Medzinárodný týždeň nosenia detí 2017

 

Aj tento rok sa nosiace mamičky a oteckovia po celom svete pripravujú na vrcholné podujatie spojené s nosením a šatkovaním. Medzinárodný týždeň nosenia detí sa teší popularite aj u nás na Slovensku, a preto sa všetky nosiace mamičky a oteckovia môžu tešiť na bohatý program, ktorý sa v dňoch 2. - 8. októbra 2017 bude konať vo viac ako 40 slovenských mestách.

 

Tohtoročný prvý októbrový týždeň bude opäť patriť noseniu. Už po piaty raz spojí nosiacich rodičov a ich detičky obľúbené podujatie Medzinárodný týždeň nosenia detí. Aj ulice slovenských miest zaplnia ženy a muži so svojimi deťmi v šatkách a nosičoch, aby spoločne oslávili radosť, ktorú nosenie prináša. Program je skutočne bohatý, ani tento rok nebudú chýbať sprievody, podporné stretnutia, prednášky, besedy, workshopy, ale ani súťaže o krásne a hodnotné ceny.

 
               

Naviazať do šatky alebo uložiť do nosiča a hor sa do ulíc!

Medzinárodný týždeň nosenia detí organizuje občianske združenie Nosma. Hlavným sponzorom podujatia je internetový obchod s pomôckami na nosenie detí Klbko Šťastia. Vďaka tejto spolupráci sa MTND 2017 obohatil o darčeky a výhry, o ktoré sa bude súťažiť na regionálnej, ale aj celoslovenskej úrovni. Program odštartuje v pondelok 2. októbra 2017 sprievod nosiacich rodičov vo všetkých zapojených mestách. Nasledovať budú zaujímavé aktivity v podobe worshopov a prednášok o témach ako kontaktné rodičovstvo, dojčenie, bezplienkovanie, barefoot či životný štýl. Pripravené sú aj pohybové aktivity pre rodičov s deťmi, ktorí si spolu budú môcť zatancovať alebo zacvičiť v šatkách a ergonomických nosičoch. V Košiciach sa nosiaci rodičia môžu pripojiť k Maratónu mieru a v rámci besedy porozprávať s odborníkmi o výhodách nosenia (fyzioterapeut, psychológ a ďalší). Súčasťou programu v Považskej Bystrici bude premietanie dokumentu „S deťmi cez hory,“ ktorý natáčali štyri rodiny celé štyri dni v Javorníkoch. Dokument má verejnosti ukázať,  že aj s deťmi sa dá žiť aktívne, a to práve vďaka dojčeniu a noseniu. Detailné programy sú priebežne zverejňované na stránke OZ Nosma, alebo na facebookovej stránke Medzinárodný týždeň nosenia detí.


            

Nosenie prináša radosť, ktorá rozdávaním rastie

V rámci programu MTND sa každoročne konajú stretnutia nosiacich rodičov, na ktorých si v spolupráci s poradkyňami nosenia vymieňajú svoje skúsenosti, učia sa nové úväzy a vzájomne si radia. Podporné skupiny sú určené pre všetkých priaznivcov nosenia, môžu sa ich zúčastňovať skúsení nosiaci rodičia, ale aj úplní začiatočníci. Pozvaní sú tiež všetci nastávajúci rodičia, ako aj ľudia, ktorí dieťatko iba plánujú a chcú sa o nosení a príbuzných témach dozvedieť viac. Na stretnutiach vládne vždy rodinná atmosféra a dobrá nálada, mamičky ale aj ockovia si skúšajú nové šatky a nosiče, navzájom si požičiavajú vlastné, okrem toho sa práve tu budujú nové kontakty a priateľstvá, ktoré neraz trvajú dlhé roky. Na „podporkách“, ako tieto stretnutia nosiaci rodičia nazývajú, sa ľuďom dostanú do rúk aj výnimočné kúsky, ktoré si môžu sami vyskúšať a zistiť, ako sa im v nich dieťatko nosí a ako im ten ktorý nosič či šatka sedia. Tento rok sa do podporných skupín nosenia po celom Slovensku dostanú obľúbené a vyhľadávané šatkové nosiče Lenka.

Svet nosenia sa otvára každému

Oslavy doplní novinka podujatia, časopis Svet nosenia, štýlový česko-slovenský magazín plný hodnotných informácií, ktorý vydáva OZ Nosma a ktorý bude počas celej akcie k dispozícii. Prvýkrát bol súčasťou MTND vlani v roku 2016 ako pilotná verzia, kedy túto publikáciu dostal každý účastník programu týždňa nosenia v jednom z partnerských miest. „Slovensko sa na tejto akcii zúčastňuje už piaty rok. Chceli sme preto vymyslieť niečo naozaj unikátne a zároveň podporujúce aj tohtoročné motto MTND – Spradení v jedno (Threated together). Azda najkrajšie prepojenie je spolupráca s našimi českými susedmi prostredníctvom spoločného diela – časopisu Svet Nosenia.  Je pre nás dôležitým informačným kanálom, ktorý vieme ponúknuť aj ďalej. Tento rok sme ho posunuli do československej roviny a nadviazali tak aktívnu spoluprácu aj s českými organizátorkami MTND. Zapojené budú teda nielen slovenské, ale aj české zdroje a distribúcia bude taktiež prebiehať na oboch stranách,“ objasňuje Gabriela Cabanová, celoslovenská koordinátorka MTND a zakladateľka OZ Nosma.

   

Nosenie sa nosí všade

Tento rok sa do populárneho MTND zapojilo 42 slovenských miest. Je medzi nimi Banská Bystrica, Bratislava, Čadca, Dolný Kubín, Dubnica nad Váhom, Hlohovec, Humenné, Chorvátsky Grob, Košice, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Modra, Nitra, Nová Baňa, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Handlová, Púchov, Ružomberok, Secovce, Senica, Sliač, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Šaľa, Topoľčany, Trebišov, Trenčín, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Zvolen, Žiar nad Hronom a Žilina. Slovenské mamičky žijúce v zahraničí sa do akcie zapájajú tiež, a tak sprievod nosiacich Sloveniek bude prechádzať aj ulicami Írska.

 

Občianske združenie Nosma vzniklo v roku 2014 s cieľom propagovať nosenie detí a poskytovať rodičom pomoc a podporu pri nosení detí prostredníctvom siete poradkýň nosenia. Je registrované ako oficiálny partner IBW (International Babywearing Week) na Slovensku.  MTND uskutočnila prvýkrát v roku 2008 nezisková organizácia Babywearing International, Inc. (BWI). MTND sa odvtedy koná vždy začiatkom októbra a jeho cieľom je zvýšiť povedomie o nosení detí širokej verejnosti aj za pomoci médií, prostredníctvom workshopov a rôznych akcií edukovať ľudí v tomto smere, a v neposlednom rade spoločne osláviť radosť z nosenia.

 

Zdroj: Gabriela Cabanová, Fb MTND Slovensko 


Podobné články


Výber nosiča

Výber nosiča

Vybrať si ten správny nosič môže byť pre rodičov často veľmi zložité. V článku sa dozviete užitočné informácie, ktoré vám môžu výber uľahčiť.

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

13 zvláštností, ktoré robí každá nosiaca mama

Pokiaľ nás nosenie sprevádza pravidelne každý deň, určite si časom vytvoríme nejaké vlastné „zlozvyky“ alebo zvláštnosti. Krásne to v jednom anglickom článku napísala maminka Sabrina J.S. Bolo to také milé a inšpirujúce čítanie, že sme sa rozhodli prinies

5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

5 vecí, ktoré milujú na nosení otcovia

Prevažná väčšina nosiacich rodičov je síce nežného pohlavia, ale aj u mužov si nosenie získava priazeň! Oteckovia majú rôzne dôvody prečo radi nosia. Môžete si o nich prečítať v tomto článku.

Nosenie detí v zime

Nosenie detí v zime

Nosenie v zime vás môže postaviť pred radu otázok: nosiť dieťatko na bunde alebo pod bundou? Oplatí sa kúpiť bundu na nosenie? Koľko vrstiev by malo na sebe dieťatko mať? Nebude jednému z nás príliš teplo a druhému zima? V tomto článku sa vám pokúsime zhr

12 pokorených mýtov o nosení

12 pokorených mýtov o nosení

Toto sú frázy, ktorým pri nosení rozhodne neverte.

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.

Zásady bezpečného nosenia detí

Zásady bezpečného nosenia detí

Veľakrát ste už možno počuli rôzne poznámky od náhodných okoloidúcich, keď vás videli nosiť vaše dieťatko. Väčšinou sa ľudia desia, či môže bábätko v šatke alebo nosiči dobre dýchať. Ich obavy sú väčšinou úplne neopodstatnené, rodičia väčšinou sami dávajú