Nosiť dieťa aj počas tehotenstva?


Nosiace ženy sa častokrát môžu stretnúť so zhrozenými komentármi typu, zničíš si chrbát, nenos to dieťa toľko, lebo ťa sekne v krížoch, atď. A keď sa maminka rozhodne nosiť aj počas svojho ďalšieho tehotenstva, býva doslova zhodená „pod čiernu zem“. Vypočuje si mnoho prednášok, ako jej môže hroziť potrat, predčasný pôrod, že uškodí bábätku a iné závažné veci.

Pre matku v očakávaní to rozhodne nie je dobrá a pozitívna skúsenosť. Je ťažké stáť si za svojou pravdou aj proti veľkej vlne kritiky. Hlavne v tehotenstve býva žena strašená a zneisťovaná zo všetkých strán. V našom článku by sme chceli priniesť trošku iný pohľad na vec, ukázať, aké pozitíva môže pre ženu priniesť nosenie v tehotenstve.

Nosenie v prvom trimestri

Prvým a najdôležitejším faktorom, ktorý by mali nastávajúce maminky zvážiť, je to ako sa ony samy cítia. Nemali by ste sa pre nosenie rozhodnúť, ak je vám nepohodlné a necítite sa dobre. Pokiaľ sa cítite fit a nosenie vás nijako nebolí a neobmedzuje, nemusíte sa ho vôbec báť. Tak či tak, ak ste nosili svoje staršie dieťa denno-denne aj pred otehotnením, je veľká pravdepodobnosť, že ste ho nosili aj v úplných začiatkoch tehotenstva, bez toho, aby ste o tom vedeli. Váš drobček sa dokázal úspešne uhniezdiť a začalo sa to úžasne obdobie veľkých-malých zázrakov.

V prvom trimestri vám ešte zväčšujúce sa bruško nebude prekážať. Mnoho žien nosí v tomto období svoje staršie dieťatko ešte vpredu. Je to ale veľmi individuálne, pokiaľ máte citlivú maternicu nepremáhajte sa a noste tak, aby vám dieťatko na ňu netlačilo (na boku alebo na chrbte).

V tomto období sú pre vás vhodné ešte aj nosiče s bedrovým pásom. Môžete nosiť dieťatko vpredu, či už v šatke alebo nosiči, samozrejme aj na boku a na chrbte. Pokiaľ sa budete cítiť dobre, nemusíte sa vôbec obmedzovať. Vždy počúvajte signály svojho tela, určite vás neoklamú.

Nosenie v prvom trimestri a aj počas celého tehotenstva vám môže pomôcť aj ako jemné fyzické cvičenie. Vďaka nemu si zachováte kondíciu a taktiež sa vyhnete riziku, že veľa priberiete ;).

Pokiaľ nemáte rizikové tehotenstvo, nemusíte sa báť, že by ste kvôli noseniu mohli potratiť. Ak je vaše telo na nosenie už privyknuté, je preňho nosenie niečo prirodzené. Pokiaľ ste ale nenosili, toto nie je vhodné obdobie aby ste s tým začali. Skúste radšej pár týždňov počkať.

Nosenie v druhom trimestri

Pre toto obdobie je typický prílev energie a dobrej nálady. Budete viacej vládať a nosenia sa taktiež nemusíte vôbec strániť. Ľudia v okolí si už možno na vás tehotenstvo všimli, vaše bruško začína rásť a zväčšovať sa. Preto je vhodné, aby ste na dlhšie trasy premiestnili svojho nosenca radšej na chrbát. Ak vám je ale nosenie vpredu stále pohodlné a nič vás pri ňom nebolí, nemusíte sa mu vyhýbať.

Veľa žien má obavy, či bábätku v brušku nemôže ublížiť tlak noseného súrodenca. Pokiaľ je vaše tehotenstvo fyziologické, nemusíte sa toho vôbec báť. Dieťatko v brušku je ešte malé, chránené plodovou vodou, veľmi pevnou stenou maternice a niekoľkými vrstvami brušných svalov. Ublížiť by mu mohol skôr veľmi silný a prudký náraz, k čomu ale počas nosenia nedochádza.

Pokiaľ vám je ale nosenie vpredu už nepríjemné, vyskúšajte nosenie na chrbte. Ak šatkujete, existuje veľmi veľa pohodlných úväzov na chrbát, napríklad double hammock a jeho rôzne variácie. Tiež môžete nosiť v jednoduchom batohu, skrátka, ktorýkoľvek úväz preferujete. Pokiaľ nosíte v nosiči, je možno na čase, aby ste sa poobzerali po modeli s mäkkým bedrovým pásom alebo bez neho. Nosiče s mäkkým polstrovaním bedrového pásu vás nebudú až tak tlačiť na zväčšujúce sa bruško. Ak zvolíte nosič onbuhimo, bez bedrového pása, stane sa pre vás nosenie na chrbte naozaj rýchlou a pohodlnou záležitosťou. Dieťa v tomto type nosiča dokážete dať na chrbát krásne vysoko, aby sa vám pozeralo cez rameno. To odľahčí aj vašim krížom, uvidíte ;).

V tomto type nosiča sa dá nosiť aj vpredu, hlavne počas tehotenstva je to výhodné, nebude vás tlačiť nijaký bedrový pás.

Veľkou výhodou nosenia na chrbte počas tehotenstva je to, že prirodzene pomôžete svojmu telu vyrovnať ťažisko. Ak už máte väčšie bruško, je vaše telo neustále nahýbané smerom dopredu. Nosením dieťatka vzadu si jednoducho pomôžete. Preto je tento spôsob nosenia dobrý aj ako denno-denné cvičenie. Nemusíte samozrejme svoje dieťatko nosiť celý deň, vášmu telu pomôže aj polhodinka nosenia denne. Môže vám to uľaviť od bolesti chrbtice a krížov. Odporúčame pohodlné nosiče s mäkkším a pohodlným bedrovým pásom, skvelými sú nosiče vyrobené zo šatky.

Nosenie v treťom trimestri

Ako sa tehotenstvo pomaly ale isto prehupne do poslednej tretiny, veľa žien začne pociťovať čoraz väčšiu únavu. Bruško je už veľké, zdá sa, že bábätko už tlačí na všetkých stranách, hlavne keď sa začne hmýriť. Pokiaľ ste v druhom trimestri nosili pravidelne, je možné, že budete teraz vládať oveľa menej.

Dôležité je, aby ste sa zbytočne nepreťažovali. Noste iba tak dlho, ako je vám pohodlné. Teraz nie je vhodná doba na pokorenie rekordov ;). Pokiaľ pri nosení cítite nebolestivé, krátke sťahy maternice, nemusíte sa báť. Maternica je sval, potrebuje cvičiť a trénovať na nastávajúci pôrod. Taktiež reaguje pri fyzickej záťaži prirodzene a stiahne sa. Nosenie však nepreháňajte, ak cítite sťahy intenzívnejšie alebo veľmi často, je to signál tela, aby ste trošku spomalili a oddýchli si.

V tomto období už pravdepodobne na bruchu nosiť nebudete, neublížili by ste síce bábätku, ale mohlo by vás vcelku nepekne seknúť v krížoch. V snahe o vyrovnanie ťažiska sa totižto budete prehýbať dozadu viac, než je potrebné. Preto noste radšej na chrbte!

Ak uvažujete nad kúpou nosiča onbuhimo, je stále na to ešte vhodná doba. Hodí sa perfektne na kratšie nosenie na chrbte. Ak plánujete nosiť tandemovo, môže vám byť tiež skvelým pomocníkom, kým sa naučíte zvládnuť šatkovanie dvoch detí.


Počas tretieho trimestra by ste nemali nosiť dlhšie ako je nevyhnutné alebo potrebné. Opäť však prízvukujeme, že aj vďaka noseniu sa môžete držať vo výbornej kondícií a jemným spôsobom si zacvičiť.

 

Dúfame, že sme vám v našom článku priniesli zaujímavé informácie a zároveň vás podporili v nosení aj počas tehotenstva. Na záver nám už len ostáva opäť napísať, že najdôležitejšie je, ako sa cítite vy. Nikto iný nie je vo vašej koži, necíti signály vášho tela. Preto sa najviac rozhodujte podľa vlastnej intuície. Rady lekárov ale nikdy nepodceňujte, najmä ak máte rizikové tehotenstvo. Vtedy naozaj všetko dôkladne zvážte.

Pokiaľ by ste mali akékoľvek otázky, týkajúce sa nosenia v období tehotenstva alebo výberu správnej nosiacej pomôcky, neváhajte nám napísať, či už na našej facebookovej stránke alebo cez eshop.