušité látkové nosiče ale aj pohodlné a do detailov prepracované šatkové nosiče typu mei tai.

Aké sú najväčšie plusy tohto nosiča a prečo je taký obľúbený? Jeho veľkou výhodou je najmä naozaj jednoduchá a rýchla manipulácia. Aj ľudia, ktorým príde viazanie šatky zložité, si s mei taiom poradia ľahko a sami. Osobne pre mňa bolo ale najväčším plusom tohto nosiča to, že má také dlhé ramenné popruhy. Neviem, či mám krátke ruky ale vždy som mala problém pri zapínaní prackového nosiča s dočiahnutím na popruhy a ich následným zapínaním. Pri mei tai som na popruhy vždy ľahko dočiahla a utiahla som si nosič správne aj sama.

 

Túto istú výhodu ocenila aj jedna mamička, ktorá mala po pôrode ťažké zdravotné problémy s nervovými zakončeniami a nevládala sa načiahnuť pri zapínaní ergonomického nosiča. V mei tai sa jej podarilo synčeka naviazať a konečne ho mohla nosiť (na rukách ho práve kvôli zlému stavu nosiť nevládala).

Mei Tai samozrejme ocenia aj zdravé maminky, najmä ak potrebujú na nosenie niečo rýchle a praktické. Uviazať dieťatko do mei taiu je záležitosťou necelej minútky. Pri viazaní sa postupuje takto: nosič si uviažeme okolo pásu a popruhy zaviažeme na dvojitý uzol. Potom si vezmeme dieťatko a „usadíme“ si ho pekne hlboko do nosiča, aby sa zachovalo správne podsadenie. Chrbtový panel nosiča mu ide pekne cez chrbátik a my ho jednou rukou istíme. Druhou si prehodíme najprv jeden a potom aj druhý ramenný popruh na chrbát. Ľavou rukou chytíme popruh, ktorý nám ide cez pravé rameno a dotiahneme si ho, vedieme ho dopredu na zadoček dieťatka. Pravou rukou chytíme druhý popruh, idúci cez naše ľavé rameno a opäť utiahneme a dáme si ho dopredu. Celý čas pozorne istíme bábätko. Keď máme oba popruhy krížom cez chrbát a pekne dotiahnuté, tak, aby nám dieťatko neodpadávalo od tela aj keby sa nahneme mierne dopredu, prejdeme k fáze uviazania. Môžeme to spraviť dvoma spôsobmi.

Prvý spôsob je taký, že popruhy prekrížime cez zadoček dieťatka (ponad kolienka), potom vedieme pruhy popod nožičky dieťaťa a do zadu na chrbát kde ich zaviažeme na dvojitý uzol (prípadne, ak vám ostali ešte dlhšie cípy, môžete viesť ešte raz dopredu, tento raz popod nožičky a uviazať si dvojitý uzol na bruchu). Pri druhom spôsobe nevedieme ramenné popruhy krížom cez zadoček ale rovno popod nožičky, tak, ako je ukázané aj v tomto edukačnom videu.

Mei tai však môžete nosiť rôznymi spôsomi, dá sa v ňom nosiť vpredu, na chrbte a aj na boku. Ja veľmi odporúčam nosenie na chrbte v mei tai hlavne pre tých, čo sa boja viazať na chrbát šatku. Pri uviazaní mei taiu sa vám dieťatko vzadu na chrbte nikdy z úväzu nevykope, tak ako sa to môže stať pri šatke. Zároveň v ňom možno dieťatko umiestniť na chrbát dostatočne vysoko, aby videlo cez vaše ramená. S ramennými popruhmi môžete potom vyskúšať rôzne zakončenia, ktoré vám nosenie na chrbte urobia ešte viac pohodlným.

Nosič mei tai je vhodný aj pre novorodenca, len treba vybrať tú správnu značku a model. Niektoré mei taie sú ušité vo väčších veľkostiach alebo sa nedajú nastavovať. Hlavne látkové mei taie nemáte možnosť upraviť, väčšina šatkových nosičov typu mei tai ponúka možnosť veľkostného nastavenia, čiže sú rastúce.

Rastúce nosiče mei tai

Medzi výborné, rastúce nosiče typu mei tai, patrí Fidella Fly Tai, Diva a Didymos Didy tai.

Fidella Fly Tai je naozaj jedným z najlepších nosičov mei tai na trhu. Je úžasne prepracovaný a pohodlný aj pre ťažké deti. Je ušitý zo šatkoviny a ponúka až 3 veľkosti, z ktorých si môžete vybrať. Baby Size, New Size a Toddler Size. Každá táto veľkosť sa ale dá ešte samostatne nastavovať a prispôsobovať veľkosti dieťatka.

Veľkosť Baby je vhodná už od narodenia, od veľkosti 56 až do veľkosti 80. New size je výbornou možnosťou, pokiaľ kupujete nosič pre menšie dieťatko, vydrží vám od veľkosti 74 až do 104. Toddler, najväčšia veľkosť, je dieťatku dobrý od veľkosti 80 po 104.

Fly Tai je teda rastúci typ nosiča, má ale aj veľmi pohodlne vypolstrované ramenné aj bedrové popruhy. Nie po celej dĺžke, aby sa dobre viazal a nerobil hrubý uzol. Ramenné popruhy sú ušité tak, že sa postupne rozširujú, umožňujú tak potom rôzne spôsoby viazania, alebo tiež podobné rozprestretie popruhov ako pri šatkovom úväze kríž s kapsou vnútri.

Mei tai od firmy Diva je taktiež rastúci, vyrába sa iba v jednej veľkosti. Tá je ale vhodná od narodenia až do dvoch až troch rokov, záleží na veľkosti dieťatka. Tento mei tai je ušitý zo šatkoviny a podobne ako Fly Tai má aj on dostatočne široké ramenné popruhy. Nemá ich ale vypolstrované a viac sa preto podobá šatke.

Ďalším rastúcim typom mei tai nosiča je aj Didy Tai od firmy Didymos. Šije sa taktiež zo šatkoviny a nemá vypolstrované ramenné popruhy. Vyrába sa iba v jednej veľkosti, tá je ale vhodná už od narodenia. Veľkosť si môžete ľahko nastaviť sťahovacím mechanizmom medzi nožičkami, čím sa ľahko nosič prispôsobí aj novorodencovi.

 

Nerastúce šatkové mei taie

Firma LennyLamb vyrába až dva druhy šatkových mei taiov, oba sú ale nerastúce. Môžete si vybrať medzi dvoma veľkosťami, Mini a Toddler. Veľkosť Mini sa ale odporúča asi až od 4 do 18 mesiacov, nie je vhodná od narodenia. Toddler je vhodný od 10 mesiacov.

Mei Tai LennyLamb je prvý typ, má príjemne vypolstrované ramenné popruhy, zaisťujúce zvýšený komfort pri nosení. Tiež má jemne vyplnenú aj opierku hlavy, aby bol príjemný aj pre dieťatko a bol oporou hlavičky keď zaspí.

Firma LennyLamb začala vyrábať aj tzv. wrap tai. Ten nemá vypolstrované ramenné popruhy, viac sa tým podobá šatke. Verzia Mini je pri tomto modeli vhodná už asi od 2-3 mesiacov, záleží na veľkosti bábätka. Tento nosič je taktiež obojstranný, môžete si teda vybrať, z ktorej strany ho chcete nosiť, čo krásne ukáže najmä pri žakárových šatkách.

 

Pokiaľ by ste mali akékoľvek otázky týkajúce sa týchto nosičov, neváhajte nás kontaktovať. Nosiče, ktoré nie sú u nás na sklade ale u výrobcu sú dostupné, vám vieme kedykoľvek objednať.


Podobné články


Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Rastúce nosiče

Rastúce nosiče

Hľadáte nosič na celé nosiace obdobie? Pozrite si prehľad nosičov, ktoré porastú spolu s vašim bábätkom.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Ergonomické nosiče Storchenwiege a Tula

Ergonomické nosiče Storchenwiege a Tula

V prvej časti nášho článku sme sa podrobnejšie venovali dvom veľmi známym ergonomickým nosičom, Manduce A Ergobaby. Dnes vám prinášame pokračovanie, kde si predstavíme opäť veľmi kvalitné a známe nosiče, Storchenwiege a Tulu.

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

Ergonomické nosiče Fidella a LennyLamb

V prvej časti našej série článkov o ergonomických nosičoch sme si hovorili o Manduce a Ergobaby, v druhej časti sme vám podrobnejšie popísali nosiče Storchenwiege a Tula. Do tretej časti sme vybrali dva ergonomické nosiče, ušité zo šatkoviny, a to Fidella

Ako sa správne starať o ergonomický nosič

Ako sa správne starať o ergonomický nosič

Keď do niečoho investujeme peniaze, snažíme sa, aby nám daná vec vydržala čo najdlhšie bez poškodení. Preto je dobré, ak si vždy pozorne prečítame návod na starostlivosť o konkrétny produkt. Podobne ako šatky, ktoré vyžadujú určitú špeciálnejšiu starostli

Aká je to šatka na celé nosiace obdobie?

Aká je to šatka na celé nosiace obdobie?

Šatkou na celé nosiace obdobie nazývame takú šatku, ktorá je dostatočne nosná aj pre ťažšie deti, ale zároveň je do nej možné viazať už aj novorodenca. Kto sa v šatkách vyzná vie, že naraziť na naozaj dobrú šatku na celé nosiace obdobie môže byť niekedy z

Ergonomické nosiče

Ergonomické nosiče

Aký nosič považujeme za ergonomický a aký nie? Pozrite si prehľad a typy nosičov, ktoré zaručujú zdravotne nezávadné nosenie pre nosenca i nosiaceho.

Nosiče pre deti

Nosiče pre deti

Pýtate sa, aký nosič je pre vaše bábätko najvhodnejší? Prečítajte si o jednotlivých typoch a zistite, aké majú vlastnosti. Pomôžeme vám správne sa rozhodnúť.

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

Aký nosič je vhodný pre novorodenca

Pýtate sa, odkedy nosiť dieťa v nosiči? Chcete nosiť svoje bábätko hneď po narodení? Prečítajte si, čo všetko by mal nosič pre novorodenca spĺňať.

Klokanke sa vyhnite

Klokanke sa vyhnite

Rozdiely medzi klokankou a ergonomickým nosičom sú viditeľné na prvý pohľad. Prečítajte si, ako môže klokanka bábätku uškodiť.