Šatka na nosenie novorodenca

Novorodenec, ktorý bol deväť mesiacov nosený pod srdcom svojej mamičky, je pripravený v nosení pokračovať aj po narodení. Nikdy viac už nebude môcť nikto zabezpečiť dieťatku väčšiu blízkosť, než ako tomu bolo v maternici. Ale tá najväčšia možná blízkosť, akú mamička svojmu bábätku zabezpečiť môže, je v šatke na nosenie detí, vďaka ktorej je dieťa denne v láskyplnom náručí svojich rodičov, a tak sa môže spokojne a bez obáv prispôsobovať novému, dosiaľ nepoznanému svetu. 

Nosením v prvých dňoch, týždňoch a mesiacoch mamička odovzdáva novonarodenému dieťatku všetko, čo pre život potrebuje, a to nielen svoju blízkosť, lásku a stravu v podobe materského mlieka (kojenie v šatke alebo v nosiči je tiež možné), ale celkovo nasmeruje vývoj bábätka správnym smerom. Dieťatko sa totiž po narodení doslova učí žiť. Osvojuje si pravidelnosť dýchania, pri bezprostrednom kontakte koža na kožu vníma, ako mamičke bije srdce a na základe toho sa dokáže stabilizovať srdcová frekvencia aj bábätku, rovnako ako sa dokáže stabilizovať aj jeho telesná teplota. Novorodencovi pokračuje vývoj kĺbov a ergonomická poloha, v akej je uložené v šatke na nosenie detí, je pre správny zdravý vývin kĺbov veľmi prospešná. Zároveň táto poloha vertikálneho sedu s nožičkami naširoko podporuje dobré trávenie, preto je prevenciou refluxu a odstraňuje neslávne známe bolesti bruška, s ktorými sa pasujú mnohí rodičia.

Nosenie je však prínosné aj pre mamičku, nielen preto, že je veľmi praktické, ale má veľmi dobrý vplyv tiež na jej psychiku, ako aj na tvorbu materského mlieka. Zhrňme si teda najväčšie prínosy a výhody nosenia detí:

1. Ustálenie srdcovej frekvencie
2. Stabilizácia telesnej teploty
3. Pocit bezpečia a istoty
4. Menej plaču
5. Novorodenec cíti blízkosť materského mlieka, preto je spokojnejší
6. Matke sa vďaka prítomnosti dieťaťa tvorí viac mlieka
7. Bedrové kĺby novorodenca sa v šatke správne vyvíjajú
8. Ergonomická poloha v šatke je výbornou prevenciou bolestí bruška, koliky a refluxu
9. Budovanie hlbokého a krásneho vzťahu rodiča a dieťaťa, budovanie citovej väzby
10. Nosené dieťa má lepší spánok
11. Nosené dieťa sa rýchlejšie dokáže socializovať

Nosiť dieťatko od narodenia je, ako vidíme, ten najväčší dar, aký môže mamička svojmu bábätku dať po jeho príchode na tento svet.


Šatka ako mamičkine druhé ruky
Nosenie detí je veľmi praktické. Praktickejšie, ako vozenie dieťaťa v kočíku. S kočíkom sa nedostaneme vždy na všetky miesta, kam potrebujeme alebo kam chceme ísť. Ak používame kočík, musíme vyhľadávať taký povrch, po ktorom kočík bez problémov prejde. Často sa ocitáme v tiesni, keď máme pred sebou schody, rozkopaný chodník alebo nás čaká cesta preplneným autobusom. Šatka na nosenie detí však dokáže všetky tieto situácie podstatne zjednodušiť. Mamička má pri sebe svoje malé dieťatko a zároveň má voľné ruky, takže môže popri nosení robiť aj množstvo iných vecí. Treba spomenúť aj to, že ruky sú počas nosenia bábätka v šatke odľahčené, teda na ne nie je vyvíjaná žiadna ďalšia záťaž. Svaly na rukách sa totiž rýchlejšie unavia, práve preto na rukách nevydržíme dlho nosiť dieťa alebo aj čokoľvek iné, ťažšie. Keď však nosíme dieťa v šatke alebo v ergonomickom nosiči, zapájame do činnosti svaly trupu a najmä chrbtové svalstvo, ktoré je zaťažované rovnomerne a jeho výdrž je neporovnateľne vyššia, než pri nosení dieťaťa na rukách. Aj preto je teda nosenie omnoho praktickejšie a jednoduchšie.

 

 


Šatka na nosenie novorodenca
Šatka na nosenie detí je na nosenie novorodencov najideálnejšia, je vhodnejšia viac než nosič. Prečo? Dokonale totiž obopne a kopíruje drobné telíčko novorodenca, čo stopercentne nenahradí žiaden nosič. Šatku si rodič v úväze dotiahne presne podľa veľkosti seba a svojho bábätka, úplne tak, ako to potrebuje. Práve preto sa mnoho mamičiek rozhodne nosiť svoje dieťa po narodení v šatke a neskôr, približne od troch mesiacov prejsť na detský nosič. Je to veľmi dobré rozhodnutie, najmä vtedy, ak po období viazania šatky rodičia siahnu po šatkovom nosiči. Je to ten najplynulejší prechod k používaniu iného typu nosiacej pomôcky. 

Samozrejme, nie je to vôbec podmienkou, že po troch mesiacoch viazania šatky na nosenie detí mamička musí začať používať detský nosič. Ak jej viac vyhovuje babyšatka, môže ju pokojne používať aj naďalej. Niektorí rodičia svoje deti nosia výlučne v šatkách. Vždy sa teda prie výbere nosiacej pomôcky riaďte tým, čo najlepšie vyhovuje vám a vášmu bábätku.

Akú šatku vybrať na nosenie novorodenca
Keď ideme vyberať šatku na nosenie novorodenca, musíme brať do úvahy viaceré veci. Sú to jednak naše skúsenosti s viazaním šatky, typ šatky (elastická alebo pevná šatka), materiál, z ktorého je šatka vyrobená, gramáž šatky a jej dĺžka. Pozrime sa najskôr na elastické šatky na nosenie detí.

 

Elastická šatka na nosenie detí
Na nosenie novorodencov a predčasne narodených detí je veľmi vhodná elastická šatka. Jej dĺžka je jednotná - vo väčšine prípadov ide o šatku s dĺžkou 5m. Elastická šatka je tenká a pružná. Viaže sa najmä ako kríž s kapsou vonku. Tento úväz môže mať mamička predpripravený a dieťatko doň ukladať a zase vyberať, ako potrebuje. Výhodou elastickej šatky je to, že ju netreba špeciálne doťahovať, preto je vhodná aj pre začiatočníkov. Jej nevýhoda je však nízka nosnosť, kvôli ktorej šatka dlhodobo neposlúži, ale len do približne polroka veku dieťaťa. Elastická šatka je vhodná pre deti s hmotnosťou maximálne do 6 - 7 kg. Pod váhou ťažšieho dieťatka sa už šatka ťahá smerom nadol. V našej ponuke nájdete elastické šatky LennyLamb a Liliputi.

Pevná šatka na nosenie detí
Základná rada pri výbere pevnej šatky pre novorodenca v prípade mamičky, ktorá s nosením iba začína, znie: Pre novorodenca vyberajte šatku z čistej bavlny, s gramážou do cca 250g/m2, v dizajne, aký sa vám páči a v cene, ktorá je pre vás prijateľná. V praxi to znamená, že šatka pre novorodenca by nemala byť veľmi hrubá, aby sa nám s ňou dobre viazalo, z bavlny preto, že je to základný a univerzálny materiál, ktorý pri viazaní nekĺže a ktorý je šetrný k jemnučkej pokožke novorodenca. Dizajn si každý vyberá podľa seba a taktiež cenovú hranicu si každý stanovuje inú podľa svojej aktuálnej situácie. Pozrite si aj naše zľavy, ak hľadáte akciové ceny:) Pri šatkách sa cena zvyšuje s väčšou veľkosťou, a tak sa dostávame k ďalšiemu bodu pri výbere šatky pre novorodenca, a tým je dĺžka šatky.

Ako vybrať dĺžku šatky na nosenie novorodenca
Pri výbere vhodnej veľkosti šatky na nosenie detí sa mamička musí riadiť svojou konfekčnou veľkosťou oblečenia, pretože práve tá je pri výbere dĺžky šatky smerodajná. Na trhu je viacero dĺžok šatiek na nosenie detí, pozrime sa však na tri základné:

Dĺžka šatky 4,2m (veľkosť 5) je vhodná pre ženy s konfekčnou veľkosťou 34 - 36
Dĺžka šatky 4,6m (veľkosť 6) je vhodná pre ženy s konfekčnou veľkosťou 38 - 42
Dĺžka šatky 5,2m (veľkosť 7) je vhodná pre ženy s konfekčnou veľkosťou 44 - 46

Okrem konfekčnej veľkosti nosiacej mamičky sa veľkosť šatky na nosenie detí vyberá aj podľa typov úväzov, ktoré bude mamička najčastejšie so svojim bábätkom viazať a používať. Pri základnom úväze kríž s kapsou sa stačí riadiť konfekčnou veľkosťou. Existujú však aj napríklad jednoduché úväzy s krátkou šatkou, pri ktorých mamičke na rýchle naviazanie dieťatka poslúži aj šatka dlhá 3,6m, prípadne ako nešitý ring sling aj šatka 2,6m. Nešitý ring sling znamená, že si mamička naviaže krátku šatku na nosenie detí na spôsob ring slingu, s použitím ring slingových krúžkov.

Najlepšie šatky pre novorodencov
Ako sme spomenuli, výber vhodnej šatky sa odvíja aj od našich skúseností s tým, ako viazať šatku na nosenie detí. Skúsené mamičky dokážu novorodenca naviazať prakticky do akejkoľvek šatky, aj do hrubej a prímesovej. Najvhodnejšia je však na nosenie novorodenca šatka z čistej 100% organickej bavlny. Mamičkám odporúčame najmä šatky na nosenie detí Lenka, Fidella, Diva Milano, ktoré sú obzvlášť vhodné pre najmenšie detičky. Bavlnené šatky s nízkou gramážou sú vhodné aj od výrobcu Little Frog a Yaro.

Lenka šatky (nielen) na nosenie novorodenca
Mamičky často hľadajú šatku na nosenie detí, ktorá by poslúžila na nosenie novorodenca, ale ktorá by bola dostatočne nosná aj pre väčšie dieťatko - teda univerzálnu šatku na nosenie detí. Lenka šatky sú šatkami na nosenie detí od slovenského výrobcu a všetky sú vhodné na celé obdobie nosenia. Taktiež sú vhodné aj pre začiatočníkov, ktorí nebudú mať žiadne komplikácie s ich viazaním. Lenka šatky sú utkané z kvalitnej 100% bavlny, ich gramáž je vyššia, avšak spôsob ich tkania zabezpečil, že napriek vyššej gramáži nie sú vôbec hrubé, takže sú vhodné pre novorodencov a aj pre mamičky začiatočníčky. Veľmi dobre, jednoducho a pohodlne sa s Lenka šatkou viaže a manipuluje. Navyše majú tieto šatky skosené konce, takže keď úväz dokončíte a zaviažete, nevznikne vám zbytočne veľký uzol. Uzol dobre drží, nepovoľuje, šatka je poddajná, krásne kopíruje telo dieťatka a poskytuje mu dokonalú oporu. V neposlednom rade treba spomenúť, že Lenka šatky majú nádherný moderný dizajn, preto budú krásnou ozdobou každej nosiacej mamičky:)

Šatky Fidella
Šatky na nosenie detí z dielne výrobcu Fidella sa vyznačujú tým, že sú veľmi tenké. Majú nízku gramáž, preto sú určené pre najmenšie detičky. Nie sú vhodné na celé obdobie nosenia, pretože na nosenie veľkých detí už nie sú dostatočne nosné. Takmer všetky Fidella šatky sú utkané z bavlny. Šatky sú o 10 cm širšie než väčšina ostatných šatiek, ich šírka je 80 cm. Zvyšnú časť šatky je možné využiť na vytvorenie opory hlavičky noseného novorodenca (časť šatky v úväze pri hlavičke dieťatka sa zroluje a priľne ku krčnej chrbtici bábätka). Šatky Fidella majú veľmi pekné dizajny. 

Šatky Diva Milano
Majú o niečo vyššiu gramáž než šatky Fidella, ale nájdeme medzi nimi aj nízkogramážové šatky na nosenie detí. Šatky výrobcu Diva Milano sú vyrobené zo 100% kvalitnej bavlny, farbenej výlučne AZO FREE farbami, čo znamená, že nedochádza k nepriaznivému pôsobeniu farieb na pozornosť detí. Tieto šatky nepotrebujú zanášanie, sú preto vhodné aj pre začiatočníkov.

Nosič pre novorodenca
Mamičky sa často pýtajú, od kedy môžu nosiť dieťa v šatke alebo v nosiči. Odpoveďou je, že v šatke je možné nosiť dieťa od narodenia, dokonca aj vtedy, ak sa bábo narodilo predčasne. Čo sa týka ergo nosičov, tu treba brať do úvahy, že nosiče všeobecne sú vhodné od 3,5 kg a nie všetky sú určené na nosenie novorodenca. Je dôležité všímať si konkrétny nosič, jeho veľkosť a to, či je možné nastaviť šírku a výšku nosiča na mieru novorodenca, alebo nie. Ak sa šírka nosiča medzi nožičkami dieťatka dá nastaviť tak, že je zabezpečená ergonomická poloha, teda že nosič podopiera dieťatku obidve kolienka, vtedy je pre novorodenca vhodný. Nosič však musíme nastaviť na minimálnu šírku a nesmie siahať ďalej než pod kolienka, inak by bol dieťatku ešte veľký. Ak nosič nastavíme na minimálnu šírku a napriek tomu siaha dieťatku až pod kolienko a na začiatok lýtka, je ešte veľký a budeme musieť s jeho používaním počkať pár týždňov, kým doň dieťatko dorastie. Nikdy totiž nesmieme novorodencovi rozťahovať nožičky nasilu! Radšej teda budeme zatiaľ používať šatku na nosenie detí a nosič si vyberieme až neskôr.

Výborným nosičom pre novorodenca je Fidella Fusion Baby Size - nosič so zapínaním na pracku, vyrobený z jemnej šatky na nosenie detí. Rodičia ho nastavujú jednoduchým stiahnutím šnúrok na chrbtovej opierke, ktorými nastavia šírku aj výšku nosiča na mieru novorodenca.

Pre tých, ktorí hľadajú niečo medzi šatkou a nosičom, je určený nosič typu Mei Tai/Fly Tai - je to nosič, ktorý je tiež vyrobený zo šatky na nosenie detí, ale nemá žiadne pracky, preto sa nezapína klasickým kliknutím pracky, ale jeho popruhy sa viažu. Rodičom odpadá starosť s viazaním šatky, pretože si viažu iba bedrový pás a ramenné popruhy. Dieťatko je v bezprackovom nosiči uložené v chrbtovej opierke, ktorú netreba ďalej špeciálne viazať. Takýmto nosičom vhodným pre novorodenca je Fidella Fly Tai Baby size alebo nosič Diva Mei Tai. Bezprackové nosiče ponúka aj výrobca LennyLamb, tie však nie sú určené pre novorodencov, ale až od doby, kedy dieťatko už samé udrží hlavičku. Nájdeme ich pod názvom LennyLamb Wrap Tai - mini.

Existujú aj kombinované nosiče, teda ich môžeme nazvať prackovo - bezprackovými:) Tie majú bedrový pás so zapínaním na pracku a ramenné popruhy bezprackové, viazacie. Takýmito nosičmi pre novorodencov sú nosiče Storchenwiege a KoKadi Tai Tai.


Podobné články


Viem, že nosenie prospieva mne i dieťatku, prečo?

Viem, že nosenie prospieva mne i dieťatku, prečo?

Nosiace maminy a tatinov som si prvýkrat všimla už dávnejšie v zahraničí, ešte keď na Slovensku nosenie bábätiek moc populárne nebolo. Vtedy som si povedala,že keď ja budem mať dieťatko, tak určite ho budem nosiť na sebe.

Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

Pokiaľ nás nosenie sprevádza pravidelne každý deň, určite si časom vytvoríme nejaké vlastné „zlozvyky“ alebo zvláštnosti. Krásne to v jednom anglickom článku napísala maminka Sabrina J.S. Bolo to také milé a inšpirujúce čítanie, že sme sa rozhodli prinies

5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

Prevažná väčšina nosiacich rodičov je síce nežného pohlavia, ale aj u mužov si nosenie získava priazeň! Oteckovia majú rôzne dôvody prečo radi nosia. Môžete si o nich prečítať v tomto článku.

Nosenie detí v zime

Nosenie detí v zime

Nosenie v zime vás môže postaviť pred radu otázok: nosiť dieťatko na bunde alebo pod bundou? Oplatí sa kúpiť bundu na nosenie? Koľko vrstiev by malo na sebe dieťatko mať? Nebude jednému z nás príliš teplo a druhému zima? V tomto článku sa vám pokúsime zhr

12 pokorených mýtov o nosení

12 pokorených mýtov o nosení

Toto sú frázy, ktorým pri nosení rozhodne neverte.

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Ako si vybrať správnu veľkosť šatky

Ako si vybrať správnu veľkosť šatky

Zorientujte sa v číslovaní veľkostí šatiek. Prečítajte si, pre koho je tá ktorá veľkosť vhodná.

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari