Ako sa rozdeľujú šatky?


Šatky možno rozdeliť podľa viacerých kritérií. Ja by som ich rozdelila takto:

 

1. Pevná a elastická šatka

Pevná šatka je dlhý, úzky pás látky. Väčšinou sa jedná o tkané šatky, pričom je použitá špeciálna technika tkania, tak aby šatka pevne podopierala chrbátik. Vyrábajú sa z rôznych materiálov či prímesí (bavlna, ľan, konope, hodváb, atď.) Pevné šatky používajú skúsené maminy- nosičky a rovnako aj začínajúce maminy. Jedna pevná šatka vám môže vystačiť pokojne na celé nosiace obdobie. Hmotnosť vášho drobca sa počas nosenia bude rovnomerne rozkladať na vaše ramená, chrbát a boky a pri dodržaní zásad správneho nosenia nebudete pociťovať bolesti chrbta.


Elastická šatka je vyrobená  z pružných materiálov, väščinou z úpletu. Šatky sú mäkké, príjemné na dotyk a naozaj dobre pružia. Odporúčajú sa pre nosenie novorodeniatok a zároveň pre maminy, ktoré začínajú s nosením, pretože látka sa prispôsobí telu bábatka. Pohodlné nosenie je max do 7- 8kg, potom už povoľujú, spôsobujú diskomfort, zarezávajú sa do ramien a neposkytujú dostatočnú oporu chrbátika. Po elastických šatkách radi siahajú maminky, ktorým sa nardoili predčasne narodené bábätká.

 


2. Šatka zanosená a nová

Keď si kúpite novú šatku, väčšinou (hlavne tie s prímesami ako ľan či konope) býva  dosť tvrdá a nepoddajná. Preto ju treba zanosiť a to  pravidelným a častým používaním, aby nám krásne zmäkla. Zanosenie trvá niekoľko aj mesiacov, závisí to od konkrétnej šatky, materiálu, tkania atď. Niektoré šatky sú už ale od novoty veľmi mäkké a zanášanie nepotrebujú.
Zanosená  šatka je taká, ktorá už bola používaná. To znamená, že už je krásne poddajná, mäkká, príjemná na dotyk a veľmi dobre sa s ňou manipuluje. Preto pre mamičky- začiatočníčky by som doporučovala, kupiť si pevnú,zanosenú šatku.  

 

3. Podľa gramáže

Hrubé šatky (vysokogramážové)

Stredné šatky (stredná gramáž)

Tenké šatky (nízkogramážové)

Pred samotnou kúpou šatky, je dobré si zistiť jej gramáž. Tá predstavuje samotnú hmotnosť šatky na m². Pri elastických šatkách gramáž riešit nemusíme, pretože nosenie v takýchto šatkách je tak či tak pohodlné len do cca 7kg-8kg. Takže gramáž zvažujeme iba pri pevných šatkách.

Čím je gramáž vyššia, tým je väčšinou šatka hrubšia a „nosnejšia“. No mimochodom všetky pevné šatky majú vysokú nosnosť, unesú aj 600 kg, takže sa nemusíte báť, že sa tá s nižšou gramážou pod bábatkom roztrhne. Tu skôr ide o to, že ak v nej sedí ťažšie bábo, nie je už moc komfortná pre nosiča ;) Šatka sa zarezáva do ramien a celkovo môže bolieť chrbát. Takže gramáž vyberajte podľa hmotnosti vášho bábätka poprípade ročného obdobia.

 

Výpočet gramáže

Ak výrobca neuvádza gramáž šatky, tak si ju môžete jednoducho vypočítať. Potrebujete k tomu tri parametre – hmotnosť, dĺžku a šírku šatky.  
Tu je príklad:

Hmotnosť šatky je  811g
Dĺžka šatky je 4,2 m
Šírka šatky je 70cm = 0,7m

A teraz použijeme jednoduchý vzorec:

       Hmotnosť (g)                       811
–--------------------------    =   ------------   =  cca 275g/ m²
dĺžka (m) x šírka (m)              4,2 x 0,7


Tákúto šatku by sme zaradili medzi hrubé šatky.  Pevné šatky sa totiž z hľadiska gramáže rozdeľujú na tenké, stredné a hrubé šatky (prehľad v tabuľke dole)

 

 

4. Podľa materiálu/ prímesi

Bavlnené, ľanové, konopné, hodvábne, bambusové , vlnené, repreve a iné.

Nosnosť šatky ovplyvňujú aj materiály, z ktorých je vyrobená. Preto výrobcovia do nich pridávajú rôzne prímesi ako napr. ľan či konope. Šatka s nižšou gramážou obsahujúca spomínanú prímes, sa z hľadiska nosnosti pokojne vyrovná vysokogramážovej šatke zo 100% bavlny. Výhodou takejto prímesovej šatky je, že je tenšia, ľahká, jednoduchšie sa viaže a jej priedušnosť a savosť ocenia maminy aj bábatká najmä v lete ;) Nevýhodou je ale dlhšie zanášanie a vyššia miera starostlivosti. Takúto šatku treba často žehliť, najlepšie po každom použití, pretože sa dosť krčí a zanedbanou starostlivosťou by sa mohli vlákna poškodiť. Ľan je na údržbu náročnejší než konope. Ďalšou obľúbenou prímesou je vlna (merino, mohér, alpaca) nakoľko má perfektné termoregulačné vlastnosti. V zime hreje a v lete príjemne chladí, odvádza teplo a pot. V niektorých šatkách môžeme nájsť prímes hodvábu, ktorý okrem termoregulačnej vlastnosti a priedušnosti, prináša šatke aj nádych elegancie a luxusu. Šatky môžu obsahovať aj iné prímesy.

Prehľad, výhod a nevýhod jednotlivých prímesí som zhrnula do nasledujúcej tabuľky:

 

 

 


Podobné články


Viem, že nosenie prospieva mne i dieťatku, prečo?

Viem, že nosenie prospieva mne i dieťatku, prečo?

Nosiace maminy a tatinov som si prvýkrat všimla už dávnejšie v zahraničí, ešte keď na Slovensku nosenie bábätiek moc populárne nebolo. Vtedy som si povedala,že keď ja budem mať dieťatko, tak určite ho budem nosiť na sebe.

Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

Nosenie detí v zime

Nosenie detí v zime

Nosenie v zime vás môže postaviť pred radu otázok: nosiť dieťatko na bunde alebo pod bundou? Oplatí sa kúpiť bundu na nosenie? Koľko vrstiev by malo na sebe dieťatko mať? Nebude jednému z nás príliš teplo a druhému zima? V tomto článku sa vám pokúsime zhr

12 pokorených mýtov o nosení

12 pokorených mýtov o nosení

Toto sú frázy, ktorým pri nosení rozhodne neverte.

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Ako si vybrať správnu veľkosť šatky

Ako si vybrať správnu veľkosť šatky

Zorientujte sa v číslovaní veľkostí šatiek. Prečítajte si, pre koho je tá ktorá veľkosť vhodná.

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Starostlivosť o šatky na nosenie detí

Starostlivosť o šatky na nosenie detí

Pri správnej starostlivosti môžu byť šatky dlhodobo funkčné a bezpečné. Naučte sa, ako ich správne prať, sušiť a žehliť v závislosti od materiálu.

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.