Barefoot topánky pre deti

 

Detské nôžky sa vyvíjajú a rastú veľmi rýchlo. Sú krehké, a preto je veľmi dôležité, aby mali deti správne topánky, ktoré podporujú prirodzený pohyb nôh a ktoré zároveň nohu nikde neobmedzujú, netlačia a poskytujú dostatočný priestor pre slobodné fungovanie chodidiel.Každý rodič chce predsa pre svoje dieťa len to najlepšie.

Chodidlá nás ľudí sú v prednej časti pri prstoch širšie ako v zadnej časti pri päte. Keď sa však pozriete na bežné topánky, ktoré sú predávané na pultoch obchodov, tie sú vo väčšine prípadov v prednej časti zúžené. Často máme problém pri výbere a pri skúšaní bežných topánok, že nás tlačia práve na prstoch. Kvôli tomu chodidlá nemajú k dispozícii voľnejší priestor na prirodzený pohyb počas chôdze. Keď sú však v topánkach nohy v primeranej miere voľnejšie (čo sa v súvislosti s barefootovými topánkami označuje ako správny nadmerok), svaly na našich nohách majú možnosť pracovať prirodzene. Hlavne u detí je potrebné zvoliť správnu obuv, aby sa detské nôžky mohli vyvíjať a rásť zdravo. Každý rodič, ktorý hľadá to najlepšie pre nohy svojich detí, by sa mal zoznámiť s pojmom barefoot topánky.

Aké sú barefootové topánky pre deti
Detskí lekári zastávajú spoločný názor, že to najlepšie a najideálnejšie pre správny vývin detských nôh je chôdza naboso. Tá sa ale, žiaľ, už takmer z našich životov vytratila. Barefootové topánky chôdzu naboso dokonale napodobňujú, preto sú dnes vynikajúcim riešením, ako dopriať detským nôžkam všetko, čo pre zdravý rast a vývoj potrebujú.

Základné vlastnosti barefootových topánok
Barefoot topánky spadajú do samostatnej kategórie obuvi. Kritériá, ktoré musia barefoot topánky spĺňať, sú od bežnej obuci úplne odlišné. Aby bola barefoot topánka skutočne barefoot topánkou, musí mať určité vlastnosti. Patria medzi ne: 

1. Ohybná, flexibilná a tenká podrážka, ktorej hrúbka nesmie byť väčšia ako 5 - 6 mm
2. Barefoot topánka je bez tvarovanej klenby
3. Dostatočný priestor v oblasti prstov (medzi špičkou topánky a prstami musí byť voľnejší priestor, tzv. nadmerok)
4. Topánka bez nadvihnutej špičky, celá podrážka je v jednej rovine, na jednej priamke (toto označujeme pojmom zero drop)
5. Anatomický tvar barefoot topánky so širokou špičkou
6. Minimálna hmotnosť, barefoot topánky sú ľahučké


Chôdza "naboso" v barefoot topánkach
Vďaka tomu, že barefootové topánky majú veľmi tenkú podrážku, dobre napodobňujú chodenie naboso. Niektoré barefoot topánky majú extra tenkú podrážku s hrúbkou 2 mm, čo je pre deti veľmi prospešné. Detské barefoot topánky umožňujú deťom, aby cítili povrch, po ktorom kráčajú a vnímali ho prostredníctvom receptorov v chodidlách, či už sú pred panelákom na chodníku alebo v horách na lesnom teréne. Kamienky a rozličné iné nerovnosti povrchu veľmi citlivo pri chôdzi vnímame všetci, nielen deti, veď je všeobecne známe, že práve na chodidlách máme obrovské množstvo nervových zakončení. Treba však poznamenať, najmä pre tých, ktorí s obuvou typu barefoot ešte nemajú skúsenosti, že táto vnímavosť povrchu spôsobená tenkou podrážkou nie je v žiadnom prípade nepríjemnou, ale práve naopak.

Barefootové topánky sú vysoko kvalitnou obuvou a podrážka je síce tenká, ale vyrobená z takého materiálu, ktorý je odolný, a tak nohu ochráni. Nemôže sa teda stať, že v barefootovej obuvi dôjde kvôli tenkej podrážke k poraneniu. Navyše, väčšina barefoot topánok pre deti je vybavená protišmykovou podrážkou, takže sa deti pri hre a šantení nepošmyknú. Úžasný kontakt so zemským povrchom spôsobuje, že sa cítime lepšie - fyzicky i psychicky. Veď sa len vyskúšajte niekedy po celom dni v topánkach vyzuť a prejsť sa bosými nohami po trávniku. Hotový balzam nielen pre chodidlá, ale i pre dušu! :-) No a presne tento postoj by sme mali budovať i u detí.

Nadmerok
Nadmerok je voľnejší priestor v topánkach pred prstami. Je dôležité, aby sme vždy deťom kúpili správnu veľkosť topánky s nadmerkom. V barefoot topánkach by nemali mať deti prsty úplne vpredu v špičke topánok, ale pred prstami by mal byť ešte voľný priestor, približne 1,2 cm (v závislosti od typu topánok). Nadmerok umožňuje detskej nôžke fungovať prirodzene bez obmedzenia a zapájať pri chôdzi všetky svaly, teda celú plochu chodidla. Keďže je noha v topánke voľnejšia, dieťa sa cíti pohodlnejšie, nemá nôžky úzko zopnuté ako v bežnej obuvi. V topánkach s veľmi hrubou podrážkou sa do pohybu nezapája celé chodidlo, ale iba tie jeho časti, ktoré nie sú umelo podopierané. Správnou obuvou používanou už v detstve dokážeme veľmi dobre zabrániť vzniku problému so skracovaním šliach neskôr v dospelosti.

Ako vybrať veľkosť barefootových topánok pre dieťa
Najlepším spôsobom, ako zistiť, ktorá veľkosť topánok bude pre dieťa najlepšia, je odmerať detskú nôžku a porovnať nameranú hodnotu s tabuľkou veľkostí topánok. Je však dôležité mať na mysli aj nadmerok. To znamená, že k odmeranej dĺžke chodidla pripočítate nadmerok a výsledkom bude správna vnútorná dĺžka topánok pre vaše dieťa. Vnútorná dĺžka je najdôležitejším faktorom pri výbere barefoot topánok, pretože topánka nesmie dieťa nikde tlačiť, omínať, ale na druhej strane nesmie byť ani príliš voľná. Detské chodidlo je veľmi krehké a nesprávne zvolená vnútorná dĺžka topánok by nohu dieťaťa neprimerane zaťažovala či tlačila. Mohla by dokonca spôsobiť aj deformáciu nohy. Zásadné je, aby pri chôdzi dieťa topánkami nešúchalo o zem, alebo nezakopávalo, čo možno docieliť správnym výberom vnútornej dĺžky topánok.
 

Meranie detského chodidla


Ako zmerať dieťaťu nohu? Položte na rovný povrch kancelársky papier a postavte naň dieťa. Ceruzkou alebo perom mu obkreslite obidve chodidlá. Je dôležité obkresliť a odmerať obidve chodidlá, pretože nemusia byť rovnako dlhé. Stáva sa, že rozdiel medzi dĺžkami oboch chodidiel je aj 0,5 cm. Preto vždy meriame obidve chodidlá. Keď máte chodidlá obkreslené, odmerajte najväčšiu vzdialenosť. K nej pripočítajte nadmerok podľa typu barefoot topánok:

- Topánky na doma, papučky: nadmerok 8mm - 1cm
- Topánky na jar alebo jeseň: nadmerok približne 12mm
- Topánky na leto, sandáliky: nadmerok približne 1cm
- Topánky na zimu: nadmerok približne 1,5cm

 

Prehľad značiek barefoot topánok pre deti

Rodičia dnes majú k dispozícii veľké množstvo značiek detských barefoot topánok. „Bosé" topánočky pre deti sú dostupné vo všetkých druhoch: barefoot capačky, barefoot tenisky, barefoot sandále, barefoot gumáky, barefoot zimné topánky, barefoot baleríny a ďalšie. Dnes je na výber z množstva zahraničných značiek, ale aj Slováci sa hrdia výrobou barefoot topánok, napríklad barefoot topánky slovenského výrobcu Lenka robia Slovensku dobré meno aj na zahraničnom trhu. Prinášame vám prehľad najznámejších výrobcov barefoot topánok pre deti a začneme hneď u nás na Slovensku.

 

Barefoot topánky pre deti Lenka
Rodičia, ktorí svoje deti nosia v šatkách a ergo nosičoch, poznajú Lenku ako slovenského výrobcu pomôcok na nosenie detí. Avšak okrem nich je Lenka aj výrobcom barefoot obuvi pre všetky kategórie - v portfóliu značky Lenka nájdete barefoot topánky dámske, barefoot topánky pánske, barefoot topánky pre deti. Lenka Barefoot je ručne vyrobená vysokokvalitná barefootová obuv.

Lenka Barefoot baleríny
Lenka Barefoot balerínky sú zhotovené z kvalitnej kože, vďaka čomu sa výborne prispôsobujú tvaru detskej nôžky. Vnútro balerín je bavlnené a veľmi pohodlné. Podrážka má hrúbku 4 mm a je vyrobená z vysoko odolnej špeciálnej gumy. Podrážka je ohybná a maximálne flexibilná. 

Zapínanie balerín je navrhnuté tak, aby bolo rýchle a jednoduché, bez nutnosti ďalšieho nastavovania, čo pri deťoch ocení asi každá mamička. Spona na zapínanie má regulovateľnú šírku, ktorú je možné nastaviť si presne podľa potreby. Pri následnom obúvaní už nie je potrebné opäť sponu zapínať, pretože tá obsahuje integrovanú gumičku, ktorá sa efektívne natiahne/stiahne, a tak je obúvanie aj vyzúvanie veľmi rýchle a nenáročné.

Lenka Barefoot celokožené tenisky pre deti
Lenka Barefoot topánky sú zhotovené z kvalitenej kože, vďaka čomu sa výborne prispôsobujú tvaru každej nohy. Podrážka, 2 mm je vyrobená z vysoko odolnej špeciálnej gumy, ohybná a maximálne flexibilná. Vďaka tomu, že topánky majú rozšírenú prednú časť pri prstoch, poskytujú komfort, prirodzený pohyb, nijako nohu netlačia, neomínajú a neobmedzujú, a tak zaručujú pohodlie aj počas celodenného používania. K dispozícii sú tieto topánky aj vo veľkostiach pre dospelých.

Lenka Barefoot detské tenisky so sieťkou
Tieto barefoot tenisky pre deti  sú zhotovené z kvalitneho veluru, vďaka čomu sa výborne prispôsobujú tvaru každej nohy. Podrážka má hrúbku 2 mm a je vyrobená z vysoko odolnej špeciálnej gumy, ohybná a maximálne flexibilná. Be Lenka Barefoot má vo svojej ponuke k dispozícii tieto tenisky aj pre dospelých. Zapínanie tenisiek je na suchý zips, čo je praktické a veľmi rýchle.

Lenka Barefoot tenisky šnurovacie
Skvelé barefoot tenisky do každého počasia. Majú špeciálnu barefootovú podrážku s hrúbkou len 2 mm, podrážka je vyrobená z vysokokvalitnej gumy, je odolná a protišmyková.

 

Afelo
Barefoot topánky tejto značky sú šité ručne. V portfóliu produktov má výrobca okrem iného aj populárne capačky. Tie sú vyrobené z kože, sa ľahko obúvajú a udržujú detské nohy v teple. Sú vhodné ako papučky na doma, do kočíkov, ale tiež ich váš drobec využije ako prezuvky. Na nohách držia vďaka gumičkám okolo členkov.

Tikki Shoes
Barefoot topánky Tikki majú svpoj pôvod v Rumunsku a sú jednými z najznámejších topánok pre deti. Sú rozdelené do viacerých kategórií. Všetky Tikki Shoes barefoot topánky môžete prať ručne, odporúčaná teplota vody je 40°C. Pozrime sa detailnejšie na jednotlivé druhy barefoot topánok Tikki.

Barefoot sandals Tikki - Barefootové sandálky pre deti vyrobené z jemnej kože. Majú otvory, aby boli nôžky vetrané. Topánky nemajú vnútornú výstelku. Ich podrážka je ohybná a protišmyková s hrúbkou 2 mm.

Barefoot Kindergarden shoes Tikki - Tieto detské barefoot topánky sú vyrobené z talianskej kože. Majú otvory na vetranie nôh, podrážka je protišmyková. Barefoot topánky sú ľahučké, ich hmotnosť je iba 100 g.

Barefoot outside shoes Tikki - Barefoot topánky na chodenie po vonku sú zhotovené z prírodnej kože, kožená je tiež vnútorná výstelka. Podrážka má hrúbku 3 mm. Aj tieto barefootky sú extrémne ľahké, vážia 150 g.

Chubby soft shoes Tikki - Ide o celokožené barefoot topánky s ohybnou, protišmykovou a tiež vodeodolnou podrážkou.

Multicolor soft shoes Tikki - Barefoot topánočky so semišovými podošvami vyrobené z prémiovej kvalitnej kože. V týchto barefoot topánkach môže dieťa chodiť aj v interiéri.

 

Amazonas
Amazonas je brazílskou značkou a najväčším výrobcom obuvi v Latinskej Amerike. Pod jeho barefoot topánkami nájdeme sandále z ekologických a recyklovateľných materiálov.

Feelmax 
Táto značka barefoot topánok vznikla v roku 1993 s cieľom poskytovať produkty pre zdravé nohy. Úplne prvým produktom, s ktorým firma prišla na trh, boli prstové ponožky. Prvé barefoot topánky Feelmax sa objavili až v roku 2006. Priniesli revolúciu vďaka ultratenkej 1 mm gumovej podrážke zosilnenej kevlarom. Pod značkou Feelmax nájdete barefoot topánky pre deti, detské barefoot rastúce tenisky uspôsobené pre rastúce nôžky, aj indoorovú barefoot obuv. Pre dospelých má výrobca k dispozícii aj barefoot topánky do mesta či do kancelárie.

Filii
Filii je nemecká značka detských barefoot topánok, ktoré sú ručne šité v Nemecku. Nájdeme medzi nimi kožené barefoot topánky, barefoot tenisky, sandálky, zateplenú obuv na prechodné obdobie. Všetky Filii barefoot topánky sa vyrábajú od veľkosti 20. Sú vhodné pre normálne a užšie chodidlo.

Froddo
Známa značka barefoot topánok, na výrobu ktorých sú použité rastlinné certifikované materiály. Na výrobu Froddo topánok z kože sa používa koža renomovaného dodávateľa Ecopell, ktorú považujeme za jednu z najviac environmentálnych koží na dnešnom trhu. 

Chooze
Ide o rodinnú značku, ktorá na trhu pôsobí od roku 2011. Zaujímavosťou je, že barefoot topánky Chooze v jednom páre sú navzájom odlišné. Ľavá topánka je iná ako pravá. Táto odlišnosť má deti viesť ku kreativite a umožniť človeku vyniknúť v dave. Pod značkou chooze nájdeme farebné vegánske topánky pre deti a dámske topánky. Barefoot topánky Chooze majú naozaj široký špičku, vďaka čomu topánky nikde nôžku netlačia. Podrážka týchto topánok býva spočiatku tuhšia, ale nosením a ohýbaním zmäkne. 

KidOFit 
KidOFtit je americká značka detskej barefoot obuvi založená biomedicínskym inžinierom Ronom Barom. Ten sa vyše dvadsať rokov venoval výrobe ortopedickej obuvi. Vlastnosti topánok KidOFit sú nasledovné:

- ultratenká a mäkká podrážka je pri prstoch priehľadná, vďaka čomu rodičia môžu skontrolovať, či má dieťa správnu veľkosť topánok
- zdravotne nezávadný materiál
- možnosť prispôsobovať šírku topánok uťahovacím pásikom
- anatomický tvar topánok

Rileyroos
Americká značka, ktorá na trhu pôsobí od roku 2006, kladie pri výrobe svojich barefoot topánok pre deti dôraz najmä na štýl, pohodlie a tiež jednoduchosť. Barefoot topánky pre deti Rileyroos sú vybavené gumenou polstrovanou podrážkou. Na ich výrobu sa používa koža a topánočky sú zabalené v 100% recyklovaných škatuliach.

STONZ
Pod kanadskou značkou STONZ sa skrýva outdoorová barefoot obuv, ale nielen topánky sú v portfóliu značky. Svoj sortiment orientuje tento výrobca celkovo na outdoorové aktivity detí a rodičov, vyrába topánky, oblečenie a doplnky. STONZ kladie dôraz najmä na aktívny životný štýl rodiny.

MOVE by MELTON
Táto značka má korene v Dánsku. Zameriava sa na funkčnú detskú obuv a kvalitu použitého materiálu.

Little Blue Lamb
Výrobca barefoot topánok, ktorý má v portfóliu svojich produktov detské topánky zhotovené okrem iného zo syntetického materiálu microfiber, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou a je zároveň priedušný. Podrážka je flexibilná a ľahká (cca 50 g). Vnútro podrážky tvorí vložka OG Little blue lamb tvorená špeciálnou priedušnou antibakteriálnou penou.

Freycoo
Značka Freycoo vyrába mäkké kožené topánky určené na prvé krôčiky. Topánky majú trojvrstvovú koženú podrážku, ktorá je zložená z vonkajšej vrstvy, vnútornej vložky a z penovej vložky všitej v strede. Na podrážke sú našité gumené protišmykové podložky.Bobux
Značka Bobux pochádza z Nového Zélandu, vznikla ako rodinná firma. Výrobca ponúka topánočky prevažne pre prvé detské kroky, ale aj barefoot topánky pre deti, ktoré už behajú. Tieto topánky sú vhodné pre deti s užšími alebo s normálne širokými chodidlami. Topánky majú originálny dizajn a zapínajú sa na suchý zips.

Beda Barefoot
Pod značkou Beda Barefoot môžeme nájsť barefoot topánky pre deti, ktoré sú veľmi mäkké, ohybné a vhodné skôr pre deti so širšími chodidlami.

Bogs
Značka Bogs má vo svojej ponuke tiež zimné barefoot topánky pre deti. Tieto topánky na zimu sú vyrobené z 3 mm Bogs Neo-tech™ izolácie s príjemnou hrejivou podšívkou, sú odolné voči vode a vhodné až do -10°C.

Capiky
Veľmi obľúbenými barefoot topánočkami pre deti sú capačky. Výrobca Capiky sa zameriava práve na capačky pre deti vyrobené z kože. Dieťatko si ich môže dať na nôžky doma, počas jazdy v aute, keď sedí v autosedačke, využije ich aj napríklad v detských centrách počas hry. Na malej detskej nôžke capačky držia vďaka gumičke.

Zeazoo
Barefoot topánky značky Zeazoo môžeme rozdeliť na zimné a letné. Zimné barefoot topánky pre deti Zeazoo sú ručne šité, zhotovené z kože odolnej voči vode. Topánky sú zateplené vlnou. Majú ohybnú podrážku VibramSuperflex. Protišmyková podrážka je hrubá 6 mm, aby čo najviac simulovala chodenie naboso.

Letné barefoot topanky Zeazoo sú kožené, pružné, ohybné a ľahké. Vibram podrážka má hrúbku 5 mm a je zhotovená proti pošmyknutiu. Pásik okolo členka sa nastavuje suchým zipsom, alebo sú topánky vybavené remienkom na zapínanie, ako tieto na obrázku.